Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 08:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Sony HDR-FX1 vs Sony HDR-FX7E - konkretne pytania :) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Sony HDR-FX1 vs Sony HDR-FX7E - konkretne pytania :)
Witam!

Zakup kamerki HDV zbliża się wielkimi krokami stąd też od kilku miesięcy interesuje się tym tematem. Przekopałem całe forum, obejrzałem chyba wszystkie sample dostępne w internecie, a mimo to mam jeszcze kilka pytań związanych z porównaniem w/w kamer.

Pozwolicie że posłużę się zestawieniem ze strony producenta:
http://www.sony.pl/product/CompareProdu ... s=HDR-FX7E

Przetwornik obrazu: system
Sony HDR-FX1 - Z przeplotem
Sony HDR-FX7E - Progresywny

Jak to rozumieć FX7 nie ma możliwości rejestracji z przeplotem?
Czy tryb progresywny pełny czy "wymuszony"?

Przycisk zoomu:
Sony HDR-FX1 - Suwak / dźwignia / pierścień
Sony HDR-FX7E - Dźwignia bistabilna / pierścień

Co się w praktyce (ergonomia) najlepiej sprawuje?

Panel dotykowy:
Sony HDR-FX1 - Nie
Sony HDR-FX7E - Tak

Tu może rozgorzeć gorąca dyskusja - mnie interesuje tylko jakie
podstawowe funkcje trzeba obsługiwać w FX7 przez panel?

Funkcja konwersji sygnału:
Sony HDR-FX1 - Tak
Sony HDR-FX7E - Nie

Rozumiem że chodzi o konwersję "w locie" HDV>DV?
(Powiedzcie że nie...)

Do praktyków-organoleptyków:
- która kamera "lepiej" siedzi w ręce?
- jaka jest jakość wykonania (m.in. plastik obudowy)?
- ogólnie pojęta ergonomia...

Osobiście pod względem jakości obrazka wyżej jest Sony HDR-FX7E.
Jasność jest dla mnie sprawą drugorzędną - gdyż nie wyobrażam sobie filmowania bez doświetlenia.

Może ktoś jeszcze dorzuci parę uwag od siebie (najlepiej posiadacze) - ponieważ poprzednie wątki opierają się tylko na tym ktoś coś gdzieś w internecie usłyszał/przeczytał/zobaczył a nie z własnych doświadczeń - przez to są "trochę" niewiarygodne i nieaktualne.

Serdecznie pozdrawiam.

czwartek, 30 sierpnia 2007, 14:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiadam od jakichś dwóch miesięcy FX1, natomiast przed zakupem bardzo długo zastanawiałem się co wybrać. W tym celu między innymi odwiedziłem Centrum Sonego przy Jana Pawła w Warszawie gdzie byli bardzo mili, pokazali obie jednocześnie i pozwolili się nimi trochę pobawić.

Niestety nie jestem posiadaczem FX7 więc nie odpowiem na wszystkie pytania ale:

- na temat przelotu w FX7 się nie wypowiem bo nie wiem ;)
- do zoomu w pierścieniu trzeba się przyzwyczaić ale daje bardzo duże możliwości płynnej zmiany prędkości, ze względu na stabilność obrazu przy kręceniu z ręki praktyczniejsza jest jednak dźwignia pod prawą ręką. Przy ujęciach kręconych od dołu fajniejszy jest pierścień (dźwignia na górnej części korpusu ma tylko dwa zakresy prędkości)
- osobiście uważam że panel dotykowy to przereklamowany bajer (wyobraź sobie jak musi wyglądać po dłuższym czasie użytkowania), w FX1 wszystko co potrzebne masz wyciągnięte pod przyciski w obudowie, część z nich możesz sam zaprogramować co sprawia że kamera jest bardzo funkcjonalna.
- jeśli chodzi o konwersję sygnału to tak, FX1 może przy zrzucaniu przekonwertować materiał z HDV do DV w locie (na forum znajdziesz opinie, że nawet jeśli docelowo chcesz otrzymać materiał w PAL to lepiej kręcić w HDV - być może i racja z zastrzeżeniem że akceptujesz obraz panoramiczny).
- FX1 jest zdecydowanie większa a co za tym idzie i cięższa. Nie mniej jednak kamery są dość dobrze wyważone, mają ładnie wyprofilowaną obudowę a co za tym idzie przyjemnie trzyma się je w ręku.
- jeśli chodzi o obudowę to uważam że FX1 jest całkiem przyzwoicie wykonany (posiadacze ZX1 twierdzą że to badziew i że jakość wykonania jest tandetna w porównaniu do ZX1 - jak jest naprawdę? musisz sam zobaczyć i ocenić ;) )
- pod względem ergonomi zdecydowanie skałaniał bym się ku FX1
- w moim odczuciu FX7 daje bardziej nasycone barwy przez co ujęcia przyrodnicze, plenerowe itp. będą niewątpliwie rewelacyjne - jest jednak zawsze jakieś ale i tu oczywiście trzeba pamiętać o wzmożonym zapotrzebowaniu na światło. Ogólnie wydaje mi się że różnicy w obrazie nie da się stwierdzić jeśli nie mamy przed sobą dwóch ekranów do porównywania

Ogólnie FX1 sprawia wrażenie kamery bardziej profesjonalnej. Myślę że gdybym miał jeszcze raz wybierać to decyzji bym nie zmienił i wybrał FX1. Ograniczałem się do kamer Sonego ze względu na inne posiadane już kamery (kompatybilność akumulatorów i osprzętu itp...) ale bardzo kuszącą propozycję ma też Canon i warto się z jej przyjrzeć uważniej (poszukaj na forum - był taki wątek).

czwartek, 30 sierpnia 2007, 14:53
Nowy
Nowy

...a czy fx7 ma rowniez funkcje nagrywania 200klatek/s przez 45s tak jak to jest w V1?

...a tak pozatym na poczatku przyszlego roku tez bede myslal nad kamera i mi osobiscie fx1 (pierwsza kamera na swiecie w HDV) bardzo nie odowiada, gdyz obraz z niej wyglada jak z kamery za 4tys (zawsze to widze na twazach ludzi), ale za to ma bajeranski wyglad.

ja bym osobiscie pokusze sie o V1 lub Canon A1

czwartek, 30 sierpnia 2007, 19:06
Nowy
Nowy

Sony HDR-FX7E - ma możliwość nagrywania 200 klatek - super sprawa...
Ludziska faktycznie kupują teraz Canon'y, ale na jakimś tam teście w internecie przedstawiającym wzorcowe palety barw było widać wyraźne przekłamania... Chociaż jasność faktycznie bardzo dobra.

Szkoda że FX7 nie ma konwersji w locie HDV>DV bo w obecnych czasach większość materiałów i tak pali się na DVD sporadycznie HDV (prezentacje, wizualizacje) - a tak dochodzi na przeskalowywanie na kompie... No cóż - kilka chwil dłużej :)

Dodatkowo kiepska sprawa z tym panelem dotykowym - miałem, używałem w innej kamerce i uważam że nie jest to rozwiązanie da kamer pół-profesjonalnych (w amatorskich sprawdza się dość dobrze).

Dalej proszę o opis konieczności używania w/w panelka do podstawowych ustawień - a może ma ktoś instrukcję po polsku (nie mam alergii na eng. ale czyta się mniej wygodnie - a kilka stron jest... :) )

Pozdrawiam, dziękuję sheepi i SB za uwagi - proszę o dalsze... :)

czwartek, 30 sierpnia 2007, 21:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Sni a spotkałes dziewczyne piekną a zarazem bogata bo ja nie :wink: tak jest z kamerkami no niestety sa wady i zalety jedna ma to co inna niema i wice wersa ale ale na wiosne pojawia sie nowe modele wiec sie nie napalaj na F-ki moze warto poczekac

czwartek, 30 sierpnia 2007, 22:30
Stały bywalec
Stały bywalec

Sony HDR-FX7E - ma możliwość nagrywania 200 klatek

Ok, tyle że nie w HDV tylko jakieś tam dziwnej rozdzielczości 640 na 480 o ile dobrze pamiętam.

http://www.drofiak.pl

czwartek, 30 sierpnia 2007, 23:12
Bywalec
Bywalec

Post ...
Witam.
Postanowiłem zabrać głos na temat FX7, bo nie wiem skąd koledzy zassali takie informacje.
Mam FX7 i też zastanawiałem się, czy kupić stary i sprawdzony FX1, czy iść w nową konstrukcję i zwyciężyło to drugie ostatecznie.
Różnic jest kilka, ale postaram się odpowiedzieć na pytania:
- jest konwersja w locie z hdv na dv;
- nie wiem skąd info na temat panelu dotykowego i nie zamierzam palcować wyświetlacza, żeby się przekonać czy jest on dotykowy, w każdym bądź razie wszystkie ustawienia/parametry dostępne są na przyciskach- osobiście uważam, że to nie jest panel dotykowy;
- zapis slow motion pozwala na uzyskanie 24sekundowego filmu w zwolnionym tepie, ktory zapisywany jest w 6s, czyli takie plynne 4-krotne spowolnienie;
- zapis jest do wyboru: albo hdv 1080i (przeplot) albo dv (przeplot), nie ma zapisu progresywnego;
- w FX7 względem FX1 zastosowano mniejszy obiektyw (średnica) i mniejszy przetwornik - zamiast 1/3 jest 1/4, ale za to przetwornik jest cmos (3*clearvid), więc mamy mniejszy pobór mocy, a optyczny zoom jest 20x - w FX1 jest 10x;
- FX1 i FX7 jeśli chodzi o światło jak dla mnie są na tej samej półce, a wszelkie rozważania na ten temat są mocno teoretyczne - obie kamery potrzebują światła (rozdzielczość jest 4x wieksza od PAL, wie to naturalne, ze i zapotrzebowanie na swiatlo jest duzo wieksze niz w kamerkach DV przy tej samej wielkosci przetwornika - prawda, że proste) jeśli chce się mieć perfekt obraz, ja do zastosowń amatorskich na możliwości rejestrowania przy słabszym świetle nie narzekam - wzmocnienie jest dosyć spore i kompensuje ten niedobór - jak dla mnie;
- ergonomia - leży dobrze, nie ma problemu z wyważeniem, jakość wykonania/plastiku jest bardzo przyzwoita - ja lepszej kamery w rękach nie trzymałem jak do tej pory, ale jestem tylko amatorem.

Chyba wszystko, jak coś to jeszcze mogę coś podpowiedzieć.
Pozdrawiam

piątek, 31 sierpnia 2007, 07:32
Nowy
Nowy

Dzięki wielkie g_ad za opinie - szukałem właśnie użytkownika FX7 i takich odpowiedzi "z własnych doświadczeń".
Swoją drogą dziwne jest, iż sam producent wypisuje takie głupoty w specyfikacji technicznej (a szczytem jest pisanie "BRAK DANYCH" przez samego producenta :) )
Mam jeszcze pytanie odnośnie slow-motion - czy faktycznie jest tak jak napisał Enterprise Entertainment - rozdzielczość 640 na 480?

Serdecznie pozdrawiam.

piątek, 31 sierpnia 2007, 08:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale na wiosne pojawia sie nowe modele wiec sie nie napalaj na F-ki moze warto poczekac

witam, masz bliższe info (link) o owym nowym modelu ???

Pozdro

piątek, 31 sierpnia 2007, 09:09
Nowy
Nowy

z tego co wiem nowa kamera sony bedzie wykozystywac system xdcam, podejzewam ,ze cena wyniesie okolo 19tys + karty pamieci 16GB 2tys.
prawdopodobe zastapi starego FX1
jak zawsze sony nowy model zaprezentuje w ostatnim kwartale roku

http://www.sonybiz.net/xdcamex

piątek, 31 sierpnia 2007, 12:52
Nowy
Nowy

Do forumowicza - z "piękną i bogatą" to sęk w tym żeby trafić tę piękną, bo z niej da się zrobić bogatą, a na odwrót to już ciężko... :)

piątek, 31 sierpnia 2007, 16:09
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

:D Digital _same ziomale no fajnie jest_ tak jak napisał SB <sorki SB żle mi sie kojarzy twój nicek>zawsze na jesiennych targach cos zaprezentuja a na wiosne kupisz niekoniecznie przeciez musi to byc soniak inne firmy nie spią___ Sni.Croft młody jestes pewnie i śni ci sie Croft Lara,pewnie stąd twój nicek_ nie bede cie budził z tego snu ale uroda przemija a kasa zostaje chyba ze przepuscisz je na piekne kobitki

piątek, 31 sierpnia 2007, 19:57
Bywalec
Bywalec

Post ...
Sni.Croft napisał(a):
... szukałem właśnie użytkownika FX7 i takich odpowiedzi "z własnych doświadczeń" Swoją drogą dziwne jest, iż sam producent wypisuje takie głupoty w specyfikacji technicznej ...
Mam jeszcze pytanie odnośnie slow-motion - czy faktycznie jest tak jak napisał Enterprise Entertainment - rozdzielczość 640 na 480?
...

Sam doskonale wiem jak to jest przeszukiwać godzinami/dniami internet w poszukiwaniu jakichś konkretnych informacji - nie koniecznie marketingowych, dlatego jak mogę, to pomogę ;).
Jak nadmieniłem ostatnio - jedyne tryby nagrywania na tej kamerze to 1080i, lub dv, więc nie ma mowy o 640x480 nawet w slow-motion.
Tak z ciekawości zapytam - jakie głupoty wypisał producent w specyfikacji? pytam, bo z moich poszukiwań pamiętam, że raczej wszystko się pokrywało z rzeczywistością.

Pozdrawiam.

P.S.
Co do nowszych przyszłych modeli - to zawsze będą i zawsze będzie można czekać na kolejną nowość, niestety nie zawsze idzie to w dobrym kierunku, a jedynym pozytywnym aspektem jest spadek (nieznaczny zazwyczaj) poprzednich modeli :).
W postach przewija się marka Canon; też i Canona rozważałem przed zakupem kamery i parę funkcji było lepszych jak dla mnie, niestety zniechęciły mnie skutecznie opinie o awaryjności kamer Canona, na tym formum jest o tym sporo, a to nie jedyne miejsce gdzie była poruszana ta kwestia. Tak więc wolałem dmuchać na zimne i mam Sony ;)

piątek, 31 sierpnia 2007, 22:31
Stały bywalec
Stały bywalec

Jeszcze raz dzięki g_ad za życzliwość i rzeczowe odpowiedzi !!!
Głupoty w specyfikacji przeczytasz pod linkiem w moim pierwszym poście.

Do forumowicza - no z Twojego podpisu pod nickiem wynika iż na pewno troszkę się mylisz (to tak a propos mojego wieku)...

Wszystkim jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

PS. Nareszcie ze swojego konta - nie mogłem się coś do niego dobrać...
PS.2. Może g_ad podesłałbyś jakieś sample - mam serwerek to mółbym je wrzucić :)
PS.3. Lara Croft - fajna babka...

piątek, 31 sierpnia 2007, 22:41
Stały bywalec
Stały bywalec

więc nie ma mowy o 640x480 nawet w slow-motion
Pół roku temu jak sam zastanawiałem się nad Fx1 i Fx7 wyczytałem na zagranicznych forach, że slow motion jest ale w rozdzielczości 640-480. Że tak jest, głowy nie daję (może kamera skaluje potem obraz, nie wiem)ale w takim razie dziwi mnie, że jeszcze nikt się nie pochwalił jakimś materiałem nagranym w tym trybie. niech właściciele Fx7 się wypowiedzą na ten temat bo sam jestem ciekawy.

http://www.drofiak.pl

sobota, 1 września 2007, 00:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona