Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 20:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 16:9 oraz 4:3 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post 16:9 oraz 4:3
Mam prośbę, bo nie znalazłem interesyjącego mnie tematu, w którym by było wszystko co może interesować nowicjuszy...

Czy może ktoś omówic z grubsza te kwestie związane z ww formatami nagrywania i odtwarzania? Chodzi mi o taki poradnik wyjasniający o czym musimy pamiętać i co z czego zdawać sprawę, gdy nagrywamy np. w formacie 16:9; na jakim telewizorze będziemy mieli własciwy obraz? co z odtwarzaniem tak nagranego materiału na telewizorach niepanoramicznych? co z wypalaniem dvd, żeby zachować format?

myyślę, że sporo się znajdzie ciekawych informacji zwłaszcza z doświadczeń; opisów zasad itp.

wiadomo, ze jest wiele płaszczyzn tego tematu: format nagrywania; rodzaj telewizora; ustawienia w telewizorze; ustwienia przy wypalaniu...

P.S. przykładem ciekawym jest informacja, którą znalazłem na forum, że kamerki 'oszukują' co do nagrywania 16:9 nagrywając 4:3 z paskami dla efektu panoramicznego...;

wtorek, 15 maja 2007, 11:29
Stały bywalec
Stały bywalec

Moje doświadczenie przy pomocy kamerki sony fx7e

Nagrywam w formacie HDV (nic mi tu nie oszukuje, ekranik jest "prostokątny" nie "kwadrztowy"), nastepnie zgrywam material do komputera w formacie DV (trzeba ustawić dwie rzeczy w kamerze - to, ze obraz byl nagrywany w HDV i to, ze chcemy zgrac w DV). I montuje sobie w formacie DV PAL Wedscreen 16:9. Jak taki film przekonwertuje do avi to mam filmik, który na zwyklym TV 4:3 jest wyswietlany z paseczkami u góry i dołu, a wiec panoramiczny. Nie odtwarzalam takiego filmu na TV 16:9, ale przypuszczam, ze wtedy bedzie bez panoramy.

Próbowałam tez nagrywać w DV i w DV wgrac do kompa. Wtedy wszystko dziala jak przy zwyklej kamerze DV.

wtorek, 15 maja 2007, 12:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

P.S. przykładem ciekawym jest informacja, którą znalazłem na forum, że kamerki 'oszukują' co do nagrywania 16:9 nagrywając 4:3 z paskami dla efektu panoramicznego...;

nie do końca oszukują tylko zapisują anamorficznie. Przetworniki rejestrują rzeczywiście panoramiczny obraz (np. 1024x576 dla PAL SD) a przy przetwarzaniu obraz jest skalowany do 720x576 i dodana do strumienia zostaje informacja o proporcjach pikseli (w tym przypadku 1.4222:1).
Jest tak dlatego że standard DV jest nieco "sztywny".
Sprawa ma sie podobnie dla HDV (1440x1080) - z tych liczb wynika że to jest obraz 4:3 ale korekta proporcji pikseli (1.33:1) daje w rezultacie wynikowy obraz 1920x1080.

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 15 maja 2007, 12:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]