Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 03:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Totalne poczatki 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Totalne poczatki
witam wszystkich
niedawno kupilem kamerke i nie za bardzo wiem co i jak, nawet nie wiem w jakie tematy klikac i co z czym sie je:) wiec stworzylem ten temat
kamera to panasonic NV-GS230EP z tego co juz wiem to nie najgorszy wybor dla. amatora wiec do rzeczy. podlaczylem kamere do kompa i zgralem film w formacie *.avi (15min filmu zajmuje 3 gb) podejrzewam ze filmy o takiej wielkosci powinienem pociac i pomontowac w jakims programie i potem jakos je zripowac do divx czy innego formatu jakiego sie uzywa zeby mialo normalny rzmiar(jesli sie myle to chetnie sie dowiem jak to powinno wygladac)
ciekawi mnie jeszcze jaki program do ciecia i montazu byl by dla mnie odpowiedni i jakim to pozniej zripowac do divix czy jakiego innego formatu ktorego sie uzywa
jak widac jestem bardzo poczatkujacy wiec prosze o wyrozumialosc:)
pozdrawiam

sobota, 13 czerwca 2009, 03:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Totalne poczatki
wszystko sie zadza
co do programu do montazu musisz wybrac sam. pogooglaj i cos znajdziesz. Jest adobe premiere, vegas, pinacle itd. sa tez maki ;)

co do slowa zripowac w szukaniu zastap go slowem skompresowac. program do kompresji itd. Program do montazu ci to zrobi, ale nie kazdy program kompresuje tak samo. sa lepsze i gorsze. np. virtualdub, mpeg streamclip ....

garf

sobota, 13 czerwca 2009, 03:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Garfild napisał(a):
....co do programu do montazu musisz wybrac sam. pogooglaj i cos znajdziesz. Jest adobe premiere, vegas, pinacle itd. sa tez maki ;).....
Jak na początek oraz jak dla amatora, to Adobe Premiere zdecydowanie za trudny i za drogi.

Z czystym sercem mogę polecić Pinnacle Studio od wersji z numerkiem 10. Program po polsku, intuicyjny, relatywnie prosty i tani, a jak pozna się możliwości, to można naprawdę dużo "przybajerować" ;-)

sobota, 13 czerwca 2009, 09:17
Moderator
Moderator

Zdecydowanie koledzy dobrze Ci radzą. Pozwolę sobie tylko rozwinąć ich myśl w dwóch sprawach:
Przechwytuj i rób montaż projektu w tym co nazywasz avi. (Tak na prawdę jest to (avi)DV). Mimo - a raczej dzięki niskiej kompresji, jest to jeden z lepszych kodeków do przeprowadzenia montażu filmu. Gotowy projekt staraj sie zapisywać do opartego o kodek mpeg2, standardu DVD (pliki VOB). Na potrzeby internetu lepsze są jednak kodeki Divx, czy Quick Time.
Program jakim będziesz robił montaż jest obojętny, ale faktycznie rozejrzyj się na początek za prostszym w obsłudze, ale o dużych możliwościach - Pinnacle Studio (wersja 12 ma lepszy kodek mpeg2), czy Ulead Video Studio. Natomiast gotowy już projekt, zapisuj w razie potrzeby - nie Twoim programem do montażu, ale za pomocą VirtualDub, czy kodeka Quick Time na potrzeby internetu. Typowe programy do filmów radzą sobie dobrze z montażem DV i ze standardem jakim jest DVD, ale "internetowe" formaty, lepiej osiągać w programach / kodekach zewnętrznych.

sobota, 13 czerwca 2009, 09:39
Moderator
Moderator

Od siebie mogę dodać coś o wcześniejszym etapie Twojej pracy, mianowicie o dzieleniu zgranego filmu na ujęcia:
Większość programów montażowych posiada narzędzie przechwytywania, potrafiące automatycznie dzielić sekwencje w/g timecode, choć istnieją także samodzielne proste programy typu Scenalyzer robiące to równie, jeśli nie bardziej przyjemnie.
Tak zgrane sekwencje w łatwy sposób poukładasz w programie montażowym, dodasz sobie efekty połączeń, dodatkowe podkłady dźwiękowe, napisy itp.
Całość, o ile program na to pozwala wyeksportujesz kompresując go bezpośrednio do formatu zgodnego z DVD, czy też samodzielnego pliku DivX itp, lub też można wyeksportować go jako odrębny film w dokładnie takim samym formacie jak zgrany z kamery, tutaj mamy już możliwość dokonania wybranej metody kompresji zewnętrznym samodzielnym programem jaki przypadnie nam do gustu.
Jest to schematyczny zaledwie opis, gdyż w poszczególnych etapach pracy istnieją dodatkowe zabiegi typu poziomowanie barw, stabilizacja drgań, trymowanie (odcinanie zbędnych końcówek ujęć), Authoring (tworzenie menu płyty DVD) i inne.

sobota, 13 czerwca 2009, 11:35
Nowy
Nowy

dziekuje wszystkim za dobre rady, wasza pomoc jest naprawde nieoceniona, bez tych informacji rozkminial bym to napewno duzo dluzej. wlasnie chodzilo mi o pobierzne wytlumaczenie tego wszystkiego
pozdrawiam

sobota, 13 czerwca 2009, 13:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]