Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 16:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Kamer a obrabianie obrazu 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Dołączył: poniedziałek, 18 września 2006, 17:55
Posty: 77
Post Kamer a obrabianie obrazu
Witam serdecznie
Przymierzam się do zakupu kamery.
Filmy bedą obrabiane na komputerze, więc w gre wchodzi miniDV
Czytałem, żeby lepiej omijać kamery z zapisem DVD ze względu na kompresję do mpeg2.
A jak wygląda sprawa z zapisem na karty pamieci, dysk ??
Jaki zapis daje najlepszą jakość i jest najodpowiedniejszy do dalszej obróbki na komputerze.

Czy w kamerach HD też jest rozróznienie na NTSC i PAL

zastanawiam się między :
-CANON HV30
-Panasonic NV-GS500

Pozdrawiam


piątek, 18 kwietnia 2008, 11:49
Zobacz profil
Moderator
Moderator

Dołączył: środa, 26 lipca 2006, 10:57
Posty: 4563
Lokalizacja: Tczew
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Wybrałeś bardzo dobre kamery, ale faktycznie są różnice w łatwości edycji materiału z tych kamer.Kamery standardowej rozdzielczości (lepiej PAL, niż NTSC) wymagają do montażu :
- kamery miniDV - słaby komputer, program za 50 zł. z Allegro
- kamery z dyskiem twardym (zapisują do mpeg2) - mocniejszy komputer, tylko nowsze wersje programów i to nie wszystkich.
- kamery na kartę (zapisują do mpeg4) - jeszcze gorzej + znaczna strata jakości obrazu po montażu.
- kamery miniDVD - zapisują do plików VOB, pochodnych mpeg2. Nie będę się wypowiadał na temat tych kamer pod kątem sensowności montażu i w ogóle ich używania. Nie bardzo mi wypada :twisted: .

Teraz kamery wysokich rozdzielczości - HD. Wymagania sprzętowe i programowe jeszcze wyższe, ale wynagradza to jakość obrazu. Nie rozróżniamy ich według nośnika - kasetka, dysk, czy też karta pamięci, ale według systemu zapisu. HDV oparty o kompresję mpeg2 jest trochę łatwiejszy w edycji niż AVCHD (oparty o mpeg4).
Na klasycznych kasetkach mminiDV zapisują te kamery przeważnie w HDV. Wadą jest czas przechwytu - godzina filmu w godzinę, zaletą - kasetka jest najtańszym trwałym nośnikiem kopii filmu.
Kamery z dyskiem twardym zapisują w HDV, lub w AVCHD, (a niektóre potrafią i to i to). Zaletą jest szybki czas skopiowania plików do komputera, a wadą to że nie zawsze wiadomo co zrobić jak się nam dysk zapełni, a nie mamy gdzie zrzucić filmu. Archiwizujemy najczęściej na dysku twardym komputera.
Karty pamięci łączą dwie zalety powyższych nośników. Szybkość zgrania, łatwość dostępu do filmy w kamerze, z możliwością włożenia drugiej karty jak sie poprzednia zapełni. Niestety z uwagi na cenę kart, kamery które je wykorzystują, zapisują przeważnie w AVCHD, ale w miarę wzrostu mocy komputerów i sprawności programów do edycji, przestanie być to przeszkodą.

Podsumowując: Do kamery Panasonic NV-GS500 (miniDV) wystarczy program za 50 zł, a komputer z 1GB RAMu i procesorem 2GHz będzie dobry. Kamera CANON HV30 (HDV) wymusi program za minimum 250 zł. i komputer minimum z procesorem dwurdzeniowym 3 GHz + 2 GB RAMu. W sumie wiele takich komputerów w domach już jest. Decyduj sam.

_________________
最诚挚的问候


piątek, 18 kwietnia 2008, 22:02
Zobacz profil
Nowy
Nowy

Dołączył: poniedziałek, 14 lipca 2008, 20:46
Posty: 2
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
A jaki powinien być komputer do obróbki filmów zrzucanych z kamery z HDD.Pozdr


poniedziałek, 14 lipca 2008, 21:02
Zobacz profil
Moderator
Moderator

Dołączył: środa, 26 lipca 2006, 10:57
Posty: 4563
Lokalizacja: Tczew
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Są na ten temat liczne - kontrowersje LINK :mrgreen: :wink:.
PS Trochę znajdziesz tu: LINK i tuLINK. To się co chwile zmienia.

_________________
最诚挚的问候


poniedziałek, 14 lipca 2008, 22:18
Zobacz profil
Nowy
Nowy

Dołączył: niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:03
Posty: 2
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Od jakiegoś czasu przeglądam fora i w zasadzie tylko w tym wątku porusza się temat, który mnie męczy.
Od lat używam kamery Sony TRV-940 i na moje prywatne potrzeby jest doskonała. Materiał jest nagrywany na kasetkach miniDV, który obrabiam w Adobe Premiere. Idąc z duchem czasu chcialbym się przesiąść na kamerę o jakości HD.
Ponieważ zależy mi szczególnie na jakości obrobionego materialu, a nie ma znaczenia czasochłonność czy wymagania sprzętowe związane z edycją, mam pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi:
Jaki system zapisu ma najmniejsze straty jakości obrazu po obróbce, HDV czy AVCHD ?
Czy zapis HDV jest podobny do systemu DV - pytam o to, ponieważ edycja i obróbka DV dla mnie była przyjazna.
W zasadzie nie ma dla mnie znaczenia na jaki nośnik zostanie wykonany zapis: kaseta, dysk czy karta. Podstawowym kryterium jest jakość zapisanego materiału i to po obróbce.
Bardzo proszę o poradę jak to jest z tą jakością. Już czas dokonać wyboru kamery. Proszę także o podpowiedzenie, na których programach do edycji powinienem się oprzeć ?


wtorek, 13 stycznia 2009, 16:29
Zobacz profil
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył: czwartek, 22 maja 2003, 04:24
Posty: 3412
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Odpowiedź jest prosta i uniwersalna:
- im mniejsza kompresja materiału w dowolnym etapie całego procesu, począwszy od zgrania, montażu, aż po zapis na nośniku, tym lepszy efekt końcowy. Ważne, by w żadnym momencie nasz film nie podlegał dekompresji, teraz wystarczy wtajemniczając się nieco w algorytmy i prawa, jakimi rządzą się różne jej metody samemu wybrać sobie najbardziej odpowiedni sprzęt video (kamera).
Jeśli chodzi o program, odpowiedź równie prosta - taki, jaki potrafi nam to wszystko obsługiwać, nie zmieniając postaci materiału, dając wygodę pracy i zadowolenie z uzyskanych efektów i nie ma tu żadnych typów i nazw, że ten lepszy od tego, bo wszystko zależy
- dla kogo i do czego.

_________________
Film jest jak seks: gdy nie ma uczucia, nawet technika nie pomoże
Pytania na pw. - tylko osobiste nie związane z forum!


wtorek, 13 stycznia 2009, 17:18
Zobacz profil
Bywalec
Bywalec

Dołączył: wtorek, 30 grudnia 2008, 22:54
Posty: 32
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
HDV czy DV?
Kupiłem parę tygodni temu kamerę CANON HV30. Standardowo wszystkie nagrania wykonuję w formacie HDV (1440x1080).
Męczy mnie podłączanie kamery do Samsunga LCD 32" , przewijanie taśmy i oglądanie wybiórczo odpowiednich scen. Postanowiłem zatem zgrywać to na komputer i robić z tego materiału format DVD (oczywiście zostawiam materiał oryginalny na miniDV).
Wykonałem kilka płyt DVD z formatu HDV i jedną z DV.
Powiem szczerze , że nie widzę porażającej różnicy pomiędzy formatem DVD zrenderowanym z HDV i DV.
Dostrzegam znaczącą różnicę w czasie renderowania.
Płyty Blueray są jeszcze bardzo drogie nie wspominając o sprzęcie do nagrywania i odtwarzania.
Zatem wybór Canona HV30 w obecnych czasach (przechodzenie z DV na HDV) jest chyba całkiem słuszny. Bynajmniej ja nie żałuję.

_________________
Canon HV30, Acer Extensa 1.7GHz , 2GB RAM, 120 BG HDD.....tymczasowo nędza.


wtorek, 13 stycznia 2009, 19:12
Zobacz profil
Nowy
Nowy

Dołączył: niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:03
Posty: 2
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Dziękuję za odpowiedź Montażysty Darka A. Jednak proszę o rozwinięcie tematu.
Jestem amatorem, który opanował montaż materiału DV w Premiere ale ponad moje siły byłoby studiowanie algorytmów i praw jakimi się rządzą metody zapisu i edycji. Po prostu chcę filmować życie mojej rodziny, zwłaszcza wnuków, może jeszcze jakiś reportaż, następnie zrobić montaż, dołożyć podkład dźwiękowy i napisy a potem pokazać na TV full HD 52". Marzy mi się jakość jak na filmach pokazywanych w sklepach z tv.

Zdaję sprawę że im mniejsza kompresja tym jest lepiej. Dlatego chciałbym wybrać kamerę zapisujacą w systemie z jak najmniejszą kompresją. Ale w którym systemie kompresja jest mniejsza ? Np. w DV materiał w kamerze jest zapisywany na taśmie z kompresją pięciokrotną, a jaka jest kompresja w HDV czy AVCHD ? Brakuje mi podstawowej wiedzy.
Także jaki program zastosować do edycji aby po obróbce nie było straty jakości ?
Inną sprawą jest zapis na nośnik. Koledzy skarżą się że po zapisaniu materiału z formatu HDC czy DV na DVD jakość jest taka sama. Nie wiem czy dobrze myślę, ale żeby wcisnąć materiał HD na płytkę DVD to trzeba go tak skompresować że końcowy efekt będzie mizerny. Więc chyba na płytce BlueRay powinno być lepiej.
Dla mnie jakość HD to inwestycja w kamerę, program do edycji i nagrywarka BR. Odpowiedni komputer, PS3 i tv już mam.
Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie (takie łopatologiczne) żebym nie miał dylematów przy wyborze systemem zapisu. Myślę że kolejność wyboru powinna być taka: system zapisu, kamera, oprogramowanie. Proszę mnie skorygować jeżeli się mylę.


środa, 14 stycznia 2009, 09:39
Zobacz profil
Moderator
Moderator

Dołączył: środa, 26 lipca 2006, 10:57
Posty: 4563
Lokalizacja: Tczew
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
Wetnę się trochę w odpowiedź :wink: W praktyce HDV przy odpowiednio szybkim komputerze montuje się dokładnie tak samo łatwo jak DV. Przykładowo ja używam teraz (i jeszcze długo będę) komputer z procesorem Q6600, 4 GB RAMu, grafiką Radeon 3870 (tu ważne żeby z grafiką się dopasować do programu montażowego, gdybym teraz kupował to by była 4670 HISa), płyta główna Gigabyte ze względu na to że XP "widzi" aż 3,5 GB RAMu. Do montażu mam Ediusa Neo i Sony Vegas Movie Platinium 8 - obydwa na Viscie 64 bit, a na XP Let'sEDIT do DV (bo go lubię i ponieważ Neo to uppgrade z niego - nie powinienem go sprzedawać). Gdy miałęm procesor Core Duo E4300 (1800 MHz), to montaż był trochę wolniejszy, ale przede wszystkim zdarzały się zgubione przy przechwycie klatki, więc dolną granicę procesora oceniam na 3400 MHz dla Pentium 4 (tak podaje panjacek i ok 2000 MHz dla dwurdzeniowych Inteli z własnych obserwacji. 4 rdzeniowe procesory Intela i AMD powinny wszystkie dawać sobie radę.
To tyle co do wymagań sprzętowych HDV. AVCHD nie ma bariery sprzętowej przechwytu, ale z relacji kolegów wynika że często to co nadrabiamy dzięki przewadze kopiowania z dysku nad przechwytem z kasetki tracimy - im bardziej skomplikowany montaż - tym więcej w montażu właśnie. Bardziej precyzyjne dane praktyczne podadzą jednak koledzy używający AVCHD. Różnicy jakości w praktyce raczej nie powinno być między tymi formami kompresji.

_________________
最诚挚的问候


środa, 14 stycznia 2009, 10:58
Zobacz profil
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył: poniedziałek, 16 lutego 2004, 02:30
Posty: 796
Post Re: Kamer a obrabianie obrazu
kotin napisał(a):
......Gdy miałem procesor Core Duo E4300 (1800 MHz), to montaż był trochę wolniejszy, ale przede wszystkim zdarzały się zgubione przy przechwycie klatki, więc dolną granicę procesora oceniam na 3400 MHz dla Pentium 4 (tak podaje panjacek i ok 2000 MHz dla dwurdzeniowych Inteli ......
Sorry, ale odnośnie przechwytu nie masz absolutnie racji. Mam takiego dziadziusia, Celeron 800 MHz, 512 MB RAM + dysk 40 GB. Oczywiście powyłączane "pokemonowate" bajery i brak anty-virusa. Przechwytuję 2 kasety, czyli około 2 godzin - zero utraconych klatek. Po co do przechwytu (czytaj kopiowania) taki ekstra sprzęt w postaci XXX GHz ???

_________________
Zapomniał wół , jak cielęciem był !


środa, 14 stycznia 2009, 14:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL