Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 06:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 HDV a profesjonalizm 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post HDV a profesjonalizm
Cały czas nurtuje mnie pytanie.
Skoro HDV jest tak rewelacyjną technologią w dziedzinie filmu to dlaczego nie ma dostępnych kamer w tej technologii jako profesjonalnych (stosowanych w TV)??? Dalej stosuje sie systemy zapisu DVCAM, DVCPRO, DVCPRO50, itp.
Czyżby postęp w dziedzinie jakości obrazu dla kamer amatorskich i półprofesjonalnych wyprzedził telewizję?
Zawsze było odwrotnie i nie tylko w tej dziedzinie. Rozwiązania lepsze i dające większe możliwości trafiały do bardzo wąskiego grona np. do wojska, TV PROF a dopiero po jakimś czasie stopniowo do plebsu.
Nigdy na odwrót.
Jestem pewien że HDV tak szybko jak sie pojawił to zginie.

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

hmmm.... porównanie obrazu SD z HD nie jest do końca na miejscu.
pozatym stacje TV są wyposażone kamery HD aczkolwiek niekoniecznie HDV (XDCAM lub HDCAM).

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: HDV a profesjonalizm
Marek 2 napisał(a):
Jestem pewien że HDV tak szybko jak sie pojawił to zginie.
hdv nie zginie :]Nie patrz na to tylko z perspektywy Polski, ktora jest ciut zacofana, byc moze i stacje byloby stac na kompletna wymianę wszystkiego pod hdv, tylko czy większość abonentów na to stac?

Nie stawiaj tez w jednym szeregu hdv za 5tys zlotych z kamerami profesjonalnymi ktore przekraczaja 100tys, XDCAM daje duzo lepszy obraz niz niejedna hdv na rynku.

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:57
Bywalec
Bywalec

Dla mnie HDV (takie mam wrażenie) jest to przystosowanie profesjonalnego formatu HD do celów konsumenckich i możliwości troche więcej niż przeciętnych.
To już DVCPRO daje lepszej jakości obraz niż HDV. DVCPRO to ok 100 Mbps przepływem strumienia (4 razy większy niż w systemach HDV). To już pozwala uzyskać znacznie lepszą jakość obrazu niż w HDV.
Poza tym jeżeli nawet porównamy że PAL to 720x586 zaś HDV 1920x1080 (1080i) 1280x720 (720p).
Różnica w wielkości obrazu jest ogromna i ilość danych o pojedynczej klatce też ogromana w porównaniu do rozmiaru 720x576.
W związku z tym aby nasze PC-ciki nie są w stanie przechwycić taką ilość danych. Niestety najpierw trzeba je skompresować aby uzyskać transfer dla kompresji mpeg 2 (dla HDV):
- 19Mbit/s w trybie 720p i
- 25Mbit/s w trybie 1080i.
To jest ogromna kompresja bo dla kompresji DV mamy 25~29Mbps.

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 17:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dokładnie nie ma co patrzeć na hdv tylko w Polsce przynajmniej narazie ...
Niestety w Polsce mało kogo stać narazie na kupno nawet najtańszego telewizora hdv czy hdtv chociaż ceny w ostanim czasie (porównując np. pół roku temu) mocno zmalały ... A z czasem ta technologia się rozpowszechni, popatrz na Stany czy też Japonię może złe porównanie, ale to właśnie te kraje przodują w dziedzinie nowinek technicznych... :)

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 17:12
Bywalec
Bywalec

Wiesz może i tak ale jak patrzę na propozycję kamer na http://www.bhphotovideo.com/c/shop/1881 ... _ENG_.html to niestety propozycja kamer w HDV wcale sie nie rozwija w kierunku PROF ale raczej w kierunku konsumenckim.
Tak jest na wszystkich stronach.
Jeżeli już wchodzić w wysoką rozdzielczość to raczej w HD niż w HDV.
Z kamer HD to najlepszą propozycją jednak będzie Panasonic AG-HVX200.
A to dlatego że nagrywa obraz w formatach SD 576i (PAL), DV DVCPRO, DVCPRO50 oraz HD 720/50p, 1080/50i.
Posiada funkcję nagrywania ze zmienną szybkością (Variable Frame Rate).

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 20:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Jeżeli już wchodzić w wysoką rozdzielczość to raczej w HD niż w HDV.

Czy mógłbyś umotywować tą swoją opinię i trochę ją rozwinąć ?
Co miałeś na myśli pisząc w tym zdaniu "HD" ?

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 22:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zastanawiam się: do czego problemy (niepewności) kolegi Marka mają nas doprowadzić?
Porównania formatów i transferów są nie do końca logiczne...
Nie wiadomo też co Kolega Marek2 chce udowodnić (jaką tezę potwierdzić lub obalić) porównując HDV z XDCAM, HDCAM, DVCPRO...

No chyba, że Kolega jest szczęśliwym posiadaczem stacji telewizyjnej...?! I ma problem z inwestycjami na przyszłość...?

Amatorzy oraz użytkownicy SEMI0-PRO chyba są zadowoleni z dostępu do "ekonomicznej" wersji HD.
A, że sprzęt się różni od najwyższej półki?! To normalne.
Poza ty jest o czym marzyć.

Pozdrawiam.

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 22:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co miałeś na myśli pisząc w tym zdaniu "HD" ?

ja wiem!!! ja wiem!!!
HDV zapisuje w MPEG2 - dosyć stratny format: typowo 25Mbps, spotykane 35Mbps a DVCPRO HD zapisuje nawet 100Mbps - maluśka kompresja :D
istnieje jeszce RED CODE - kamera RED ONE w nim może (nie musi) zapisywać...
pozatym HD to także nieskompresowany YUV oraz RGB np. po 10 bitów na kanał :) i to daje możliwość uzyskania super obrazu - kompresuje sie dopiero materiał do dystrybucji.... o to chodziło????

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

poniedziałek, 25 czerwca 2007, 22:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
DVCPRO HD zapisuje nawet 100Mbps - maluśka kompresja

Przyznaj się - tą teorię sam wymyśliłeś.
Rzeczywistość jest znacznie inna.
Przy zapisie w formacie DVCPRO HD pracują równolegle cztery kodeki a kompresja nie jest wcale "maluśka".
Pozwala to zapisywać obraz z próbkowaniem 4:2:2 co daje dwukrotnie większą przestrzeń koloru niż w formatach DV czy HDV (4:2:0).

wtorek, 26 czerwca 2007, 01:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie, nie sam sam wymyśliłem... pomogli mi kumple z Panasonica jakżeśmy żreli chipsy i żłopali piwo pod blokiem... ale zanim nas pały zgarnęły do suki zdążyliśmy zrobić upload na serwer:
http://www.panasonic.ca/english/broadca ... _to_HD.pdf

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 26 czerwca 2007, 01:25
Bywalec
Bywalec

Mówiąc o wyborze HD anie HDV miałem na myśli kompresje. Przy tak dużej rozdzielczości obrazu aby uzyskać możliwy przez przeciętnego (może trochę więcej niż przeciętnego) konsumenta dostęp do tej technologii zastosowano kompresor mpeg2 taki jak do produkcji płyt DVD. Obraz tylko dlatego jest lepszy niż z kamery DV bo materiał wyjściowy przed kompresją jest bardzo dobrej jakości.
Ja w chwili obecnej na podstawie trendów rynkowych traktuję HDV jako tymczasowy i krótkotrwały format zapisu i kompresji obrazu. Coś takiego przejściowego pomiędzy DV a HD. Stwierdzę że HDV to taka uboższa odmiana HD.
Stąd nie wiem czy warto wydawać tyle pieniędzy na sprzęt który może za rok czy dwa lata przestanie istnieć.
Porównując HDV do DVCPRO nie wiem dlaczego tak sie podniecamy wysoką rozdzielczością w HDV. DVCPRO (zależy która kamera) dysponuje rozdzielczością 920 linii (Sony DSR-400L). Zreszta nawet w technologii DV mamy rozdzielczość 800 linii (JVC GY-DV5100). Tylko nasze miniDV mają po 530 linii.
Wiem - zasługa HDV jest na pewno to że dla przeciętnego zjadacza znaleziono możliwość uzyskania lepszego obrazu niż z miniDV na stosunkowo niską cenę i przyjęto jakiś standard rozdzielczości.
Oczywiście ja nie chce udowadniać niższości HDV nad DVCPRO, ale zastanowić się czy rzeczywiście HDV (jako HDV) jest takie przyszłościowe?

wtorek, 26 czerwca 2007, 07:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

HDV został opracowany jako amatorski format zapisu w wysokiej rozdzielczości, mający w przyszłości zastąpić format DV, wykorzystując tą samą kasetę. Z uwagi na dosyć sporą stratną kompresję i mało precyzyjne próbkowanie koloru nie ma zastosowań profesjonalnych.
Jako ciekawostkę mogę podać że produkowane obecnie kamery HDV pozwalają na zapisanie materiału bez kompresji lub kompresją mniej stratną jak HDV, na dysku komputera. Sam jestem blisko tego wyczynu.

Pozdrawiam

wtorek, 26 czerwca 2007, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a możnaby liczyć w niedalekiej przyszłości na próbke nieskompresowanego materiału?? jakiś krajobraz, zachód słońca, człowieki na ulicy?? via DC++ lub Poczta Polska....

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 26 czerwca 2007, 12:42
Bywalec
Bywalec

linki do stron z próbkami HD tu: http://hdtv.com.pl/index.php?module=CMp ... e&pageid=8

a to jedna z tych stron. http://www.highdefforum.com/showthread.php?t=6537
Pliki do ściągania mają po 50~200MB

Ostatnio edytowano wtorek, 26 czerwca 2007, 16:32 przez Marek 2, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 26 czerwca 2007, 15:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona