Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 14:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Konwerter szerokokątny do Sony VX2100 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Konwerter szerokokątny do Sony VX2100
Witam
Chcę kupić konwerter do zastosowań - wesela. Niestety przy małych salach chciałbym kadrować nie tylko od pasa w górę :)
Możecie doradzić co warto kupić, albo na co zwrócić uwagę przy kupnie.
Zastanawiam się nad firmą Raynox.

pozdrawiam

piątek, 2 maja 2008, 11:12
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Konwerter szerokokątny do Sony VX2100
Ja mam ten i jestem z niego zadowolony, na ciasnych salach to duże ułatwienie w pracy trzeba tylko uważać na boczne wpadajace swiatło.
http://www.foton.kalisz.pl/?strona=skle ... 3=&pid=570

piątek, 2 maja 2008, 15:37
Bywalec
Bywalec

miałem ale sony jest o wiele lepszy cena!jest wieksza, ale nie warto oszczwdzać jesli bedziesz urzywać

sobota, 3 maja 2008, 00:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jakieś Raynoxy za ponad 7 stów?? Bez przesady. Szkiełka Sony można sprowadzić z USA za śmieszne pieniądze. Mi udało się wyrwać na ebayu konwerter z osłonką za niecałe 400 PLN, natomiast bez osłonki można znaleźć za mniej niż 100$.

sobota, 17 maja 2008, 16:25
Nowy
Nowy

a co myślicie o konwerterze szerokokątnym SONY VCL-DH0758 ??

poniedziałek, 16 marca 2009, 12:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:

Jak najlepiej..... za 88zł lekkie winietowanie ale da się na wesela stosować

środa, 18 marca 2009, 16:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najrad napisał(a):
Cytuj:

Jak najlepiej..... za 88zł lekkie winietowanie ale da się na wesela stosować

Pytanie zasadnicze: czy ten konwerter można stosować do kamery Sony VX2100 ??? - (czytaj: czy montowałeś ten konwerter do VX2100).

1 - W necie opisany jest jako: "....współpracujące produkty: DSC-H1 / DSC-H2 / DSC-H5...." - czyli do aparatów fotograficznych (takie ciutkę lepsze kompakty).
2 - nie tek dawno ten konwerter oglądałem osobiście w sklepie. Konwerter VCL-DH0758 od strony gwintu ma taki wystający kołnierz o wysokości ładnych kliku milimetrów, który (takie mam wrażenie) powoduje, że nie jesteś w stanie wkręcić konwertera do VX2100, ponieważ część gwintowana w kamerze jest po prostu za krótka - musiałaby być około 5-8 mm dłuższa, o wysokość tego kołnierza. Nie będę rozważał kwestii związanej z przesunięciem soczewek do przodu o wielkość tego nieszczęsnego kołnierza (np. możliwość ustawienia ostrości na nieskończoność). Być może się mylę ale coś blado widzę wspomniany konwerter w kamerze VX2100. Poza tym firma Sony jest zbyt perfidna, aby zaoferować coś takiego za tak nieduże pieniądze. Za produkty z logo "SONY" płaci się konkretne pieniądze, a nie marne klepaki - hehe.

środa, 18 marca 2009, 20:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
.........Być może się mylę ale coś blado widzę wspomniany konwerter w kamerze VX2100

Mylisz się pasuje idealnie

środa, 18 marca 2009, 23:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najrad napisał(a):
Cytuj:
.........Być może się mylę ale coś blado widzę wspomniany konwerter w kamerze VX2100

Mylisz się pasuje idealnie

Hmmm....
?1? - ze dwa miesiące temu pytałem sprzedawcę w Fotojokerze o możliwość założenia takiego konwertera do VX-2100. Od razu stwierdził, że z powodu tego wystającego kołnierza (strona mocowania) nie da rady. Po w/w Twojej odpowiedzi uparłem się - i okazało się, że pasuje doskonale. SUKCES. Kilka minut króciutkich testów w sklepie, i dzisiaj kupiłem ten konwerter VCL-DH0758.

?2? - po przyjeździe do domu ostro przystąpiłem do dalszych testów. Łącznie kilkanaście minut nagrania, następnie zrzut na HDD i ........ - pierwsze wielkie rozczarowanie. Po zgraniu na twardziela o obejrzeniu na ekranie monitora okazało się, że pewna cecha konstrukcyjna dość skutecznie, wręcz zasadniczo ogranicza współpracę ze wspomnianą kamerą. Wspomniany wcześniej kołnierz, wprawdzie w ogóle nie koliduje z mocowaniem na kamerze. Ale z tego powodu, że na zakończeniu tego kołnierza jest zwężenie średnicy, to w przypadku ustawienia ogniskowej od minimalnej do około 0,3 maksymalnej (zakres 0,0-0,3, mam nadzieję ,że czaicie bazę) ogniskowej następuje "piękne" obcięcie rogów kadru. Od około 0,3 maksymalnej ogniskowej do maksymalnej ogniskowej już tego defektu nie ma, ale nie po to kupowałem konwerter skracający ogniskową, abym pracował na zoomie - paranoja. Mała uwaga - dla tego opisu przyjąłem, że najkrótsza ogniskowa to 0,0 a najdłuższa to 1,0. Mocno zmylił mnie ten fakt w sklepie, że ani wizjer, ani panel LCD nie obejmuje 100% kadru. Dopiero na ekranie komputera można było zauważyć tą dolegliwość.

?3? - no cóż, 99 zł wydane, ale czy na darmo? Prostą metodą na 100% upewniłem się, że te obcięcie narożników kadru to wina zwężenia średnicy "kołnierza" od strony mocowania z kamerą. Materiał kołnierza - plastik. A ponieważ miałem skalpel, to powolutku (chyba 1,5-2 godziny) to przewężenie średnicy usunąłem poprzez odcinanie, skrobanie itp. Fakt, że od ostrza skalpela do soczewki miałem kilka milimetrów skutecznie zapewnił mi niezłą jazdę. Dodatkowo: obcinane kawałki plastiku wręcz "kleiły się" (elektrostatycznie ???) do soczewki konwertera.

?4? - po założeniu na kamerę odetchnąłem z ulgą
- brak jakichkolwiek zaokrągleń narożników kadru
- po sfilmowanie jednolitego tła nie zauważyłem winietowania (metodą organoleptyczną - hehe), tym bardziej nie widać takiej wady wykonując ujęcia "zwykłych" planów filmowych
- po sfilmowanie poziomych półek itp. na minimalnej ogniskowej widać pewne zniekształcenia - linia prosta okazuje się nie być taka prosta, w przypadku filmowania osób, kształtów nieregularnych itp. trudno dostrzec tą wadę
- wada dość widoczna: na maksymalnej ogniskowej po sfilmowaniu gałęzi drzew na tle jasnego nieba w dolnych częściach kadru widać aberrację chromatyczną. Z drugiej strony nie po to za pomocą konwertera skracam ogniskową x0,7, abym potem jechał zoomem x12

?5? - wnioski:
- zanim ktoś napisze, że "coś pasuje do tego i do tego", trzeba mieć pewność, że tak faktycznie jest
- jeżeli masz jakieś ostre narzędzie i w miarę sprawne palce, to bez problemu obetniesz to, czym firma Sony chciała skutecznie zepsuć współpracę konwertera z kamerą
- dla potrzeb wesela, a dokładniej np. w czasie błogosławieństwa itp., bo właśnie w małych pokojach w takich momentach kamera widzi zbyt wąsko, trudno będzie dostrzec niedoskonałości konwertera
- nie zauważyłem (poprzez sprawdzenie parametrów) zmiany światła
- zapewne testując dokładnie w warunkach studyjnych ten konwerter w takim zastosowaniu (do kamery VX2100) wyjdzie, że ma całą masę wad, ale oczy zwykłego śmiertelnika tego nie dostrzegą
- ogólnie wg mnie warto było wydać te 99 zł

piątek, 20 marca 2009, 01:10
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam
No wałsnie miałem napisać o tym problemie, ale Romcio wszystko pięknie opisał.
Faktem jest że konwerter pasuje gwintowo do vx2100, ale faktem są też ciemne narożniki, oto przykład:
także też będę musiał powalczyć z obcięciem kołnierza. Rozumiem Romcio , że obcinałem na równo do początku gwintu ?
Ja mam troche jeszcze inny problem, przy odkręcaniu konwertera wyleciało mi z kamery szkiełko obiektywu (pierścień) ten na którym jest napisane "sony video lens/optical12x" pełna załamka :(. bedę chyba musiał udac się do serwisu (gwarancja jest) albo przykleic na kropelkę.
sam nie wiem co robić ?? :(

Załączniki:
rogi.jpg
rogi.jpg [ 37.96 | Przeglądane 184 razy ]
niedziela, 22 marca 2009, 13:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szkoda, że nie zrobiłem fotki przed akcją "ostre rżnięcie".
Niżej fotki po akcji.
Szukam teraz sposobu na wykonanie osłony przeciwsłonecznej 85 mm do tego konwertera.

Załączniki:
DSC_4469a.jpg
DSC_4469a.jpg [ 64.85 | Przeglądane 193 razy ]
DSC_4473a.jpg
DSC_4473a.jpg [ 57.5 | Przeglądane 134 razy ]
DSC_4474a.jpg
DSC_4474a.jpg [ 60.29 | Przeglądane 122 razy ]

niedziela, 22 marca 2009, 14:17
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Rozmawiałem jeszcze z inną osobą na ten temat, i zetnę kołnierz do poziomu gwintu.

poniedziałek, 23 marca 2009, 08:33
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam. kołnierz ścięty na tokarce. Wszystko w porzadku. teraz jest już dobrze. jutro wrzuce zdjęcia poglądaowe. pozdrawiam

Brakuje tylko osłony przeciwsłonecznej

piątek, 27 marca 2009, 15:33
Moderator
Moderator

Jeśli ktoś wynajdzie jakieś źródło pozyskania takiej osłonki, niech opisze co, gdzie i jak - w tym wątku :)

piątek, 27 marca 2009, 16:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Jeśli ktoś wynajdzie jakieś źródło pozyskania takiej osłonki, niech opisze co, gdzie i jak - w tym wątku :)

Ja upolowałem na ebayu w USA. Osłonka razem z konwerterem szerokokątnym kosztowała mnie z przesyłką niecałe 400 PLN, więc tyle co nic :)

niedziela, 5 kwietnia 2009, 16:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona