Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 16:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kamera za 45.000zł CO MOŻNA KUPIĆ? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera za 45.000zł CO MOŻNA KUPIĆ?
Witam

Starałem się nie zakładać KOLEJNEGO zwykłego wątka typu ?jaką kamerę kupić? ale mój dylemat jest bardziej złożony i jego rozwikłanie może pomoc także innym w podobnej sytuacji ...

Czeka mnie zakup kamery:
1)Zastosowanie ? głównie filmy dokumentalne, moze czasem reportaż.2)Budżet 45.000zł na kamerę z optyką czyli gotowy zestaw do pracy (bez softu itd, mówię tylko o kamerze, bateriach itd)
3)System ? NIEKONIECZNIE HD - to takze pytanie do Was ale o tym później

Zastanawiam się po pierwsze czy:
a) Kupić słabsza kamerę nową z zestawem opytki, gotową do pracy (Sony EX3, Canon XL h1s lub cos innego w tym przedziale cenowym)
b) Kupić używaną kamerę lepszą ale używaną bez optyki:
np Digital Betacam Sony 790. Znalazłem juz taką Betę uzywaną w bardzo dobrym stanie w Londynie na 40.000 zł bez optyki oczywiście...

Wybierając Betę musiałbym wynajmować obiektywy na co jestem gotów finansowo jesli to rozwiązanie będzie jakościowo znacznie lepsze niż EX3 czy inne tego typu.

Teraz bezpośrednie pytania do Was:

1) Jakie rozwiązanie według Was jest lepsze, a dopytująć jeszcze szczegółowiej:
Jak duża różnica jakości obrazu bedzie miedzy SONY EX3 , CANONem HL H1s a SONTY DIGITAL BETA 790 ?
Porównując systemy, kamery zwracam mi najbardziej na:
a) Głębi ostrości
b) Plastyczności obrazu
c) ?Like Movie? efekt czyli 25p itd

2)Może istanieje inne, lepsze rozwiązanie niż Sony EX3 i CANON XL H1s ?
3)Może nie warto pchac się w Betę tak drogą bez optyki a jest inna duża kamera warta uwagi? Sa pieniądze a niewiadomo co kupić aby było na pare lat ale także aby Telewizja przyjeła produkcje z tego sprżetu bo materiały mają iśc do TV.

Za każda opinię będę bardzo wdzięczny i kolejny raz licze że czegoś się na forach internetowych dowiem i nauczę.
Pozdrawiam

niedziela, 30 listopada 2008, 21:30
Nowy
Nowy

Post Re: Kamera za 45.000zł CO MOŻNA KUPIĆ?
Sam sobie odpowiadac muszę... co za forum!
No ale dzięki innym forom, dzięki ich uzytkownikom podjąłem juz pierwsze decyzje: ZDECYDOWAŁEM , że kupię kamerę w systemie XDCAM.

Na początku (wątku) miotałem się między Betą, DVPRO i innymi ale zdecydowanym i nalepszym kompromisem jest XDCAM. Pytanie przed którym teraz stoję to:
Kupić małą, nową SONY ex3 czy dużą, używaną Sony HDW-700 (lub 750 jesli okazja) HD XDCAM ?
Tę druga moge kupić za 13.000 euro (body) i obiektywy wynajmować.

Co Wy na to? MOże znacie jakieś inne ofderty cenowe na uzywaną 750tke? No i co w ogóle myślicie na temat takiej propozycji, takiego rozwiązania?

niedziela, 21 grudnia 2008, 20:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ex3... nośnik itd...

poniedziałek, 22 grudnia 2008, 03:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Johnny___ napisał(a):
Sam sobie odpowiadac muszę... co za forum!

eeetam... forum takie sobie, a nawet rzekł bym - całkiem nie złe...
wydaje mi się, że sporo użytkowników tego forum miało by plany co do wydania ok. 30.000 pln na kamerę... za 45 koła można stworzyć kompetny zestaw do pracy w terenie i w domu.
To najczęściej interesuje "tubylców" (w tym i mnie).

to tyle o forumowych odpowiedziach :)

Pozdrawiam.

ps. dobrze wypasiony zestaw oparty na EX3 - to chyba w tej chwili byłby "mój typ"! Ale Ty chyba wiosłujesz w inną stronę.

poniedziałek, 22 grudnia 2008, 15:44
Nowy
Nowy

NIe, skąd takie wrażenie? NIe wiosłuje gdzie indziej, poprostu szukam najlepszego rozwiązania w tym budżecie. MOze RED Scarlet... Sam nie wiem
Nie moge odszukac cen.
Co miałeś na msyli z "super osprzetem do ex3"?
Co moze podwyższyć jej osiągi?

poniedziałek, 22 grudnia 2008, 21:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

EX3 otwiera świat "wymiennej optyki" dla użytkowników sprzętu "semi-pro" - owszem, wcześniej tu był już Canon XL1 ale obrazek przecież nie ten, prawda?
Do dobrego wypasienia zestawu potrzebna jest pewna swoboda finansowa przy zakupie osprzętu, nawet tego najprostszego, trywialnego. Po kilku latach użytkowania kamer sony (od VX2000, a aktualnie fx1) widzę jak wiele drobiazgów dokupuje się, jedna po drusiej pod "system". Mając kilkanaście tysiaków na karty, baterie (ba! obiektywy), może jeszcze parę kosztownych "drobiazgów"... wymarzona sytuacja.
Super-osprzęt w tym miejscu miał oznaczać "względną wolność w zakupie elementów wyposażenia dodatkowego".

uh! ale mi się napisało :)

ale jestem przekonany, że rozumiesz teraz o co mi choziło - nie o "polepszanie" osiągów tej kamery (do której cichcem se wzdycham... pomimo kapryszenia co bardziej wybrednych)...

poniedziałek, 22 grudnia 2008, 23:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Scarlet w kicie 3700 usd, fajna cena ale zobaczy się dopiero co tam jest, jeśli to kompletny sprzęt to całkiem nieźle... ja się nie doczekałem i kupiłem ex3, polecam świetna kamera, bete bym sobie odpuścił, raz, że szkoda kręgosłupa, dwa, że już się kończą nośniki mechaniczne... poza tym w tej kamerze masz genlock, zewnętrzny zegar, hd-sdi... możesz oddzielnie sterować głową i szkłem np. z kranu... jest dużo przydatnych ficzerów, np. nagrywanie 50fps w 720p jak i możliwość nagrywania obrazu z projektorów DLP, czego nie da się robić innymi tańszymi kamerami, ale tutaj to niezbyt ważne, bo najważniejszy jest flesz... ;)

pozdrawiam
Muchomor

wtorek, 23 grudnia 2008, 12:53
Nowy
Nowy

Muchomor, mysle ze poruszyles w tej dyskusji bardzo wazny element: zdrowie. Powaznie, mysle ze malo kto mysli o stanie kregoslupa po pary latach biegania z kamera duza...

Ale wracajac do jakosci i mozliwosci. Jako ze masz EX3, prosze Cie o przysluge; wrzuc 2 lub 3 linki do swoich nagran w roznych warunkach;
A) dzien sloneczny
B) noc
3) pomieszczenie ze swiatlem sztucznym i bez
To bardzo mi pomoze a wierze ze i uzytkownikom forum tez...

Przegladalem nagrania i testy w internecie ale do konca nigdy nie wiesz kto wrzuca nagrania i z jakiej naprawde kamery... Moze to kolejny zabieg PR ze strony Sony w internecie...

Moze masz cos wrzucone na vimeo.com lub na YouTube?

Dziekuje za pomoc i rady!

wtorek, 23 grudnia 2008, 16:19
Nowy
Nowy

Hej Muchomor, wrzuc coś plizzzz...
a może kto inny na tym forum tez posiada ex3? Wrzućcie pliczek.
DZIĘKUJĘ !

piątek, 26 grudnia 2008, 13:36
Stały bywalec
Stały bywalec

Do wyboru są 3 możliwości:

1/ EX3 ok. 8500 USD
+ baterie ok. 750 USD
+ karty SxS ok. 3000 USD.
+ przystawka 35mm letus Extreme (a propos głębi ostrości) ok. 2000 USD

Plusy:
- pełne HD (przetworniki CMOS 1/2" 1920x1080)
- najwyższa rozdzielczość spośród prezentowanych tu kamer
- w miarę niskie koszty nośnika pamięci
- bardzo dobry LCD
- dobrze widzi w ciemności (f10)

Minusy:

- kodek XDCAM HD bez pełnego próbkowania kolorów (35mbit/s)
- nie idealnie przetwarzany ruch (kodek oparty na MPEG-2)
- artefakty matrycy CMOS (rolling shutter) - odpada filmowanie stroboskopów/lamp błyskowych/ klubów
- bardzo niewyważona (leci na lewo)
- może to być też dla niektórych plus (nie naramienna)

----------------------------------------------------------------------
ok. 14250 USD

2/ Panasonic HPX500 ok. 10000 USD
+ baterie (Anton Bauer Dionic90 kit) ok. 1300 USD
+ karty pamięci 4x32GB (w Polsce można kupić za 2700 zł 1 szt)
+ obiektyw (minimum 6000 USD)

Plusy:

- naramienna
- bardzo dobrze odwzorowane kolory
- dobrze widzi w ciemności (f10)
- przetworniki 2/3" CCD
- fajna głębia ostrości
- kodek DVCPRO HD (dobrze odwzorowuje ruch 100mbit/s)

Minusy:

- drogie nośniki pamięci (kart P2 potrzeba więcej niż w Sony ponieważ mniej minut nagrania mieści się na karcie)
- przetworniki nie w pełni HD (pełną rozdzielczość kamera osiąga programowo (Pixel offset)
- bardzo słaby LCD i słaby wizjer CRT (tylko SD i tylko 1,5")

ok. 21000 USD

3/ Sony F330/F350 ok. 15000 USD
+ baterie Anton Bauer 1300 USD
+ obiektyw (ok. 6000 USD).

Plusy:

- naramienna
- dobry LCD (w porównaniu z Panasnikiem)
- tanie i bardzo trwałe nośniki pamięci (płyty na niebieski laser) 1 szt 25GB ok. 15 USD
- wyższa rozdzielczość przetworników niż Panasonic rozdzielczość 1440 x 1080
- przetworniki CCD

Minusy:

- bardzo słabo widzi w ciemności (f9)
- przetworniki 1/2"
- nie w pełni HD (niższa rozdzielczość niż EX3)
- kodek XDCAM HD (nie idealnie odwzorowuje ruch 35Mbit/s)
- brak wyjść HD-SDI genlokowego itd.

ok. 22300 USD.

Jeśli w grę wchodzi kamera używana to raczej wszedłbym w jakiś Panasonic HDX900 lub Varicam, ale to wszystko nagrywa na taśmy więc musisz rozważyć sam.

Ja osobiście miałem podobny dylemat, a wybrałem HPX500.

poniedziałek, 29 grudnia 2008, 18:34
Nowy
Nowy

drPrado!
DZIEKUJĘ!

Jesteś pierwszym tak konkretnym człowiekiem jakiego spotkałem na forum... Oczywiście doceniam uwagi i opinie innych ale Ty KONKRETNIE napisałes co jak i dlaczego. O TO CHODZI W DYSKUSJI. tego typu rozważania poparte na argumentach i na danych sa niesamowicie wartościowe. Dziękuję jeszcze raz!

Chciałbym Ci powiedziec jak ja te propozycje widzę z mojej perspektywy aby zawęzić pole poszkiwań idealnej dla mnie (i mnie pododbnych), no przeciez poszukiwania nadal trwają - jeszcze nie kupiłem sprzetu.

Będę konkretny:
EX3
To co mnie osobieście odrzuca od niej:
1) Przetwornik 1/2". Ty podałes to jako plus i w małej kamerze takie rozwiązanie technologiczne jest plusem ale wpływa na Głębie Ostrości a ten element dla mnie jako dla dokumentalisty jest bardzo ważny.
2) Jest mała, niewyważona, nie można podpiąć pod nią porządnych, duzych 2/3" obiektywów...

Generalnie niby ta kamera jest dobra ale nadal jak dla mnie to "zabawka" która z profesjonalna produkcją nie ma za wiele wspólnego pomimo relatywnie dobrytch osiągów.

PANASONIC HPX500
1) Jak dla mnie to jest duża wesja HVX200 i nic wiecej.
HVX 200 TOTALNIE nie radzi sobie w ciemnościach.
Panasonic to "hermetyczna" firma. Mało co z tym wspołpracuje a karty droooogie.
Mozesz wrzucisz jakieś nagranie swoje z tej kamery i powiesz jak Twoje wrazenia z pracy w systemie Panasonica?

SONY F330/350
Odrzuca mnie w tym jakośc .To słabsza, ciemna kamera. NIby naramienna ale technoligicznie gorsza niż Ex3

PANASONIC HDX900 jest kamera którą nadal biorę pod uwagę ale obawiam się tych systemów, kodowania itd związanego z Panasonikiem...

Szczerze mówiąć skłaniem się na 90% do VARICAMU![/
Jedyny problem to znalezienie dobrego, uzywanego i niezjechanego modelu... Jeśli znajdę natychmiast biorę! Jesli wiedzliscie jakieściekawe ogłoszenia, to wrzuccie tu linka.

Swoją drogą jakiego Varicama polecasz?

wtorek, 30 grudnia 2008, 01:21
Stały bywalec
Stały bywalec

Johnny dziękuję za ciepłe słowa.

Co do EX3 - jeśli chodzi o głębię ostrości to tylko Letus może pomóc. Niestety w kamerach 2/3" głębia ostrości nie dorównuje przystawkom 35mm, istnieją przystawki też do "dużych" kamer.
EX3 ponadto jest jednak ciemniejsza od HPX500, pomimo znacznie niższego poziomu szumu, rzeczywiście niewyważenie znacznie utrudnia użycie kamery, po pierwsze męcząc operatora, po drugie ograniczając kontrolę nad kamerą.

Co do HPX500 to rzeczywiście jest to większa wersja HVX jednak przetworniki są ponoć spokrewnione z tymi z SDX900, poza tym producent podaje że mają większą rozdzielczość od HVX o 20%. Lepsza jasność, ostrość, mniejsze szumy, więcej detali (dużo zależy oczywiście od szkła).
W ciemnie jednak mocno szumi jest to fakt, można to skompensować ustawieniami jednak do EX3 jej daleko.
Poza tym Sony ma "plastikowy" obraz co cechuje wszystkie kamery pracujące z CMOS-ami, jednym to się podoba innym nie, no i dużo ostrzejszy obraz. Panasonic znacznie lepsze kolory i obraz "bardziej kinowy" szczególnie w 24 klatkach, no ale to nie nowość, Panasonic zawsze błyszczał w tym względzie.

Co do systemu P2 - dużo ludzi narzeka ale chyba każdy kto przez chwilę popracował na systemie P2 lub SxS nie chce wracać do kaset.
Inną sprawą jest edycja DVCPRO HD, ja akurat pracuję na Vegasie + Raylight i niestety wolno, wolno, wolno mimo w miarę szybkiego komputera. Szybciej (i bardziej naturalnie) DVCPRO HD pracuje na Ediusie i FCP.

Do oglądnięcia zdjęć z 500 polecam coś z Vimeo np. http://www.vimeo.com/992902 (warto przeczytać co o niej pisze MrGlory, który używa też Red One) oraz http://www.vimeo.com/1558875.
W niedalekiej przyszłości wrzucę też coś swojego to podeślę linka.

Co do Sony 330/350 w moim rankingu odpadły na początku, droższe, tylko 1/2" i słabe w ciemności.

HDX900 świetna kamera, ale droższa i te taśmy...

Varicam w podobnej cenie oczywiście HDC27F, te nowe 2700 i 3700 mają ceny kosmiczne.

Decyzja jest trudna dodatkowego smaczku dodaje odwieczna wojna Sony i Panasonica :-).

wtorek, 30 grudnia 2008, 02:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a ja dodam jeszcze że Vegas+Calibrated DVCPRO HD Decode tez nie śmiga zbyt rewelacyjnie nawet na bardzo szybkim komputerze (Core i7, 6GB RAM itp) ale potwierdzam szybkośc pracy Ediusa i FCP (wszystkie te programy testowane na identycznej konfiguracji sprzętowej. Na 100% uzytkownicy któregos z AVID'ów potwierdzą także szybkoś pracy także na tym programie..

PS. niezłość sie ale juz dawno pare osób wspominało Ci o Panasonicach DVCPRO na innym forum, a drPrado poprostu odrobił za Ciebie zadanie domowe ;] jakim było doczytanie o tych systemach...

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 30 grudnia 2008, 03:21
Nowy
Nowy

Tak naprawdę to nie chodzi o "zadanie domowe"...
Poczytac to i ja sobię mogę ale tak naprawdę chodzi o opinie użytkowników a nie producentów. Większośc informacji na temat tych systemów to promocje, podstawianie ludzie i inne zagrywki z dziedzinyPR, a prawda lezy wśród uzytkowników takich jak drPrado...

Co z tego, że ludzie polecaja Panasonica czy inne systemy jak nie uzywają argumentów, nie popierają sie danymi osiągów ( i nie mam na mysli książkowych) ale linkami do nagran ...
NIKT nie udowodnił , że "ten i ten system w tym i tym" przedziale cenowym jest najelpszy.
A powinni, no i na koniec powinni podac link do nagrania swojego a nie czyjegoś

Generalnie EX3 lub Varicam - reszta to substytuty, choć to EX3 to ostatecznośc. NIENAWIDZĘ małych kamer :(

Poradzicie coś? :)

środa, 31 grudnia 2008, 00:14
Moderator
Moderator

nie.
nie ma "najlepszej" kamery i już.

czytam wątek ten i z innego forum i widzę, że bardzo trudno namówić cię, żebyś zajął się tym jak należy. pojedź do sklepu albo na targi video i nagraj sobie każdą wypasioną kamerą małą próbkę. wtedy się dowiesz jakie są kamery i które CI się podobają. zadawanie na forum takich pytań jest bezsensowne, bo jak widać rzadko kiedy użytkownicy pracujący na wielu takich sprzętach udzielają się na forum. a jak już ci opiszą to we wszystkich ci coś nie pasuje. już dawno powinieneś wysunąć wnioski i przestać zadawać ciągle to samo pytanie.

Cytuj:
(...)wpływa na Głębie Ostrości a ten element dla mnie jako dla dokumentalisty jest bardzo ważny.

jakim ty jesteś dokumentalistą że dla GO jesteś w stanie zmasakrować obraz "letusem"? a już w ogóle kupować EX3 żeby ją zaletusować to też jakaś pomyłka.
jak nie lubisz małych kamer to kup redrock'a w bundlu z dobrym obiektywem i zewnętrznym rekorderem. tylko wtedy zostanie ci tylko na DVX100.
http://www.redrockmicro.com/products.html

pozdrawiam

środa, 31 grudnia 2008, 11:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona