Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 20:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Problemy z sony vx 2100 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Problemy z sony vx 2100
Witam. Posiadam kamerę sony Vx 2100. Kamera ma 3 lata nagrała około 50 wesel.
Na ostatnim weselu pojawiły mi się w pewnym miejscu przeskoki obrazu, piksele i zniekształcony dzwięk. Doczytałem już że najprawdopodobniej był jakiś paproch na głowicy i to dlatego.
Mam teraz pytanko. Co zrobić?
1:)Kasetka czyszcząca- tanio i bez problemu
2:)Przegląd w serwisie- problem bo nie wiem gdzie takowy się znajduje.

I następna kwestia. Czy ta kamerka nie jest za młoda żeby oddawać ją na przegląd, po jakim czasie państwo oddawali swoje kamerki do serwisu.
Przyznam, że nie używam nowych kaset do każdego wesela.
Nagrywam około 3-4 razy na te same taśmy(od przyszłego sezonu max 2 razy bo pewnie to też głowicy pomogło:))

I czy orientujecie się państwo gdzie w okolicy Rybnika jest dobry serwis dla kamer sony?
Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję.

sobota, 6 listopada 2010, 16:50
Bywalec
Bywalec

Post Re: Problemy z sony vx 2100
Takie "efekty" jak opisujesz najczęściej są wynikiem jakiegoś uszkodzenia taśmy, może to być miejscowe (nawet lekkie) zagięcie, pomarszczenie lub pofalowanie taśmy. Mogło to powstać np. przy wyjmowaniu/wkładaniu kasetki do kamery. Może być zagięcie, poszarpanie brzegu taśmy spowodowane przewijaniem (najczęściej z podglądem) kasetki w kamerce z zużytym sprzęgiełkiem. Piszesz że kamera ma 3 lata, to jak na VX 2100 wystarczająco dużo aby te elementy były zużyte.
Mogło to również być spowodowane zabrudzeniem głowicy, chociaż nie wydaje mi sięb bo efektem zabrudzenia to zwykle piksaloza, pasy... Dla pewności radził bym wizytę w serwisie, przeczyścić cały tor prowadzenia taśmy, sprawdzić jej naciąg (zużycie sprzęgiełek) i ewentualnie wyregulować prowadzenie taśmy i powinno być OK. Serwis, tylko (wg mnie ) Eurocori w Krakowie.

niedziela, 7 listopada 2010, 16:04
Moderator
Moderator

Ja mam kilka odpowiedzi dotyczących całego wątku;
- żadnemu serwisowi nie przeszkodzi, gdy oddanie kamery poprzedzimy próbą czyszczenia głowicy samodzielnie, sposobów formalnych (taśma czyszcząca), jak i tych nieformalnych (nie podam) jest wiele;
- kamerę nawet nową, jeśli jest ona narzędziem zawodowym, które raczej nie powinno nas zawieść w czasie pracy do serwisu oddajemy CO ROK, nie chodzi tu o jakieś regulacje, chociaż ich kontrola i korekta jest ważna, ale serwis dokonuje czyszczenia całego toru przesuwu taśmy, natłuszczane są elementy wymagające smarowania, a to procentuje dłuższą żywotnością sprzętu, jak i znacznie mniejszym zużyciem prądu;
- nie wiem ile bierzesz za wesele, ale zakup kompletu kasetek nowiutkich dla każdej usługi uważam jako koszt poniesiony i nie wyobrażam sobie, abym mógł zapisywać kolejny film klienta, na starym;
- i teraz coś, co zaskakuje mnie najbardziej:
Odstępujemy już dawno z filmowania SD przechodząc w rozdzielczości HD, a Sony 2100 nie posiadała nawet prawidłowego 16:9 jak więc i komu sprzedajesz dzisiaj swoje usługi z tak kiepską jakością?

niedziela, 7 listopada 2010, 19:31
Nowy
Nowy

Hm, dzięki za podpowiedzi. Co do pytania pana Darka. To, że pan odstępuje od kręcenia w sd nie znaczy że wszyscy, nawet jestem pewien, że więcej osób dalej kręci w sd, ponieważ jest to usługa tańsza od filmu nakręconego w hd i mniej uciążliwa dla klienta, ponieważ wystarczy mu zwykły odtwarzacz dvd i nie jest zmuszony tylko z powodu ślubu kupować odtwarzacza hd.
Po za tym mało kto kręci z Was w pełnym hd więc to co państwo oddajecie klientowi też nie jest szczytem dzisiejszej techniki wideo.
Założę się że ciągle więcej osób kręci w sd.
Przynajmniej na śląsku jest jeszcze mało osób zainteresowanych hd z ww powodów. Można by było zrobić sondę wśród użytkowników forum jakich zleceń mieli więcej w 2010 roku.

Cytat:"Odstępujemy już dawno z filmowania SD przechodząc w rozdzielczości HD, a Sony 2100 nie posiadała nawet prawidłowego 16:9 jak więc i komu sprzedajesz dzisiaj swoje usługi z tak kiepską jakością?

Kiepska jakoś w Sony 2100? Pan raczy żartować, "Sony 2100 nie posiadała nawet prawidłowego 16:9" Myśli pan że przeciętny użytkownik odbierający wesele jest w stanie to ocenić. 2,3 lata temu vx2100 była królową kamer wśród filmowców i pewnie jeszcze masa osób tym kręci.
Pozdrawiam.
Aha jeśli użytkownicy mają ochotę to proszę wpisywać jakich zleceń w 2010 było więcej sd czy hd:))

niedziela, 7 listopada 2010, 20:18
Moderator
Moderator

Zacznę od tego, że w necie nie ma Panów... :D
Wątek chyba nie jest sondażem kto miał więcej wesel w SD, a kto w HD, lecz pytasz o problem techniczny i tu z pewnością gdyby nie niedziela, ludzie zasypali by Cię zdziwieniami wyśmiewającym fakt usługowego filmowania na tych samych taśmach i to tyle razy, a już pytanie, czy nową kamerę, chociaż ma już 3 lata oddawać do serwisu wybacz, ale powala...
O wizualnej różnicy formatu SD 4:3, a wykrojonego z niego 16:9 i oglądanego później na "plazmie" 42" nawet nie będę pisał, bo nie tego dotyczy wątek.
Jeśli zajrzysz do kasetki uchylając jej osłonkę w miejscu, gdzie obraz objawia się defektami na ekranie i dostrzeżesz ciągnące się wzdłuż taśmy uszkodzenie samej krawędzi, to serwis kłaniał się już od dawna i żadne czyszczenie już nie pomoże.
... "królową kamer", może i była, sam na takich pracowałem, ale to dotyczyło czasów, kiedy wystarczyło 4:3, po za tym tej królowej dość często rozjeżdżał się tor prowadzenia taśmy.

niedziela, 7 listopada 2010, 20:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a co tam nie pochodze z wielkiej aglomeracji i w przyszłym sezonie mam same wesela w HD, oddaje równiez to samo na dvd.
co do zakupu bluraya to chyba nie jest juz ogromny wydatek.
vx2100 był fajny jak były tv kineskopowe. w dobie lcd a co sie z tym wiaze proporcji 16/9 nie wiem jak prezentowac młodym swój dorobek. z kaszetami po boku, rozciagnietym obrazem lub scalowanym w tv?
U mnie w miescie 80% kreci vx 2100 uwazajac ze to najlepsza kamera z najlepszym obrazem itp i ze HD sie nie opłaca bo nie ma klientów
Dziwne jest to ze młodzi przychodza i sami "wołają" o bluraye.
Wiec cos jest chyba nie tak???
Tylko nie wiem z kim z nimi czy ze mna :lol:
Bez urazy vx dobra kamera ale chociazby ze wzgledu na 4/3 w tej chwili powinna byc odsunieta od filmowania uroczystosci okolicznosciowych.

I ze tak powiem jak stac młodych za płacenie za kotleta w lokalu od 200 zł w góre to za film z wesela tez musi starczyc a jak nie zawsze jest wujek lub dobry kuzyn którzy zrobia fajna pamiatke za friko lub przysłowiową flaszke.

Pozdrawiam

niedziela, 7 listopada 2010, 20:44
Moderator
Moderator

Przecież odtwarzacze, chociażby dla przykładu Samsung BD-P1500 kosztują nawet poniżej 300zł, czy to jest cena zaporowa jeszcze, aby nie tworzyć filmów w HD?
Wracając do VX2100 format 16:9 z tej kamery jest nie do przyjęcia, o czym było tu na forum wiele razy.

niedziela, 7 listopada 2010, 21:21
Stały bywalec
Stały bywalec

pepe126 napisał(a):
Można by było zrobić sondę wśród użytkowników forum jakich zleceń mieli więcej w 2010 roku.

25% w SD reszta HD

niedziela, 7 listopada 2010, 21:33
Nowy
Nowy

Nie chodzi o koszt samego Blue Raya, młodzi pewnie bez problemu go sobie zakupią, ale o fakt, że wesele chce zobaczyć też rodzinka, z której odtwarzacz hd będzie miało 5% osób. Jakimś rozwiązaniem jest oddawanie wesela w hd i dvd ale czy oto nam chodzi? Wszak jest to dodatkowa praca dla nas, lub przynajmniej naszego sprzętu:))
Ja na razie nie widzę potrzeby kupowania kamery hd. Jeśli są ciągle zlecenia w sd to po co wydawać niepotrzebnie kasę?
Wiadomo, że mnie to nie ominie ale niech vx jeszcze trochę zarobi:))
Odnośnie tematu to taśma wygląda ok, prosiłbym o jakiś namiar na dobry serwis w Rybniku i okolicach, Gliwice,Katowice itp.
Do Krakowa mam trochę daleko.
Pozdrawiam.

niedziela, 7 listopada 2010, 22:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pepe126 napisał(a):
Wszak jest to dodatkowa praca dla nas, lub przynajmniej naszego sprzętu:))
Ja na razie nie widzę potrzeby kupowania kamery hd. Jeśli są ciągle zlecenia w sd to po co wydawać niepotrzebnie kasę?
Pozdrawiam.

Dodatkowa praca to render zmontowanego materiał▓u raz do sd raz do hd.
+ wypalanie płytki
czas ok 1,5 godz z wypiciem kawy.
Tez tak sadzilem ze tylko sd ale zdecydowalem sie na blu i sie nie rozczarowalem bo blu ida jak cieple buleczki
i wiecej kasy mozna zawolac za komplecik

niedziela, 7 listopada 2010, 22:56
Moderator
Moderator

Jeśli mamy materiał zapisany w HD, panoramkę 16:9 SD uzyskamy z tego idealną, a z 4:3 aby mieć panoramiczny kadr, musimy go po prostu wyciąć z i tak ubogiego już obrazka.
Wracając do tematu dobry i jedyny słuszny serwis Sony - tylko Kraków.

niedziela, 7 listopada 2010, 23:33
Stały bywalec
Stały bywalec

Bardzo dobry i tani serwis RTV w Częstochowie:
http://www.firmy.net/serwis-rtv/carex-serwis,8XK3.html
Chłopaki znają 2100 jak własną kieszeń i za kompletną wymianę wymianę toru nie skasują cię więcej jak 250zł, a przy tego typu kamerze cena jest najważniejsza.
Mimo wszystko jak bym zaczął od kasety czyszcącej i wymianę kaset na TDK.
Darku - nie wiem czy wiesz, ale z praktycznego punktu widzenia prawdopododobieństwo powstania dropów jest większe na nowej taśmie niż na taśmie użytej drugi raz.

poniedziałek, 8 listopada 2010, 15:34
Moderator
Moderator

NowyPit napisał(a):
prawdopododobieństwo powstania dropów jest większe na nowej taśmie niż na taśmie użytej drugi raz

... możesz to uzasadnić?

poniedziałek, 8 listopada 2010, 16:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

pepe126 napisał(a):
Nie chodzi o koszt samego Blue Raya, młodzi pewnie bez problemu go sobie zakupią, ale o fakt, że wesele chce zobaczyć też rodzinka, z której odtwarzacz hd będzie miało 5% osób. Jakimś rozwiązaniem jest oddawanie wesela w hd i dvd ale czy oto nam chodzi? Wszak jest to dodatkowa praca dla nas, lub przynajmniej naszego sprzętu:))

Dokładnie o to nam chodzi. To jest podobny okres przejściowy jak z VHS na DVD. Przez pierwsze 2-3 lata też się oddawało na kasecie i płycie, żeby każdy mógł sobie obejrzeć. U mnie (i podejrzewam, że nie tylko u mnie) wygląda to tak, że do standardowej ilości kompletów DVD (tylko już nie 4:3 tylko 16:9) dorzucam jeden Blu-Ray i gra gitara - chcą sobie Młodzi HD obejrzeć to zapuszczają BD a jak chcą komuś pożyczyć i mieć pewność, że obejrzy to DVD.
pepe126 napisał(a):

Życzę Ci jak najlepiej ale wydaje mi się, że w momencie kiedy odczujesz brak HD po ilości zleceń będzie już deczko przy późno. Na Twoim miejscu zadbałbym o to, żeby ilość zleceń sukcesywnie nie malała już teraz.

poniedziałek, 8 listopada 2010, 19:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bartek_zoom napisał(a):
Życzę Ci jak najlepiej ale wydaje mi się, że w momencie kiedy odczujesz brak HD po ilości zleceń będzie już deczko przy późno. Na Twoim miejscu zadbałbym o to, żeby ilość zleceń sukcesywnie nie malała już teraz.

Tutaj masz rację ale... ja też "operuje" na poczciwej PD + VX. Mieszkam w regionie gdzie bardzo długo utrzymywało się VHS - wokół same byłe PGRy. Moje kamery są w bardzo dobrym stanie i tak jak autor chcę na nich zarobić trochę kasy na następny sprzęt.
Głównym powodem nie wchodzenia w HD w moim przypadku jest brak dobrych, tak czułych kamer jak VX za rozsądne pieniądze.
Już dziś mógłbym kupić Panasia 151, albo Sony NXa, ale nie chcę cofać się do czasów VHS gdzie na imprezę jeździło się z halogenami. Współpracuję z kapelą, która dysponuje fajnym oświetleniem - lasery i inne takie. Ta kapela gra po ciemku - są tylko świece na stołach i te kolorowe światełka. Czyli w moim przypadku czułość kamery to najwyższy priorytet. Byłem "nie służbowo" na weselu na którym gościu kręcił jakimś Soniaczem HD, gdzie cały czas czadził 6-cioma halogenami. Obrazek pewnie będzie fajny, ale klimatu na weselu już nie było.
Na razie moim jedynym typem jest Sony EX1R. Niestety ze względu na cenę 2x wyższą niż inne - przynajmniej rok będę pracował na PD.
To co pisałeś o zleceniach, że trzeba wejść w HD zanim spadnie ich ilość daje do myślenia.
Po ostatnim Roadshow mam mętlik w głowie i nie wiem czy nie będzie trzeba wejść od razu w 3D, ale przy moich "czułościowych" wymaganiach kamera będzie kosztowała "kosmiczne pieniądze" :(
To tyle - tak w bok tematu.
Do autora postu - serwis raz w roku to podstawa.
Pozdrawiam

piątek, 12 listopada 2010, 12:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona