Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Pierwsze wrażenia po zakupi i pytania o opcje menu w HDR-HC7 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pierwsze wrażenia po zakupi i pytania o opcje menu w HDR-HC7
Dzięki Waszym opiniom zdecydowałem się na zakup kamery SONY HDR-HC7. Mam ją od kilku dni, więc jeszcze za wcześnie na jakieś szczegółowe opinie i uwagi - bez wątpienia to zupełnie inny sprzęt niż moja poprzednia kamera HI8.
Natomiast po rozpakowaniu kamery stwierdziłem, że mam wielki niedosyt związany ze szczegółowym wyjaśnieniem tego, do czego służą niektóre opcje w menu. Zapisy w instrukcji są bardzo ogólne i bez przykładów, natomiast po przesiadce ze starej kamery nie mam pojęcia, po co w menu HC7 poza EKSPOZYCJĄ pojawiły sie takie opcje jak:
- SZYB.MIGAWKI (Szybkość migawki)
- AUT WOLN MIG (Automatyczne zwolnienie szybkości migawki - to jaka jest szybkość standardowa?)
- PRZES.AE,
Jakie będą różnice w filmie w zależności od zmian tych parametrów? Poprzednio była jedynie regulacja EKSPOZYCJI a teraz aż kilka bliźniaczych parametrów - po co?

Opcja COLOR SLOW S - jakie są skutki działania pozytywne i negatywne - dlaczego ta opcja nie jest standardowo włączona?

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tych tematach lub zna jakąś stronę gdzie byłoby to opisane to proszę o informację. Wiem - można eksperymentować - i oczywiście to będę robił, ale to jest czasochłonne - może ktoś to już zrobił?

Teraz może pierwsze wrażenia z zabawy kamerą:
Kamerka mała i poręczna - choć jak zobaczyłem ją z akumulatorem FH100 to okazuje się, że efekt już jest nieco inny.

Bateria w zestawie - masakra - teoretycznie to coś tam jest chyba nawet 90 minut - ale w realu z otwartym panelem to rozładowuje się błyskawicznie - może dlatego, że to etap poznawania tego, co można z tą kamerą zrobić - zobaczymy.

Fajna możliwość robienia fotek w trakcie nagrywania - taki bajer, ale może się przydać

Zdecydowałem się na ten model, bo lubię montować filmiki z wyjazdów wakacyjnych a ponieważ nie mam jeszcze jak zapisywać materiału HD to super sprawą jest to, że można zmontowany film przesłać do kamery i zapisać na taśmie - przećwiczyłem - działa bez problemów.

Fajna funkcja SZUKAJ KOŃCA - problem pojawia się jednak w momencie, gdy się wyjmie kasetkę - wtedy ta funkcja nie jest aktywna i tu miałem kłopot - w starej kamerze w trybie nagrywania miałem dwa przyciski do wyszukania końca sceny - w HC7 jest teoretycznie ikonka kasety i podobny znacznik, ale coś mi ta funkcja nie działa tak jak w starej kamerze - może coś robię nie tak nie wiem - widać tylko niebieski ekran, a nie można przesuwać się w przód czy w tył - taśma chyba przesuwa się w przód

Opcja PLYNNE NAGRYWANIE W ZWOLNIONYM TEMPIE to też raczej bajer - wymaga bardzo dobrych warunków oświetleniowych i daje możliwość zapisu sekwencji 3 sekundowej - lepiej to chyba zrobić w programie do edycji.

Na koniec uwaga związana z akumulatorem, który trzeba do niej dokupić. Prawie 600zł za NP-FH100 to przesada - niestety nie znalazłem zbyt wielu możliwości rozwiązania problemu - propozycja akumulatora z "bajpasem" w postaci kabelka jest TRAGICZNA. Jeśli ktokolwiek wie jak można taniej rozwiązać ten problem to proszę o informację

Pozdrawiam wszystkich na forum i liczę na podpowiedzi w sprawie dręczących mnie pytań.

Bobowa

sobota, 24 maja 2008, 23:30
Bywalec
Bywalec

Post Re: Pierwsze wrażenia po zakupi i pytania o opcje menu w HDR-HC7
Protazy napisał(a):
[...]Opcja PLYNNE NAGRYWANIE W ZWOLNIONYM TEMPIE to też raczej bajer - wymaga bardzo dobrych warunków oświetleniowych i daje możliwość zapisu sekwencji 3 sekundowej - lepiej to chyba zrobić w programie do edycji.[...]

małe sprostowanie

nie chodzi o to ze wymaga bdb warunkow oswietleniowych ( tzn w pewnym sensie tak ), nie ta funkcja sama w sobie wymaga, tylko potrzeba wiecej swiatla z powodu zmniejszenia czasu migawki, gdyby ujecia slow motion byly nagrywane z migawka 1/25 , 1/50 nie byly by plynne i caly efekt bylby beznadziejny. migawka w ujeciach "slomo" wynosi minimum gdzies okolo 1/215, wiadomo ze bedzie ciemno jezeli sie nagrywa w nocy, w pokoju z jedna, slaba zarowka...

wyjdz z ta kamera na dwor w ciagu dnia a zobaczysz ze jeszcze bedziesz musial przyciemniac obraz.

nie sa to informacje wyssane z palca, wiem jak dziala opcja slow motion w kamerach do tego nie przeznaczonych, sam mam SONY FX7 gdzie jest taka opcja, tyle ze mozna nagrywac przez 6 sekund, 100fps ( klatek na sekunde) z 6 sekund robi to nam 24 sekundy

Tyle ode mnie

Pozdrawiam

poniedziałek, 26 maja 2008, 22:19
Nowy
Nowy

Post Re: Pierwsze wrażenia po zakupi i pytania o opcje menu w HDR-HC7
Lozek dzięki za uwagi.

Fakt efekt sprawdzałem w domu w średnio słoneczny dzień więc może mój osąd był przedwczesny. Co do sformułowania, że funkcja wymaga bdb oświetlenia to nie dyskutuję tu o mechanizmie działania (szybkość migawki) stwierdzam jedynie fakt, że nagrywając scenę w określonych warunkach oświetleniowych po włączeniu opcji nagrywania w zwolnionym tempie nastąpi istotny, widoczny spadek jasności nagranego obrazu, który to wskazuje na możliwość jego użycia przy dobrym oświetleniu. I tu być może przydałaby się informacja którymi parametrami można to zmienić (ekspozycja?, przesłona?) - tego teraz nie wiem i nie mogę sprawdzić bo żona zabrała kamerę na wyjazd i dopiero coś w sobotę będę mógł "pokombinować" ;-((( . Niemniej dzięki za wyjaśnienia.
Może udostępnisz jeszcze inne informacje o opcjach, o które się dopytuję? Do tej pory nie miałem specjalnie możliwości wpływania na nie bo maja stara kamera ich po prostu nie miała.

Dziś mogę też dopisać jeszcze kilka innych uwag dotyczących samej kamery.
Sony oszczędza na wszystkim od baterii po bzdety takie jak pasek - nie daje paska na szyję do kamery jak to robiło w starszych kamerach HI8 - ja zdemontowałem pasek z mojej TRV-ki

Sprawę zasilania poruszyłem już w dziale Akcesoria, baterie .... - żeby coś kupić to tak na serio na chwilę obecną jest fatalnie - oryginał za prawie 600zł lub zamiennik z kabelkiem. Wersja z kabelkiem daje efekt taki, że ta mała kamera jest dłuższa niż moja stara TRV-ka, boję się że uszkodzę gniazdo w kamerze i ogólnie efekt wizualny i praktyczny to raczej mierny. Pozostaje EXTENDER ale to też trochę lipa bo wskazanie stanu baterii jest fałszywe (trzeba mnożyć x3) - niestety chyba na to będę się musiał zdecydować. Jeśli ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie problemu z akumulatorami do HC7 to proszę o pilną informację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Opcja robienia zdjęć w czasie nagrywania filmu jest przydatna ale trzeba pamiętać, że w ciemnych pomieszczeniach to raczej nic z nich nie wyjdzie. Jest znośnie w dzień na dworze - pamiętać też trzeba, że zapisane zdjęcia będą miały mniejszą rozdzielczość niż te które robimy w trybie aparatu.

Przy odtwarzaniu nagranego materiału charakterystyczne jest to że po naciśnięciu przycisku zatrzymania nagrywania towarzyszy kilkusekundowe zatrzymanie obrazu w kadrze. Nie wiem czy tak jest we wszystkich nowych kamerach tego typu - w mojej HI8 przy odtwarzaniu nie było tego elementu zapisania nieruchomego obrazu. Tutaj trzeba będzie popracować nad tym w programie edycyjnym

Czasami pojawiają się problemy z ostrością - trzeba wtedy delikatnie ruszyć zoomem (+-) i kamera powinna złapać. Widoczne jest to szczególnie przy słabym oświetleniu

I na koniec - ogólnie jestem zadowolony z zakupu i proszę nie myśleć, że wyszukuję wad na siłę. Jak to zwykle bywa elementy drażniące (jak sie już je znajdzie) zaczynają drażnić szczególnie - ;-))) piszę to żeby pomóc innym w upewnieniu się z czym się spotkają po zakupie. Kamerka jest fajna i warta ceny jaką zapłaciłem niemniej nie jest bez wad ;-))

Pozdrawiam i proszę o pomoc w sprawach opcji, o których pisałem w głównym poście.

wtorek, 27 maja 2008, 17:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]