Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 07:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 jeszcze HD, czy już FullHD 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post jeszcze HD, czy już FullHD
Nie jestem z branży i może przez to niezorientowany.
Wszędzie czytam wypowiedzi o kamerach HD natomiast o Full HD nic.Czyżby format wysokiej rozdzielczości nie zszedł jeszcze pod strzechy.
Kiedyś usłyszałem od kamerzysty z dużym doświadczeniem że to nie jest dla niego problem, bo może on HD w Ediusie przerobić na Full HD( dla mnie jest to co najmniej dziwne gdyż rozdzielczość wiąże się z ilością zapisanych danych).
Z przeczytanych na różnych forach wypowiedzi mogę podzielić kamerzystów (tak nazywam osoby zarobkowo zajmujące się wideofilmowaniem różnych okolicznościowych imprez) na tych którzy pracują na sprzęcie w cenie 5-6tyś zł
oraz na tych którzy używają kamer powyżej 10 tyś. zł.
Ci pierwsi bardzo sobie chwalą swoje JVC-GZ7, Sony HVR HD1000, czy
Canony MV20. W.pewnym sensie ich rozumiem.
Przy dzisiejszym tempie rozwoju technologii sprzęt ten szybciej technicznie się zestarzeje, a niżeli technicznie się zużyje. Po prostu MiMax.-minimum kosztów, maksimum zysku.
Osobiście uważam ze prawie każdą kamerą w typowych warunkach można zarejestrować poprawny materiał. Schody zaczynają się przy nietypowych warunkach. I tu nieodzowny jest sprzęt z górnej półki plus wiedza i umiejętności w posługiwaniem się nim.
Ale wracają do tematu, jaki jest bardziej wygodny zapis materiału na dysku
lub karcie pamięci, czy jednak taśmie.Myślę że w przypadku uszkodzenia zapisanego pliku na tamtych nośnikach, to bezpowrotnie go utracimy, jeśli idzie o taśmę to nie do odzyskania będzie tylko uszkodzona część.
W związku z powyższym mam pytania: czy program do edycji uzależniony jest od rodzaju nośnika, oraz czy można edytować materiał wysokiej rozdzielczości( z tego co wiem zapisywany jest w MPEG lub AVCHD) z dokładnością do 1/25 sek. 8O

wtorek, 30 grudnia 2008, 13:38
Moderator
Moderator

Post Re: jeszcze HD, czy już FullHD
Cytuj:
czy program do edycji uzależniony jest od rodzaju nośnika, oraz czy można edytować materiał wysokiej rozdzielczości( z tego co wiem zapisywany jest w MPEG lub AVCHD) z dokładnością do 1/25 sek.

programy odtwarzają klipy za pomocą kodeka, to czy możesz zaimportować dany format zależy od tego, czy program obsługuje dany kodek.
oczywiście można edytować materiał z dokładnością do 1 klatki...
Cytuj:
Wszędzie czytam wypowiedzi o kamerach HD natomiast o Full HD nic.Czyżby format wysokiej rozdzielczości nie zszedł jeszcze pod strzechy

format HD dzieli się na dwie rozdzielczości - 720p50 i 1080i25. ten drugi nazywany jest full HD i oznacza "1080 linii w pionie". HDV to też fullHD tyle, że anamorficzne (jak PAL widescreen) i zawiera w poziomie 1440 punktów zamiast 1920.

pozdrawiam

wtorek, 30 grudnia 2008, 16:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: jeszcze HD, czy już FullHD
Ciekawskodociekliwy napisał(a):
Kiedyś usłyszałem od kamerzysty z dużym doświadczeniem że to nie jest dla niego problem, bo może on HD w Ediusie przerobić na Full HD( dla mnie jest to co najmniej dziwne gdyż rozdzielczość wiąże się z ilością zapisanych danych).
8O

Edius poprzez interpolację wstawia w linii "brakujące" piksele. A robi to najlepiej ze znanych programów. Często uczestnicy forów zadają mi pytanie dlaczego do HDV ustawiam parametry projektu na 1920x1080. Właśne po to, aby przy konwersji do innych formatów mieć poprawnie zinterpolowane przez Ediusa kwadratowe piksele.

Pozdrawiam

wtorek, 30 grudnia 2008, 19:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]