Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 02:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Dyktafon jako zewnętrzne źródło audio 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Dyktafon jako zewnętrzne źródło audio
Witam. Szukalem troszke na foryum ale posty odnosnie tego tematu sa dosyc stare. Mam pytanie odnośnie dyktafoniu jako oddzielnego zrodla dzwieku. Myslalem o czyms cyfrowym z malym mikrofone przypietym do klapy marynarki. Czy ktos tak probowal. Wiem ze pozostaje pozniej kwestia synchornizacji. Ale z tym sobie poradze. Bardziej chodzi mi o kwestie rozjezdzania sie sie dziwku z obrazem ze wzgledu na czestotliwosc. Dysktofy nagrywaja w 44,1 kHz a kamery o ile dobrze wiem w 48kHz. Wyczytalem na zagranicznym forum ze po ok godiznie moze wystapic okolo 1 sekundy roznicy. Znalalem wiec dyktafon:

http://www.startstop.com/dm520.asp

ktory bagrywa rowniez PCM 48kHZ. Mylicie ze powinno byc OK. Porsze o rady.

sobota, 19 września 2009, 16:38
Bywalec
Bywalec

Post Re: Dyktafon jako zewnętrzne źródło audio
Witam, jeśli to jeszcze aktualne to zobacz Zoom H2 lub Zoom H4

niedziela, 18 października 2009, 23:42
Bywalec
Bywalec

Bardziej polecił bym zamiast dyktafonu czy ZOOM-a jak Ci proponowano znacznie tańsze rozwiązanie. Mini Dysk. Zapis w jakości CD, niska cena , mała wielkość i waga. Sam to przetestowałem. mikrofon krawatowy ma pan młody, w kieszeni mini disc. Teraz owszem dalej nagrywam na minidysk-a , ale wole dźwięk z kośćiołu. Po prostu ustawiam go w miarę blisko głośnika i po ptokach. jakość idealna- zależna od mikrofonu. Polecam

sobota, 7 listopada 2009, 11:59
Moderator
Moderator

Podaj jakieś namiary na wgląd tego mini dysku, ciekawy jestem sam co masz na myśli.
Jeśli masz na myśli MiniDisc zwanym często rejestratorem playerem MD, to modele jakie znam używane chętnie do dzisiaj w technice play-back są urządzeniami stacjonarnymi zasilanymi z sieci 230V~, o znacznych rozmiarach typowych dla domowego sprzętu AV.
Jeśli chodzi o jakość i niezawodność tychże klasuje się ona wciąż na szczycie stąd ich wykorzystanie na koncertach, przenoszeniu nagrań do tłoczni CD itp.

niedziela, 8 listopada 2009, 17:59
Bywalec
Bywalec

Najprościej wejdź w ALLEGRO- RTV i AGD- SPRZET PRZENOŚNY-ODTWARZACZE CD i MD- ODTWARZACZE MD. Większość z sprzedawanych modeli to Nagrywanie- odtwarzanie z gniazdem mikrofonowym (plug in power), więc zasili większość tanich mikrofonów. Wymiary nie wiele większe od paczki papierosów , czas pracy na małym aku ok 1-1,5h czas nagrywania w pełnej jakości stereo to w zależności od płytko 60-90min. Wydłuża sie 2 razy jeśli nagrywasz MONO. Są rónież MD tak zwane HiMD te pozwalaja zapisać kilka godzin i mją port USB więc możesz używać go jak pamć masową. POLECAM

czwartek, 12 listopada 2009, 17:40
Bywalec
Bywalec

kopan napisał(a):
Dysktofy nagrywaja w 44,1 kHz a kamery o ile dobrze wiem w 48kHz. Wyczytalem na zagranicznym forum ze po ok godiznie moze wystapic okolo 1 sekundy roznicy.

Nie. Czestotliwosc probkowania nie ma zadnego znaczenia przy rozjezdzaniu z obrazem niezaleznie czy to 44k, 48k, 96k czy nawet 192k. "Rozjezdzanie" wynika z braku synchronizacji zegarow urzadzen.

Top.Dorian napisał(a):
Bardziej polecił bym zamiast dyktafonu czy ZOOM-a jak Ci proponowano znacznie tańsze rozwiązanie. Mini Dysk. Zapis w jakości CD, niska cena , mała wielkość i waga.

Z tym trzeba uwazac. Jakosc CD to tylko w przypadku nowszych wersji tego typu urzadzen. Wszystko zalezy od kodeka dzwieku, ktory jest tam uzywany (niektore wersje kodeka sa stosunkowo slabe i degradujace jakosc dzwieku).

sobota, 14 listopada 2009, 12:15
Bywalec
Bywalec

Nawet starsze MD maja kodek ARTRAC ,który gwarantuje świetną jakość, która i tak zależy głównie od jakości użytego mikrofonu. To tak jak w kamerze. chcesz nagrać dźwięk lepszej jakości niż oferuje wbudowany mikrofon , to musisz wydać sporo kasy na dobry mikrofon.
Istnieje jednak jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Jeśli potrzebujesz zapis z kościoła, to tak naprawdę trzeba zadać sobie pytanie co nagrywamy? Przecież zależy nam na tym co mówi ksiądz i młodzi ( lepiej w odwrotnej kolejności) . Jeśli nagrywasz ten dźwięk z jakiegoś miejsca w kościele to tak naprawdę nagrywasz efekty nagłośnienia kościoła , a te są miernej jakości nastawione nie na jakości ,a słyszalność beż sprzężeń w całym kościele. Kiepskie mikrofony, wzmacniacze i głośniki na pewno są dużo gorsze niż zapis na najstarszego MD. Więc mimo wszystko do zapisu dodatkowego dźwięku THE WINER IS....MD

niedziela, 15 listopada 2009, 12:11
Moderator
Moderator

Montażysta Darek A. napisał(a):
Podaj jakieś namiary na wgląd tego mini dysku

Namiarów jak nie było, tak nie ma, chociaż jakiś przykładowy model ....

niedziela, 15 listopada 2009, 12:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pokażę Koledze zestaw z którego ja sam korzystam, realizując monofoniczny zapis uroczystości w kosciele, realizacje stereo będą oczywiście po podłączeniu drugiego mikrofonu.
- recorder MD Sony, model widoczny na zdjęciu
- dynamiczny mikrofon Shure SM 11
Zestaw wykorzystany kilkakrotnie przez piszącego te słowa, oraz przez zaprzyjaznionych kręciołów.
Recorder jak recorder - nie zrealizujecie na nim zapisów Hi End, ale znakomicie sprawdza się w kościele. Wnoszę, doczepiam mikrofon bardzo blisko głosnika, zostawiam na trybie LP i zapominam o kłopocie.
Mikrofon Shure SM 11 przeznaczony jest do rejestracji instrumentów smyczkowych, i to w okolicach podstawki instrumentu, w jednym z najgłosniejszych miejsc!!.
Jak widać na załączonym fabrycznym wykresie, został on bardzo mocno podcięty w zakresie niskich częstotliwości a zakładając że znakomita większość kościołów, tak jak każda duża hala, generuje odbicia właśnie w niskim zakresie częstotliwości, to podcięcie staje się bardzo pożądane.
Dokładając do tego automatyczną regulację poziomu zapisu zawartą w MD, uzyskujemy nad wyraz przyzwoity zapis mszy.
Nie da się go porównać z realizacjami studyjnymi, ale znacznie przewyższa najlepszy nawet zapis z mikrofonu nakamerowego.
Poza tym mamy stały obraz dźwiekowy, obracając kamerą dźwięk nie zmienia miejsca, oraz co najważniejsze - nie boję się że fotograf "szepnie" mi do kamery- "....panie, posuń sie Pan ..." !!!

Sprawa najważniejsza - synchronizacja z obrazem z kamery.
Bardzo rzadkie sa przypadki gdy urządzenia, nawet tego samego producenta, taktowane są idealnie tak samo. Nawet technika mikroprocesorowa, przy generowaniu sygnałó taktujących wykorzystuje elemanty dyskretne: pojemności i indukcje, a te zawsze maja swoja tolerancję. A co za tym idzie każdy wewnetrzny zegar pracuje troche inaczej. Zatem w tej klasie sprzętu ciężko będzie uzyskać idealne synchrony. Ale mając na ścieżce audio całe kazanie, lekcję czy ewangelię spokojnie dopasujemy kadry z kapłanem do ścieżki audio i powklejamy przebitki, zresztą i tak już chyba nikt nie trzyma kapłana non stop w kadrze. Ja bez problemu uzyskuję 4-5 minutowe synchrony, chyba wystarczy, prawda?

Rozwieję od razu wszelkie wątpliwości - pokazany system nie sprawdza się na sali, choć gdyby nad nim popracować, to kto wie czy np z Audio Technic`ą ATM 350 nie dałoby sie zrealizować dobrego dźwięku.
Temat do prób.
Pozdrawiam - ApA

Załączniki:
sony-forum.jpg
sony-forum.jpg [ 169.96 | Przeglądane 98 razy ]
shure sm 11.jpg
shure sm 11.jpg [ 7.47 | Przeglądane 2773 razy ]
sm 11 frequency.JPG
sm 11 frequency.JPG [ 25.13 | Przeglądane 88 razy ]
niedziela, 15 listopada 2009, 13:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sam nie korzystałem nigdy z MD i bardzo jestem ciekaw, czy warto bawić się w te stare klocki?
Czy za podobną kasę nie da się kupić dyktafonu cyfrowego (mikrofon pomijam bo jest raczej niezbędny w obu konkurencyjnych rozwiązaniach) o podobnej do MD jakości dźwięku?

niedziela, 15 listopada 2009, 22:58
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

WItam.
Dyskusja na ten temat była podnoszona wielokrotnie, wystarczy przejrzeć archiwum, i to nieraz bardzo ostra. Żeby osiągnąć poziom porównywalny z jakościa MD, trzeba będzie zakupić rejestrator zapisujący pliki.wav, i to w rozdzielczosci 16 bit i co najmniej 44,1kHz lub lepiej 48kHz. A jest to już koszt grubo przekraczający tysiąc złotych.
Przewaga rejestratorów nad MD jest oczywista i o tym nie ma co dyskutować, jesli ktos chce wydac 1,4 tys zł na Tascam`a DR-1 lub 1,7 tys zł za Tascama DR-100, bedzie super zadowolony, z tych rejestratorów korzysta w tej chwili większość reporterów i dziennikarzy. Duzo wyżej notowany jest Marantz (nie pamietam symbolu) ale to juz wydatek rzędu 3,5 tys zł, lub wersja dla oszczędnych Tascam DR-7 za niecałe 900 zł.
Spodziewam się że podniesie się multum głosów w obronie Zoom`a. Nie znam tych konstrukcji, nie pracowałem na nich, opinie mozecie poczytac sami.
Natomiast wielokrotnie spotykałem sie z Tascamami - rewelacyjne maszyny, szczególnie DR-100!! Z wejściami XLR, fantomem i całą resztą, potrafiący zapisać nawet w rozdzielczości 96kHz.
A pokazany system MD + Shure - to wydatek max 700 zł i znakomita jakość dźwięku.
Pozdrawiam - ApA

poniedziałek, 16 listopada 2009, 09:37
Bywalec
Bywalec

Tak ten Tascam to świetny sprzęt- bardzo drogi , ale świetny. Niestety nie włożysz go do kieszeni , a MD wkładam młodemu , a do klapy przyczepiam mikrofon krawatowy. Już tego nie robię ( lenistwo ) , ale efekt był super. Koszty 250-300 MD mikrofon 70PLN razem poniżej 400PLN

wtorek, 17 listopada 2009, 11:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Top.Dorian napisał(a):
Najprościej wejdź w ALLEGRO- RTV i AGD- SPRZET PRZENOŚNY-ODTWARZACZE CD i MD- ODTWARZACZE MD. Większość z sprzedawanych modeli to Nagrywanie- odtwarzanie z gniazdem mikrofonowym (plug in power), więc zasili większość tanich mikrofonów. Wymiary nie wiele większe od paczki papierosów , czas pracy na małym aku ok 1-1,5h czas nagrywania w pełnej jakości stereo to w zależności od płytko 60-90min. Wydłuża sie 2 razy jeśli nagrywasz MONO. Są rónież MD tak zwane HiMD te pozwalaja zapisać kilka godzin i mją port USB więc możesz używać go jak pamć masową. POLECAM

Gdyby co to mam na sprzedaż HiMD SONY MZ-NH-900. Potrafi zapisywać w WAV i na dyskietce 1GB mieści się cała msza w bezstratnym formacie - właśnie tak to swego czasu robiłem. Nie miałem problemów z desynchronami - po zgraniu materiału z dyskietki konwertowałem w Adobe Audition do 48KHz, a następnie synchronizowałem w Adobe Premiere z materiałem wideo. Zawsze wychodziło idealnie.

wtorek, 17 listopada 2009, 11:59
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dorzucę garść ciekawostek.
Zapraszam na stronę:
www.audiofan.pl/cenniki/marantzpro.htm
to krajowy Dystrybutor Marantz`a, ku mojemu zdziwieniu w ofercie tego producenta znalazły się również "budżetowe" rejestratory.
W tabeli po prawej stronie ceny brutto w euro.
Pozdrawiam - ApA

wtorek, 17 listopada 2009, 23:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]