Teraz jest wtorek, 23 października 2018, 10:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Standart MicroMV 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Standart MicroMV
Witam! Mam takie pytanie: Co sądzicie Panowie o kamerach nagrywających na kasetach MicroMV? Czy warto taką kamerę kupić? Czy traktować to raczej jako ciekawostkę. Dziękuję i pozdrawiam!

niedziela, 11 maja 2003, 21:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pytanie jeszcze do jakich celow kamera bedzie uzywana.

niedziela, 11 maja 2003, 23:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kamera ma być przeznaczona do zastoswań domowych: wycieczki, spacery, imieniny cioci itd. Potem montaż tego wszystkiego na kompie. Zależy mi jednak na dość dobrej jakości obrazu. Dzięki.

niedziela, 11 maja 2003, 23:44
Bywalec
Bywalec

Niesądzę, aby było to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że główną zaletą formatu MicroMV miała być miniaturyzacja utracone zostały inne parametry w stosunku do formatu miniDV:

- ergonomię użytkowania
- popularność (cena) nośników
- jakość materiału (dziwna kompresja MPEG-2)
- łatwość późniejszej edycji (nie wszystkie programy potrafią przechwycić ten standard)

Biorąc pod uwagę fakt, że nowe modele kamer Sonego np. DCR-TRV60 lub TRV75 są napradę małe i poręczne, patrząc na model IP210 różnice w wielkości naprawdę są nieznaczne a różnice w cenie - kolosalne.

Pozdrawiam

poniedziałek, 12 maja 2003, 08:26
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

kolego jezeli dla ciebie MPG-2 todiwna kompresj czyli jakość DVD to już nic nie rozumim.

wtorek, 13 maja 2003, 14:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Kompresja
Nie wiem jak wygląda plik wynikowy z takiej kamery. Chodzi o to że mpeg2 drugiemu mpeg2 nierówny. Standard ten przewiduje szereg różnych ustawień dot. jakości itd. Również przewiduje częstotliowość występowania klatek kluczowych, klatek przejścia itp. Jeśli kamera MicroMV generuje plik zbliżony do DVD to wcale nie jest to najlepszy pomysł. Po pierwsze mam wątpliwości czy jakość nie jest aby gorsza od DV. Po drugie format mpeg2 ciężko się montuje - w formacie DV jak i mjpeg kazda klatka zawiera 100% informacji - a w DVD klatka kluczowa wystepuje co ileśtam klatek a reszta to informacja nt zmian w obrazie (powoduje to np. uciążliwość związaną z cięciem takiego filmu bez ponownej kompresji...)
A pozatym ponowne kodowanie zmontowanego materiału do mpeg2 pogorsza jego jakość...
Ciężko coś więcej napisać dopóki nie ma się mozliwosci porównania dwóch plików z DV i MicroMV...

Pozdrowienia

wtorek, 13 maja 2003, 14:13
Bywalec
Bywalec

Dziwna kopresja MPEG-2 oznacza, że jest niestandardowa i z kompresją, która stosowana jest do np. authoringu płyt DVD nie ma wiele wspólnego.

Kompresja stowana w formacie MicoMV ma zupełnie inne algorytmy niż ta w DVD i jeżeli oprogramowanie edycyjne nie posiada odpowiednich sterowników do obsługi tego formatu, to sygnału cyfrowego z tej kamery nie da się bezpośrednio przesłać przez kontroler IEEE1394. Wówczas pozostaje już tylko tramisja poprzez złącza analogowe.

Dokładnie to dla mnie znaczy DZIWNA KOMPRESJA MPEG-2

wtorek, 13 maja 2003, 14:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Teraz to już całkiem zdurniałem.Myślałem że MPEG-2 to standard 720x576 a z postów kolegów wynika że jest go kilka odmian, niestety moja wiedza w tym temacie jest czysto czasopismowa. Mam pytanie gdzie można na ten temat coś więcej łyknąć?

wtorek, 13 maja 2003, 16:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post mpeg2
Ciężko znaleźć jakiś sensowny opis mpeg2 który wyjaśniłby wszelkie zawiłości. Aby przekonać się o ilości różnych ustawień włącz np. TMPGEnc i wejdź w bardziej zaawansowane ustawienia. Naprawdę ciężko wyczuć co kliknąć aby było dobrze...
A co do rozdzielczości to można ustawiac dowolną - choć oczywiście są granice. Przykładem jest np. SVCD który korzysta z mpeg2 ale ma rozdzielczość 480x576... Cyfra+ także działa wykozrystując mpeg2 - i tu też rozdzielczości rozpoczynają się od 352x288 (lub 384x288 nie pamietam) wzwyż. W zalezności od "wazności" programu. Najpopularniejsze wyglądają OK, ale w mniej popularnych widać bardzo słabą jakość i rozdzielczość.

Osobiście też staram się zgłębić różne kruczki i sztuczki kodeka ale brakuje mi czasu.

Pozdrawiam

emes

środa, 14 maja 2003, 08:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za odpowiedź. To co mówicie potwierdza tylko moje wątpliwości co do MicroMV. Pozdrawiam.

środa, 14 maja 2003, 12:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]