Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 08:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Która kamera JVC GZ-MS120/PanasonicSDR-S26/PrakticaDVC10.1 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Która kamera JVC GZ-MS120/PanasonicSDR-S26/PrakticaDVC10.1
Witam i pozwolę sobie przywitać na wstępnie jako że jest to mój pierwszy post tutaj.

Są to moje pierwsze kroki w dziedzinie wideo filmowania więc doświadczenie moje jest kompletnie zerowe...
Do tej pory jedyny kontakt z kamerą jaką miałem to kamera web w laptopie :)

Ale może tak. W moim przedziale możliwości finansowych znalazłem dwie, właściwie trzy kamery, które by mnie interesowały.
Wymienione w tytule:
JVC GZ-MS120, PanasonicSDR-S26 oraz PrakticaDVC10.1. Ta ostatnia jest na CMOSie i pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD.
No właśnie Ale jak na jej możliwości i cenę raczej dużo z tej jakości się nie wyciśnie - przynajmniej tak sądzę i mogę się mylić.
Jak również z doświadczeń z aparatami z przetwornikiem CMOS dożo dobrego powiedzieć nie mogę, choć tu też oczywiście mogę się myli, gdyż to dość stare doświadczenia...

Kamery potrzebuję do filmowania raczej jakichś rodzinnych spotkań, świąt i podobnych okoliczności, a więc w pełni niedzielne filmowanie :)

Wszystkie kamery są w podobnym przedziale cenowym i mają cechy mnie interesujące. Zapis na kartach pamięci a więc małe gabaryty jak i wygodny i szybki transfer między kamerą a komputerem.

Plusem Panasonic'a jest optyczna stabilizacja obrazu co jest atutem przy kręceniu z ręki co w 99% przypadku będzie robione.
Za to plusem JVC jest podwójny slot na karty, Spokojnie z czasem mogę sobie dokupić drugą kartę i powiększyć pamięć, nie martwiąc się co z poprzednią zrobić.
Obie kamery mają podobną funkcjonalność i parametry.
Atutem trzeciej kamery Prakticy jest rozdzielczość HD. Ale cały czas się obawiam aby te atuty nie stały się jej wielkim minusem z racji ceny i owego CMOSa...

Niestety mój budżet jest dość mocno ograniczony i nie mogę przeznaczyć na ten cel większych pieniędzy. Zresztą sama intensywność filmowania również nie przemawia to za zbytnią rozrzutnością :)

Bardzo bym prosił o doradzeni mi która z tych trzech kamer będzie dawała najlepszą jakość obrazu przy filmowaniu w domu i okolicznościowo w plenerach z rodzinką :)

Pozdrawiam
Marcin

czwartek, 5 listopada 2009, 15:39
Moderator
Moderator

Post Re: Która kamera JVC GZ-MS120/PanasonicSDR-S26/PrakticaDVC10.1
Nie miałem w ręku żadnej z tych kamer, a będę na nie wybrzydzał, więc nie musisz brać moich uwag do serca. :wink:
JVC i Panasonic będą miały bardzo słaby obraz jeżeli będziemy chcieli wyświetlić go na ekranie współczesnego telewizora LCD, a nawet plazmy.
Nawet to że obydwie zdaje się zapisują filmy do kodeka mpeg2, czyli do łatwego w montażu przy dzisiejszych mocach komputerów, ich nie ratuje. W opisie JVC w jednym ze sklepów spotkałem nawet rozbrajający w swojej szczerości opis, w którym opisuje się zalety tej kamery do yutube. Tą zaletę mają z resztą obydwie, ale jak tu pokazać coś znajomym na TV?
Practica to z kolei lepszy trochę obraz, bo na ekranie telewizora nie będzie sztucznie powiększany, ale - w samej kamerze jest interpolowany parokrotnie.
Matryca nie jest wielkości HD, obiektyw słaby, stabilizacji realnie to nie ma, dźwięku prawie że też nie, zoomu również, przy świetle sztucznym mało co widać...
Jednak na 42" będzie to lepszy obraz od poprzedniczek, tylko że będzie taki tylko wprost z kamery. Chcąc coś ze swojego filmu zmontować, będziesz musiał mieć na prawdę silny komputer. Pliki mp4 HD nie są łatwe w montażu dla amatora. Próbowałem montażu plików mp4 720p z Samsunga, trochę gimnastyki było.
Nie wiem co Ci poradzić. Ja bym nic z tych kamer nie kupował, a też jestem amatorem, czyli nie muszę mieć kamery za grube tysiące złotych. Z kamer SD kupił bym na pewno coś z miniDV, jakość obrazu powinna się różnić tak, że gołym okiem będzie można to zobaczyć. Tu LINK przykład takiej kamery. Natomiast nie wiem czy w ogóle jest sens kupowania dla Ciebie kamery SD? Tylko że wtedy w tej cenie pozostają wynalazki w rodzaju Praktiki. Może i sympatyczne, ale z tak wieloma ograniczeniami, że warto wiedzieć o nich z góry, żeby się nie rozczarować.

czwartek, 5 listopada 2009, 17:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dziękuję za odpowiedz. I doceniam każdą opinię. W końcu ja tu amator i dla tego pytam się ludzi którzy mają większe doświadczenie.

Akurat o moc obliczeniową komputera się nie boję. Doświadczenie w o obróbce filmów też mam. Może nie takich z kamery ale akurat to nie jest dla mnie nowm.
I w tym wypadku wolał bym nawet mp4 obrabiać niż MPEG'a

A wracając do jakości obrazu na TV.
Jak rozumiem zapis na kamerze DV jest również w rozdzielczości PAL a więc 720×576. Wiec dla czego obraz z tej kamery ma lepiej wyglądać na telewizorze HD? - W porównaniu z zapisem na kamerach o których pisałem.
Ewentualnie czegoś nie wiem lub nie rozumiem odnoście zapisu na tego typu kamerach.

Oczywiście rozumiem iż od kamery za 1000zł nie mogę wymagać funkcjonalności kamery studyjnej za kilkadziesiąt tysięcy lub więcej...

I potwierdzasz to czego się spodziewałem od tej kamery HD za tę cenę jest niestety więcej kompromisów niż jakości - oczywiście za tę cenę.

Początkowo właściwie nastawiłem się jedynie na kamerę HD. Ale po wgłębieniu się to co może oferować ta półka coraz bardziej sceptyczne do tego podchodziłem i widzę się nie myliłem.

Być może jeszcze znajdzie się osoba która miała styczność z tymi kamerami będzie miał coś do powiedzenia.

Aha mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samych kart do kamer, tu już nie ważne, czy to te z mojego zapytania czy jakieś inne.
chodzi o prędkość stosowanych kart.
Czy jest jakaś zauważalna różnica między kartami klasy 4 a klasy 6?
Oczywiście wiadomo iż czym szybsza tym lepiej, ale jak to się przekłada na realną użytkowość droższej karty klasy 6 w porównaniu do poprzedniej generacji?

czwartek, 5 listopada 2009, 22:23
Nowy
Nowy

Jakość z DV będzie lepsza, bo na taśmie materiał jest zapisywany bezstratnie. Kamery na karty kompresują materiał już w trakcie nagrywania i to właśnie efekt tej kompresji będzie widać na większych ekranach.

czwartek, 5 listopada 2009, 23:31
Moderator
Moderator

Tak mi wpadło do głowy marciu11 - a jakbyś tak wpisał słowo Praktica w "szukaj" tu na forum? :wink:

piątek, 6 listopada 2009, 12:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
kotin napisał(a):
Tak mi wpadło do głowy marciu11 - a jakbyś tak wpisał słowo Praktica w "szukaj" tu na forum? :wink:

Od przeszukana forum zacząłem oczywiście, ale nic na temat DVC10.1 nie znalazłem, są jedynie opinie o DVC5.1. A model modelowi nie równy, więc nie chcę opierać swojej wiedzy o jednym modelu na opisie innego.
Tak samo jak jeden model Opla nie będzie takim samym jak inny model tego samochodu.
Ale jak wynika już z wątku temat kamery HD został mi wybity z głowy :lol:

Dowiedziałem się też czym się różni zapis na karcie a DV. A tu już dużo.
Dzięki za tę wiedzę!

Pozdrawiam
Marcin

piątek, 6 listopada 2009, 15:57
Moderator
Moderator

Nie potrafię rozstrzygnąć wątpliwości co do Praktiki. Kup kartę, idź do sklepu, poproś powinni Ci pozwolić parę minut nagrać.
Kamery SD - nawet miniDV o stosunkowo najlepszej jakości obrazu - te które pozostały w sprzedaży to też nie rewelacja.
Jak wybierzesz mniejsze zło za 700 zł? Nie wiem. Będziesz musiał z tego wybrnąć sam, my Ci możemy jedynie w miarę możliwości coś podpowiedzieć, tak że jak będziesz miał dalsze pytania, to śmiało. :wink:
Miło by też było jak byś po zakupie opisał wady i zalety wybranego przez Ciebie rozwiązania.

piątek, 6 listopada 2009, 16:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]