Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 17:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Pytanie o kamere. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pytanie o kamere.
Witam Serdecznie,

Od jakiegoś czasu szukam kamery do zadań specjalnych (badania naukowe). Narazie zastanawiam się między Sony HDR-SR12E oraz JVC GZHD7 (lub HD6). Chodzi o to żeby kamerę można było podłączyć do komputera i przechwytywać z niej obraz do programu (np. Vduba) który będzie go sobie zapisywał w zadanych warunkach (zmienne FPS). Wiem że JVC ma wyjście I.link więc pewnie można realizować coś takiego po podłączeniu do kompa, Sony I.link nie ma...
Zastanawiam się więc czy po podłączeniu kamerki Sony do komputera (przez USB) będzie możliwość otrzymania z niej obrazu czy komputer rozpozna ją jako dysk zewnętrzny? (Podejrzewam że problemu takiego nie będzie jeśli podłącze do kompa przez Svideo czy Video tylko nie każdy komputer ma takie wejścia)

Poza tym co sądzicie o tych kamerach ? Jaki inny ewentualnie sprzęt byście polecali ?

Z góry dziękuję za wszystkie porady i wskazówki.
Pozdrawiam
d_omin

piątek, 17 października 2008, 19:58
Moderator
Moderator

Post Re: Pytanie o kamere.
Paru rzeczy nie rozumiem: Jaki wpływ na opis sytuacji ma to że filmowanie bedzie dotyczyło badan naukowych? Nie myśl że jestem "intelekualistożercą" :mrgreen: , ale wolał bym bardziej precyzyjny opis twoich wymagań. Druga rzecz która wprawia mnie w zakłopotanie to zmienny FPS.
Poza tym to jak na razie zadajesz pytanie o to jak się przechwytuje i montuje film z amatorskiej kamery. Odpowiedź jest prosta. Kupujesz program który ma wśród przyjmowanych formatów ten w którym nagrywa kamera, kupujesz komputer który spełnia wymagania sprzetowe tego programu, czytasz instrukcję...
Ufff, myslę że pomogłem Ci zadać następne pytania :wink: .
PS Wiele odpowiedzi na te pytania forum juz zawiera, więc mimo iż nie rozwiąże to wszystkich Twoich wątpliwości, poczytaj trochę.

piątek, 17 października 2008, 21:17
Nowy
Nowy

Co do kamery to będzie ona wykorzystywana do filmowania dwóch doświadczeń. Niestety są one skrajnie różne pod względem szybkości. 1 z nich to proces suszenia który trwa około 2-2,5 h. Filmowanie ma na celu wychwycenie zmian jakie zachodzą w próbce (zmiana barwy, ugięcia, skurcz, pęknięcia) w trakcie procesu. Ponieważ zmiany te nie są zbyt gwałtowne nie ma potrzeby zapisu z dużą szybkością FPS (poza tym rozmiar pliku wynikowego ma duże znaczenie). W zeszłym roku realizowałem taki zapis przy użyciu kamery internetowej podłączonej do komputera. Na komputerze obraz przechwytywałem za pomocą programu Vdub i rejestrowałem na dysku w formacie AVI. Układ był ustawiony tak by zapisywać 1 klatkę co 20 sekund. Szukana kamera musi więc dać się podłączyć do komputera i przesyłać do niego obraz będąc niejako tylko OKIEM układu i nie rejestrując na swój nośnik żadnego materiału. Zmiana używanej dotychczas kamery internetowej powodowana jest tym że chcemy otrzymać obraz o większej rozdzielczości.
2 proces to próba wytrzymałościowa. Próbka w postaci walca zginana jest a cały proces musi być filmowany by zaobserwować jak próbka zachowuje się w trakcie próby. Proces jest dużo bardziej dynamiczny (2minuty) i wymaga dużych szybkości zapisu (FPS>30). Zapis z racji rozmiaru pliku realizowany byłby już przez samą kamerę na jej nośnik wewnętrzny a następnie zgrywany na komputer w celu obróbki.

Mam nadzieję ze opisałem w miarę jasno bo powiem szczerze nie znam się zbytnio na sprzęcie video.

piątek, 17 października 2008, 21:30
Moderator
Moderator

No to kłopot. Kamery tej klasy cenowej o której mówimy nagrywają tylko z 25 FPS, (30 FPS te w systemie NTSC, ale to nie zmienia postaci rzeczy). Poczekajmy na jkąś dobra duszyczkę z jeszcze lepszym pomysłem. Ja tez poszukam jakiegos sensownego rozwiązania w miedzyczasie... Myślę tylko że nie jest konieczne chyba zapisywanie w czasie rzeczywistym do komputera?

PS Tak na szybkiego - widze że wielu kolegów stosuje Twoją metodę z kamerą internetową LINK :wink: .
PS2 LINK
PS3 LINK filmowanie szybkiego procesu, żeby potem zrobić "zwolniony film"
Wiecej nie potrafię na razie podpowiedzieć :oops: .

piątek, 17 października 2008, 21:47
Nowy
Nowy

25 - 30 będzie wystarczająca :) Myślałem że możliwy jest szybszy zapis. Znalazłem już pewne rozwiązanie (aparat cyfrowy Casio EXILIM PROEX-F1 który umożliwia zapis wideo z szybkością od 30-1200fps problem polega na tym że im większa wartość FPS tym mniejsza rozdzielczość. Decyzja jest więc narazie taka by najpierw kupić kamerę a później jak będzie faktycznie potrzebne te 300 FPS zakupimy ten aparat.

Postaram się wrzucić filmiki które robie żeby pokazać jak to mniej więcej wygląda.

Dodam tylko co dalej robi się z tymi filmami. Otóż rozbiera się je na poszczególne klatki i każdą klatke z osobna analizuje pod kątem zmian jakie zaszły (np pomiar zmiany długości czy też ugięcia w [mm]). Tak więc im lepsza jakość materiału tym lepszy materiał do badania.

piątek, 17 października 2008, 21:56
Moderator
Moderator

No i jeszcze link który został podany już raz tu na forum LINK, coś mi sie zdaje że o kolicznościach w jakich go poznałem, chciałem zapomnieć :mrgreen: .

piątek, 17 października 2008, 22:10
Nowy
Nowy

reasumując szukam kamery HD z trybem poklatkowym :) Tylko jak szukać tego w specyfikacji technicznej kamer... może "Płynne nagrywanie w zwolnionym tempie"...

piątek, 17 października 2008, 23:17
Moderator
Moderator

Zagadnienie ciekawe, wiec mimo że nie bardzo wiem co podpowiedzieć jeszcze to podbijam temat (pokazuję jak nie należy robić :oops: :mrgreen: ). Może się ktoś dołączy?

sobota, 18 października 2008, 18:51
Nowy
Nowy

Witam,
Przeprowadziłem dzisiaj pewne testy i pojawił się kolejny problem. Otóż podłączyłem kamerę do komputera poprzez port DV (FW) no i wszystko ładnie pieknie obraz w Vdubie przechwycony idealnie (przy braku kompresji wchodziło jakieś 200 mb na 1 minute filmu - bez audio) jednak jest inny problem. Nie ma możliwości zmniejszenia szybkości zapisu :| kamera daje do programu sygnał PAL (25 fps) a ten nie może w żaden sposób tego zmienić... Nawet w ustawieniach pojawia się że format przechwytywanego obrazu jest predestynowany przez kamerę i nie można nic zmienić (ani rozdziałki ani fps).

Czy ktoś może mi powiedzieć czy taka zmiana jest w ogóle możliwa ? Może jak się podłączy kamerkę pod USB i zrobi USB streaming to nie będzie ona tak ograniczać programu ? Bo wydaje mi się że sposób podłączenia ma duże znaczenie.
Jeśli bowiem nie uda się ograniczyć szybkości zapisu z poziomu programu (np do 1 fps) to niestety ale chyba będę musiał powrócić do rozwiązań z kamerką cyfrową lub z aparatem... no chyba że ktoś widział jakiś w miare tani sprzęcik z trybem poklatkowym "interval recodring".

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

poniedziałek, 20 października 2008, 12:28
Nowy
Nowy

W Adobe OnLocation możliwy jest taki zapis. Wychodzi z tego plik DV 25fps, ale każda klatka ma odstęp chyba 1sek. Czyli 1s filmu (25 klatek) to 25 zarejestrowanych sekund.

piątek, 24 października 2008, 00:02
Nowy
Nowy

inosak napisał(a):
W Adobe OnLocation możliwy jest taki zapis. Wychodzi z tego plik DV 25fps, ale każda klatka ma odstęp chyba 1sek. Czyli 1s filmu (25 klatek) to 25 zarejestrowanych sekund.

dzięki za informacje sprawdzę sobie to :) problemem jest niestety cena tego programu i fakt że nie sprzedają go osobno ale w całych zestawach z innymi produktami Adobe :( co go dyskwalifikuje bo program musi być legalny

piątek, 24 października 2008, 09:52
Nowy
Nowy

Witam,

No więc po wielu bojach rozważaniach i koncepcjach pozostały dwie.

Pierwsza to zakup kamery internetowej pod USB np Logitecha Pro 9000 (optyka Carl Zeiss szklana, rozdziałka HD zapis 30 FPS). rozwiązanie najprostsze i najbardziej prymitywne. Zapis wideo na dysk komputera za pomocą programu przechwytującego.

Druga to zakup kamery HD z dyskiem twardym i wyjściem FireWire (iLINK) ponieważ takich które oferują streaming USB jest niewiele i przeważnie są to stare modele. Problem który opisałem powyżej że kamera nadaje tylko sygnał PAL (25 FPS) i nie daje się tego zmienić (zmniejszenie do 1 FPS) rozwiązałem przez zastosowanie programu Vidcap który umożliwia zapisanie pliku AVI z sekwencji pojedynczych klatek (klatki przechwytywane są przez naciskanie buttona "Capture"). Dla zautomatyzowania pracy napisałem skrypt który za użytkownika wciska rzeczony przycisk 'Capture' w zdefiniowanym interwale czasowym. Rozwiązanie dość prymitywne aczkolwiek działa :)

Teraz tylko szukam kamerki z FireWire (svideo za dużo zabawy, a AV słabsza jakość obrazu) do 3500 zł. z HDD. Widzę odpadają, pozostaje JVC GZHD6 tylko słyszałem że on nagrywa do formatu *.TOD i później trzeba konwertować :| Jakieś inne pomysly/sugestie ?

Dziękuję za udział w dyskusji i pomoc !!!

poniedziałek, 27 października 2008, 21:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]