Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 10:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 ogromny ;( dylemat z kamera 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post ogromny ;( dylemat z kamera
czesc wszystkim mam roblem odnosnie wyboru kamery do swojej przyszlej pracy videofilmowca ;)
tzn. wiem ze chce zainwestowac w HD ale rowniez chce aby kamerka nagrala mi DV.

Mialem chec kupic SONY HDR-FX7E , ale dzis przegladam inne kamery SONY i juz sam powiem ze zglupialem troszke tj. porownujac parametry FX7E z np. FX1E ta pierwsza wypada gorzej ale postanowilem zapytac fachowcow o porade jaka kamere kupic abym potem nie plul sobie w brode.

Prosze o porady i dziekuje

czwartek, 25 października 2007, 14:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

FX7 jest modelem zdecydowanie nowszym. W tym roku stałem przed tym samym dylematem i kupiłem jednak FX1. Do końca nie wiem co straciłem ale zdecydowanie jestem zadowolony z zakupu. Jeśli czegoś bym miał żałować to jedynie że nie brałem pod uwagę Canona (w moim przypadku musiało być SONY ze względu na kompatybilność z pozostałym sprzętem). Dziś mocno też bym się zastanawiał czy nie warto jednak kupić Z1 (niby cena wyższa ale z tego co wiem to chyba jest w nią wliczony VEGAS a to też pewien wydatek).
FX1 wydała mi się zdecydowanie bardziej funkcjonalna. W FX7 zastosowano przetworniki CMOS co zaowocowało wydaje mi się lepszą kolorystyka ale niestety i zapotrzebowaniem na światło.
Przy realizacjach na dwie kamery na salach weselnych i porównywaniu obrazu z FX1 i VX2100 niestety ale widać że FX1 jest ciemniejsza. Jakby więc zestawić VX z FX7 to chyba w ogóle była by klapa no ale popytaj użytkowników siódemki.
Jeśli nie zależy ci na marce SONY to zorientuj się co ma do zaoferowania CANON.

czwartek, 25 października 2007, 15:01
Nowy
Nowy

no wlasnie te dylematy mnie przytlaczaja czlowiek jest zdecydowany na cos ale poczyta sie wiecej to zas trzeba sie przestawiac ;) ale tak niestety juz jest

kolego a moglbys mi ocenic ta kamerke CANON XH-A1 HDV czy ona bylaby dobra na moj uzytek?? wyczytalem ze minimalna ilosc swiatla to 0,4 lux czy jest to mozliwe ?? bo nie jestem gierojem w tych sprawach ;)

a czy moglbys mi rowniez odp na pytanie. czy jesli nagram film w hd to przy montazu moge pozniej zrobic z niego zwykly sd?? rozumiem ze bedzie w panoramie?? bo chcialbym zrobic sobie plyte dvd pod telewizor poniewaz nie mam jeszcze odtwarzacza hd-dvd czy material ten ktory zrobie (ten moj plik z filmem w hd) moge potem wrzucic jakos na tasme??abym kamerke mogl podlaczyc ewentualnie o ogladac a jak bede mial juz albo hd-dvd to bedzie mozliwosc przegrac z kasetki na hd-dvd?? bez straty jakosci?? dobrze mysle

dziekuje za wszelkie odp.

czwartek, 25 października 2007, 18:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z kamer HDV w chwili obecnej bez wahania wybrałbym właśnie Canona XH A1 ! Możesz o tej kamerze poczytać na tym forum. Wystarczy poszukać.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby obraz zarejestrowany w HDV przekonwerterować na DV lub VHS :lol:
Można także oglądać materiał w jakości HD bez potrzeby posiadania nagrywarki BD. Wystarczy, że przerobisz materiał na DivX HD lub Windows Media Video HD ... ( ten ostatni format świetnie czytają konsole Xbox 360 )

czwartek, 25 października 2007, 21:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bez wachania wchódź w kamery z cmos, to przyszłość, nie na darmo jest w aparatach fotograficznych,
ja osobiście używam soniaka, ale hdv to świetny pomysł, głupotą teraz jest kupowanie kamer sd

pozdrawiam

piątek, 26 października 2007, 01:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie ma vegasa z Z1... no chyba, że mi go ktoś buchnął z paczki :twisted:

piątek, 26 października 2007, 07:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie ma vegasa z Z1... no chyba, że mi go ktoś buchnął z paczki :twisted:

Napisałem "chyba" bo widziałem takie zestawy na Allegro. Z1 + Vegas 6. Możliwe że kamera nie pochodziła z Polski (nie pamiętam dokładnie opisu aukcji).

piątek, 26 października 2007, 08:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy realizacjach na dwie kamery na salach weselnych i porównywaniu obrazu z FX1 i VX2100 niestety ale widać że FX1 jest ciemniejsza.

Bardzo często robię realizacje na 2 lub 3 kamery (Z1 + VX-y) absolutnie żadnej różnicy w obrazku nie widzę. Powiedziałbym, ze obraz po konwersji do SD z Z-tki jest dużo bardziej nasycony, cieplejszy niż w VX. Być moze każdy z nas ma subiektywne odczucia z tego punktu widzenia.

Co do jasności tej kamery Z1 już niejednokrotnie się przekonałem, że w praktyce wcale nie ustępuje VX.

Mam natomiast kumpla, który zamierza powiększyć warsztat o kamerę HDV i testował w Beiksie w Kraśniku kamerki w taki sposób, że nagrywał na taśmach materiał w kilku warunkach oświetleniowych.
Rzecz jasna interesował się materiałem zarejestrowanym przez kamery ustawione na statywie, w mrocznym pomieszczeniu. Kamery zapisywały w 1080i/50Hz

testował:
Canon A1
Sony FX1
Sony FX7
Sony Z1
Sony V1

Po zrzuceniu materiału w 1080i - wszystkie kamery wypadły nieźle. Obraz i obiekty mimo niedomiaru światła wyglądają świetnie. Jest ciemno lecz wyraźnie i ostro.

Po konwersji do PAL:

co się okazuje: w każdym przypadku obraz jest nieco gorszy lecz nadal niezły. Przy porównaniu (subiektywnym) najgorsza jakość obrazka w tychże warunkach oświetleniowych jest z Sony V1 i Sony FX7. Najlepiej wypadła Z1 i FX1, Canon A1 w jego odczuciu wypadł zupełnie średnio lecz znmacznie lepiej niż FX7 i V1.
Myślę, ze nie należy tej opinii brać jako wyznacznik lecz chyba każdy z nas inwestując od 10-25 tys powinien sobie taki teścik zrobić i zdecydować, żeby potem nie mieć moralniaka.

..ale wracając, fumfel wybrał FX1 :idea: i jest bardzo zadowolony.

Jeśłi chodzi o wniosek tego wywodu:

jest oczywisty: wszystkie kamery w trybie zapisu HDV sprawują się nieźle i dają piękny obrazek. Po konwersji (na kamerze) do PAL obraz nieco się pogarsza i w subiektywnym spojrzeniu widac różnice.

Zapisu w trybie PAL nie testowano.

I na koniec ciekawostka praktyczna prosto z warsztatu: po montażu materiału w 1080i na komputerze wykonujesz konwersję do SD PAL Wide i praktycznie nic nie tracisz w trakcie konwersji softem. Strata jest natomiast widoczna po konwersji z kamery :idea:
Tak więc wniosek jest prosty panowie: jak macie kamery HDV - to rejestrujcie i zrzucajcie w tym formacie, montujcie w tym formacie i konwertujcie z TEGO formatu do SD PAL na maszynie i będzie cool.

piątek, 26 października 2007, 09:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powiedziałbym, ze obraz po konwersji do SD z Z-tki jest dużo bardziej nasycony, cieplejszy niż w VX.

Zdecydowanie masz racje co do nasycenia kolorów. Przy montażu z dwóch kamer zawsze muszę skorygować kolor pomimo tego że nauczeni doświadczeniem ustawiamy balans bieli zawsze jednocześnie i w jednakowy sposób.
Przy ostatniej produkcji zauważyłem że brązowy garnitur na FX był brązowy natomiast na VX wpadał w szarość.
Możliwe że nieco inna kolorystyka wpływa na moje odczucie że FX jest jednak ciemniejszy. Faktem tez jest że impreza o której pisze była rejestrowana w SD z uwagi na dwie kamery oraz proporcje obrazu.

piątek, 26 października 2007, 12:09
Bywalec
Bywalec

Nie napisałeś, co chcesz tą kamerą filmować?. Bo przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu trzeba przemyśleć sprawę, do czego będzie wykorzystywany w przyszłości. To tak jakbyś kupił komputer, za np. 8000 zł i używał go do surfowania w internecie. Może to nie najlepszy przykład, bo po wejściu Visty, to tylko takie pociągną system ;) Wracając jednak do tematu, to ja nie kupiłbym ani jednej z proponowanych przez ciebie kamer. Narażę się pewnie teraz kilku użytkownikom forum, ale jest to tylko moja opinia na ten temat. Ja poleciłbym Ci Z1. Spełnia kilka twoich wymogów. Zapisuje na taśmach w HDV, DVCAM, DV. Ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie profesjonalnie rozwiązany dźwięk (XLR).Możesz bez problemu podłączyć dowolny zestaw mikrofonowy, dźwiękowca. Nawet jeśli teraz Ci się to nie przyda, to myślę,że w przyszłości na pewno. Któryś z kolegów nawet założył temat przystawki XLR do Fx1. Myślę, że ekonomiczniej będzie kupić od razu kamerę wyposażoną w te złącza. Jeśli chodzi o konwersję nagranego materiału HDV, to możesz z kamery konwertować go w locie na SD. Możesz również zrobić tak jak polecił Ci kolega wyżej.
Zmieniając troszkę remat, nie rozumiem, dlaczego wszyscy cały czas porównują nowe kamery HDV do VX !!!??? . Wiem ,że jest to poczciwa kamera, ale bez przesady... Porównałem kiedyś obrazek z VX (SD 16:9) i Z1 (SD 16:9) w różnych warunkach oświetleniowych i zdjęcia z VX przy zdjęciach z Z1 wyglądają dużo gorzej. Wszyscy piszą jaka to VX jest jasna, a inne ciemne, a nikt nie napisze, że Z1 wprawdzie jest "ciemna", ale doskonale radzi sobie na podbiciu. Obraz nie jest zaszumiony, tak jak ma to miejsce w VX. Tak samo nie wiem dla czego wszyscy podniecają sie tymi luxami. Z tego co czytam,to najlepiej żeby jakaś firma wyprodukowała kamerę, która będzie w zupełnych ciemnościach dawać super obrazek...
Przecież jest coś takiego jak oświetlenie i zawsze można go użyć, oczywiście z rozsądkiem. Uwierzcie mi, do Z1 wcale go tak dużo nie potrzeba. Kiedyś byłem gościem na weselu, gdzie pan "kamerzysta :twisted: " w pięknej stylowej restauracji, gdzie panował super klimat, rozstawił cztery halogeny po 1000 W i zrobił z nocy dzień !!! Powiem wam ,że wszyscy byli bardzo zniesmaczeni... czar pięknego pomieszczenia i intymności prysł.

Wracając do kamer Sony, też miałem przyjemność testowania modeli Sony FX1, Sony FX7, Sony Z1, Sony V1 i moim zdaniem wygrywa Z1.

Pozdrowienia
Filmaker

sobota, 27 października 2007, 12:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cześć,

Nie napisałeś, co chcesz tą kamerą filmować?. Bo przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu trzeba przemyśleć sprawę, do czego będzie wykorzystywany w przyszłości. To tak jakbyś kupił komputer, za np. 8000 zł i używał go do surfowania w internecie. Może to nie najlepszy przykład, bo po wejściu Visty, to tylko takie pociągną system ;) Wracając jednak do tematu, to ja nie kupiłbym ani jednej z proponowanych przez ciebie kamer. Narażę się pewnie teraz kilku użytkownikom forum, ale jest to tylko moja opinia na ten temat. Ja poleciłbym Ci Z1. Spełnia kilka twoich wymogów. Zapisuje na taśmach w HDV, DVCAM, DV. Ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie profesjonalnie rozwiązany dźwięk (XLR).Możesz bez problemu podłączyć dowolny zestaw mikrofonowy, dźwiękowca. Nawet jeśli teraz Ci się to nie przyda, to myślę,że w przyszłości na pewno. Któryś z kolegów nawet założył temat przystawki XLR do Fx1. Myślę, że ekonomiczniej będzie kupić od razu kamerę wyposażoną w te złącza. Jeśli chodzi o konwersję nagranego materiału HDV, to możesz z kamery konwertować go w locie na SD. Możesz również zrobić tak jak polecił Ci kolega wyżej.
Zmieniając troszkę remat, nie rozumiem, dlaczego wszyscy cały czas porównują nowe kamery HDV do VX !!!??? . Wiem ,że jest to poczciwa kamera, ale bez przesady... Porównałem kiedyś obrazek z VX (SD 16:9) i Z1 (SD 16:9) w różnych warunkach oświetleniowych i zdjęcia z VX przy zdjęciach z Z1 wyglądają dużo gorzej. Wszyscy piszą jaka to VX jest jasna, a inne ciemne, a nikt nie napisze, że Z1 wprawdzie jest "ciemna", ale doskonale radzi sobie na podbiciu. Obraz nie jest zaszumiony, tak jak ma to miejsce w VX. Tak samo nie wiem dla czego wszyscy podniecają sie tymi luxami. Z tego co czytam,to najlepiej żeby jakaś firma wyprodukowała kamerę, która będzie w zupełnych ciemnościach dawać super obrazek...
Przecież jest coś takiego jak oświetlenie i zawsze można go użyć, oczywiście z rozsądkiem. Uwierzcie mi, do Z1 wcale go tak dużo nie potrzeba. Kiedyś byłem gościem na weselu, gdzie pan "kamerzysta :twisted: " w pięknej stylowej restauracji, gdzie panował super klimat, rozstawił cztery halogeny po 1000 W i zrobił z nocy dzień !!! Powiem wam ,że wszyscy byli bardzo zniesmaczeni... czar pięknego pomieszczenia i intymności prysł.

Wracając do kamer Sony, też miałem przyjemność testowania modeli Sony FX1, Sony FX7, Sony Z1, Sony V1 i moim zdaniem wygrywa Z1.

Pozdrowienia
Filmaker

Posiadam Z-1ynkę i zgadzam się z kolegą w całej rozciągłości :idea:
Nic dodać, nic ując :idea:

sobota, 27 października 2007, 13:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]