Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 21:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 miniDV czy HDD? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post miniDV czy HDD?
Witam,
Chcę kupić kamerę. Będę jej używać głównie do filmowania jakiś wyjazdów na wakacje, ferie itp. Z tego co zdążyłam przeczytać, to większość osób poleca kamerę na miniDV. Mógłby ktoś mi łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego zapis na miniDV jest lepszy od np. HDD?

wtorek, 2 września 2008, 12:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: miniDV czy HDD?
witam. powodów jest kilka:

1. kamery z hdd nieco inaczej kodują (kompresują) obraz, po wgraniu do komputera montaż idzie nieco wolniej. Słabszy komputer będzie się "mulił"

2. z powodu innej kompresji obraz może być gorszej jakości (uwaga! w praktyce różnice są niezauważalne)

3. filmy będziesz zapewne archiwizował na płytach dvd. Kaseta wytrzyma kilkadziesiąt lat, a trwałość płyty to loteria (może 30 lat, a może rok)

4. powód marketingowy: im nowsza generacja kamer, tym te kamery tańsze. Widziałem obraz z panasonika na karty SD (zwykłej rozdzielczości) - dramat! W porównaniu do tego moja stara sony digital8 była sprzętem hi-endowym ;-)
Oczywiście są flagowe, dopracowane modele z HDD, ale zwykle dotyczy to kamer wysokiej rozdzielczości. Inne producenci traktują "z buta". Vide: nowe kamerki sony sr z przetwornikiem 1/8 cala !! Obraz z nich to szmata.

pozdrawiam!

wtorek, 2 września 2008, 15:21
Nowy
Nowy

Zdecydowanie miniDV :) posiadam od jakiegoś czasu obie formy zapisu i bardziej przekonany jestem do kaset - zgrywasz na kompa, kaseta do szuflady i za xx lat możesz do niej wrócić do danych może nie być takiej możliwości, jakościowo nie widzę różnic :)

wtorek, 23 września 2008, 10:54
Bywalec
Bywalec

Zgadzam się z przedmówcami w zupełności.
I myślę, że najważniejsza jest trwałość kaset. Jeśli nie będziesz ich trzymał w okolicy magnesów to powinny bardzo długo wytrzymać, natomiast niektóre płytki zaczęły mi znikać już po 3-4 latach. Nie sugeruj się oryginalnymi płytami z fimami (przecież one, nie znikają tak szybko) ale pamiętaj, że te płyty nie są wypalane w nagrywarkach, lecz mają zupełnie inny proces produkcji.
Ja robie tak:
nagrywam na miniDv- kasety pozostawiam jako archiwum, natomiast materiał dla wygody oglądania przenoszę na kompa, obrabiam w pinnacle i nagrywam na płyty DVD i już mogę je wszędzie wyświetlić, na każdym dvd. Wszystko jest w super jakości . A jeśli płyty zostaną uszkodzone lub zaczną znikać, to zawsze mogę ponownie pobrać materiał z mojego archiwum.
Polecam zdecydowanie taki sposób.

środa, 24 września 2008, 01:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]