Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 10:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 dla tych co mają lub chcą Sony EX1R 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post dla tych co mają lub chcą Sony EX1R
Witam,założylem ten teamat aby dowiedzieć kilka rzeczy na temat tej kamey a i pewnie inni tez mają jakieś pytania

O tej kamerze bylo już wiele napisane wiec nie będe sie rozpisywal o sprawach technicznych tylko tak jak by bardziej praktycznych.

mianowicie zasialnie-akumulatory orginalne drogie,można stosowac adapter DV-EX1 ale w tym momencie ciężar i tak już cięzkiej kamery wzrasta znowu o kolejne dwa akumulatory typu NP-F ale mamy dodatkowe zasilanie na lampke do kamery.Można stosowac zamienniki SWIT S-8U6WIT ale o ile dobrze kojarze wtedy kamera nie pokazuje stanu wyładowania bateri tak jak w przpadku podłaczenia adaptera i zostaje obserwować diody stanu akumulatora na jego obudowie.

Jeżeli chodzi o karty- wiadomo sxs są strasznie drogie,można stosowac adaptery na karty SD i to najlepiej class 10 wtedy jaest to jakieś tansze rozwiązanie ale czy bezpieczne? czytałem na kilku forach ze te karty padały po kilku użyciać ale fakt że wtedy byla mowa o kartach SD ale tych wolniejszych.Ale czy to prędkosć była przeczyną awari nie wiem,może ktoś z was ma z tym jakies doświadczenie.
Jeżeli chodzi o zastosowanie rekordera do tej kamery czyli dedykowany Sony PHU-60K to mam pytanie czy jest mozliwe podłączenie do niego innego zasialnia niż akumulator ponieważ użycie z akumulatorem ponownie zwiększa nam cięzar kamery.np. gdyby wykorzystać kabel którym podłączamy lampke do akumulatora z kamery (zamiennika SWIT S-8U6WIT ).
czy moze jest jakis inny nie drogi rekorder który też można wykorzystac do tej kamery? wiem można wszystkie na usb ale one sa na inne akumulatory no chyba że nają możliwość pracy po podlaczeniu wspomnianego kabla.

Jeżeli chodzi o samą kamere to można wyczytać że ma sporo możliwości i ładny obraz ale prosze użytkowników o wypowiedź czy prawdą jest ze kamerka czasami gubi ostrośc?
Pytam ponieważ mam zamiar nabyć ten model ale wydając tyle kasy chciałbym wiedziec o niej jak najwiecej od uzytkownikow bo teori to znam sporo.
Wiem że najlepiej pracować na manualu ale ostrosć łapać na imprezach to wydaj mi sie troche ciężko.
Bede używal kamery do rejstrowania imprez okolicznościowych jak i innych zleceń.Wiem ze do wesel wystarczy słabszy model takze ale jestem także hobbystą w kierunku filmowania i dlatego zdecydowalem sie na ten model kamery.wcześniej używałem kilka lat panasonica dvc 100 z ktorego bylem zadowolony i mimo ze uchodzi za trudną kamere mi sie pracowało na niej dobrze.
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi i porady dla kupującego Sony PMW-EX1R.
Pozdrawiam

wtorek, 9 lutego 2010, 12:22
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: dla tych co mają lub chcą Sony EX1R
roberciak55 napisał(a):
Witam,założylem ten teamat aby dowiedzieć kilka rzeczy na temat tej kamey a i pewnie inni tez mają jakieś pytania

Jeżeli chodzi o samą kamere to można wyczytać że ma sporo możliwości i ładny obraz ale prosze użytkowników o wypowiedź czy prawdą jest ze kamerka czasami gubi ostrośc?
Pytam ponieważ mam zamiar nabyć ten model ale wydając tyle kasy chciałbym wiedziec o niej jak najwiecej od uzytkownikow bo teori to znam sporo.
Wiem że najlepiej pracować na manualu ale ostrosć łapać na imprezach to wydaj mi sie troche ciężko.

Wypowiem sie co do ostrości. Szkło jest jasne, powoduje to zmniejszenie głębi ostrości (przy małej przesłonie). Dodatkowo w HD widać bardziej każde zgubienie ostrości. Do dyspozycji masz automat lub manual. Dodatkowo wspomaga cie asystent ostrości MF assis. W praktyce przy f 1,9 i zoomie bliskim maksymalnemu ostrość możesz mieć na kilku cm (tak w praktyce).
Co do automatu to ostrzy on do środka, więc jak filmujesz pod kątem prostym dwie osoby rozmawiające ze sobą (wiadome, że nie są one po środku) to wówczas musisz ustawić się na manual, bo inaczej Ci wyostrzy np. do ściany. Warto tu jeszcze dodać o funkcji PEAKING - jest to ostrość konturów (działa naprawdę dobrze) oraz Expand Focus (powiększenie obrazu na ekranie).
Kupując taką kamerę trzeba sie z tym liczyć, że tryby manualne to podstawa. Balans bieli wyłącznie ręczny, jasności wyłącznie ręczne (podbicie ręczne), ostrość w większości ręczna.

wtorek, 9 lutego 2010, 14:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do "gubienia ostrości", to owszem czasem w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych może się to przytrafić.
Generalnie jednak kamera trzyma ostrość, nawet na automacie:

http://www.vimeo.com/9113300

wtorek, 9 lutego 2010, 21:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Niedawno filmowałem dużą Studniówkę PD-170. Przy zgrywaniu materiału zdałem sobie sprawę, że nie byłoby na tej imprezie "za wesoło" z tą kamerką, bo na 8 klas było chyba z 15 fotografów, którzy w oficjalnych częściach "czadzili niemiłosiernie" fleszami. Co zorientowani koledzy na to?
Pomimo wszystko jest ona jak na razie najwyżej w moim "osobistym rankingu" :)

środa, 10 lutego 2010, 00:35
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Odpowiedź: Posiadacze EX nie zabieraja się za studniówki :mrgreen:

środa, 10 lutego 2010, 00:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

carlo napisał(a):
Odpowiedź: Posiadacze EX nie zabieraja się za studniówki :mrgreen:

Nie jestem fanem Studniówek. W tym roku wziąłem 3 "dla sportu" :). Dobrze jest odetchnąć od wesółek, trochę zabłysnąć wśród konkurencji, która jak zauważyłem olewa temat. Poza tym Studniówka to świetna reklama i napływ świeżych klientów, gdy nudzi już "żenienie" kolejnego członka rodziny, czy znajomego, znajomego, który polecił cię, bo widział twoją pracę u innego znajomego :). To tak troszkę poza tematem. :)

środa, 10 lutego 2010, 01:47
Nowy
Nowy

dzięki za odpowiedzi dotyczace ostrosci,wiele pomogły.
Przyznam szczerze ze mam niezły orzech do zgryzienia a mianowicie zakup kamery za dużą kase jak dla mnie a czytajac wiele pozytywnych opini właśnie myśle nad zakupem sony EX1.Jest też jeszcze nowy model sony NX5,czym sie rozni technicznie też wiem ale czy filmując na takiej okolicznosciowej imprezie typu wesele odczuje roznice w pracy między nx5 a ex1? nie mam w tym kierunku praktyki.Cięzar kamer podobny choć ex1 cięższa ale za to wieksze przetworniki. W nx5 podoba mi sie podwójny zapis.Dlatego pisałem pytanie odnośnie rekordera do ex1.W zeszlym roku straciłem dysk w kompie razem z materialem surowym.Dobrze że miałem jeszcze cały materiał na kasetach.Nie mam zaufania do kart (na razie) a wiadomo filmuje wydarzenia ktore zdarzaja się tylko raz.
Może użytkownicy sie wypowiedzą czy kiedykolwiek mieli jakiś problem z jakimś plikiem nagranym porzez adapter na karte SDHC ?

środa, 10 lutego 2010, 14:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

NX5 z modułem Flash 128 GB to praktycznie cena za którą kupujesz PMW-EX1R. :mrgreen:
Musisz pamiętać, że w NX5 rozdzielczość HD jest uzyskiwana przy pomocy "pixel shift", przetwornik masz 1/3" i "szkło" Sony a nie Fujinona ...
Stosuję w EX1 adaptory na karty SD od dłuższego już czasu i nigdy nie miałem najmniejszych problemów.
Obecnie używam kart SanDisk class 10 32GB.
Obrazek nagrany tą kamerką na takiej karcie możesz oglądnąć tutaj:
( jakość po kompresji Vimeo znacząco spada ale i tak widać możliwości
tej kamerki )

http://www.vimeo.com/9330331

-----------------------------------------
http://vimeo.com/channels/ex1r#9103780
i7 960 / GA-X58 Xtreme / 12GB DDR3 2000 Corsair Dominator / nVidia q3800 / BD-R LG / 2,5 TB HDD / Win 7 64bit / Adobe CS4 Production Premium / Vegas 9c / Edius Neo 2.5 Booster / PMW-EX1R, HXR-NX5 .... i ...brak czasu !

środa, 10 lutego 2010, 15:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Też mam obawy co do nagrywania wyłącznie na jeden nośnik, bez "dubla".
W swoim niedługim życiu przeżyłem dwa pady markowych kart CF (fotki), a twardzieli to kilka :(
Pytanie do p. Bogusława na pana stronce Vimeo znalazłem linka
http://www.marcotec-sklep.pl/de/product ... hnical.htm, a tam jedna rzecz która mnie zaciekawiła:
Audio Tryb HD: Linearny PCM (4ch, 16-bit, 48-kHz) czyżby to było nagrywanie 4 kanałów? Jeżeli to prawda to co raz bardziej "kocham" tą kamerę. Gdyby jeszcze nagrywała w jakimś nowocześniejszym kodeku...ech :)

środa, 10 lutego 2010, 19:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sam sobie odpowiadam. Wygląda to na błąd na stronie...niestety :( , bo chyba kodek MPEG2 nie ma możliwości nagrania 4xaudio.

środa, 10 lutego 2010, 19:50
Bywalec
Bywalec

Witajcie, w załączniku przesyłam screen.

Kamera ustawiona na 0dB... Pomieszczenie doświetlone, IRIS Auto ustawił F4. Wydawało mi sie, że na zerowym podbiciu kamera nie powinna mieć widocznych szumów... Ustawienie -3dB trochę pomaga... Zmniejszenie przesłony rozjaśnia obraz, ale szum jest widoczny...

Czy u Was też tak jest? Czy to może jakaś wada mojej kamery?
Irytujące jest to, że przy Green Screenie nawet w After Effects są problemy... Po prostu po włączeniu wtyczki i ustawieniu parametrów te migotanie szumów się znacznie zwiększa... Nie można idealnie ogarnąć obrazka - Jedyny w moim przypadku ratunek to odszumienie materiału przed wrzuceniem do AE pluginem Neat Image.

Dodam, że zmiana PP, wyłączenie PP, zmiana shutter i czegokolwiek to tylko drobne różnice w szumie... Wydaje mi się, że głupi Canon z możliwością nagrywania za 4 tysie przy ISO100 nie ma opcji na widoczny szum przynajmniej w takiej skali...?

P.S. Nie przejmujcie się nierównomiernym oświetleniem zielonego tła - do kluczowania ustawiam prawidłowo lampy... W tej chwili stały byle jak, aby pokazać problem - przy prawidłowym oświetleniu szum jest taki sam... Największym problemem jest jego migotanie - właśnie przy tym wariuje AF... Zresztą sami wiecie jak wygląda szum w ruchu :] Jeśli screen to za mało najwyżej zamieszczę krótki filmik na serwerze...

Załączniki:
Komentarz: Screen
szum.jpg
szum.jpg [ 285.2 | Przeglądane 244 razy ]
piątek, 21 grudnia 2012, 16:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pokaz mi kamere, która nie ma ani grama szumu w obrazie, przy przetworniku max 1/2 i wzmocnieniu 0db

poniedziałek, 24 grudnia 2012, 22:59
Bywalec
Bywalec

kamitomi napisał(a):
pokaz mi kamere, która nie ma ani grama szumu w obrazie, przy przetworniku max 1/2 i wzmocnieniu 0db

Niech ma, ale gram, a nie kilogram... Rozumiem jeszcze jakby to miało miejsce w ciemnych punktach, ale takie mrowienie na całym obrazie jest irytujące... Tutaj na screenie w sumie nie ma się do czego przyczepić, bo nie widać tego na stałym obrazku bardzo, ale jak da się play to te mrowienie jest bardzo wyraźne... Później przekłada się to na artefekty związane z kompresją itd...

sobota, 29 grudnia 2012, 22:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Niestety Ex1 ma szumy chrominancji w ciemnych partiach obrazu, ale w jasnych raczej nie

sobota, 29 grudnia 2012, 23:10
Bywalec
Bywalec

Witam
Nie używałem ex1r tylko jej poprzednika ex1. Według mnie kamera daje naprawdę rewelacyjny obraz. Oczywiście kamera szumi. Największe podbicie jakie używam to 6 db ale to bardzo żadko zazwyczaj wystarcza 3 db, wtedy naprawdę szumy są bardzo znikome i do przełknięcia. Mialem także możliwość porównywania do ax2000. Oczywiście ex1 nagrywa nieporównywalnie lepiej. Ax2000 także Z7 nie da się używać z wysokim podbiciem. Też uważam że max w tych kamerach to 6db. Powyżej obraz zaczyna się robić naprawdę nieciekawy. Co do autofokusa w ex1 to lubi się zgubić ale nie ma tragedi, trzeba się poprostu przyzwyczaić, przewidywać kiedy może się rozjechać i blokować ostrość. Ax też lubi szaleć z ostrością pewnie dlatego, że nie można wyłączyć makro tak jak np w nx5. Co do kart to z powodzeniem używałem przejściówek na karty sd i nie mialem problemów. Używałem kart UHS-1. Pozdrawiam, Grzesiek.

wtorek, 8 stycznia 2013, 08:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]