Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 06:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 plik źródłowy w MPEG czy DV-AVI? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post plik źródłowy w MPEG czy DV-AVI?
mógłby mi ktoś doradzić, co lepsze: kamera SD nagrywająca obraz jako DV czy MPEG? który format/standard/kontener lepszy?

czy jeśli mam kamerę z mpg, to czeka mnie konwertowanie do avi za każdym razem, kiedy będę chciał montować?

czy przy dzisiejszej szybkości komputerów montaż MPEG stanowi jakikolwiek problem? czy to prawda, że MPEG jest trudniejszy do edycji? bo nie mozna po prostu powiedzieć "wytnij wszystko od tej sekwencji do tamtej", ponieważ miejsce cięcia może nie popaść w miejsce znajdowania się klatki I, lub granicy zbioru klatek? gdzieś czytałem, ze w takim przypadku oprogramowanie do edycji musi wpierw zdekodować wszystkie klatki i po dokonaniu edycji wszystko z powrotem zakodować. niestety za każdym razem kiedy dekoduje i ponownie koduje, jakość obrazu obniża się coraz bardziej. prawda to?

i jeszcze takie pytanie: czy kamery HDV wszystkie jak jeden mąż zrzucają materiał do MPEG? oczywiście pomijam w tym miejscu sprzęt który daje możliwość ustawienia, jak ma być zgrywany obraz. pytam czysto teoretycznie.

środa, 24 września 2008, 17:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: plik źródłowy w MPEG czy DV-AVI?
W SD raczej wszystkie (znane mi) kamery nagrywają w avi. W HDV inaczej czyli w mepg. Twój wybór. Obecnie (chyba) wszystkie programy do edycji radzą sobie z mepg więc kłopotu nie ma.

poniedziałek, 29 września 2008, 11:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

slavid napisał(a):
W SD raczej wszystkie (znane mi) kamery nagrywają w avi. W HDV inaczej czyli w mepg. Twój wybór. Obecnie (chyba) wszystkie programy do edycji radzą sobie z mepg więc kłopotu nie ma.

Kamery nagrywające w sd raczej nie zapisują obrazu w avi .
Plik avi powstaje dopiero przy zgrywaniu materiału zapisanego cyfrowo np na taśmie magnetycznej do komputera. I zazwyczaj zgrywamy obraz i dźwięk do pliku dvavi gdyż jest to nieskompresowany plik zawierający dużo danych i łatwy w późniejszej obr óbce jakimś programem. Zgrywanie do mpg i późniejsza obróbka nie ma za dużego sensu gdyż mpg jest skompresowanym plikiem wideo i obróbka takowego może być kłopotliwa :wink:

poniedziałek, 29 września 2008, 18:27
Moderator
Moderator

tesla napisał(a):
mógłby mi ktoś doradzić, co lepsze: kamera SD nagrywająca obraz jako DV czy MPEG? który format/standard/kontener lepszy?

czy jeśli mam kamerę z mpg, to czeka mnie konwertowanie do avi za każdym razem, kiedy będę chciał montować?

czy przy dzisiejszej szybkości komputerów montaż MPEG stanowi jakikolwiek problem? czy to prawda, że MPEG jest trudniejszy do edycji? ... jakość obrazu obniża się coraz bardziej. prawda to?

i jeszcze takie pytanie: czy kamery HDV wszystkie jak jeden mąż zrzucają materiał do MPEG? oczywiście pomijam w tym miejscu sprzęt który daje możliwość ustawienia, jak ma być zgrywany obraz. pytam czysto teoretycznie.

- DV

- Nie - przy prostym wycinaniu scen niektóre programy nie przekodowują powtórnie, ale poważniejszy montaż niestety się wiąże z konwersją z mpeg2 na mpeg2 - nie na avi. (Co prawda programy do edycji w SD i tak 'tłumaczą sobie" mpeg2 na - DV najczęściej, na czas edycji, ale to przebiega z minimalnymi stratami).

- Przy dzisiejszych mocach komputerów już najczęściej nie, ale jakość bywa gorsza od obrazu zapisanego i edytowanego w DV.

- Kamery HDV tak, ale są kamery HD zapisujące do AVCHD

Podsumowując co do kamer SD:
- zapis mpeg2 na dysku to szybkość przeniesienia filmu na komputer, ale bywa że zauważalnie gorsza jakość, (szczególnie gdy często okazuje się że kamera z HDD za tą samą cenę co DV bywa często gorsza od kamery mniDV).
- zapis do DV to kasetki, więc przechwyt godziny filmu w godzinę, ale jakość lepsza, kamera tańsza i możliwość trwałej archiwizacji w edytowalnym formacie na kasetkach.

poniedziałek, 29 września 2008, 21:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]