Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 17:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Jaka kamera do nagrywania szkoleń 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jaka kamera do nagrywania szkoleń
Witam i proszę o radę

Poświęciłem odrobinę czasu na wybranie kamery i proszę o radę ludzi którzy mają więcej wiedzy na ten temat.
Kamera będzie wykorzystywana do nagrywania szkoleń.
Jakość obrazu jest priorytetem
Kamera będzie umieszczona na statywie
Kamera powinna mieć w miarę szeroki kąt ponieważ nie zawsze są dogodne warunki do nagrywania i czasem kamera jest blisko trenera a zależy mi aby zawsze była nagrywana cała sylwetka
Materiał często jest nagrywany przy różnych warunkach oświetleniowych często cała sala jest przyciemniona a oświetlony jest tylko trener. Nie wiem czy ma to wpływ na nagrywany materiał ale kamera zawsze stoi za widownią (w ciemnym punkcie) i nagrywa oświetlonego trenera. Kamera musi tam stać aby czasem zrobić oddalenie i pokazać uczestników.
Idealnie byłoby gdybym mógł włączyć kamerę na początku dnia i wyłączyć pod koniec dnia po 10 godzinach (nie wiem czy to w ogóle jest możliwe)

I teraz pojawiają się problemy z jednej strony czytam, że HDV – ma lepszą jakość ale z drugiej strony AVCHD – jest coraz częściej stosowanym standardem poprzez lepszą kompresję kodek H.264 wiec mniej miejsca. I teraz oszczędzamy miejsce i inwestujemy w coraz częściej stosowany standard.
Kolejnym problemem jest CMOS VS ccd. Z jednej strony CMOS jest tańszy i wydaje się być przyzwoity a tu nagle znalazłem taki link YouTube - CMOS Vs CCD Rolling Shutter Effect + Jello Effect Kawasaki ZX-11 i się załamałem ponieważ oznaczałoby to, że jak jakiś uczestnik przestąpi z nogi na nogę albo kichnie albo przejedzie tramwaj to będę miał skaczący ekran. Mam nadzieje, że ten film to jakaś prowokacja. Oczywiście przesadziłem, ponieważ to jest motocykl, ale jednak daje do myślenia
Nie mam pojęcia na czym powinno to być zapisywane, ale chciałbym to szybko zgrywać do kompa, miałem kamerę na kasetki i zgrywanie materiału było jakimś koszmarem. Chyba najlepszym zastosowaniem jest kamera hdd
Tutaj znalazłem fajne rankingi : HDV Camcorder 2010 - TopTenREVIEWS

Materiał będę obrabiał w premiere cs5

I teraz moje pytanie czy znając wszystkie wytyczne możesz polecić jakiś konkretny model.
Chciałbym aby cena oscylowała wokół 2000 zł ale jestem w stanie wydać 3000 jeżeli cena będzie wynikiem zdrowego rozsądku a nie parcia na firmę

Sam szukam na różnych forach i dużo czytam na ten temat i dzięki wszystkim za aktywność
Pozdr.
Rafał

piątek, 30 lipca 2010, 09:04
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Jaka kamera do nagrywania szkoleń
Odpowiadając na pytania:
1. Myślę, że nie ma sensu pakować się w HDV, lepszym rozwiązaniem jest AVCHD. Piszesz, że koszmarem było zgrywanie materiału z kasetek na komputer - a przecież HDV to nic innego, jak zapis materiału zakodowanego w MPEG 2 na kasetkę mini DV (choć zdaje się, że było chyba kilka kamerek HDV na dysk twardy). A więc przy HDV zostaje problem czasochłonnego przechwytywania materiału na komputer; nagrania po zaimportowaniu będą ogromnymi plikami ze względu na słabą kompresję. O wiele lepszą opcja jest format AVCHD (kompresja kodekiem H.264). Kamera na dysku, bądź karcie pamięci tworzy gotowe pliki, wystarczy je tylko skopiować przez USB na komputer. Prawda, że względu na dużą kompresję czasem zdarzają się artefakty, ale w końcu plik zajmuje mniej miejsca. Sam mam kamerę AVCHD i na format nie narzekam.

2.CMOS-em bym się jakoś strasznie nie przejmował, obecnie jest on bardzo powszechnie stosowany; mam matrycę CMOS w mojej kamerce i jest dobrze.

3.Konkretne modele:
Canon LEGRIA HF M36 - nagra ładny obraz - ma tryb filmowania progresywnego 25p i maksymalną przepływowość danych 24 Mb/s; pamięć flash 8GB + slot na karty SDHC
Panasonic HDC-HS60 - ma lepszy szeroki kąt (minimalna ogniskowa w przeliczeniu dla filmu 35mm - 35,7 mm); HDD 120 GB + slot na karty SDHC/SDXC; maksymalna przepływowosć danych 17 Mb/s.

Obie kamery mają optyczną stabilizacją obrazu (choć przy użyciu statywu to nieistotne) i podobne wartości przysłony: F1.8/3.2 dla Canona i F1.8/3.3 dla Panasonica.

Nie ma kamery, która bez ładowania akumulatora będzie pracowała 10 godzin. Przeważnie czas pracy to ok. 1-2 godziny. Canon na stronie swojej kamery pisze, że jest do niej dodatkowy akumulator, który pozwoli na nagrywanie przez ponoć 5h 10 min, ale ile w tym prawdy nie wiem. Po za tym jeżeli dobrze zrozumiałem to szkolenia odbywają się w jakiejś sali, więc może dałoby się po prostu podłączyć kamerę do zasilania? Akumulator w mojej kamerce trzyma jakąś godzinę, a kiedy nagrywam 3 godzinną imprezę ze statywu to po prostu podpinam do kamery zasilanie.

niedziela, 1 sierpnia 2010, 17:28
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]