Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 23:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 zgrywanie ze źródła analogowego 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post zgrywanie ze źródła analogowego
Jak zgrywam obraz do kompa ze źródła cyfrowego przez fire-wire do pliku avi to jest wszystko OK. Jak zgrywam z VHS prze kartę TV tez do pliku avi to nastepuje gubienie klatek - co kilkanaście sekund gubi po kilka klatek (3, 4 lub 7). Po obejrzeniu takiego zgranego filmu widac że obraz w tych miejscach sie zacina. Co moze być przyczyną: kiepska karta TV (winfast), za słaby procesor (2,8 GHz), za mało pamieci (512 MB) czy jeszcze cos innego? Jak się do tego zabrać, od czego zacząć. Moze ktos tak miał i udało mu sie rozwiązać problem?
Będe wdzięczny za cenne uwagi.

środa, 2 stycznia 2008, 16:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
procesor może nie, ram hmm, możliwe, sam mam 512 i nieraz mi gubi ale to przez firewire i jak jakiś program jest jeszcze włączony na kompie, może coś z kartą ;/

środa, 2 stycznia 2008, 16:14
Moderator
Moderator

Nie wszyscy wiedzą, ale dzisiejsze kamery posiadając w sobie gniazdo S-Video potrafią działać jako konwerter sygnału analogowego na cyfrowy, który analogicznie zgrywamy przez FireWire.
Przyczyn gubienia klatek może być wiele:
- zgrywanie do specyficznego formatu, gdzie kompresor kodując w locie nie wydala ze względu na zbyt niskie zasoby systemowe;
- zbyt duża ilość pracujących w tle aplikacji (tych uruchamiających się automatycznie);
- faktycznie RAM-u jest niewiele;
- brak sterowników DirectX, lub innych usprawniaczy systemowych dotyczących grafiki;
- konfliktowa praca dysku, połączonego na jednej "taśmie" z innym napędem, znacznie utrudniającym jego pracę;
- zbyt pofragmentowana zawartość dysku, przez co głowice nie nadążają umiejscawiać plików itd... itd... długo można by domniemać - dlaczego.
Pozdrawiam gorąco

środa, 2 stycznia 2008, 17:57
Stały bywalec
Stały bywalec

Wiem, że przez kartę grafiki np: S-video nie zgrałem materiału z analogu(np: wideo VHS) na komputer i byłem zadowolony.
Zawsze coś nie tak było! I dałem sobie spokój (kupiłem konwenter)
a jak nie miałem to z VHS ma kamerę miniDV zgrywałem przez chinch
i później to edytowałem.
To moje zdanie, ale nie jest to wyrocznia ;)
Pozdrawiam

środa, 2 stycznia 2008, 21:35
Nowy
Nowy

na razie zwiększyłem na próbę pamięć do 768 MB (taką kość udało mi się pożyczyć) i nadal zrywa chociaż może trochę jakby mniej (?) rzadziej - sam juz nie wiem. Jest to zgrywanie do pliku avi z najlepszą jakością czyli bez żadnej kompresji. Ale jak dam zgrywanie do pliku mpg z jakością dvd to nie gubi klatek - wychodzi mi że kompresja jest chyba wtedy sprzętowa w karcie TV i komp potem się wyrabia z zapisem tego na dysk. Spróbuję jeżcze zdefragmentować dysk bo rzeczywiście dawno tego nie robiłem i na pewno jest poszatkowany. Dysk jest szybki (SATA) więc nie powinien stanowić problemu. Mam również w planie znacznie większe zwiększenie pamięci więc wtedy się zobaczy - ale to za parę tygodni.
Narazie dziękuję za odpowiedzi.

środa, 2 stycznia 2008, 22:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

środa, 2 stycznia 2008, 23:24
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Panowie, nie ma lepszej metody zgrywania materiałów analogowych niż poprzez kamerę cyfrową z wejściem AV, a podpiętą do kompa poprzez FireWire. Wtedy z tak zgranym materiałem można zrobić wszystko i jakość jest zdecydowanie najlepsza. Innym dobrym rozwiązaniem jest stacjonarna nagrywarka DVD, ale wtedy wiadomo, możliwości edycyjne są ograniczone. Wszelkie inne rozwiązania niosą za sobą bądź wysokie koszty, bądź kłopoty z jakością, rozjeżdżaniem się dźwięku i obrazu itp.

czwartek, 3 stycznia 2008, 01:56
Stały bywalec
Stały bywalec

Co do kamery-konwertera...., niestety zachodzi potrzeba jej posiadania.

Jeśli plik wideo jest niekompresowany (10 sek.=300 MB) to najprawdopodobniej dysk nie nadąża z zapisem tak dużej ilości danych, lub zator powstaje już gdzieś podczas "transportu" danych do dysku.

Tak jak już kolega pisał powyżej: wideo koduj HuffYUV-Codec 2.1.1, a audio zrzucaj do formatu wav PCM. Potem już tylko edycja.

Może sprawdź sobie jeszcze softy typu: VirtualDub (menu file>>Capture AVI...), iuVCR - link - bardzo dobry ruski program, potrafiący przechwycić obraz z każdego dostępnego źródła. Zdaje się że ten ostatni będzie najlepszym rozwiązaniem z uwgi na olbrzymią funkcjonalność programu.

poniedziałek, 7 stycznia 2008, 16:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]