Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 19:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 DVCAM i inne - pytanie o jakość 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post DVCAM i inne - pytanie o jakość
Witam

Piszę ponieważ mam mały problem w video-technice i mam nadzieje, że znajdzie się ktoś, kto oświeci tak świeżą osobę w temacie jak ja.
Otóż:
Dowiedziałem się że obraz z kamer DVCAM jest obrazem jednym z lepszych, który akceptują nawet stacje telewizyjne.
Jednak mamy różne rodzaje kamer, które stoją w swej oferowanej jakości niżej lub wyżej w stosunku do DVCAM.
Zapytam więc wprost, jak nie inaczej należy pytać :) :
Czy kamera jaką sobie upatrzyłem : Sony NXCAM - HXR-NX5E , oferuje jakość jaką akceptują stacje telewizyjne? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, ponieważ muszę się rozeznać w temacie do góra dwóch miesięcy.
To co opowiada się w tej kamerze za jej wyborem z mojej strony, to sprawa prosta- nie muszę bawić się w kasety, ma bardzo fajne wymiary, obiektyw itd.

Z Góry dziękuje za pomoc.
Steeo

poniedziałek, 1 lutego 2010, 20:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: DVCAM i inne - pytanie o jakość
Zależy jaka telewizja, regionalna, krajowa, publiczna, niepubliczna, zależy... ja pracuję w TVP w jednym z regionalnych oddziałów, róbiłem różne rzeczy dla TVN24, dla TV POLONII i powiem tak, że produkty towrzone były na bazie kamer HDV i nigdy z tym nie było problemu, dla mnie ważniejsze jest hmm najważniejsze (ofkors nie mówimy tu o amatorskich kamerkach za 1000zł ):
-kadr
-oświetlenie/doświetlenie
-balans bieli !!!!!!!
-ustawienie ostrości
-odpowiednie poziomy dźwięku aby nie było przesterów
-odpowiedni montaż - aspekty techniczne jak i artystyczne/kompozycyjne
Jedne stacje bardzo mocno kontrolują poziomy audio, czerni bieli... ale to już na montażu wszystko ustalasz, inne akceptuja prawie wszystko.

Nx'y, Ex'y, Panasoniki 151 i inne...
Ważne jest jaka to stacja i czy ma to być SD czy HD, DVCAM to produkt Sony, jest on na tyle profesjonalny, że scieżyki sygnałowe zapisywane na taśmie są zapisywane chyba wolniej i są chyba szersze (CHYBA) przez to sa mniej narażone na zniszczenie, dropy i inne brudy... a jakość nie jest lepsza od zwykłego DV. Reasumując zapewne HDV'ki, NX'y a zwłaszcza EX'y powinny spełnić wymagania techniczne stacji.

Sony PMW-EX1R 16GB SxS, 16GB SanDisk Extreme Class 10 i Class 6, 32GB SanDisk Ultra II SDHC KATA CC-195 SWIT S-8U62 Samsung P2770HD Toshiba 32LV733 Windows 7 64bit EDIUS 5 Sony Vegas 9.0c i fajny krawat!
http://www.multi-media.com.pl

środa, 3 lutego 2010, 19:58
Nowy
Nowy

Przede wszystkim DV-Cam to odmiana systemu dv jak juz bylo wspomniane, rozni sie tym iz w dvcamie predkosc zapisu na tasmie jest szybsza przez co material jest mniej podatny na dropy roznego rodzaju uszkodzenia. Ja w mojej stacji pracuje na sony dsr 450, jest to dvcam i w zasadzie mozna powiedziec ze obrazek sie nie rozni zbytnio od zwyklego dv, tutaj roznice widac na poziomie jakosci kamery i optyki w niej zastosowanej. Kwestia akceptowanych standardow przez telewizje to juz zupelnie inna kwestia, jeszcze do niedawna albo i nawet do chwili obecnej informacyjny kanal telewizji publicznej od podwykonawcow swoich programow wymagal by odcinki poszczegolnych programów byly dostarczane na kasetach betacam a obecnie czesciej wołaja o materialy na dvcpro, wiec multum mozliwosci, ale dvcam jest tym formatem albo raczej nosnikiem na ktory nie narzekaja przy odbiorze w zadnej z telewizji. Najważniejsze sa jak kolega Borut wymienil:
-jakosc dzwieku(nie pomieszane kanaly, brak przesterow)
-kadry,ujecia(brak połamanej osi)
itepe itede.
Jedyny problem na jaki mozesz napotkac z tymi kamerkami ktore zamierzasz kupic to format avchd, w zasadzie niby nie problem,ale przewaznie musisz oddac material jeszcze w sd a z downconvertowaniem z 1920/1080 do sd juz roznie bywa, najczesciej pojawia sie problem z pojawiajacym sie mydlem, ale o tym moze wypowiedza sie koledzy ktorzy wypuszczaja materialy na dvd.

środa, 3 lutego 2010, 20:36
Nowy
Nowy

Bardzo wam dziękuje za tę odpowiedź, jest mi naprawdę pomocna. Niebo mojej wiedzy w tym temacie zostało już nieco rozjaśnione:) Ale odpowiedź mam w najważniejszej kwestii.

Wielkie dzięki!!!

sobota, 6 lutego 2010, 13:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]