Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 22:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Średnica obiektywu a telekonwertera 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Średnica obiektywu a telekonwertera
Jeżeli kamera ma średnicę do stosowania dodatkowych filtrów równą 43mm a telekonwerter 37mm to jaki jest wygląd klatki filmu nagranego takim układem (do konwertera dodawane są w zestawie przejściówki 43, 34, 30.5, 30, 27mm)? Pewnie wyraźnie widać zwężenie (obwódkę), ale czy w miarę zwiększania zoomu obraz nie polepsza się, tzn. zwęża się i dopasowuje do tych 37mm?

A co jeśli kamera jest szerokokątna (Panasonic HDC-TM700)? Zoom optyczny 12x (a także inteligentny 18x) jest trochę dla mnie za krótki - jak podejdę bliżej to myszołów podrywa się i odlatuje :) Cyfrowe 30x już trochę nie bardzo.

poniedziałek, 17 maja 2010, 09:37
Nowy
Nowy

Post Re: Średnica obiektywu a telekonwertera
I co? Nikt się nie wypowie?

czwartek, 20 maja 2010, 15:00
Bywalec
Bywalec

Przy zwiększeniu zoomu, obwódka powinna zniknąć.
Do swojej kamery z fi 58 stosuje telekonwerter (wkręcam go bez przejściówek) zewnętrzny x2 i przy małym zbliżeniu, również widać obwódkę. Znika przy większej krotności.
Gdy stosujesz telekonwerter pamiętaj żeby przysłonę "przyciemnić" o 1-2 działki, to takie minimum. Troszkę to zniweluje pogorszenie jakości obrazu, jakie wywołuje konwerter.
Jeśli filmujesz ptaki drapieżne to polecam film pt. Ptaki drapieżne Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Zawiera fajne ujęcia. Został zrealizowany i wydany na DVD w ubiegłym roku.

sobota, 22 maja 2010, 23:04
Nowy
Nowy

Czyli, pomimo iż kamera i telekonwerter mają tę samą średnicę, to jednak występuje "obwódka"? Czy po prostu w Twoim modelu tak jest, a w innych może być OK?

piątek, 28 maja 2010, 08:47
Bywalec
Bywalec

Jak jest w innych nie mam pojęcia. Obwódka nie stanowi problemu ponieważ występuje przy małym przybliżeniu. Te same przybliżenie mogę uzyskać bez telekonwertera dając wtedy duże zbliżenie na kamerze. Jest to nawet lepszym rozwiązaniem ponieważ telekonwerter pogarsza jakość obrazu. Nie mam tu na myśli obwódki.

poniedziałek, 31 maja 2010, 15:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]