Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 08:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 nasadka anamorficzna 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post nasadka anamorficzna
Witam.
Jestem po próbach z nasadka anamorficzną z kamera dvx100be.Mam pytanie na co mam zwrócić szczególna uwagę przy filmowaniu z tym ustrojstwem?Są jakieś wytyczne co do tego(moze jakies uwagi)?Z góry dzieki za przestrogi.

piątek, 28 sierpnia 2009, 22:24
Moderator
Moderator

Post Re: nasadka anamorficzna
Kamera działa podobnie jak lustrzanka, czyli w wizjerze widzimy dokładnie to, co "wchodzi na taśmę", filmowanie więc po za wszystkimi zasadami prawidłowego kadrowania niczym szczególnym nie różni się z tą nasadką.
Jeśli wszystkie deinterpolacje dokonujesz poprawnie - z pewnością jesteś zadowolony z efektu?
Napisz gdzie i za ile kupiłeś to ustrojstwo :)
Bardzo poważnie jestem zainteresowany takimi nasadkami dla kamer Sony z serii VX na obiektywy 72mm.
Fajny temat rozpocząłeś, gdyż uważam to za przełomową alternatywę, dla osób chcących przejść do proporcji 16:9 za pomocą kamer 4:3 z wykorzystaniem całej matrycy, aż dziwne, że nie wywołuje on burzy, więc warto by temat ten rozwinąć.

sobota, 29 sierpnia 2009, 07:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam.
Kupiłem to kiedys na allegro z myslą ,że kiedys sie przyda.2300zł orginalna panasonica http://www.gumtree.com/london/12/44502812.html

sobota, 29 sierpnia 2009, 09:24
Moderator
Moderator

No nie uwierze, że ot tak sobie wywaliłeś 2300 na coś, co "może kiedyś się przydać" (...)
"Obiektyw anamorficzny", to nic innego jak zwykła (powiedzmy) nasadka w postaci specjalnej soczewki ściskającej obraz tylko w poziomie i podającej go w tak zwężonej postaci na matrycę 4:3, teraz przy edycji video wystarczy nadać takiemu filmowi odpowiednią definicję PAR, by telewizory panoramiczne rozciągały to do naturalnej proporcji nadając obrazowi właściwy kształt.
Już od dawna zapis w kienematografi panormamicznej opierał się na soczewkach anamorficznych, bo jakaż musiała by ciekawa klisza filmowa istnieć, aby dało się to realizować na standardowym negatywie...
Może warto by zainteresować producentów niedrogich nasadek szerokokątnych, czy też "rybie oko" i tym podobnych filtrów na tworzenie nasadek anamorficznych w przestępnej dla ogółu cenie, gdyż ta, którą tu podajesz jest "kosmiczna", teoretycznie nie powinno stanowić to problemu, a jestem pewien, że miało by to wzięcie.
Może ktoś z obecnych zna jakieś genialne źródło kupienia tychże...
Dla ciekawych tematu link:
http://www.idg.pl/artykuly/38318/Obraz. ... iczny.html

sobota, 29 sierpnia 2009, 11:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]