Teraz jest środa, 22 sierpnia 2018, 02:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jaka kamere wybrac do robienia takich reportazy? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jaka kamere wybrac do robienia takich reportazy?
z taką jakością obrazu:
http://www.ekooszczedni.pl/video-porady ... w-lazience
http://www.videopr.pl/press/klienci/Ofe ... na_videopr - film na samym dole strony.

Sceny ktore bede filmowal najczesciej to:
- wywiad w biurze i przed budynkiem - tu zależy mi na dobrej jakości głosie i dyskretnym mikrofonom,
- półki sklepowe, hala produkcyjna i magazyn - tutaj dźwięk nie ma większego znaczenia
- chcę też zaaranżować coś na kształt małego studia gdzie prezenter będzie przedstawiał wiadomości - ujęcie od pasa do głowy.
- czasem wieczorna impreza

na razie kompletnie nie orientuję się jaki sprzęt do filmowania wybrać - filmy będą publikowane w internecie, jakość techniczna takie aby w pełni wykorzystać możliwości YouTube czyli HD.
Czy np. kamera HVR-HD1000 będzie wystarczająca http://www.winmar.pl/p4533,Kamera_Cyfro ... D1000.html
Czy konieczna jest droższa / jaka kamera? jeśli tak co powinna posiadać i dlaczego?
Proszę o wsparcie profesjonalistów i wytłumaczenie laikowi.

piątek, 15 stycznia 2010, 23:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Jaka kamere wybrac do robienia takich reportazy?
Hej

Ta kamera jest po to, by na weselach wyglądała "pro", nie ma nawet XLR'ów które będą Ci potrzebne abyś podłączył mikroport do setek... nie mówiąc już o obrazku i napompowanej
obudowie mieszczącej kilo ziemniaków...

Pozdrawiam
Muchomor

poniedziałek, 18 stycznia 2010, 02:11
Nowy
Nowy

Dzięki za podpowiedź. Wybacz mi jeszcze lackie pytania - na razie jestem kompletnym amatorem :oops: i szukam wsparcia u ludzi, którzy znają się na rzeczy:
- Czy mikroportu nie mogę podłączyć przez minijacka?
- Co musi mieć kamara aby spełniała kryteria z mojego poprzedniego maila?
Pozdrawiam :)

poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

slawek_ch napisał(a):
Czy mikroportu nie mogę podłączyć przez minijacka?

Teoretycznie możesz tyle że złącza minijack stosowane w kamerach są stereo więc zablokujesz sobie oba kanały. Są na rynku adaptery zmieniające minijack stereo na 2 x XLR ale skoro dopiero kupujesz kamerę to chyba lepiej poszukać takiej która będzie spełniała twoje wymagania

slawek_ch napisał(a):
Co musi mieć kamara aby spełniała kryteria z mojego poprzedniego maila?

Tak najogólniej to powinna mieć dobrą optykę (pewnie o możliwie szerokim kącie), możliwie duże przetworniki, wspomniane XLR'y no i postawiony przez ciebie warunek HD.
Może powinieneś zacząć od innej strony i zadać sobie pytanie jakie masz fundusze na kamerę.

Myślę ze jedną z tańszych opcji będzie dla ciebie Canon XH-A1/A1s lub Sony Z5 ewentualnie być może starszy model Z1 ale mimo wszystko będą to kamery przeszło dwa razy droższe od HVR-HD1000.
Zastanów się też nad nośnikiem - może to być kolejny ważny element decydujący o wyborze kamery.

wtorek, 19 stycznia 2010, 11:26
Nowy
Nowy

Sheepi dzięki za sugestie... będę wdzięczny, za rozjaśnienie mi umysłu w poniższych kwestiach:
1. Skoro mogę dokupić przejściówkę z minijacka do XLR, która pewnie nie jest droga, to czy warto za to płacić tyle tysi więcej?
2. lepsza optyka - czy na potrzeby internetu różnica będzie zauważalna jeśli zamiast HVR-HD1000 wybiorę jedną z tych o których pisze Sheepi?
2. Znalazłem jeszcze Sony HVR-A1 i Canon XM2 - obydwie w podobnych cenach ale o ok 3500 pln droższe od HVR-HD1000 - czy jeśli wybiorę jedną z nich to co mogę zyskać? Boję się, że ta HVR-A1 to jakaś staroć (2005) nie wiem jakie to może mieć znaczenie, poza tym, że ma USB jeszcze w wersji 1.1. Ciekawe nota bene do czego jest USB w kamerze - chyba nie do zgrywania obrazu (wybaczcie za amatorskie pytania :lol: )
3. nośnik - co może w praktyce dać inny nośnik niż miniDV? oszczędność czasu przy przenoszeniu do kompa, czy jakość, czy jeszcze coś?

środa, 20 stycznia 2010, 00:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

slawek_ch napisał(a):
1. Skoro mogę dokupić przejściówkę z minijacka do XLR, która pewnie nie jest droga, to czy warto za to płacić tyle tysi więcej?

To nie jest zwykła przejściówka i nie jest wcale taka tania. Pisałem o czymś takim Najtańsza wersja urządzenia to koszt ok. 1000 - 1200 zł. Jeśli zaczniesz rozpatrywać nowe kamery to może się okazać że jednak lepiej kupić droższą kamerę ale już ze wszystkim czego potrzebujesz.

slawek_ch napisał(a):
2. lepsza optyka - czy na potrzeby internetu różnica będzie zauważalna jeśli zamiast HVR-HD1000 wybiorę jedną z tych o których pisze Sheepi?
2. Znalazłem jeszcze Sony HVR-A1 i Canon XM2 - obydwie w podobnych cenach ale o ok 3500 pln droższe od HVR-HD1000 - czy jeśli wybiorę jedną z nich to co mogę zyskać? Boję się, że ta HVR-A1 to jakaś staroć (2005) nie wiem jakie to może mieć znaczenie, poza tym, że ma USB jeszcze w wersji 1.1. Ciekawe nota bene do czego jest USB w kamerze - chyba nie do zgrywania obrazu (wybaczcie za amatorskie pytania :lol: )
3. nośnik - co może w praktyce dać inny nośnik niż miniDV? oszczędność czasu przy przenoszeniu do kompa, czy jakość, czy jeszcze coś?

Wszystko zależy od tego czego będziesz oczekiwał od materiału. Jeśli chcesz pokazać na youtubie jak to np jeździsz na deskorolce to zdecydowanie wystarczy ci tańsza kamera. Jeśli chcesz robić coś bardziej ambitnego i zawodowego to kieruj się w stronę droższego sprzętu. Są ludzie którzy używają np Canona HV30 i są w niebo wzięci. Kamera zapewnia wszystko czego potrzebują do danego zadania więc nie ma sensu aby płacili za coś czego nie wykorzystają.

slawek_ch napisał(a):

XM2 nie jest kamerą HDV, a taki warunek postawiłeś. Jeśli rozpatrujesz też kamery SD i na dodatek używane to zwróć uwagę na PD170. Model cieszący się ogromną popularnością i mający zastosowanie właśnie przy wywiadach i reportażach. Jeśli już myślisz o używanej HVR-A1 to tu masz ciekawostkę.

slawek_ch napisał(a):

Zdecydowanie oszczędność czasu. Zrzucanie materiału z taśmy odbywa się w czasie rzeczywistym 1:1. Dodatkowo odpadają problemy np. ze zużytą mechaniką kamer. Kiedyś słyszałem że do zajechanych PD170tek ludzie dokupują właśnie np rekordery dyskowe i dalej eksploatują kamerę. Jeśli chodzi o wybór nośnika to jest to temat już poruszany na forum z pewnością wiele razy - poszukaj i poczytaj bo każda opcja ma wady i zalety.

Podsumowując to mam wrażenie że pisząc swój pierwszy post w tym temacie nie za bardzo udało ci się opisać to czego oczekujesz od kamery. Stąd też propozycje sprzętu zupełnie minęły się z twoimi oczekiwaniami. Bierz też pod uwagę że zakup samej kamery to dopiero początek. Jest masa dodatkowego sprzętu który wcale nie jest tani i jakby go zebrać do kupy to uzbiera się kilka tysięcy zł.
Proponuję abyś znalazł sobie w necie specyfikację np Z5 i wykreślił z niej pozycje które cię nie interesują bo ich nie wykorzystasz. Jak to zrobisz to będziesz miał specyfikacje kamery która spełni twoje oczekiwania. Pewnie idealnie nie dobierzesz ale będziesz miał solidny punkt wyjścia.

środa, 20 stycznia 2010, 09:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]