Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 18:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Co wybrać Sony TRV60 czy Sony TRV33 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Co wybrać Sony TRV60 czy Sony TRV33
Witam

Pytanie do wszystkich użytkowników kamer:
- SONY DCR TRV-60E
- SONY DCR TRV-33

i wszystkich tych osób, które zastanawiały się nad podjęciem decyzji, która z powyższych kamer wybrać.

Prośba o podanie za i przeciw każdej z wyżej wymienionych kamer - poza kryterium ceny. Istotne są dla mnie tylko techniczne zalety i wady - najlepiej spostrzeżenia z praktyki w używaniu tych kamer.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich użytkowników formum.
Bardzo ciekwawe i pomocne rozwiązanie.

Dominik

środa, 9 lipca 2003, 16:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Wybierz 60
Cześć

Sądzę, że powinienieś wybrać 60 bo ma lepszy przetwornik, dzięki czemu możesz robić całkiem niezłe fotki. Również dzięki niemu ma większy kąt widzenia w trybie 16:9.

Z kolei w trybie camera - możeż wybrac tryb progresywnego nagrywania - co podobno daje lepszy obraz.

Reszta jest chyba funkcjonalnie podobna, aczkolwiek 60 jest nieco większa przez co uzyskujesz lepszą stabilizację obrazu - bo po prostu ręka mniej "lata" - ale to może byc chyba kwestia wprawy.

Pozdrawiam
Alek

środa, 9 lipca 2003, 16:25
Nowy
Nowy

Post trv 33 czy 60
witam daj sobie spokuj z trv 60 ,zdjęć i tak dobrych nie osiągniesz lepiej kup trv 33 a za resztę kasy kup aparat cyfrowy .

środa, 9 lipca 2003, 16:37
Nowy
Nowy

Post trv 60
a z tym przetwornikiem 2 mega to wszyscy sprzedawcy nawijają nam potencjalnym klientom makaron na uszy.

środa, 9 lipca 2003, 16:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: trv 60
marekw napisał(a):
a z tym przetwornikiem 2 mega to wszyscy sprzedawcy nawijają nam potencjalnym klientom makaron na uszy.

Cześć

Dziękuję za odpowiedź, ale niestety jest ona bardzo lakoniczna i nic nie wnosi w kwestii podjęcia decyzji co do wyboru kamerki.

Jeżeli masz obiektywne i najlepiej sprawdzoną na sprzęcie wiedzę - to prośba o podzielenie się nią.

Porónując te dwie kamery - chciałbym wiedzieć, czy obraz (film) zrobiony kamerką TRV-60 jest wyraźnie lepszy - a jeżeli tak to na czym polega różnica. Czy jest to różnica w barwie, nasyceniu kolorów, lepszej rozdzielczości, lepszej precyzji pokazania detali ( w tym w zaciemnionych partiach obrazu) itp.

Jeżeli chodzi o zdjęcia, to zapewne nie są one doskonałe - porównując do aparatów cyforowych lub dobrych tradycyjnych - ale zapewne 2 Mpx daje w TRV-60 zdecydowanie lepszą jakość zdjęć niż w TRV-33. Taka jakość zdjęć dla potrzeb archiwizowania i oglądania tylko na komputerze lub TV sądzę, iż jest co najmniej zadawalająca.

Co do dalszych różnic pomiędzy tymi kamerami to chciałbym wiedzieć - jak w obu modelach pracuje np. tryb 16:9 - czy to jest ten sam sposób nagrywania w tym trybie - czy też w TRV-60 jest zupełnie inny (lepszy niż w TRV-33) z racji wykorzystywania przy nagrywaniu 16:9 całej możliwości matrycy 2MPx jak rónież szerszego o 14 stopni kąta widzenia obiektywu.

Sądzę z licznej prasy z artykułów głównie zagranicznych i forum zagranicznego nt. kamer (http://www.colinbarrett.com/simplyBB/vi ... rum=1&1522), że kamera TRV-60 jest zdecydowanie lepsza - i nie chodzi tu tylko o to, że przetwornik 2 Mpx jest istotny przy robieniu zdjęć (foto) ale również przy nagrywaniu obrazu ruchomego.

Pozdrawiam
Dominik

czwartek, 10 lipca 2003, 10:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jestem ciekaw czy warto zapłacić więcej za Sony TRV-60
Rozważam zakup kamery mini DV i aczkolwiek nie brałem pod uwagę TRV 60 i TRV 33 to jestem ciekawy porównania parametrów i możliwości i uzasadnionej zapewne (nie wiem ile) ceny.

Być może zdecyduję się na którąś z nich.

czwartek, 10 lipca 2003, 12:28
Nowy
Nowy

proszę przeczytaj sobie tą opinię
marek

Od tygodnia posiadam kamerkę Sony DCR-TRV60E. Długo się zastanawiałem nad wyborem i w końcu zdecydowałem, głównie dlatego, iż twierdzono, że ten model posiada progresywne nagrywanie obrazu (25 klatek zamiast 15) i prawdziwy tryb 16:9 i wiele innych opcji, lepszych od konkurencji (np. optyka Zeissa).

Po kilku dniach użytkowania - okazuje się, że niestety tryb 16:9 nie pozwala na progresywne nagrywanie. Również samo progresywne nagrywanie to podobno nie to co właściwe. Niestety nie mam z kim omówić tego problemu.

Kolejna moja uwaga co do jakości to nasycenie barw. Mam wrażenie, iż nie są one dobre (nieco wyblakłe). Być może są one właściwe dla tej klasy kamer (mini DV), ale niestety nie mam porównania do żadnej innej kamery.

Mieszane uczucia mam równiez co do obsługi menu - poprzez wyłączne korzystanie z ekranu dotykowego. Moim zdaniem jest to znaczne utrudnienie (np. podczas krecenia ujęć) a równocześnie pozostawia ślady na ekranie, które można wytrzeć tylko załączoną do zestawu ściereczką.

Ostatnio zrobiłem kilka fotek z rozdzielczością 1600x1200 i zaniosłem do wywołania. Jakość zdjęć na odbitce 15x10 na papierze fotograficznym (Kodaka) jest taka sobie, tzn. akceptowalna, ale bardzo dużo odbiegająca od zdjęć standardowym aparatem (np. lustrzanka Canona EOS 300). Chodzi tu przeze wszystkim o różnice w jakości zdjęć - rozdzielczość. Zdjęcia cyformowe (2 Mpx) również nie oddają wszystkich szczegółów - szczególnie w zaciemnionych partiach. Nasycenie barw wydaje mi się również wyraźnie słabsze.

Pozdrawiam

czwartek, 10 lipca 2003, 19:10
Bywalec
Bywalec

a wszyscy chwalą Sony chociaż jeden który pokazał jej wady thx pozdrawiam

piątek, 11 lipca 2003, 00:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
kamera nagrywa dobrze przy duzej i losci swiatła
barwy podobne jak w 33
nasycenie wyrżnie lepsze w dobrych warunkach oswietleniowoch
zalezy czemu chcesz wydac tyle kasy bo kazde nawet starsze 3 ccd daje lepsze efekty
pzdr cold

piątek, 11 lipca 2003, 01:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
zdjecia z 2 mln sa slabe
kamera nagrywa dobrze przy duzej i losci swiatła
barwy podobne jak w 33
nasycenie wyrżnie lepsze w dobrych warunkach oswietleniowoch
zalezy czemu chcesz wydac tyle kasy bo kazde nawet starsze 3 ccd daje lepsze efekty
pzdr cold

Niestetu tu muszę stwierdzić po osobistym teście - że nie każde rozwiązanie 3 CCD daje lepsze efekty od TRV-60.
Jedną informację na ten temat już napisałem ale powtórzę to raz jeszcze przy okazji tej dyskusji - cytuje sam siebie z innego postu:
"Muszę też dodać, że przed zakupem w sklepie porównywałem ten model z kamera Panasonic DS-70 (3 CCD) poprzez równoległe podłączenie tych kamer do takich samych TV (bardzo dobre TV - model Aconda 32" 100Hz firmy Loewe).
Różnica była w nasyceniu barw. Panasonic dawał bardziej nasycone barwy (szczegółnie w kierunku czerwonym) ale były one nieco przekłamane. Sony TRV-60 dawał kolor i barwę zbliżony do naturalnego. Również jakość obrazu (podawanego przez kamerkę - nie nagranego na taśmę - bo podczas testu nie nagrywaliśmy) był również w mojej opinii nieco lepszy. Z kolei jakość zdjęć foto w kamerze Sony była wyraźniejsza - tj. lepiej było widać detale. Z kolei w Panasonicu zdjęcie było wygładzone - zapewne przez układ wygładzający, który jest w tym model u oferowany. Ceny tych kamer wtedy były identyczne - obie kosztowały 6.500 zł. Teraz Sony Trv-60 kosztuje 7.000 zł."

Pozdrawiam
Hirek

piątek, 11 lipca 2003, 11:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Zdjęcia
Matryca 2MPix raczej nie nadaje się do zdjęć wywoływanych w formacie 10x15. Co najwyżej 9x13. Przy 10x15 nie uzyskujemy nawet 300dpi co zaczyna byc widoczne na wywoływanych fotografiach i już anwet na wydrukach z plujki.

Z drugiej strony dla mnie w ogóle nie jest to argument który świadczyłby przeciw kamerze a przeciw producentowi. Ściślej - ich działowi marketingu.
Potrafią wmówić klientowi wszystko. I tanim kosztem rozszerzać mozliwości swoich produktów o inne niestworzone gadżety których jakość budzi zastrzeżenia (dolepiają przy tym na obudowę kolejna kolorową nalepkę z tą "cenną" informacją - że ten produkt ma tę cudowna właściwość której przecież wszyscy szukamy!) . Choćby steaming USB który w równie dobrym stopniu realizuje kamerka internetowa za 100-200PLN. A np. aparaty 3MPix rozpoczynają się od 1000PLN i żadna kamera za jakąkolwiek wielokrotność tej ceny nie da takiej jakości co ten aparat. Czekam na wbudowanie odtwarzacza mp3, WAP, GPRS, USB2.0, łacza z internetem, kalkulatora i sokowirówki. Wtedy spokojnie będzie można takiego "sprzętu" użyć do najnowszej produkcji z Jamesem Bondem jako kolejny gadżet obok zegarka z laserem i samochodu z wyrzutniami pocisków...

Troszkę odbiegłem od tematu, ale tak naprawdę z całego tego tematu o TRV60 wyłowiłem dla siebie jedynie 2 ważne informacje - brak możliwości nagrywania progresywnego w 16x9 (duży błąd - myślę że producent taka funkcję uaktywni w droższych modelach aby wyeliminować "wewnętrzną konkurencję" wśród swoich produktów i zmusić co bardziej ambitnych filmowców do zakupu czegoś droższego). Druga rzecz to podzielone zdania co do jakości obrazu (kolory jak i tryb progresywny) ale z tym nigdy nie wiadomo - subiektywne odczucia.

Kończąc wywód - przykre jest to że część użytkowników podchwyciła szum marketingowy i niepotrzebnie zawraca sobie tym głowę. Tymbardziej użytkowników majętnych których stać na kupno TRV60...
Myślę że w dzisiejszych czasach założenie sobie na oczy filtru "antymarketingowego" jest wskazane i trzeba się kierować tym co najważniejsze a nie tym co nam wmawiają.

Pozdrawiam

emes

PS. Argument że dodatkowe opcje jakoby zwiększają użyteczność wyrobu mogę skwitować tym, że te funkcje także skutecznie utrudniają korzystanie z niego. Większa ilość przycisków, dłuższe i rozbudowane menu... Dowodem na to niech będzie ilość pojawiających się postów od osób które koniecznie chcą uzyskać na komputerze obraz 720x576pix łącząc kamerę przez USB...

piątek, 11 lipca 2003, 14:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio widziałem u znajomego zdjęcia (Video) nakręcone ta kamerką podczas jego pobytu w weekend na łonie przyrody. Dodam tez, iż był to umiarkowanie słoneczny dzień, z elementami zachmurzenia. Zdjęcia kręcone były równiez w lesie. Muszę powiedzieć, iż jakość mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Ostrość i wyrazistość szczegółów, kolory - jak na amatorską przecież kamerę była bardzo dobra.

:D :D :D
Amator video - Esiek

poniedziałek, 14 lipca 2003, 09:38
Nowy
Nowy

Porównanie :
1. Wiekszy przetwornik w 60 daje lepszą jakość, ale nie kolosalnie większą. To różnica 25 bodajże linii w PALu. Po tym się nie kapnąłem przy teście
2. Obiektyw T w 60 daje dużą różnicę w refleksach. Po tym się kapnąłem dopiero.
3. W 60 w standardzie lepszy(pojemniejszy) akumulator.
4. 33 jest jednak mniejsza (krótsza) i jakoś tak dla mnie wygodniejsza (przyzwyczajenie?) Lepiej leży w łapie.
5. Mimo większej rozdzielczości zdjęć z aparatu w 60 - różnicę można spokojnie zaniedbać. 1152 spokojnie wystarczy na w miarę ładne 10x15.
6. I tu i tu zdjęcia z aparatu trzeba dobrze doświetlać!

wtorek, 15 lipca 2003, 00:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Prośba o info, czy w waszym porównawczym teście - braliście również pod uwagę różnice w nasyceniu kolorów w obu kamerach oraz co dla mnie ważne - filmowanie w warunkach słabego oświetlenia. Czy w tym przypadku są różnice - a jeżeli tak to na czym one polegają. (np. mniejsza ilość szczegółów, ziarnistość obrazu, itp.)

Pozdrawiam
Dominik

wtorek, 15 lipca 2003, 13:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Czytałem, porównywałem, itp. i w końcu kupiłem Sony TRV-60
Cześć

Fakt - dość długo się zastanawiałem nad wyborem kamery.

Wiele czytałem na temat kamer (ze wszystkich źródeł), sprawdzałem w sklepach (macałem, weryfikowałem, kręciłem, ustawiałem itp.) i w końcu kupiłem.

Dysponując kwotą około 6 tys. zł - wybrałem Sony TRV-60. I w cale nie żałuje - w porównaniu do wielu uczestników forum, którzy kupili swoje kamery. Jestem naprawdę zadowolony, choć jest zawsze się coś znajdzie co mogłoby być jeszcze lepiej zrobione, zaprojektowane itp.

Moje uwagi z pracy z kamerą Sony TRV-60:

1. Jakość obrazu - rozdzielczość
PLUSY:
Bardzo dobra, szczególnie jeżeli jest dobre oświetlenie. Bardzo wyraźne szczegóły, konturowość.
MINUSY:
Przy słabyszym oświetleniu głównie w pomieszczeniach - rozdzielczość też jest dobra, choć widać już wyraźne różnice. Obrazy nie są już tak ostre i konturowe.

2. Barwa, nasycenie
PLUSY:
Kolory sa naturalne, dobrze nasycone.
MINUSY:
W słabszym oświetleniu (j.w.) kolory wyraźnie się pogarszają i kolor kieruje się w różne odcienie brązu. Jest to wynikiem niestety słabej minimalnej czułości 7 lux.
UWAGI:
Dużo zależy od TV na którym się ogląda. Dlatego też przy ocenianiu kolorów, barw dla tej kamery powinno się je sprawdzać na naprawdę dobrej klasy TV. Mój TV to Loewe Aconda 9281ZW 32" - co pozwala mi na dość rzetelne ocenienie tej strony kamery.

3. Format obrazu

PLUS:
3.1. Funkcja przwdziwego trybu 16:9.
Przy nagrywaniu w formacie 16:9 - kamera bezpośrednio wykorzystuje cały CCD - jakość obrazu dalej jest bardzo dobra. Obecnie wszystko nagrywam w 16:9 - bo mam taki TV i tak też chcę później archiwizować filmy na DVD.

3.2. Nagrywanie progresywne.
Nie korzystam z tego - bo na razie nie wykorzystuje pojedyńczych klatek przy obróbce na komputerze - bo wtedy się ta funkcja przydaje i to z eguły dla nagrywania scen, na których nie ma wiele ruchu - lub jest on stosunkowo wolny.

4. Dzwięk.
PLUS:
Nagrywam wszytko w trybie 16 bit - więc dźwięk jest dość dobry

MINUS:
Kamera nie pozwala ustawiać natężenia dźwięku. Jest to minus szczególnie gdy nagrywam na zewnątrz podczas silnego wiatru (dość czuły mikrofon wychwytuje odgłosy wiatru - nie jest to szczególnie miłe podczas oglądania).

5. Zdjęcia.
PLUS:
2 Mpx - pozwala na zrobienie dobrych zdjęć do oglądania na TV lub komputerze - ale do wywołania nadają się w formacie 9x13.
W formacie 9x13 - trudno odróżnić zdjęcia zrobione tą kamerą od zdjęć zrobionych np. standardowym (dobrym) aparatem. Sądzę, iż w tej wielkości odbitek 9x13 zdjęcia z tej kamerki nie są gorsze od aparatu cyfrowego 2 MPx.
Zdjęcia są dość dobre - bo podczas ich pstrykania można skorzystać z wbudowanej ampy błyskowej i opcji hologramu AF, który pozwala na właściwe doświetlenie poprzez tzw. przedbłysk.

MINUS:
Zdjęcia w wyższej niż 9x13 odbitce i np. w porównaniu do EOS 300 są wyraźnie gorsze - w wyniku szumów i mniejszej rozdzielczości, ale już kolory odstają nie wiele. Wywoływałem odbitki w formacie 10x15 (błyszczący papier Dura Life Kodaka) i zdjęcia są dość dobre ale wyraźnie gorsze. Może nie jest to przepaść - ale jednak róźnice widać

6. Ergonomia
PLUS:
Dla mnie jest dobra, mimo nieco większych rozmiarów i wagi niż inne bardziej kompaktowe kamerki. Wynika to z faktu dobrej optyki - większy obiektyw Carl Cais T i zapewne większego (nie chodzi o piksele ale o wielkość w calach) niż w pozostałych kamerkach przetwornika CCD
MINUS
Tylko dotykowy ekran, który ostatecznie da się zaakceptować, sczególnie jeżeli niezbyt często korzysta się z ustawień ręcznych. Lepiej byłoby, gdyby z menu mozna było korzystac równocześnie poprzez przyciski umiejscowione na kamerze.

Pozdrawiam
Piotrek z Częstochowy

czwartek, 21 sierpnia 2003, 15:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona