Teraz jest wtorek, 13 listopada 2018, 02:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Jak często używać kasety czyszczącej 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Jak często używać kasety czyszczącej
Witam,

Jak często / co ile godzin pracy kamery / powinno się używać kasety czyszczącej? Mowa o nośniku mini DV.

Pozdrawiam

poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 23:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Jak często używać kasety czyszczącej
użyłem raz po pierwszych siedmiu taśmach życia kamery, od tamtej pory ani razu, żadnych dropów, kilkaset godzin przepracowanych a1e sony, taśmy srebrne tdk i srebrne panasonic na zmianę

wtorek, 14 kwietnia 2009, 10:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kasetę czyszczącą należy zawsze mieć "pod ręką" podczas filmowania, już od dawna filmuję, lecz jak do tej pory tylko raz byłem zmuszony jej użyć - pomogło :D .

wtorek, 14 kwietnia 2009, 12:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

emce napisał(a):
Jak często / co ile godzin pracy kamery / powinno się używać kasety czyszczącej? Mowa o nośniku mini DV.
Może jestem ryzykantem, ale nigdy nie używałem kasety czyszczącej na zasadzie "czyszczę co "x" godzin pracy kamery.

Zauważyłem, że głowica szczególnie nie lubi początku i końca taśmy.
Ogólnie pierwszą i ostatnią minutę kasety traktuję jako trędowatą i wobec tego:
- pierwszą minutę kasety nagrywam tylko raz, w czasie następnych nagrań rozpoczynam nagranie od (mniej więcej) pierwszej minuty, a nie od zera
- ostatnia minuta (a nawet i 2-5 minut) kasety często nigdy nie jest zapisana.
Od czasu stosowania tej zasady byłem zmuszony może raz, dwa razy na użycie kasety czyszczącej.

Jeżeli zobaczę komunikat o brudnej głowicy w domu, to używam płynu do czyszczenia głowic - to wymaga nieco czasu na wyschnięcie głowicy.
W przypadku akcji (wesele itp.) nie ma zmiłuj się - głowica czyszcząca musi być pod ręką, choć to ostateczność. Czasami pomaga przewinięcie (np. z podglądem).

wtorek, 14 kwietnia 2009, 23:08
Nowy
Nowy

Kaseta czyszcząca to papier ścierny dla glowicy. Można jej użyć, ale tylko jak już musisz. Im rzadzej tym lepiej.

Srebrne TDK są ok.

środa, 15 kwietnia 2009, 15:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Prawie że wcale no chyba ze zauważyłeś dropy na materiale to wtedy można a nawet trzeba

niedziela, 26 kwietnia 2009, 21:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
no chyba ze zauważyłeś dropy na materiale to wtedy można a nawet trzeba

mimo wszystko odradzam. Warto zacząć od "przewinięcia z podglądem" nagranej kasety, jeśli to nie usunie zabrudzeń, to w ostateczności...... można, ale aż mi skóra cierpnie na samą myśl. Jeżeli pomoże przewijanie z podglądem to i tak trzeba się udać do serwisu żeby wszystko dokładnie doczyścili :D

niedziela, 26 kwietnia 2009, 22:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najrad napisał(a):
... Warto zacząć od "przewinięcia z podglądem" nagranej kasety, ......Jeżeli pomoże przewijanie z podglądem to i tak trzeba się udać do serwisu żeby wszystko dokładnie doczyścili :D

?1 - Podobno nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Z takiego chwilowego powodu (...przecież pomogło przewijanie z podglądem) pędzić do serwisu ? :o
?2 - Faktem jest, że już niektórzy stracili umiejętność wymiany żarówki we własnym samochodzie - ale od czego jest autoryzowany serwis? Niedługo, aby umyć samochód, trzeba będzie nabywać wodę, ścierkę, gąbkę, zmiotkę ...... w autoryzowanym serwisie, bo taka zwykła woda z kranu nie nadaje się do mycia samochodu marki "X".
?3 - A czy uważasz, że serwis będzie delikatnie piastował Twoją kamerę tylko dlatego że nazywasz się pan X lub Y. Serwis to biznes, czas to pieniądze. I więcej przerobu, tym więcej kasy. Resztę dopisz sobie sam (użyj przy okazji słów "kaseta czyszcząca")
?4 - Ogólnie jak diabeł święconej wody, unikam jakiegokolwiek autoryzowanego serwisu odnośnie czegokolwiek, zacząwszy od serwisowania kija (pomocnego przy pasieniu gęsi), a skończywszy na serwisowaniu samochodu. Dla mnie autoryzowany serwis to duża kasa za niedużą usługę, Czasami spartaczoną - ale oczywiście to wina klienta, bo jak klient udowodni, że nie jest wielbłądem ? Swego czasu pracowałem w autoryzowanym serwisie (ciężarowe samochody) - aż włos się jeży na głowie, żelu nie trzeba używać.

Małe sorry, za zboczenie z kursu tematu (czepiłem się zbytnio "autoryzowany")

poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 01:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"....A czy uważasz, że serwis będzie delikatnie piastował Twoją kamerę tylko dlatego że nazywasz się pan X lub Y. Serwis to biznes, czas to pieniądze. I więcej przerobu, tym więcej kasy. Resztę dopisz sobie sam (użyj przy okazji słów "kaseta czyszcząca")"

Nie wiem gdzie serwisujesz swój sprzet, ja wożę do Eurocori w Krakowie, jest tanio, miło i na poczekaniu. Patent z przewijaniem podpowiedział mi właśnie Piotr Fleszar z wspomnianego serwisu i organoleptycznie przetestowałem. Kiedyś kupiłem i zapakowałem do VX2100 taśmę DVC Panasonica i tak zabrudziła głowicę, że kamera niczego nie nagrywała, nawet nie zamazywała starego nagrania. Pomogło właśnie przewijanie z podglądem, ale podczas następnej wizyty w serwisie okazało się, że w środku był straszny chlew. Kasety czyszczącej używałem kiedyś regularnie mniej więcej co 40 godzin pracy kamery - skończyło się wymianą głowicy. Nie wiem czemu się czepiasz akurat mojej wypowiedzi......... a przypominam sobie to chyba Ty nie byłeś w stanie nakręcić nasadki na kamerę. I co udało się? Moja sprawuje się bez zarzutu.
Eurocori nie jest autoryzowanym serwisem Sony, a w każdym razie nic mi o tym nie wiadomo. Cena czyszczenia i regulacji toru przesuwu taśmy w zeszłym roku to ok 90 zł.

poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 20:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najrad napisał(a):
.....Patent z przewijaniem podpowiedział mi ...

To akurat sam wyczaiłem :D

Najrad napisał(a):
.....Eurocori nie jest autoryzowanym serwisem Sony.......
I chwała Bogu, bo aby nie szukać zbyt długo:
viewtopic.php?f=4&t=27439

wtorek, 28 kwietnia 2009, 00:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]