Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 14:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 GS320/280 vs GS500 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post GS320/280 vs GS500
Panowie doradźcie i nie kamienujcie :lol: , na wstępie zaznaczam, że czytałem paramerty techniczne obu modeli kamer.

Mam dylemat - czy warto dopłacać ponad "tysiączka" do GS-500 dla jej parametrów, czy bedą na tyle zauważalne jej zalety, czy zdecydować się na 320 ew.280. :?: :idea:

poniedziałek, 30 lipca 2007, 19:27
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

myślę,że warto bo jest to o niebo lepsza kamera.Idź do MM i popróbuj.Klasa o piętro wyżej.

poniedziałek, 30 lipca 2007, 22:49
Moderator
Moderator

weź Panasonic SD1. trochę to inna bajka niż DV (AVCHD) ale przy odrobinie uporu...
no w każdym razie do DV już nie wracam :]

pozdrawiam

[ Dodano: Wto Lip 31, 2007 12:12 pm ]
PS. może wytłumaczę trochę...
SD1 ma porównywalne do GS500 przetworniki, OIS, optykę itp. 280 ma mniejsze przetworniki i amatorski wygląd. GS500 obsługuje się troszkę bardziej manualnie. tak więc jest to moim zdaniem za mała różnica aby dopłacać, tymbardziej, że w cenie GS500 można kupić rzeczoną SD1. jakie różnice warte tysiąca więcej? jedynie obraz HD i zapis na karty... wystarczy? :twisted:

wtorek, 31 lipca 2007, 10:58
Moderator
Moderator

No a co z niewiele droższą Canon HV20 i teoretycznie łatwiejszym montażem? (zapowiadany temat AVCHD...).

wtorek, 31 lipca 2007, 14:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To ja sie jeszcze dopytam o GS500, a mianowicie o ten pierścień od ostrości. Czy on jest steruje ostrością przez impulsator czy moze jest połączony przekładnią z silnikiem od AF?? Jeśli to drugie to czy przy automatycznym ostrzeniu można "na chama" zatrzymać ten pierścień??

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 31 lipca 2007, 16:01
Moderator
Moderator

@Croolick... na mechaniczne rozwiązania w obecnych czasach to bym nie liczył ;)
@kotin, myślę, że mpeg2 na kasecie to bardzo złe rozwiązanie... AVCHD - mniejsze pliki, SD - szybkie zgrywanie, bezpośredni dostęp, kasowanie na bieżąco, podział na sceny... ja wybrałem ;)

przepraszam za OT ale naprawdę gorąco polecam rozważenie zakupu HDC-SD1/3 zamiast miniDV.

pozdrawiam

wtorek, 31 lipca 2007, 17:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przytoczę wypowiedź kol.Sydon777 z innego forum:

Ostatnio kamery HD posługujące się się formatem AVCHD bardzo potaniały i stały się ogólnie dostępne natomiast oprogramowanie do edycji plików AVCHD jest skromne i powstaje więc problem co z tymi plikami robić. Dołączone oprogramowanie np do kamer Sony na płytki DVD pozwala na prostą edycję materiału (wycięcia) i powtórne nagranie na płytkę w formacie AVCHD. Płytki takie można oczywiście odtwarzać z kamery bezpośrednio na TV HD lub na komputerze. Wziąwszy pod uwagę, że PS3 i odtwarzacze BR powinny odtwarzać te płytki można by uznać, że to jest wystarczające i zapewne tak będzie dla wielu użytkowników - ale nie dla wszystkich. Wielu filmowców chce mieć pełną ofertę edycyjną jaką udostępniają współczesne programy do obróbki vido, które jednak nie współpracują z AVCHD. Z czasem to się napewno zmieni ale teraz jest jak jest. Trzeba też zaznaczyć, że nie można odtwarzać płytek AVCHD z napędu komputerowego bo system ich nie widzi. Jeżeli pliki AVCHD zaimportuje się na dysk komputerowy to też jest pewien problem z ich odtwarzaniem. Najprostszy sposób do zmienić rozszerzeni na .ts i wówczas mogą być odtwarzane bez problemu przez Media Player Classic i Elecard Player (VLC i KMP u mnie ich nie odtwarza). Pliki AVCHD z poszczególnych scen filmowych można połączyć w jeden większy plik np Total Commanderem i odtwarzać w wymienionych playerach ale w miejscach łączenia następuje chwilowe zaburzenie przy odtwarzaniu.
Początkowo wydawało mi się, że rozwiązanie leży w przeknwertowaniu AVCHD na MPEG2 wykorzystując istniejącą opcję w programie Picture Montion Browser. Jak się jednak okazało plik wynikowy z takiej operacji posiada rozdzielczość zredukowaną do PAL - czym byłem zaskoczony bo bardzo liczyłem na zachowanie pełnej rozdzielczości HD. Ja amatorsko od kilku lat zajmuję się filmowaniem trójwymiarowym z wykorzystaniem dwóch kamer i teraz aby uzyskać odtwarzalny w komputerze film 3DHD muszę dysponować synchronizowanymi plikami HD z obu kamer, które dadzą się odtworzyć w komputerze poprzez Stereoscopic Player.
Tak więc z różnych powodów konwersja plików AVCHD na któryś z dotychczas rozpowszechnionych formatów HD jest tematem kluczowym i będzie w najbliższym czasie interesowała coraz większe grono miłośników HD. W tej sytuacji wydaje się zasadnym stworzenie oddzielnego wątku, gdzie można się dzielić różnymi doświadczeniami na ten temat.
Na początek napiszę kilka słów o moich doświadczeniach z programem TMPGEnc 4.0 XPress, bo on oferuje szereg możliwości rozwiązania problemu konwersji plików AVCHD. Z punktu widzenia HDTV uznałem, że najciekawsze są pliki wynikowe w formacie HDV, WMV i AVI (z użyciem dowolnych codeców zainstalowanych w systemie). Obsługa programu jest intuicyjna i można się obejść bez instrukcji i helpów. Do programu można wczytać kilka mniejszych plików AVCHD i zlecić zapisanie wyniku w postaci jednego sumarycznego pliku. Wszystkie trzy konwesje przebiegły bezproblemowo i pliki wynikowe bardzo płynnie mogą być odtwarzane w playerach komputerowych. Z punktu widzenia entuzjastów zaawansowanej edycji video zapewnie pliki o formacie HDV będą najbardziej interesujące choć ich rozmiary są duże. Z mojego punktu widzenia najkorzystniejsze są pliki WMV9 gdyż mają znacznie mniejsze rozmiary niż HDV dla tego samego pliku źródłowego i mogą być bezpośredno czytane przez Stereoscopic Player. Ewentualne korekty w synchronizacji dla plików z lewej i prawej kamery (oraz wycięć fragmentów zbędnych) można dokonać w programie StereoMovieMaker. Program ten jednak bezpośrednio nie czyta zbiorów WMV i trzeba tu korzystać ze scriptów w Avi Synth.

Wg.mnie należy jeszcze 'troszkę poczekać', a może nie?

pozdrawiam

wtorek, 31 lipca 2007, 22:37
Moderator
Moderator

@kotin, myślę, że mpeg2 na kasecie to bardzo złe rozwiązanie... AVCHD - mniejsze pliki, SD - szybkie zgrywanie, bezpośredni dostęp, kasowanie na bieżąco, podział na sceny... ja wybrałem ;)
pozdrawiam

Dalej mam kłopot. Opiszę: Wakacje, brak laptopa (na wakacje nie zabieram laptopa i już), więc tylko kasetki i karty pamięci wchodzą w grę, (w SD tylko kasetki). Z SD jestem przyzwyczajony do tempa przechwytu - 1/1, nie przeszkadza mi to. Oceniam (chociaż nie wiem na pewno), że mpeg2 z HD w czasie samej edycji będzie szybsze od AVCHD. Dalej snując przypuszczenia, (niestety, jeszcze nie wiedzę), mpeg2 może miec lepszą jakość od mocniej skompresowanego mpeg4, będącego podstawą AVCHD, chyba? Mam też nadzieję na mniejsze wymagania sprzętowe w stosunku do komputera.
Teraz zaczynam sie tłumaczyć: Dlaczego "staję okoniem" do Twoich rad. Proste - liczę na ich rozszerzenie, a nie potrafił byś pomóc w moich rozterkach, gdybyś nie znał moich wątpliwości :D .
pozdrawiam

środa, 1 sierpnia 2007, 09:23
Moderator
Moderator

co do wakacji to faktycznie nieco kłopotliwe. jednak można mieć np. 2 karty i czytnik, np ten: http://allegro.pl/item217620757_hit_kin ... 9_w_1.html i przejść się do kafei w której można wypalić sobie płytkę i całą kartę nagrać na dvd. karta 4GB to 1h nagrania. no nie wiem... zależy ile chcesz kręcić. dlaczego piszę o czytniku - aby zgrywać z kamery na komputer trzeba mieć podłączony i aku i zasilacz, po co? nie mam pojęcia, tym bardziej, że zgrywałem z pustym aku i nie było problemu... tak więc czytnik jest jak najbardziej przydatny.
istnieją również większe karty, a wyjdą pewnie jeszcze większe, także to nie będzie problem.
przy edycji AVCHD jest jeszcze strasznie upierdliwy, ale przecież można sobie przekonwertować do powiedzmy DV i pracować na tym jako na proxy, wypalić płytę dvd itp, dopiero potem w razie potrzeby wyrenderować sobie materiał np. do WMVHD czy DivXHD. muszę powiedzieć, że byłem mile zaskoczony jakością DivXHD przy 5000kbps q8.
co do jakości, to AVCHD to generacja wyżej niż MPEG2 i jako kompresja efektywniejsza pozwala uzyskać naprawdę dobrą jakość. oczywiście zawsze można przekonwertować na łatwiejszy do edycji HDV...
a wątpliwości miałem (i nadal mam) wiele, ale na jakiegoś konia trzeba postawić ;)
wrzucam tu http://grasshopper.mixer3d.com/PanasonicJPG/ kilka fotek. są to co prawda zdjęcia, ale pokazują obraz jaki jest rejestrowany przez kamerę, tylko rozciągnięty do 1920px (film rejestruje się z rozdzielczością 1440). daje to jako taki pogląd. jeśli to kogoś interesuje mogę wrzucić więcej fotek, ale fragmentów filmów na razie wrzucić nie mam jak.

pozdrawiam

środa, 1 sierpnia 2007, 11:28
Moderator
Moderator

Za namiar na czytnik, zdjęcia - naprawdę dobra jakość!
Nie wszystko jednak rozumiem:
GrassHoppeR napisał(a):
... ale przecież można sobie przekonwertować do powiedzmy DV i pracować na tym jako na proxy, wypalić płytę dvd itp, dopiero potem w razie potrzeby wyrenderować sobie materiał np. do WMVHD czy DivXHD ...HDV... muszę powiedzieć, że byłem mile zaskoczony jakością DivXHD przy 5000kbps q8

pozdrawiam

Konwersja do DV / płytka DVD, OK jeszcze jakiś czas - nie rozumiem tylko pojęcia "pracować na tym jako na proxy"... jeżeli to ważne?
"Tylko nie kasetka" - ?
Co do wątpliwości - to zwykle tak bywa że im się więcej wie...
Rozumiem jednak Twoją potrzebę sprostania wyzwaniu, ja się boję że utknę jak ciemnota jakaś z tym AVCHD, co nie znaczy że mnie nie korci :wink: .
pozdrawiam

środa, 1 sierpnia 2007, 17:54
Moderator
Moderator

proxy zastępuje oryginalny plik łatwiejszym w obróbce, czyli np. mniejsza rozdzielczość i szybszy kodek. po zmontowaniu podmieniasz plik(i) na orginał(y) i renderujesz w pełnej jakości.
osobiście czekam na kodek AVCHD, który będzie miał ustawienia tak, żeby wystarczyło zaznaczyć np. opcję "preview DV YUY2" aby dekodowany obraz miał od razu żądaną rozdzielczość i przestrzeń kolorów. byłoby to chyba najprostrze rozwiązanie nieszczęsnego "problemu z AVCHD" ;)

z resztą bardzo lubię h264, kibicuję mu od kołyski, i choć widzę jego wady to też doceniam zalety. kiedyś podrośnie a potem umrze, ale przez ten czas choć trochę z nim pobędę ;) DivX też nie miał łatwych początków.

pozdrawiam

PS. kaset się boję a mechanizmy mnie nie lubią :cry:

ciekawe co na to Mietek ;)

czwartek, 2 sierpnia 2007, 17:47
Moderator
Moderator

Już dawno bym skończył, ale jedno jeszcze muszę. Bo sam się dziwię rozmiarowi swojej ignorancji - okazuje się że miałem ze zjawiskiem proxy do czynienia (no, czymś bardzo podobnym, poprzedniej generacji) i to nie zgadł byś - w Pinnacle Studio 8. (Mam jeszcze)! Można w nim przechwytywać w jakości preview, edytować w ten sposób, a prawdziwe pliki DV do kompresji na końcowe DVD na przykład - program pobiera sobie z kasetki.
No dosyć plotek, dzięki za wszystko!

czwartek, 2 sierpnia 2007, 20:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ciekawe co na to Mietek ;)

Jestem "prawie gotów" na 500-tkę, ale dzisiaj wracałem z drugiego końca kraju i "załapałem" się na fotki z "niebieskiej cyfrówki" co może uszczuplić mój budżet. Czy ktoś wie po jakim czasie przysyłają fotki z "rachunkiem" do zapłacenia? :wink: :?

niedziela, 5 sierpnia 2007, 19:00
Moderator
Moderator

Czy ktoś wie po jakim czasie przysyłają fotki z "rachunkiem" do zapłacenia?

hehe, tego niestety nie wiem, ale w oczekiwaniu na nie rzuć okiem na inne fotki - klatki filmu z mojej kamery :D ponieważ to z filmu 1440x1080i przeskalowałem na 720p.
http://grasshopper.mixer3d.com/PanasonicStills720/

pozdrawiam

Ostatnio edytowano niedziela, 5 sierpnia 2007, 19:18 przez GrassHoppeR, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 5 sierpnia 2007, 19:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Kamery Wideo » GS320/280 vs GS500
Chyba mają czas do 3 tygodni a jak nie zdążą to wyślą papiery do sądu i tam zostaniesz zawezwany. Smutne jest to, że jak trafi to do sądu to jeszcze dojdą koszty sądowe. A co do 500-tki to ja osobiście jej używam. Jakość obrazu mnie zadowala. Trochę trzeba się przyzwyczaić do tego dżojstika, w którym umieszczono wszystkie funkcje ale po paru kręceniach jest dobrze.

niedziela, 5 sierpnia 2007, 19:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]