Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 16:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 AVCHD czy HDV 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post AVCHD czy HDV
Chcialbym kupić kamerke SONY HD Handycam CX6EK ponieważ cena mi odpowiada i możliwości kamery, jednak mam problem ponieważ słyszałem że kamery AVCHD nagrywają już skompresowany plik i są potem problemy aby go odpalić gdziekolwiek albo pobawic się z nim w jakimś programie typu Adobe Premier, czy to jest prawda?? Niechodzi mi o profesjonalne kręcenie tylko o zabawe ale niechciałbym mieć problemów chcialbym aby niebyło utrudnień a wiem ze z HDV nagrywa w stanie surowym i łatwo można go zgrać na kompa i wspułpracuje ze wszytkim.

z góry dzięki Michał

piątek, 6 czerwca 2008, 11:57
Moderator
Moderator

Post Re: AVCHD czy HDV
Cytuj:
słyszałem że kamery AVCHD nagrywają już skompresowany plik i są potem problemy aby go odpalić gdziekolwiek albo pobawic się z nim w jakimś programie typu Adobe Premier

Cytuj:
z HDV nagrywa w stanie surowym i łatwo można go zgrać na kompa i wspułpracuje ze wszytkim

HDV to nie jest stan surowy tylko kompresja MPEG2. łatwo się zgrywa bo się robi play w kamerze i czeka się tyle czasu ile trwa nagranie, aż komputer przez kartę fire-wire przechwyci cały obraz i ewentualnie podzieli na sceny. przewijasz przy tym kasetę, odtwarzasz za każdym razem no i nie możesz skasować sceny, żeby zrobić miejsce. materiał zajmuje 13GB/h
inaczej sytuacja wygląda z AVCHD, gdyż z reguły do zapisu danych wykorzystuje karty SD albo dysk twardy. wtedy tylko wkładasz kartę do czytnika lub podłączasz kamerę pod USB i masz pełny dostęp do ujęć. zajmują one też mniej miejsca (połowę tego co HDV).
nie ma niestety róży bez kolców. AVCHD jest nowszą, bardziej wymagającą obliczeniowo metodą kompresji, więc edycja na komputerze jest mniej płynna. nie chodzi tu o niepłynne odtwarzanie, tylko pracę z plikiem. ponieważ jest to stosunkowo nowy format (pierwsza kamera AVCHD wyszła rok temu) nie doczekał się jeszcze natywnego wsparcia w programach montażowych. jednak wiele programów już sobie z tym radzi, w tym też Premiere, a to dzięki wtyczkom paru firm. trudno określić jak będzie się to rozwijać w najbliższym czasie. ja od roku jestem posiadaczem kamery panasonic na AVCHD i chwalę sobie wygodę. jednak edycji na razie albo unikam, albo radzę sobie za pomocą triku z podmianą plików do edycji.

pozdrawiam

piątek, 6 czerwca 2008, 12:36
Moderator
Moderator

Jedne i drugie kamery zapisują z kompresją. AVCHD to kompresja oparta o mpeg4, a HDV o mpeg2. Ta pierwsza jest bardziej efektywna, (mniejsze pliki przy zbliżonej jakości), ale faktycznie ta druga sprawia mniej kłopotów w montażu. Rozpoznaje ją więcej programów do edycji i ma mniejsze wymagania sprzętowe wobec komputera, chociaż z czasem te różnice będą się zacierać. Komputery są coraz szybsze, a prpgramy do edycji coraz częśćiej przynajmniej teoretycznie mają obsługę AVCHD. Osobiście jednak do swoich amatorskich celów mam kamerę HDV :wink: .

EDIT
GrassHoppeR napisał(a):
... i czeka się tyle czasu ile trwa nagranie, aż komputer przez kartę fire-wire przechwyci cały obraz i ewentualnie podzieli na sceny. przewijasz przy tym kasetę, odtwarzasz za każdym razem no i nie możesz skasować sceny, żeby zrobić miejsce. materiał zajmuje 13GB/h
inaczej sytuacja wygląda z AVCHD, gdyż z reguły do zapisu danych wykorzystuje karty SD albo dysk twardy.

Prawda całkowicie, ale:
- przechwyt jest i tak sporo krótszy od edycji
- kasetka jest tanim i trwałym nośnikiem archiwizacji
- w kamerach HD sposób kompresji nie musi być powiązany z nośnikiem, jak ktoś koniecznie chce HDV zapisywane na HDD to takich kamer też jest sporo.
(To dalsza część przyjacielskiego sporu z zeszłego roku jeszcze :wink: )

PS Jak miną kłopoty z edycją AVCHD, albo ceny kart pozwolą na zapis obszerniejszych plików HDV, to kamery na kartę wyprą inne rozwiazania.

piątek, 6 czerwca 2008, 12:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sony Vegas 8.0b dziala bez rekompresji z plikami avchd, bardzo dobrze sie montuje, chociaz nie angazuje wszystkich rdzeni tak jak premiere cs 3

piątek, 6 czerwca 2008, 15:38
Nowy
Nowy

dzięki dzięki wybiore chyba AVCHD a jezeli chodzi o moc komputera to jakie parametry byłyby najlepsze bo wydaje mi się ze będe musial go zmienić.

Mam też laptopa niezaszybkiego 1.7mhz 1GB ram to też będe mógł na nim archiwizować nagrania poprzez przegranie ich prosto z kamery... czy mój laptop da rade??

piątek, 6 czerwca 2008, 17:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Możesz kupić co chcesz, ale nie płacz potem, że jest ciężko z AVCHD. Z HDV jest znacznie lżej.

Twój lapek podobny do mojego. Przchwycić to przechwycisz ale zapomnij o obróbce. Już przy HDV jest trudno (to mam) a przy AVCHD to już "niemożliwe" (tego nie mam :lol: .

A jeśli jednak zdecydujesz się na AVCHD to przygotuj budżet ca. 5000PLN na nowego kompa (Quad, 4GB, 64bit, dobra grafika 512MB, OC?).

piątek, 6 czerwca 2008, 17:44
Nowy
Nowy

Jeżeli chodzi o najlepsze kamery HDV w miare cenowo tak do 4.500PLN to jakie modele byście polecili... AVCHD odpada cena kompa mnie troszke przerazila :)

piątek, 6 czerwca 2008, 18:33
Moderator
Moderator

Cytuj:
Mam też laptopa niezaszybkiego 1.7mhz 1GB ram to też będe mógł na nim archiwizować nagrania poprzez przegranie ich prosto z kamery... czy mój laptop da rade??

da radę bo "przechwytywanie" to tylko kopiowanie z urządzenia USB albo karty. przechwytywanie z kamery HDV mogłoby ci się nie udać tym bardziej, że potrzebne jest 1394, a tego możesz w laptoku nie mieć.
Cytuj:
Możesz kupić co chcesz, ale nie płacz potem, że jest ciężko z AVCHD. Z HDV jest znacznie lżej.

ale też nie lekko. :wink:
Cytuj:
A jeśli jednak zdecydujesz się na AVCHD to przygotuj budżet ca. 5000PLN na nowego kompa

są pewne metody, jak pliki w intermediate codec, tworzenie sobie proxy do obróbki itp., które ułatwiają pracę, no ale niestety trzeba trochę pokombinować.

w zasadzie trzeba wybrać:
1. kasety (60 min)
2. przechwytywanie w czasie rzeczywistym
3. zużywanie kamery do przechwytywania
4. DROPY!
5. dostęp po przewinięciu taśmy
6. 13GB/h/kasetę (3 płyty lub kaseta do archiwizacji)
7. MPEG2
8. nieco łatwiejsza edycja
vs.
1. karty SD (60 min), HDD (nawet kilka godzin)
2. kopiowanie plików via USB (godzina w kilka minut)
3. podłączenie kamery przez USB albo karty jako dysk zewnętrzny
4. ryzyko uszkodzenia dysku przy rzucaniu kamerą o ścianę/podłogę ;)
5. dostęp bezpośredni do każdego pliku
6. 4-8GB/h (1 - 2 płyty do archiwizacji)
7. MPEG4
8. trudniejsza edycja

zależy co dla kogo ważniejsze.

pozdrawiam
edit:
Cytuj:
Jeżeli chodzi o najlepsze kamery HDV w miare cenowo tak do 4.500PLN to jakie modele byście polecili... AVCHD odpada cena kompa mnie troszke przerazila

nie no nie przesadzaj. jakikolwiek komp kupisz zawsze będzie za chwilę coś lepszego a jednocześnie pozostanie wrażenie, że mogłoby być szybciej. jeśli chcesz skrupulatnie montować w pełnej rozdzielczości to do HDV też słabiaka nie kupisz. co ty chcesz tym kręcić i jak montować? ja używam dual core 3,2 GHz i też się da. ale gdybym miał montować coś ekstra to bym po prostu materiał przekonwertował np. na DV i dopiero rezultat wyrenderowałbym z użyciem oryginalnych plików. nie namawiam kategorycznie do AVCHD ale nie zgadzam się z poglądem, że AVCHD to złooooooooo :twisted:

piątek, 6 czerwca 2008, 19:25
Nowy
Nowy

. co ty chcesz tym kręcić i jak montować?

Chcialbym się pobawić troszke w montowanie jakiś małych filmików dodawanie napisów itd. osobiście podoba mi się Adobe Premiere chociaz niebawiłem się nigdy w innym programie jestem jeszcze w tym zielony, kiedyś się troszke bawiłem ale niemiałem możliwości poniewasz mialem słabego kompa i niezaciekawą kamerke. Teraz chciałbym zacząć z czymś konkretniejszym a oprucz tego bede używał kamery też do między innymi kręcenia imienin cioci :wink:

Teraz już sam niewiem jaką wybrać czy HDV czy AVCHD korci mnie jednak ta druga.

piątek, 6 czerwca 2008, 20:09
Moderator
Moderator

przymierzam się do krótkiego tutoriala nt. edycji podmienianych plików i konwersji do DivXHD, bo zauważyłem, że się powtarzam ;-) jakieś propozycje?

sobota, 7 czerwca 2008, 13:06
Nowy
Nowy

Jeżeli można, to przedstawię, jak ja obrabiam AVCHD:
1. kopiowianie z karty pamięci do komputera.
2. Dodwanie napisów, cięcie scen itp w adobe premiere cs3 (athlon 4000+). Przeglądanie scen tylko na ręcznym przewijaniu kursorami, bo przy odtwarzaniu na podględzie obraz idzie 2-3 sekundy i zostaje tylko audio. Po zakończeniu projektu przenoszę go na lapka z procesorem 1.7 core duo i tam export do pliku m2ts. Na athlonie w czsie zapisywania pliku komp zawiesza się. Cały proces eksportu trwa około 7h dla 30 minut filmu.
3. Tworzenie katalogu AVCHD w Nero8.
4. Zgranie katalogu na kartę pamięci i odtwarzanie filmu z kamery przez HDMI na TV LCD Samsung 26''.

Obraz po obróbce jest taki sam jak pliki surowe odtwarzane po nagraniu z kamery. Do odtwarzania stacjonarego przymierzam się do kupna DIVCO TVIX M-4100SH.

Kamera Panasonic HDC-SD5 + karta SDHC 4GB

środa, 18 czerwca 2008, 11:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a jak importujesz material do prmeiera ? konwertujesz go do jakiegos innego formatu niz avchd ? czy moze uzywasz jakiegos zewnetrznego pluginu ?

mi sie premiera nie udalo zmusic do wczytania avchd z canona hf100 bez konwersji

środa, 18 czerwca 2008, 14:31
Nowy
Nowy

Do premiere potrzeba pluginu MainConcept? MPEG Pro? HD. Premiere z tym pluginem przyjmuje pliki mts i m2ts. Do pracy z tymi plikami potrzebny jest komputer z procesorem CoreDuo min. 2600.

czwartek, 19 czerwca 2008, 07:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w Polsce ktos go sprzedaje czy bezposrednio ze strony od producenta zamawiac ?

czwartek, 19 czerwca 2008, 09:27
Nowy
Nowy

Na stronie producent. Można też pobrać tam demo.

czwartek, 19 czerwca 2008, 10:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona