Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 18:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Mały test: Panasonic nv-gs90 vs. sony hc23e 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Mały test: Panasonic nv-gs90 vs. sony hc23e
Cześć
Zmuszony okolicznościami (zepsuciem poprzedniej kamerki sony hc23e, do której będę porównywał resztę ;) musiałem zakupić coś nowego. Przeszukałem różne fora, strony z opiniami itp i w moim zakresie cenowym (do 1000zł) było kilka modeli, np sony hc51, kilka panasoniców, jvc, samsungi itd. W zasadzie poszedłem kupić panasonica nv-gs90, ale jak już byłem, to obejrzełem pobieżnie inne modele:
- jvc ogólnie fajne, ale stabilizator taki se, zoom dość wolny, ale najbardziej mnie wnerwiło to w modelu który oglądałem, że najlepiej nagrywają się paprochy i paluchy odbite na obiektywie
-samsungi też w sumie ok, ale jakoś tak dziwnie leży w ręce, za to mają niektóre modele ciekawe kolory - w s...e był biały samsung
-sony bardzo dobre, to co lubię i co podobało mi się w mojej starej kamerce dalej jest (dotykowe menu - genialne rozwiązanie, zoom szybki, jakość obrazu całkiem dobra, kolorki też ok), tylko dlaczego nie montują sensownych stabilizatorów obrazu? na cholerę mi zoom 40x jak od 15 nie da się utrzymać obrazu w kadrze. (choć ten stabilizator elektroniczny dobrze sobie radzi z drganiami np. w aucie gdy kamera jest położona na desce rozdzielczej, na youtube widziałem filmik z jazdy motocyklem, gdzie gość bardzo chwalił sony za stabilizację, a panasonica wręcz przeciwnie)
-ogólnie obraz zapisany na płytki dvd nie nadaje się do żadnej obróbki przekodowującej materiał, nagrałem kawałek w sklepie i chciałem z tym pokombinować, rezultat koszmarny, dodam tylko, że jakość była ustawiona najwyższa w kamerze, czyli ~20minut na dvd

a teraz do sedna czyli do gs90, najpierw - czyli ponarzekam na zakup:
-według danych w internecie jedni podają że ma gwint filtra 37, inni mają wpisany brak danych ntt, a tak naprawdę to niema wcale żadnego gwintu
-zoom ma znośną prędkość tak do 1/3, potem jest żółw koszmarny, szczególnie w odzoomowywanie trwa wieki
-dołączony akumulator nie starcza na długo (tak na oko 2/3 tego co w moim sony)
-ładowanie akku tylko na ładowarce jest delikatnie mówiąc upierdliwe (w sony wkłada się wtyczkę, w rezultacie przez 2 lata nie odłączałem akku od kamery), aczkolwiek jeśli mamy >1 akumulator to może mieć swoje plusy (ale takie malutkie, bo ładowanie tego samego akumulatora trwa dłużej niż ciągłe nagrywanie na nim w kamerze :)
-kamerę można podpiąc do ładowarki , która robi wtedy jako zasilacz, ale najpierw trzeba wyjąć z kamery akumulator :evil: (gniazdko jest pod akku)
reasumując ergonomia zasilania jest masakryczna w porównaniu do mojej starej sony
-zdjęć lepiej wcale nie testować - masakra^2, ale to akurat standard w tej klasie cenowej (1/6'' i 640x480), zdjęcia są nagrywane na taśmie jako stopklatki z efektem migawki i dźwiękiem normalnym przez parę sekund
-zoom x42 nie jest sprzymierzeńcem jakości obiektywu, ale CA (aberacje chromatyczne) po prostu powalają na kolana :) szczególnie na dużym zoomie i przy występowaniu przejść o dużym kontraście - np róg budynku na tle nieba.
-automatyka kamery działa tak, że naświetla 'na światła', co powoduje dodatkowe zaciemnienie ciemnej części obrazu (sony raczej robiło przepalenia a podobnej sytuacji, doświetlając lepiej cienie). Efektem ubocznym (z może zamierzonym) jest to, że niwelują się częściowo wspomniane wyżej CA
(przykładowe klatki z nagrań ww kamerami są tu: http://picasaweb.google.pl/krzysiekSX/Kamery , drobny komentarz: CA w sony tez występuje, choć tak widowiskowego nie udało mi się wywołać. Klatki poglądowe były robione w tym samym miejscu i czasie, troszkę inny kadr to z powodu braku możliwości dokładnego ustawienia identycznego. Jest po jednej klatce bezpośrednio bez żadnych obróbek, zgrane z kamery i wyeksportowane programem kino, druga wersja każdej klatki ma rozjaśnione fragmenty, gdzie widać lekką przewagę sony w rejestrowaniu szczegółów w cieniach. Balans bieli był automat, i w tym przypadku wyszło, że panasonic 'ociepla' a sony 'oziębia', bo na oko to właściwy balans był gdzieś pośrodku. Na rozjaśnionym fragmencie z pudełkiem po kleju widać, że panasonic się tam rozmył prawie całkowicie, na sony zostały jeszcze śladowe ilości napisów - takie czarne rzędy kropeczek :D )
-pasek na rękę jest za cienki i przez to trochę się wrzyna w dłoń :wink: ewentualnie można go poluzować, ale wtedy kamera lata jak chce i źle leży
-przełącznik zoomu jest chyba najtwardszym jaki spotkałem w życiu we wszystkich kamerach - zamiast delikatnej wajchy jak u innych producentów jest samochodowy przełącznik od otwierania okien, co oczywiście powoduje upierdliwe ruszanie się całej kamery przy zoomowaniu
-wspomnę jeszcze o jakże wygodnym umieszczeniu portów usb i firewire pod lcd, więc jeśli podłączamy się do komputera, to trzeba lcd otworzyć, a co za tym idzie zupełnie bez sensu żre on nam baterię w trakcie zgrywania
-na jednolitym, jasnym tle np. niebo widać pracę soczewek stabilizatora - ruszenie ręką powoduje delikatne przyciemnienia części ekranu, jakby winietowanie
-start do nagrywania nie jest zbyt szybki
-ekranik jest średniej jakości, dodatkowo użycie pamnoramicznego formatu zmniejsza pole widzenia w trakcie nagrywana w trybie 4x3 do ponizej 2cali - coś jak na komórce (moj se630 ma lepszą jakość obrazu, a przynajmniej większe kąty widzenia, w panasonicu nie da sie ustawić ekranika tak, aby było widać dobrze równocześnie górę i dół, jednym słowem: masakra) (zmierzyłem linijką przekątne: panasonic w trybie panoramy ma 68mm, w trybie 4x3 - czarne paski w centrum widok - ok 54mm, sony ma w trybie 4x3 ok 64 mm, a panoramicznym 58mm)
-kamera jest o conajmniej 6db gorsza w nocy niż moja stara sony - dojechani do +18db wzmocnienia w przesłonie (tylko ręcznie się da) i ustawienie 1/25 migawki nie daje jeszcze takiego jasnego obrazu jak w sony daje full automatyka przy 1/50 sekundy migawki. Automatyka w Panasonicu daje max +15db. Reasumując: w przypadku gdy sony jeszcze normalnie filmuje panasonic pokazuje ciemność. Pomijam (osobnym minusem :) z litości ostrzenie w ww. warunkach, które to sony załatwia w locie bez zauważalnego problemu, a panasonic doktoryzuje się i jeździ obiektywem tam i nazad

a teraz plusy:
+DZIAŁAJĄCY STABILIZATOR OBRAZU - przy zoom x42 (ogniskowa około 1400mm) spokojnie utrzymuje się w miarę stabilny obraz jedną ręką ! na zoom x70 też można włąścieie bez większego wysiłku. W innych kamerach tak niema, górna granica dla mnie to w sony ok 15 jak się bardzo staram (to wychodzi gdzieś koło 700mm ogniskowa), w jvc trochę lepiej ale za mało miałem do czynienia zeby coś napisać napewno
+ogniskowa od 36 w trybie 4x3 bardzo fajna sprawa, można się właściwie pozbyć nasadki szerokokątnej, choć dodanie takiej daje bars przyjemne efekty (tylko nie wiem jak ją przymocować do obiektywu :mrgreen: )
+brak dźwięku silniczków kamery na ścieżce dźwiękowej filmu -duży plus w stosunku do mojej sony
+menu dość przyjemnie się obsługuje joyem, potrzebne opcje dostępne szybko i łatwo
+możliwość ręcznego ustawienia przysłony i migawki - można zmusić dziada do niedoświetlania lub przepalania, niestety nie da się ustawić jak w aparacie cyfrowym 'automatyka +- 1ev', można tylko podać konkretną wartość
+możliwość ręcznego ostrzenia na skalę +/- (pomaga w nocy), sony ma tylko ostrzenie we wskazany punkt na ekranie, co nie zawsze daje jakieś efekty. Inna sprawa, że sony ostrzy poprawnie i bez najmniejszego problemu w oświetleniu o pi*drzwi 10db słabszym. (pomijam tu przy porównaniu wszystkie night shoty i światełka pomocnicze)
+zoom mikrofonu - należy co prawda używać rozsądnie, ale może dać pożądany efekt (zoom mikrofonu jest to wzmocnienie dźwięku proporcjonalnie do zoomu optycznego. Minus jest taki, że jeśli mamy jakieś źródło dźwięku w pobliżu kamery, to ono też się podgłośni. Tak więc zoom mikrofonu działa ok tylko wtedy, jeśli jest ogólnie cisza, a my chcemy wyłapać coś z pewnej odległości - np. las i ptaszek śpiewa - zoomujemy i jest super efekt, ale jeśli równocześnie jest wiatr i szumią liście na drzewach, to drzewo szumiące blisko kamery zostanie też wzmocnione i ptaszka zagłuszą)
+jest diodka doświetlająca - mało użyteczne w sumie , bo w ciemności obejmie góra powierzchnię 1m*1m i działa z sensem na odległość góra 1m, ale zawsze to lepsze niż sony ze swoim światełkiem ir i wampirzymi oczyskami u ludzi
+wygodniej podpiąć do tv (jack na zewnątrz kamery), aczkoleiwk przez 2 lata w sony użyłem tej funkcji ze 3 razy, więc to taki mały plusik

podsumowując - moim zdaniem stara sony ma wszystko bardziej sensownie rozwiązane, bardziej ergonomiczne i ogólnie lepsze (bądź w ogóle ma, np. ten gwint filtra), daje lepszy obraz w ciemnym otoczeniu, obraz sprawia wrażenie ostrzejszego, lepiej zarządza energią i łatwiej ją obsługiwać, ma 100 razy lepszy lcd, każdą opercję wykonuje 2x szybciej niz panasonic, niestety niema stabilizatora :) Gdyby nie ten stabilizator obrazu którego mi brakowało dawniej, to bym kupił sony hc51. A tak to mam panasonica i jestem zadowolony, bo podstawową funkcję jaką jest filmowanie panasonic robi lepiej (ogniskowa od 36 i działający stabilizator w tym pomagają, a delikatnie bardziej miękki obraz specjalnie na normalnym tv nie razi).

pozdrawiam
Krzysiek

Ostatnio edytowano piątek, 15 sierpnia 2008, 12:04 przez krzysxxx, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 14 sierpnia 2008, 12:30
Moderator
Moderator

Post Re: Mały test: Panasonic nv-gs90 vs. sony hc23e
Porównanie kamer, mimo że subiektywne, na pewno pomoże komuś w dokonaniu wyboru. Może znajdzie się jeszcze ktoś chętny, kto miał do czynienia w krótkim odstępie czasu z dwiema kamerami segmentu amatorskiego i również się podzieli wrażeniami?

czwartek, 14 sierpnia 2008, 20:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]