Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 09:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Panasonic NV-GS500 - "problem" przy zgrywaniu materiału. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Panasonic NV-GS500 - "problem" przy zgrywaniu materiału.
Witam serdecznie.
Uprzedzam, że przekopałem forum w poszukiwaniu podobnego tematu, niestety bezskutecznie. Prawdopodobnie takiego nie ma, albo jestem słabym poszukiwaczem. Jeżeli napisałem w złym dziale, to przepraszam jak najmocniej i proszę o przeniesienie tematu.

A więc:
Do materiału z GS500 używam Panasonica NV-GS27. Wszystko jest cacy, kasetka się nie gryzie z kamerą, itp. Podczas zgrywania materiału obraz jest w oryginalnych proporcjach (16:9), więc teoretycznie się wszystko zgadza... Do momentu otworzenia folderu ze zgranym materiałem. Otóż pliki nie są w tzw. panoramie, tylko w 4:3... Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może coś źle robię podczas zgrywania, może GS27 nie zgra mi "prawdziwego" 16:9, bo owa kamera tego trybu nie posiada... Brak mi pomysłów, co mogło pójść nie tak.
Dlatego prosiłbym o jakąkolwiek pomoc, bądź wskazówki dotyczące opisywanego problemu.

Pozdrawiam serdecznie!

czwartek, 30 września 2010, 19:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Panasonic NV-GS500 - "problem" przy zgrywaniu materiału.
moro. napisał(a):
Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może coś źle robię podczas zgrywania...

Zdaje się, że wszystko jest w porządku. Odtwarzasz materiał na komputerze a w nim wszystko co związane z obrazem domyślnie ma kwadratowy pixel. Obraz 16:9 ma prostokątny, stąd taki efekt.
Do poprawnego odtwarzania użyj playera, który poprawnie odtwarza płyty DVD, on powinien wiedzieć co zrobić z parametrem Display Aspect Ratio, zawartym w pliku z filmem.

czwartek, 30 września 2010, 20:25
Bywalec
Bywalec

S_naf napisał(a):
Do poprawnego odtwarzania użyj playera, który poprawnie odtwarza płyty DVD, on powinien wiedzieć co zrobić z parametrem Display Aspect Ratio, zawartym w pliku z filmem.

Faktycznie, w Nero ShowTime pokazuje w panoramie. Z kolei po wrzuceniu do After Effects 6.5, obraz jest nadal 'kwadratowy'... Czyżby owy program się gryzł z 16:9? Zależy mi, by materiał który będę obrabiał, był w takim formacie, w jakim nagrywałem.

czwartek, 30 września 2010, 20:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Spokojnie, nic się póki co z niczym "nie gryzie".
Musisz pokazać AAE kto tu rządzi. Zaznacz klip w binie i wciśnij Ctrl+F. Otworzy się okno Interpret Fotage. Tam na dole masz pixel aspect ratio, wybierz mu D1/DV Pal Widescreen (1,42) i zatwierdź. Od tej chwili plik będzie w projekcie wyświetlany poprawnie.
Nie zapomnij, że kompozycję również musisz utworzyć z tym samym Aspect Ratio.

czwartek, 30 września 2010, 23:41
Bywalec
Bywalec

Dziękuje bardzo za chęci, jestem niezmiernie wdzięczny.

Niestety opisywany sposób mi nie pomaga. Teoretycznie gdy wszystko poustawiam, to gdy plikiem najadę na podgląd, wszystko pasuje. Oprócz tego, że ciągle mi w 4:3 pokazuje materiał. Dziwna strasznie sprawa. Podczas zgrywania najnormalniejsze w świecie 16:9, potem już 4:3. W jednym odtwarzaczu klip się odtwarza w panoramie, w drugim w 4:3... Ajajaj :)

P.s.
Sprawa staje się coraz ciekawsza.
Wysłałem znajomemu surowy klip, i u niego plik się od razu odtwarza w 16:9, również w AE. W razie czego podsyłam link: http://wyslijto.pl/files/download/2bp4jh5i8u

P.s. II
W pewnym stopniu problem się rozwiązał. Natomiast mam pewien niepokój co do jakości materiału z GS500. Otóż na wyświetlaczu w kamerze i telewizorze materiał wygląda naprawdę dobrze i jest ostry przede wszystkim. Na komputerze już nie bardzo. Chociażby plik dołączony wyżej mógłby to potwierdzić ( dodatkowo http://oi52.tinypic.com/2v1wvv7.jpg). Teraz nie wiem, czy może źle coś robię podczas zgrywania, czy może naoglądałem się za dużo filmików z kamer HD i nie dostrzegam "ostrości" GS'a... Przepraszam, że tak męczę, ale wolę zapytać i dowiedzieć się czegoś, niż siedzieć cicho i czekać na ruch z czyjejś strony.

Pozdrawiam!

Jeżeli u innych będzie również 16:9, to mam następujące pytanie: co może być przyczyną? Może złe kodeki?
Pozdrawiam!

czwartek, 30 września 2010, 23:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Niestety opisywany sposób mi nie pomaga. Teoretycznie gdy wszystko poustawiam, to gdy plikiem najadę na podgląd, wszystko pasuje. Oprócz tego, że ciągle mi w 4:3 pokazuje materiał.

Gdzie tak pokazuje ten materiał? Na screenie widać, że masz 16:9. Widać tam również, na dolnym pasku okna monitora cztery przyciski po prawej stronie (z których trzeci od końca jest wciśnięty). Wciskając czwarty (licząc od prawej) zmieniasz sobie proporcje podglądu.
Zdecydowanie źle rozumiesz różnicę w formatach 4:3 i 16:9 przy rozdzielczości SD, ale to musisz kiedyś sobie doczytać, bo temat jeden z najczęściej poruszanych.

Co do ostrości nie będę zabierał głosu, bo nie mam obecnie zdania na ten temat. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie obraz masz z przeplotem, co czasami złudnie pogarsza jakość na komputerze.
Pozdrawiam.

piątek, 1 października 2010, 11:04
Bywalec
Bywalec

Dziękuje jeszcze raz za pomoc.
Fakt, mało wiem w tym temacie, ale nic nie stoi na przeszkodzie bym się poduczył tego i owego. Na pewno zapamiętam to co napisałeś. :)

Więc w zasadzie wątek 4:3/16:9 można uznać za zamknięty. Teraz bym tylko prosił kogoś, kto orientuje się jak materiał powinien naprawdę wyglądać z GS500 na PC.

Pozdrawiam! :)

piątek, 1 października 2010, 11:48
Bywalec
Bywalec

moro. napisał(a):
Teraz bym tylko prosił kogoś, kto orientuje się jak materiał powinien naprawdę wyglądać z GS500 na PC.

Mam GS 400, czyli starszy model, po zgraniu materiału DV w 16:9 na PC z GS 400 wszystkie odtwarzacze na PC i programy edycyjne odtwarzają go jako 16:9, nigdy z tym nie miałem problemu.

piątek, 1 października 2010, 12:24
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
Mam GS 400, czyli starszy model, po zgraniu materiału DV w 16:9 na PC z GS 400 wszystkie odtwarzacze na PC i programy edycyjne odtwarzają go jako 16:9, nigdy z tym nie miałem problemu.

Kurcze, czemu tak u mnie być nie może. Mógłbym się dowiedzieć, jakich kodeków używasz? Bądź czegokolwiek, co mogłoby mi w jakiś sposób pomóc? Dziękuje z góry i przepraszam, za zamęczanie użytkowników. :P

piątek, 1 października 2010, 15:17
Bywalec
Bywalec

A czy masz takie same kłopoty z proporcjami gdy zgrywasz na PC kamerą GS 500? Moze jakimś problemem jest GS 27 (nie znam tej kamery niestety), w GS 500 format 16:9 to jest anamorfik, może GS 27 źle go czyta?
Edytory naturalnie że ustawiam w projektach na DV Widescreen.

Ostatnio edytowano wtorek, 1 lutego 2011, 14:27 przez wie, łącznie edytowano 1 raz

sobota, 2 października 2010, 13:15
Bywalec
Bywalec

wie napisał(a):
A czy masz takie same kłopoty z proporcjami gdy zgrywasz na PC kamerą GS 500? Moze jakimś problemem jest GS 27 (nie znam tej kamery niestety), w GS 500 format 16:9 to jest anamorfik, może GS 27 źle go czyta?
Edytory naturalnie że ustawiam w projektach na DV Widescreen.

Czy to zgrywam GS27, czy GS500 różnicy nie ma. W sumie coraz bardziej się 'przyzwyczajam' do jakości nagrań z GS500, ale mam lekki niedosyt. Kręcę na manualnych ustawieniach, wszystko powinno być ok. Oglądając materiały z GS500 na YouTube mam śmieszne wrażenie, jakbym nie posiadał GS500, tylko jakąś kamerkę klasę niższą. Może faktycznie coś tkwi w samym zgrywaniu materiału, bądź czegoś nie 'odkryłem'...

Pozdrawiam!

wtorek, 5 października 2010, 19:37
Bywalec
Bywalec

moro. napisał(a):
Oglądając materiały z GS500 na YouTube mam śmieszne wrażenie, jakbym nie posiadał GS500, tylko jakąś kamerkę klasę niższą.

Nie oceniał bym jakosci obrazu z kamery na podstawie tego co udostepni YT. Podpięcie tej kamery do sprawnego kineskopowego telewizora daje faktyczną możliwość oceny nakręconego obrazu.
Pzdr.

środa, 6 października 2010, 09:43
Bywalec
Bywalec

wie napisał(a):
Nie oceniał bym jakosci obrazu z kamery na podstawie tego co udostepni YT. Podpięcie tej kamery do sprawnego kineskopowego telewizora daje faktyczną możliwość oceny nakręconego obrazu.
Pzdr.

Na telewizorze materiał wygląda przepięknie. Zauważyłem pewną zmianę (na plus oczywiście) po formacie dysku. Teraz obraz jest tak jakby ostrzejszy i bardziej nasycony podczas zgrywania. W sumie problem sam się rozwiązał. Teraz czas rozgryźć GS'a do końca. Temat można zamknąć. Dziękuje wszystkim za pomoc! :)

środa, 6 października 2010, 10:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]