Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 23:08

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 HDR-FX1 czy HDR-FX7E a może coś innego nowego do12 tys. pln? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post HDR-FX1 czy HDR-FX7E a może coś innego nowego do12 tys. pln?
1. HDR-FX1 czy HDR-FX7E a może coś innego nowego do12 tys. pln?
2. Wiem że HDR-FX7E ma możliwość nagrywania 16:9 i 4:3, a jak w przypadku HDR-FX1 (wszędzie w opisach widziałem że 16:9 innego trybu nie widziałem)?
Z góry dziękuję
POZDRAWIAM

poniedziałek, 2 lipca 2007, 22:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wtorek, 3 lipca 2007, 00:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystko zależy do czego ma służyć kamera ?

Obydwie kamery są kamerami dość wymagającymi zarówno pod względem twoich umiejętności jak też ich przeznaczenia.

wtorek, 3 lipca 2007, 12:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Któryś już raz przeczytałem taką opinię że są to kamery "wymagające". Chciałbym zgłębić temat co znaczy to pojęcie. Zapewne manualną kontrolę ustawień - ale jakich? Co do balansu bieli i przesłony to chyba przy każdej kamerze trzeba to zrobić przy zmianie warunków oświetleniowych. Nad czym macie jeszcze pieczę i baczną uwagę? Ręcznie ustawiacie ostrość? Zdaje sobie sprawę że są sytuacje gdzie jest to konieczne ale w większości przypadków kamera sama radzi sobie całkiem nieźle. Poziom natężenia dźwięku? To też robi automat albo ustawia się raz na jakiś czas. O co więc chodzi z tymi "wymagającymi" kamerami?
Zaznaczam że jestem amatorem i moje przemyślenia mogą być błędne ;) ale w celu doskonalenia swoich umiejętności strasznie mnie nurtuje jak pracują zawodowcy i "prawie zawodowcy" :)

wtorek, 3 lipca 2007, 17:02
Nowy
Nowy

Dzięki za odpowiedzi, ale może znacie adresy gdzie są trochę więcej opisane obydwa modele.
Kamerka ma służyć do nagrywania wesel itp. do tego celu, którą byście wybrali?
Która nagrywa lepiej w niekorzystnych warunkach? wiadomo kościoły i na nie których salach albo światła sodowe, albo energooszczędne. Wiem że lampa dużo zrobi ale zawsze warto spytać.
No i po trzecie gdzie są salony w których można kupić te kamerki, bo w necie widziałem ale w autoryzowanych punktach to raczej na miejscu nie mają chodzi mi o Łódź i okolice. Dzięki
POZDRAWIAM

wtorek, 3 lipca 2007, 19:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Któryś już raz przeczytałem taką opinię że są to kamery "wymagające". Chciałbym zgłębić temat co znaczy to pojęcie. Zapewne manualną kontrolę ustawień - ale jakich? Co do balansu bieli i przesłony to chyba przy każdej kamerze trzeba to zrobić przy zmianie warunków oświetleniowych. Nad czym macie jeszcze pieczę i baczną uwagę? Ręcznie ustawiacie ostrość? Zdaje sobie sprawę że są sytuacje gdzie jest to konieczne ale w większości przypadków kamera sama radzi sobie całkiem nieźle. Poziom natężenia dźwięku? To też robi automat albo ustawia się raz na jakiś czas. O co więc chodzi z tymi "wymagającymi" kamerami?
Zaznaczam że jestem amatorem i moje przemyślenia mogą być błędne ;) ale w celu doskonalenia swoich umiejętności strasznie mnie nurtuje jak pracują zawodowcy i "prawie zawodowcy" :)

Masz absolutna racje.
Jak ktos chce sie podbudowac to pisze, ze ma 'wymagajaca' kamere :)

Byc moze wzielo sie to z tego, ze lud namietnie kupowal vx2100 i nazywal ja profesjonalnym sprzetem. Bardzo dorbze spisuje sie na automacie i jak taki wlasciciel vx2100 kupil z1 to zauwazyl, ze istnieje manualna kontrola dzwieku, nazwal to wymagajacym uwagi operatora problemem i zrobil sie jeszcze bardziej profesjonalny niz byl ;)

wtorek, 3 lipca 2007, 20:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jedyne co mozna jej zarzucic to - maly wizjer i LCD oraz jak dla mnie troszke badziewna manetka zoom (chyba dlatego mi to przeszkadza, ze mam porownanie z DVX100A)

Jesli FX1 i FX7 wymaga czegos od uzytkownika to Canon A1 wymaga jeszcze wiecej i jak ktos nie ma cierpliwosci, dobrej plazmy lub LCD najlepiej fullHD to ciezko bedzie mu dokonac kalibracji kamery. Odpowiednie ustawienia w Canonie daja powalajace efekty. Nawet HVX200 nie daje takich mozliwosci.

Kris

środa, 4 lipca 2007, 10:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

sheepi napisał(a):

Masz absolutna racje.
Jak ktos chce sie podbudowac to pisze, ze ma 'wymagajaca' kamere :)

Byc moze wzielo sie to z tego, ze lud namietnie kupowal vx2100 i nazywal ja profesjonalnym sprzetem. Bardzo dorbze spisuje sie na automacie i jak taki wlasciciel vx2100 kupil z1 to zauwazyl, ze istnieje manualna kontrola dzwieku, nazwal to wymagajacym uwagi operatora problemem i zrobil sie jeszcze bardziej profesjonalny niz byl ;)

@ orange

Jeśli masz jakieś aluzje do mnie (a myślę, że masz) - to bądź łaskaw pisz na priv a nie próbujesz błyszczeć tanim kosztem na forum :twisted:

Nie zawsze mam czas, aby siedzieć na forum, czytać i odpisywać jak Ty.

Owszem mam na składzie także Z-tkę jak i kilka VX-ów. Przez jakiś czas używałem także FX-1. Zawsze lubiłem kamery Sony i nigdy mi się nie zdarzyło, abym się na nich zawiódł :) Mam nadzieję, że się to nie zdarzy.

teraz do rzeczy:

Filmuję nie tylko śluby. Jeśli jednak "ślubny" klient nie potrzebuje materiału w HDV, staram się zabierać na takie okazje VX'a, dlaczego ? Pewnie wszyscy wiecie 8) było pisane o tym wiele...

i aby było jasne, piszę to nie w roli eksperta (bo są koledzy na tym forum, od których jeszcze wiele mógłbym się nauczyć) tylko w roli użytkownika-praktyka.

Zakładając, że gremium tego forum to w 80% ludzie filmujący śluby, należy powiedzieć otwarcie:

kamera FX raczej do ślubów nie jest dedykowana z różnych powodów... w porównaniu z VX (mówimy o materiale SD):

1. POTRZEBUJE DUŻO WIĘCEJ ŚWIATŁA

Praktycznie cały czas rejestracji (może poza kościołem) wymaga "świecenia". Tryb rejestracji FULL-AUTO odpada (z pewnością ku rozpaczy wielu forumowiczów). VX-em na dobrą sprawę "pojedziesz" wszystko na half-auto balansując wyłącznie biel. W FX w tych samych warunkach będzie ciemno. Czułość kamery na oświetlenie w porównaniu z VX jest dużo mniejsza i naprawdę ma to wielkie znaczenie.
VX ma dużo jaśniejszą optykę. W FX otwarcie przesłony na full i ekspozycja w granicach +18dB (bez dodatkowego oświetlenia) to standard, dasz mniej - masz ciemno. W VX ekspozycja +6dB - masz jasno jak w dzień... 0dB (F=OPEN)- też na upartego będzie optymalne, w FX będzie ciemno...

2. OSTROŚĆ

Już było o tym na forum: w trybie auto-focus FX dużo gorzej "ostrzy" niż VX. Automat bardzo często się gubi. Zakładając, że zależy ci na ujęciach z niewielką głębią ostrosci (maskowanie II planu) przy "średniej ilości światła" w trybie auto-focus kamera zacznie "wariować" i gubić się w określeniu właściwego punktu ostrości.. Dlatego trzeba kontrolować ten parametr przez "pierścień".
Nie oznacz to, że VX się nie gubi lecz w moim odczuciu znacznie mniej.

3. DŹWIĘK

Mikrofon, który jest wbudowany w FX'a jest znacznie gorszy od VX. Co prawda i tak używam mikrofonu zewnętrznego, jednak niekiedy posługuję się mikrofonami wbudowanymi.
W trybie AUTO w VX dźwięk jest na przyzwoitym poziomie o właściwym natęzeniu (jak ktoś napisał). Naprawdę rzadko zachodzi konieczność manualnego podsterowania o np +2dB.

W FX - poziom sygnału na wbudowanym mikrofonie kontrolowałem cały czas. Tryb "auto" nie sprawdzał się na wew. mikrofonie, jak dla mnie było za cicho. To jest ważne, bo potem obrabiasz audio i także poddajesz kompresji. W większości przypadków trzeba było podsterować w zakresie +3dB do +5dB. Przy użyciu mikrofonu zewnętrznego także dźwięk wymaga kontroli, co jest łatwe do opanowania zwłaszcza, że jesteś wyposażony w słuchawki i wizualizację na wyświetlaczu lcd.

4. ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ

Wszyscy się chyba zgodzimy, że to bardzo istotny parametr.

Na akumulatorze Sony NPF970 na VX filmujesz nawet do 10 h,

FX - ok 5 - 6h

Nie wiem czy te niuanse należy traktować jako wady ? Taka jest po prostu specyfika tej kamery. Dla zwykłego zjadacza chleba, który czy z wygody czy też z innych powodów ufa automatyce na pewno będzie "wymagająca" lub nawet niezbyt wygodna bo wiele parametrów trzeba kontrolować.
Uważam, że FX a teraz Z1 jest kamerą rewelacyjną. Daje po prostu przepiękny obrazek w warunkach oświetlenia słonecznego czy też studyjnego (w trybie HDV i SD). Szczegolnie cenię sobie opcje PROFILE, które pozwalają na kształtowanie rejestrowanego obrazka zacząwszy od krzywej gamma a skończywszy na "skin tone" i wiele wiele innych bardzo przydatnych opcji.

To chyba tyle :)
Takie są moje doświadczenia z tą kamerą. Także chętnie się zapoznam z innymi opiniami na jej temat :)

pozdrawiam

środa, 4 lipca 2007, 11:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

KaziuK miałeś rację, liczy się tylko sony. Po rozmowie z kolegą KaziuK i kilkoma innymi zakupiłem Canona. Miałem dylematów bardzo dużo. Jestem posiadaczem VX i faktycznie jest on jasny. Muszę napisać, że robiłem testy w ciemnej sali (VX vs Canon) i efekty mnie zaskoczyły. Nie dosyć, że canon jest jaśniejszy!!!! to jakość obrazka jest o 2 klasy wyżej niż w VX, którego cały czas mam i niekiedy pracuje. Trzeba wspomnieć, że fabrycznie kamera jest ustawiona makabrycznie i trzeba poświęcić troszkę czasu. Kalibrowałem ją na 42" LCD Sharp.

środa, 4 lipca 2007, 12:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, sorrki, że podpinam się pod ten temat, ale szkoda zakładać nowy.

Otóż mam problem tego typu; mam do wydania około 15tys ( z lekką możliwością naciągnięcia) na kamerę (tylko i wyłącznie SONY). W zasadzie mogę kupić, każdą z dostępnych: [b]DCR VX 2100[/b] (<- na takiej pracuję do tej pory), HDR FX1, HDR FX7E, HVR V1E, Z1E lub PD170p[b]. Odrazu mówię, że głównie do wesel itp., sporadycznie reportaże i inne. Korci mnie np kupić dwie nowe vx 2100. Które z tych kamer sprawdzą się również dobrze przy weselach co vx ??? Czy na weselach wykorzystam możliwości które dają kamery z serii HVR i DSR czy jest sens je kupowac do wesel????

Pozdrawiam[/b]

środa, 4 lipca 2007, 14:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

@ orange

Jeśli masz jakieś aluzje do mnie (a myślę, że masz) - to bądź łaskaw pisz na priv a nie próbujesz błyszczeć tanim kosztem na forum :twisted:

Nie zawsze mam czas, aby siedzieć na forum, czytać i odpisywać jak Ty.

Owszem mam na składzie także Z-tkę jak i kilka VX-ów. Przez jakiś czas używałem także FX-1. Zawsze lubiłem kamery Sony i nigdy mi się nie zdarzyło, abym się na nich zawiódł :) Mam nadzieję, że się to nie zdarzy.

Ciagle piszesz, ze FX czy Z1 jest wymagajacy i ja wlasnie o tym.

Zobacz ile mam postow, a ile masz Ty, od kiedy jestem zarejestrowany i jak czesto tu pisuje bo pleciesz bzdury mowiac, ze siedze na forum 24h/dobe.

Tak samo mozesz sobie ustawiac VXa jak i Zetke, moze poza tymi skin tonal czy gamma, ale to juz nie wodotrysk w Zetce tylko braki VXa (VX niby na custom preset, ale bardzo ograniczony). Mam tez panasonika DVC30 i on ma te 'bajery' wiec nie mowmy, ze Z1 jest wymagajaca.
Ma co potrzebne i dobrze

Mimo iz za obrazem z Sony nie przepadam tez uwazam, ze VX jest najlepszy do wesel za co w innym watku napisales, ze lece na latwizne i nie umiem ustawic kamery.
Troche konsekwencji.

Pozdrawiam.

środa, 4 lipca 2007, 14:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ciagle piszesz, ze FX czy Z1 jest wymagajacy i ja wlasnie o tym.

no i właśnie w tym temacie piszemy :)
Dla kogoś kto kręci głównie śluby lub wyłącznie śluby, do tego robi to od niedawna kamera FX może mu sprawić masę problemów choćby tylko dla tego, że nie skręcisz dobrze wesela jadac tylko na automacie i oświetleniu zamontowanym na kamerze. Niejednokrotnie trafiają do mnie filmy, które poprawiam po "fachowcach od auto" ... Jak zapewne wiesz taki film powie ci wszystko.

orange napisał(a):
Zobacz ile mam postow, a ile masz Ty, od kiedy jestem zarejestrowany i jak czesto tu pisuje bo pleciesz bzdury mowiac, ze siedze na forum 24h/dobe.

8O

a dlaczego to cię tak uraziło ?
Nie pisałem tego złośliwie .. tylko ton twoich wypowiedzi pozwalał mi przypuszczać, że wymagasz ode mnie natychmiastowej odpowiedzi w tym temacie na co akurat nie miałem czasu...

orange napisał(a):
Mam tez panasonika DVC30 i on ma te 'bajery' wiec nie mowmy, ze Z1 jest wymagajaca. Ma co potrzebne i dobrze

Z1 mi odpowiada i dlatego ją zakupiłem. To fakt, trzeba było się nią pobawić, potestować i poznać. Ma wszystko co trzeba pod ręką stąd tyle się mówi o jej ergonomii. Jeśli chodzi o mnie, uważam że nie jest wymagająca ... lecz inny użytkownik, zwłaszcza ten, który filmuje w full-auto-mode może mieć inne zdanie (a o takich użytkownikach pisałem).
Wbrew pozorom wielu takich spotykam w terenie :twisted:

orange napisał(a):
Mimo iz za obrazem z Sony nie przepadam tez uwazam, ze VX jest najlepszy do wesel za co w innym watku napisales, ze lece na latwizne i nie umiem ustawic kamery.
Troche konsekwencji.

Super, że się zgadzamy :)

Nie odbieraj tego aż tak serio :D
Sam wiesz, że wielu tu pisze bzdury, dubluje watki, nie chce szukać gotowych odpowiedzi, które wielokrotnie były powielane na tym forum i może przez przypadek ci się dostało :) Naprawdę bardzo zaskakujące bywają pytania użytkowników ze statusem Nowy i szlag mnie niekiedy trafia jak potrzebuję konkretnej informacji a tu pojawia się 3 strony wyników wyszukiwania, z których 20% stanowi pewną wartość merytoryczną wniesioną przez "starszych" kolegów :idea:

pozdr

środa, 4 lipca 2007, 23:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No jesli chodzilo o porownanie do VXa to moze i faktycznie, sa wymagajace... Niech juz bedzie :)

Faktycznie czesto spotyka sie ludzi, ktorzy filmuja VXem a nie wiedza czemu mruga im ND1 i co z tym zrobic ;)

Pozdrawiam.

czwartek, 5 lipca 2007, 10:59
Bywalec
Bywalec

Faktycznie czesto spotyka sie ludzi, ktorzy filmuja VXem a nie wiedza czemu mruga im ND1 i co z tym zrobic ;)

Orange. Szczerze to nigdy nie filmowałem Vx ale tak z ciekawości pytam co to jest te ND1 ?????

czwartek, 5 lipca 2007, 11:05
Bywalec
Bywalec

ale tak z ciekawości pytam co to jest te ND1 ?????

Filtr ND. Jedynka oznacza jego poziom. W FX1 i Z1 są dwa poziomy (ND1 i ND2). Jest to filtr zmniejszający ilość światła padającego na CCD. Nie wyobrażam sobie filmować bez tego np w pełnym słońcu. Dzięki temu nie mam "przepaleń".

Co do wesel.... Mam też VX2100, ale od pół roku leży sobie. To chyba o czymś świadczy. FX/Z1 trzeba się nauczyć aby podczas szybko zmieniającej się akcji (a taka jest na weselu) móc dostosować się do warunków. Tu liczy się ergonomia, o której wspomniał króryś z przedmówców. Wszystko mam pod ręką. O pełnym (w porównaniu do VX) trybie 16x9 nie wspomnę. Jakość DV jest DOBRA, ale wydaje się gorsza. Wydaje się, bo jeżeli widzimy obrazek HD a następnie downconvert to będzie gorzej. Ja montuję w HD i dopiero potem robię DVD. Tu widać różnicę, obraz jest paskudny bo widziałem wcześniej ten sam obraz w HD. Ale... ostatnio to nawet obraz komercyjnych hollywoodzkich DVD mi się nie podoba :P

Jest nieco ciemniejsza od VX, ale to jednak nie problem. Dwa razy na 10 użyłem halo 2x500W na sali... ale to była piwnica :) VX też bym musiał doświetlać, zwłaszcza jak zespół nie ma swoich świateł.

Kończąc wywód - kamerę należy potestować, pobawić się rozbudowanymi profilami obrazu, nagrać nie jedno wesele, ale kilka. Po kilku weselach efekt będzie lepszy jak z VX.

Pozdrawiam,
MAriusz ASM

czwartek, 5 lipca 2007, 12:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona