Teraz jest wtorek, 20 listopada 2018, 13:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 rozdzielczość matrycy CCD a jakość obrazu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post rozdzielczość matrycy CCD a jakość obrazu
Witam serdecznie.
Mam takie pytanie, które mnie lekko nurtuje; mianowicie:
jak się ma jakość obrazu do przetwornika.
kamerę kupuję z hdd, jedne mają przetwornik ccd 1.07 inne zaś 0.8. (przykład)
Jak to jest, czy są to wyraźne różnice przy obrazie, czy może różnica będzie widoczna tylko przy robieniu zdjęć kamerą co zupełnie mnie nie interesuje.

pozdrawiam

ps. sorka za laickie pytanie

czwartek, 28 lutego 2008, 10:10
Moderator
Moderator

Post Re: pytanie
Jest różnica. Najmniejsza może wprost w obrazie, bo przecież rozdzielczość obrazu PAL jest stała. Jednak w wypadku stabilizatora elektronicznego spadek jakości obrazu będzie mniejszy przy nadmiarze pikseli. (Przy kamerze Sonego DCR HC 96E praktycznie tego spadku jakości nie widać, a stabilizator jak najbardziej elektroniczny jest w tej kamerze). Również przy użyciu proporcji obrazu 16:9 potrzebny jest nadmiar pikseli na matrycy. W ogóle im lepszy obraz na wejściu...
Bardziej jednak jeżeli chodzi o matrycę ważny jest jej rozmiar w calach. Większa matryca zbierze więcej światła i to widać wyraźnie.

PS Tytuł nie mógł być "Jaka matryca" czy coś podobnego? Ja też Cię mogłem odesłać do podobnego tematu który był, tylko go nie znalazłem, bo kolega też wrzucił tytuł "Ratunku", czy jakoś tak... :wink:
(...a było tam lepiej wytłumaczone :mrgreen: ).

czwartek, 28 lutego 2008, 11:06
Nowy
Nowy

Post Re: pytanie
Kotin
dzięki wielkie za pomoc.
Zastanawiam się właśnie nad kamerą jvc model 155ez która posiada matrycę 1.07m gdzie obraz 16:9 - pełna rozdzielczość. Natomiast w modelu 335hez przy mniejszej matrycy również piszą 16:9 pełna rozdzielczość.
Może sprzęt nie jest wypasem, ale mi do rejestracji sesji zdjęciowych i życia mojego syna w zupełności powinna wystarczyć. Waham się jednak, może dołożyć kilka złotówek i kupić coś lepszego a może odwrotnie, darować sobie kasę kupić coś z zupełnie taniej półki i cieszyć się samym posiadaniem kamery. Co do samej matrycy większość modeli z półki dla amatorów plażowiczów to rozmiar 1/6''
Wczoraj postawiłem pytanie na forum dotyczące właśnie modelu 155 i cisza, wielka szkoda, bo mam dylemat natury brać czy nie. Pewnie zaryzykuje kupno tego sprzętu, ale jak już kupie nie będzie odwrotu, będę skazany na jej wady i zalety, choć wolałbym więcej zalet niż wad.

pozdrawiam i z góry dziękuje.

czwartek, 28 lutego 2008, 11:43
Moderator
Moderator

Post Re: rozdzielczość matrycy CCD a jakość obrazu
Najpierw zastrzeżenie: Ponieważ niezbyt osobiście "lubię" kamery JVC i kamery PAL z twardym dyskiem, więc siłą rzeczy się na nich znam mniej.
Napiszę jednak co wiem. Są wśród kamer amatorskich lepsze niż standardowe z matrycą 1/6 cala. Znam co najmniej 3 takie: Panasoniki NV GS320 i NV GS500. Każda z nich ma stabilizację optyczną i trzy matryce (pięćsetka to nawet większe). Jest też porównywalna z GS320 kamera Sony DCR HC96E z jedną matrycą 1/3 cala i nadmiarem pikseli pozwalającym na prawdziwy tryb 16:9 i nie tracenie jakości mimo, gorszego z definicji - elektronicznego stabilizatora obrazu. ma też wejscia analogowe i DV. "Niestety" są to wszystko kamery miniDV. Jeszcze co do trybu 19:9, przyjąć można w praktyce założenie że ten tryb jest natywny, "prawdziwy" gdy ilość aktywnych pikseli na matrycy dla 16:9 jest większa niż dla 4:3 w materiałach producenta. Tyle wiem. Znam też inną prawdę - jakiej kamery byś nie miał, to filmy rodzinne będą dla Ciebie bezcenne. Wiele lat filmowałem starą Digital8 i cieszę się że te nagrania mam, mimo ze teraz nikt nikomu takiej kamery by nie polecił. No chyba że zamiast telefonu, czy aparatu z możliwością filmowania :wink: .

czwartek, 28 lutego 2008, 19:19
Nowy
Nowy

Post Re: rozdzielczość matrycy CCD a jakość obrazu
Raz jeszcze wielkie dzięki.
pomogłeś mi w kupnie sprzętu. Zapewne będzie to dla mnie sprzęt wart swojej kasy i chwil jakie nakręcę. Może za jakiś czas pojawią się lepsze kamery, z większą matrycą, lepszym szkłem jednak nie o to chodzi. Kupię teraz bo czas ucieka.
Zdecyduje się na hdd, bo i tak nie miałbym czasu na przesiadywanie przed kompem i zgrywanie materiału, a znam siebie, jeśli coś odłożę to sporo czasu będzie musiało upłynąć abym znów do czegoś zasiadł.
pozdrawiam

ps. Mam nadzieję że będę Was męczył swoją osobą. czeka mnie kupno softu a to też nie jest proste i pierwsze prace nad materiałem.

piątek, 29 lutego 2008, 08:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]