Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 15:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 do użytkowników DVX 100 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post do użytkowników DVX 100
Witam,prosze o opinie użytkowników tej kamery panasonica Ag-dvx 100czy istnieje rożnica w jakości obrazu w materiale nagranym w formacie 4x3 i 16x9 ?
Wiem że to kamera nie stworzona do 16x9 ale również wiem że cała masa użytkowników nagrywa obraz tą kamerką własnie w formacie obrazu 16x9.
Z góry dzieki za odpowiedź

piątek, 24 października 2008, 14:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: do użytkowników DVX 100
w/g "DVX100 Book" B. Green'a zalecane jest filmowanie w trybie Letterbox i ew. rozciagnięcie potem takiego obrazka do pełnego 16:9 jakims programowym skalerem bo daje lepsze rezultaty niz ten skaler w oprogramowaniu kamery. Wogóle warto poczytac ta ksążke bo jest tam sporo informacji. Ja własnie dzisiaj skończyłem zdjęcia do krótkiego filmu fabularnego (amatorskiego oczywiście ;P ) i jestem naprawde zadowolony z tej kamery :)

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

sobota, 25 października 2008, 01:30
Bywalec
Bywalec

hmm w moim dvx100 tryb 16/9 polega tylko na dodaniu czarnych paskow na gorze i na dole (co w jakosci samego obrazu raczej nic nie zmienia). chyba ze w np dvx100B dodano funkcje 16na9 ze skalowaniem/rozciaganiem obrazu? osobisice krece w 4na3 i potem sobie obraz przycinam podczas obrobki (zawsze zostaje jakies pole manewru zeby cos przesunac gora dol), tylko dla wygody nakleilem sobie cienkie paski na wyswietlczu ktore zaznaczaja obszar panoramy.

sobota, 25 października 2008, 10:44
Stały bywalec
Stały bywalec

Croolick napisał(a):
w/g "DVX100 Book" B. Green'a zalecane jest filmowanie w trybie Letterbox i ew. rozciagnięcie potem takiego obrazka do pełnego 16:9 jakims programowym skalerem bo daje lepsze rezultaty niz ten skaler w oprogramowaniu kamery. Wogóle warto poczytac ta ksążke bo jest tam sporo informacji. Ja własnie dzisiaj skończyłem zdjęcia do krótkiego filmu fabularnego (amatorskiego oczywiście ;P ) i jestem naprawde zadowolony z tej kamery :)

Przecież Letterbox to też 16:9 tyle że z kaszetami i po rozciągnięciu strata w liniach poziomych i plus strata w pionowych ze względu na pixel aspect ratio w 16:9 w przetworniku 4:3. Letterbox generuje podwójną stratę. Squeeze daje stratę w liniach pionowych na które ludzkie oko jest dużo mniej wrażliwe niż na linie poziome. Letterbox natomiast dodatkowo generuje stratę w liniach poziomy na które oko ludzkie jast najbardziej wrażliwe. Letterbox daje około 432 linie poziome obrazu bez kaszet przy około 500linii w normalnym trybie, więc po rozciągnięciu w pionie mamy w polu widzenia na TV 432 linie plus dodatkowa strata na pixel aspect ratio która to jest najmniej dostrzegana przez ludzkie oko. Także teoria o tym że letterbox jest lepsze od squeeze jest pozbawiona podstaw fizycznych powstawania tych obrazów. Myślę że kolega w tej książce coś źle zrozumiał z tym przeskalowaniem.

NEX-VG10E, podgląd NEWAY 7677HBT, DVC30, Vegas 10, Ulead Media Studio 7Pro, komputer i7 2600, mixer audio SoundCraft, compressor limiter DBX, mikrofon StudioProjects B1, sterowniki lanc Manfrotto i Libec, statywy Velbon DV7000, Slide kamera S980.

Ostatnio edytowano niedziela, 26 października 2008, 13:17 przez Art-BI, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 26 października 2008, 13:11
Moderator
Moderator

coś zamieszałeś chyba.
letterbox to 4x3 z kaszetami i tyle. par = 1,06 dla PAL.
prawdziwy "squeeze" nie daje żadnej straty, par = 1,42.
natomiast stratą nazwiemy sztuczne rozciąganie tych 432 linii z letterboxa do 576 linii squeeza. przy tak upscalowanym obrazie z interlacem obraz wg mnie "szału nie robi". ;)
jednak z racji istnienia różnych algorytmów skalujących uprawnione jest porównanie algorytmu w kamerze z innymi, dającymi być może lepsze rezultaty. jestem skłonny dać temu wiarę, chociaż osobiście nie sprawdzałem.
zamiast ewentualnego wszczynania bijatyki proponuję więc sprawdzić doświadczalnie na forum ;)

pozdrawiam

niedziela, 26 października 2008, 13:30
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
coś zamieszałeś chyba.
letterbox to 4x3 z kaszetami i tyle. par = 1,06 dla PAL.
prawdziwy "squeeze" nie daje żadnej straty, par = 1,42.
natomiast stratą nazwiemy sztuczne rozciąganie tych 432 linii z letterboxa do 576 linii squeeza. przy tak upscalowanym obrazie z interlacem obraz wg mnie "szału nie robi". ;)
jednak z racji istnienia różnych algorytmów skalujących uprawnione jest porównanie algorytmu w kamerze z innymi, dającymi być może lepsze rezultaty. jestem skłonny dać temu wiarę, chociaż osobiście nie sprawdzałem.
zamiast ewentualnego wszczynania bijatyki proponuję więc sprawdzić doświadczalnie na forum ;)

pozdrawiam

A więc tak. Obraz nagrany w DVX100B w LetterBox. Wchodzisz we właściwości i co widzimy? Format 16:9. Podczas zgrywania również kamera rozpoznaje Letterbox jako 16:9. Proponuje sprawdzić.

NEX-VG10E, podgląd NEWAY 7677HBT, DVC30, Vegas 10, Ulead Media Studio 7Pro, komputer i7 2600, mixer audio SoundCraft, compressor limiter DBX, mikrofon StudioProjects B1, sterowniki lanc Manfrotto i Libec, statywy Velbon DV7000, Slide kamera S980.

niedziela, 26 października 2008, 13:42
Moderator
Moderator

co?
albo letterbox albo sqeeze.

niedziela, 26 października 2008, 14:00
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
co?
albo letterbox albo sqeeze.

Obraz zapisywany w kamerze jako LetterBox jest obrazem o wsółczynniku 16:9 i jeżeli ma być wyświetlany na ekranie 16:9 nie ma on żadnego sensu. LetterBox powoduje że obraz nagrany kamerą o współczynniku 16:9 będzie wyświetlany na TV 4:3 z pasami a nie ściśnięty jak w przypadku squeeze(w nowszych odtw. DVD jest ten problem rowiązany i nawet squeeze może być wyświetlany na tv 4:3 z pasami więc format letterbox jest zbędny). Nie zmienia to jednak faktu przyjacielu że jest on zapisywany w kamerze o współczynniku 16:9. Proszę bardzo (tabelka poniżej): http://oceanic.wsisiz.edu.pl/~waskowie/ ... obrazu.htm

W całej tej dyskusji chodzi mi o stratę przy oglądaniu obrazu zapisanego w kamerze DVX100 w formacie letterbox na tv 16:9. Kolega wyżej twierdzi że taki letterbox oglądany na tv 16:9 daje lepsze efekty niż squeeze z czym się nie mogę zgodzić.

Ostatnio edytowano niedziela, 26 października 2008, 14:15 przez Art-BI, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 26 października 2008, 14:07
Moderator
Moderator

http://pl.wikipedia.org/wiki/Letterbox

niedziela, 26 października 2008, 14:13
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Letterbox

Piszemy o dwóch różnych rzeczach. Ja piszę o zapisie obrazu do LetterBoxu w kamerze i o tym jest dyskusja a Ty o opcji odtwarzania ale jedbnak obrazu 16:9 na ekran 4:3. Opcja LetterBox zostałe stworzona do obrazu 16:9. Nie dyskutujemy tutaj o tym co robi dekoder LetterBox jak mu zapodasz obraz 16:9 tylko o opcji zapisu w kamerze obrazu 16:9 tzw. LetterBox co przdstawia zacytowana tabelka. Masz oczywiście rację tylko dyskusja jest opcji zapisu w LetterBox w kamerach a Ty piszesz o cyfrowych odtwarzaczach video i opcji dekodera letterBox. W temacie jest Do użytkowników DVX100 więc proszę się odnieść do tematu zapisu obrazu w LetterBox w DVX100 a nie do odtwarzaczy. Pozdrawiam.

niedziela, 26 października 2008, 14:24
Moderator
Moderator

nie piszę o żadnych cyfrowych odtwarzaczach video i opcji dekodera letterBox.
letterbox to zapis obrazu 16x9 w kadrze 4x3 z kaszetami. squeeze (anamorphic widescreen) to opcja zapisu obrazu 16x9 w kadrze 4x3 (i tu w zależności od interpretacji) przy rozciągnięciu w pionie albo ściśnięciu w poziomie.
i to jest jednoznaczne, albo kamera nagrywa letterbox albo squeeze. letterbox to obraz 4x3, squeeze to 16x9.

niedziela, 26 października 2008, 14:39
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
nie piszę o żadnych cyfrowych odtwarzaczach video i opcji dekodera letterBox.
letterbox to zapis obrazu 16x9 w kadrze 4x3 z kaszetami. squeeze (anamorphic widescreen) to opcja zapisu obrazu 16x9 w kadrze 4x3 (i tu w zależności od interpretacji) przy rozciągnięciu w pionie albo ściśnięciu w poziomie.
i to jest jednoznaczne, albo kamera nagrywa letterbox albo squeeze. letterbox to obraz 4x3, squeeze to 16x9.

Oczywiście że tak. Tylko proszę sie odnieść do poruszanego tematu. Napiszę jaśniej. Dyskusja się toczy o opcjii LetterBox w kamerze DVX100 lub innych nie ma to znaczenia. Obraz zapisywany w tej opcji to obraz o współczynniku 16:9. Bardzo prosze sprawdzić to fizycznie. Kolega pisze definicję letterBox-u. My piszemy o opcjii w kamerze nazwaną LetterBox i co się z tą opcją wiąże. Jeżeli przyjacielu twierdzisz a tak rozumiem twój tekst, że obraz nagrany kamerą (piszę o DVC30 i DVX100) w opcji LetterBox ma format 4:3 to się mylisz, ponieważ ma format 16:9. Proponuję nagrać kamerą obraz w opcji LetterBox zgrać plik do komputera wrzucić do edytora i sprawdzić we właściwościach. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowano niedziela, 26 października 2008, 15:10 przez Art-BI, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 26 października 2008, 14:47
Moderator
Moderator

Art-BI, zrozum, że to ty piszesz ciągle coś bez związku.
jeśli mówisz letterbox to myślisz "obraz o proporcjach 4x3 zawierający kadr 16x9 i kaszety u góry i dołu". taki obraz nie różni się od obrazu 4x3 niczym, oprócz zasłoniętego fragmentu przez kaszety obrazu. koniec, kropka.
mając o 1/4 powierzchni do przetworzenia mniej można uzyskać najwyżej nieco lepszą jakość kompresji od pełnej klatki 4x3.
jeśli mówisz squeeze to myślisz "obraz o proporcjach 16x9 zapisany w kadrze o rozmiarze 720x576". jeśli obraz taki jest tworzony sztucznie ze środka kadru 4x3 to zasadniczą rolę ma tu algorytm skalowania.
i o tym właśnie rozmawiamy, gdyż zupełnie bez sensu odniosłeś się do postu Croolicka, który napisał coś, czego ewidentnie nie załapałeś. potem kolega karis również napisał o letterboxie, który robi sam przy montażu, i dobrze. a ty o czym napisałeś...?
jeśli masz dvx'a to pstryknij po stopklatce w każdym z trybów (bez ruszania kamery) i zamieść tutaj. będziemy mogli się do tego odnieść.

niedziela, 26 października 2008, 15:10
Stały bywalec
Stały bywalec

LetterBoxObrazek

SqueezeObrazek

Pisząc o zapisie kamery w opcji letterBox myślę że wychodzi z tego ramka 16:9 ze ściśniętym obrazem w pionie i pasami. Myślę że trochę mylnie interpretowałem zjawisko straty na obrazie podczas oglądania na ekranie 16:9. Nie rozumiem tylko skąd powstaje to ściśnięcie obrazu w pionie przy letterbox na obrazie z kamery? Kolega oczywiście ma rację merytoryczną o zasadzie tworzenia Letterboxu w kamerze.

niedziela, 26 października 2008, 15:42
Moderator
Moderator

usystematyzuj swoje wiadomości.
ramka 16:9 ze ściśniętym obrazem w pionie i pasami?
kompletna bzdura.
jaki sens miałoby dodawanie kaszet do obrazu 16x9 aby wyświetlać go 16x9? 8O

i miałeś nie ruszać kamerą... :roll:

Cytuj:
A jak on się prezentuje na ekranie 4:3 nas nie interesuje, tylko jak on się sprawuje na ekranie 16:9 to jest tematem dyskusji..

w ogóle nie mówimy w odniesieniu do ekranu tylko o zawartości (jakości) zapisanego obrazu.

edit:
Cytuj:
ramka 16:9 ze ściśniętym obrazem w pionie i pasami?
kompletna bzdura.

chyba, że chodzi np. o 2.35:1, wtedy nie dość, że zapisujemy anamorficznie to jeszcze z kaszetami. (to tak gwoli ścisłości)

edit2:
tak w ogóle to pierwszy obrazek dowodzi tego, że się mylisz. powinien mieć proporcje 4x3 aby był dobrze wyświetlony.

niedziela, 26 października 2008, 16:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona