Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 12:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Konkrety na temat działania CMOS w HVR-Z5E 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Konkrety na temat działania CMOS w HVR-Z5E
Witam serdecznie jako nowy użytkownik!

Poszukuję konkretnych/potwierdzonych informacji, opinii (mogą być również strony anglojęzyczne) na temat działania CMOSa w tej kamerze i tzw. efektu "rolling shutter". Najlepiej byłoby też zobaczyć przykładowe filmy z tej kamery.
I wogóle pytanie podstawowe: czy warto kupić ten sprzęt?

Wczoraj wertowałem fora, strony www na temat wad CMOS i często denerwowały mnie wypowiedzi osób cytujących regułki książkowe, ale wogóle nieodnoszące się do danego modelu kamery.
Czasy się zmieniają, technika też, a CMOS w tym Soniaczu to też nie jest już taki zwykły CMOS jaki był w pierwszych kamerach z tego typu przetwornikiem.
Konkretną wypowiedź znalazłem na jednej stronce anglojęzycznej, która wogóle obala ten mit i autor stawia teze jasno, że Z5 całkowicie ignoruje tą wadę. Nie znam tak dokładnie angielskiego, a tym bardziej od strony technicznej więc jak chcecie to zapraszam do lektury, może ktoś coś ciekawego znajdzie:

http://www.dvinfo.net/conf/sony-hvr-z5- ... larky.html

Docelowo zastanawiam się nad klasyką w HDV czyli kamerą Z1, a tą właśnie Z5, która zdecydowanie podoba mi się ze względu na swoje innowacyjne zastosowania, rozmieszczenie przycisków, a przede wszystkim mniejszą ilość światła potrzebną do pracy.
Miałem okazję kilka razy pracować na Z1 i tak jak wiele osób przyznaję, że praca na niej jest czasami upierdliwa. Chciałoby się zapytać gdzie podziała się ergonomia z PD170?:)
Z5 ma już lepiej wszystko rozmieszczone łącznie z pierścieniem przysłony(super!)

Może sami mi doradzicie co lepiej wybrać... czy Z1 czy Z5?
Do jakich celów:

-programy TV
-reportaże
-reklamy
-również weselicho wpadnie na liste "misji"
-generalnie do wszystkiego

5 lat pracuję na PD150/PD170 nagrywając takie właśnie wyżej wymienione rzeczy. Kamera jak wiadomo idealna, ale z racji postępu technicznego wypada wchodzić już w ten HDV (nie jak mylnie niektórzy mydlą oczy swoim klientom FULLHD) oraz skorzystać z dobrodziejstw opcji jakie daje Z5 np. progresywne nagrywanie, czterokrotne skanowanie obrazu specjalne do ujęć które docelowo będą zwalniane (4X speed over-cranking for slow motion Recording)

Czekam na Wasze opinie!
Dziękuję i pozdrawiam!

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Konkrety na temat działania CMOS w HVR-Z5E
przy szybkich (tutaj bardzo szybkich) panoramach (d)efekt ten jest widoczny:
http://www.wittysparks.com/video/1443591227/

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:36
Stały bywalec
Stały bywalec

Croolick napisał(a):
przy szybkich (tutaj bardzo szybkich) panoramach (d)efekt ten jest widoczny:
http://www.wittysparks.com/video/1443591227/

widziałem ten filmik, szczerze to nie widzę takiej typowej "rzeźni" (jakość filmiku też jest słaba)
Problem można rozwiązać też w taki sposób: panoramke robimy wolniej, obraz przyspieszamy na montażu :), aczkolwiek wiadamo jest to jakieś tam utrudnienie należące do upierdliwych.

Rzeźnia jest w tym filmiku: http://www.vimeo.com/1451532
Tu jest po prostu dramat jak kamera reaguje na flash :/.. aczkolwiek to nie jest już Z5.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

W Z5 jest dokladnie tak samo :-(

niedziela, 5 kwietnia 2009, 12:33
Stały bywalec
Stały bywalec

ryek napisał(a):
W Z5 jest dokladnie tak samo :-(

o w morde :/

A skąd to wiesz jeśli można spytać.

Oczywiście nie mam zamiaru nagrywania tylko i wyłącznie flashy skierowanych w obiektyw bo tam ewidentnie flash walił po obiektywie.

Co jak co, ale wygląda to pięknie w normalnych warunkach :)...
http://www.youtube.com/watch?v=lpxRwCPYf4o

niedziela, 5 kwietnia 2009, 13:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mialem okazaje testowac FX1000 a Z5 to jest to samo + XLR'y.

Oczywiscie tam gdzie nie ma fleszy i strobo kamerka(i) rysuja pieknie.
Robilem porownanie do kamery takiej jak z mojego podpisu i powiem tak.
Canon to jest cos pieknego ale jak kazda kamera nie jest bez wad.
Biorac poprawke,ze Canon jest 2lata starszy od FX1000 / Z5 - Sony schodzi na psy

niedziela, 5 kwietnia 2009, 18:42
Stały bywalec
Stały bywalec

to co? spytam krótko...

Z1?

niedziela, 5 kwietnia 2009, 19:58
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Wyboru musisz dokonac sam.
Ja mam XH-A1 i jestem zadowolony.
Z1 kupisz sporo drozej od A1 a mozliwosci podobne.
Poza tym w Canon'ie masz ogromne mozliwosci zmniany kreowania obrazu juz w samej kamerze no i oczywiscie zlacza XLR jak w Z1.
Canon moze odstraszac szumami oraz ze nie jest to kamera dla tych co: "wlacz i nagrywaj" ale dzieki profilom mozesz tak zmienic obraz, ze szumy beda znikome nawet przy 12dB.
Kupujac w lipcu tez mialem duzy dylemat co do wyboru kamery:
w gre wchodzily FX1 / Z1 oraz A1 - no i wybralem Canona ze wzgledu na dostepnosc/cene/mozliwosci

P.S. Jesli przeraza cie efekt rolling shutter kup cos na CCD - jest jeszcze Panasonic zapisujacy na karty SDHC ale niestety w AVCHD co na dzien dzisiejszy trudno z obrobka - tez mialem okazje do "trzymania w lapkach"
Panasonic malutki/leciutki, szulosc w okolicach A1'ki a nawet ciut lepsza ale ten zapis odstrasza.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zawsze można sie skusic na HPX171 - tam tez da sie troche "pokrecic" w menu ale niestety na chwil obecną karty P2 sa dosyć drogie wiec warto by sie zastanowic nad dyskiem do niej (FS-100)

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak dotąd efekt "Rolling Shutter' w mojej PMW-EX1 nigdy mi nie przeszkadzał w pracy. Nikt nie błyska lampą z jednego metra prosto w obiektyw kamery !
Na zbliżającym się NABie w Las Vegas, Sony ma przedstawić nowy firmware do EX1 i EX3 :mrgreen: A posiadaczom tych kamer przypominam o konieczności wgrania biosu v.1.11 :D Jak to zrobić bez dodatkowych kosztów:
LINK

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie ma idealnego rozwiązania choć każdy stara się chwalić swój wybór jeśli takiego dokonał. Myślę że dobrze poznając każdą kamerę można zminimalizować jej wady i wykorzystać zalety na maxa. Po krótkiej przygodzie z Z7 przesiadłem się na HPX171 i nie narzekam choć zakup kart P2 był przeżyciem traumatycznym. W czasie uzywania Sony Z7 nie zauważyłem problemów z CMOSem opisywanych jako głowna wada nowych kamer. Jednak design i ergonomia przewazyły na korzyść nowego Panasonica.
Pozdrawiam Grzesiek

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:34
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Prosze o to efekt rolling shutter przy b.szybkim strobo w kamerach opartych na CMOS
Nie jest to nagranie z Z5/FX1000 lecz testujac na zywo FX1000 w podobnych warunkach powiedzialbym naprawde wrecz bardzo zblizony efekt :lol:

http://wyslijto.pl/plik/8rnnrue0aj

P.S. Sorry za jakosc klipu ale musialem go jeszcze raz przekodowac mpeg2

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:58
Stały bywalec
Stały bywalec

Bogusław Spala napisał(a):
(...) Nikt nie błyska lampą z jednego metra prosto w obiektyw kamery !(...)

I o to mi właśnie chodzi.

A taka zagadka... czy ten uboczny efekt występuje też przy zmniejszonej migawce (shutter) do 25? Tak też często nagrywam dyskotekowe sprawy... fajny efekt.

A czy Z1 też posiada tą opcje "4X speed over-cranking for slow motion Recording"? Czyli nagrywanie 250 klatek/sek?
Jeśli ktoś pracował nad tym to niech mi powie w jakim trybie/ustawieniu kamera nagrywa taki obraz?

Rozumiem, że Z5 jak i Z1 ma te same baterie?

Być może Canon i Panasonic mają też dość dobre propozycję, ale mam zbyt wiele akcesoriów do Soniacza typu baterie, lampka Ianiro. Zbyt bardzo jestem też przyzwyczajony do kamer Sony. Więc zostanę przy niej :) na pewno nie będzie to zły wybór. Znajomi chwalą Z1, ja mam dobre wspomnienia z PD170, a kolega który ma bodajże FX7 z CMOSEM też jednak nie narzeka.

Mam jeszcze chwile na wybór, więc ciągle myślę ;)

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe komentarze... każde następne oczywiście mile widziane :)

niedziela, 5 kwietnia 2009, 21:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oczywiście że przyzwyczajenie jest druga naturą człowieka więc nie ma sensu przestawiać się na tory Panasonica czy Canona gdy odpowiadają ci zalety kamer Sony i masz sporo wyposażenia dodatkowego.
Porównując te trzy modele jaką okazję miałem niedawno wybrałbym kamerę środka czyli Z5 jako następcę bardziej zaawansowanej Z1. HVR-Z7 z odałączanym obiektywem i rekorderem na karty CF darowałbym sobie chyba ze masz wiecej gotówki do wydania.
Zawsze możesz dokupić rekorder CF lub za podobną cenę rekorder dyskowy gdy okaze się potrzebny

Ostatnio edytowano niedziela, 5 kwietnia 2009, 23:37 przez videostudio66, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 5 kwietnia 2009, 23:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panowie nie Róbcie z Igły Widły
Kolego Sony Z1 fajna ale już troche stara jak chcesz to mam nówkę sztukę do sprzedania bez przebiegu link do aukcji http://allegro.pl/item600368308_sony_hvr_z1_nowa_mega_zestaw.html

CO do Z7 to sprawa ma się tak fajna ale nie warta tych pieniędzy powaliłem foty tą kamerą a mianowicie poluzował mi się obiektyw i foty wyszły nieostre a wizjer i lcd nawet tego nie pokazał ( sprzedałem i kupiłem Z5 )

CO do Z5 nie ma strachu bo kto robi foty bez światła jak dasz trochę kontry strobo w dyskotece nie straszne Robiłem i nie ma bólu Warto od razu zainwestować w rekorder foto poniżej

Canon tez miałem XLH1 Fajny ale po 6 miesiącach sprzedałem nie będę się rozpisywał tu macie link do aukcji która była na tego Canona http://allegro.pl/item581585841_canon_xlh1a_mega_zestaw_jedyny_taki_w_polsce.html

Panasonic 151 i inne Boże Bron ale to moje odczucia

Kiedyś pracowałem na PD150,170 ,Z1 i DSR250
Przez krótką chwilę canon XLH1

Obecnie w mojej stajni pracują EX1 , Z5 ,S270

Zdecydowanie fajniejszą kamerą jest Z5 niż Z7 po mimo wymiennej optyki Gdzie sony znowu dało ciała bo brak gamy wymiennych obiektywów poza szerokim nie mówię tu o fotograficznych które można zastosować poprzez ringa dla mnie jest to minus bo nie jestem fotografem tylko operatorem ENG i takie szkła aż się prosi żeby sony wypuściło

Z1 a Z5 Tu masz Foto zobacz ( Jaśniej szerzej w pokoiku świeciła jedna energooszczędna zarówka 11W co niby daje tyle światła co 60 w zarówka ) co tu dalej pisać

DO kolegi który stworzył ten post jak chcesz to pisz na priw a odpowiem na twoje pytania

Załączniki:
Test Sony HVR Z5-Z1_0001.jpg
Test Sony HVR Z5-Z1_0001.jpg [ 47 | Przeglądane 275 razy ]
DSCN0142.jpg
DSCN0142.jpg [ 172.14 | Przeglądane 152 razy ]
wtorek, 7 kwietnia 2009, 14:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona