Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 14:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kamera, mikrofon do amatorskich filmów - 4000 zł 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera, mikrofon do amatorskich filmów - 4000 zł
Witam,
poszukuję kamery, której będę używał do amatorskich filmów, chcę przejść na troszkę wyższy poziom. Dotychczas zrobiłem etiudę (http://www.youtube.com/watch?v=kyvVa--xvOw), użyta tam była kamera kolegi (wiem, że to idiotyczny przelicznik, lecz nie pamiętam modelu) za ~ 2000 zł, bez mikrofonu, bez niczego.

Ostatnimi czasy potrzebuję na nowo "zacząć w to się bawić".

Jestem pod ogromnym wrażeniem Canon'a 5D mII, świetny obraz, lecz cena, ogólnie dość małe opcje kręcenia filmów, brak wejścia na mikrofon, cena, cena (;) sprawiają, że na ten typ kamer (lustrzanki) będę musiał jeszcze poczekać.

Jeśli chodzi o mikrofon,
marzą mi się sceny, w której będzie kilku mężczyzn, szepczą, wszystko świetnie słychać, dym z cygar i możesz usłyszeć wszystko.

Mikrofon RODE NTG-3 jest drogi, ale podobno bardzo dobry? Czy ta cena jest opłacalna za możliwości, czy może jest coś tańszego co równie dobrze można kupić?

Kamera,
od długiego czasu przyglądam się Panasonic'owi TM700, pytanie proste - czy spełni on moje oczekiwania? Chcę, aby nagrane filmy, można byłoby choć troszkę porównać obrazem do prawdziwych filmów, wiadomo, że od samych zdjęć zależy duużo. Ma wejście na mikrofon, opcję przyszłościowe, jak 60FPS. Być może trzeba będzie nakładać filtry, jestem przygotowany psychicznie : )

Akcesoria,
wydaję mi się, że jeśli już jakoś wyjdę finansowo na prostą i będę mógł zakupić akcesoria, skupię się na światłach, czy jest coś godnego polecenia, niezbyt drogie, ale w porządku?

Z góry dziękuję za rozwianie moich możliwości,
czy myślę w dobry sposób? Czy może jest jakiś inny sposób, aby zacząć realizować swoje marzenia (mam na myśli, inny sprzęt, Canon 7D moze? Tańszy zamiennik 5D?)
A może jednak mam do bólu i krwi oszczędzać na lustrzankę?

Z góry ogromne dzięki!

poniedziałek, 10 stycznia 2011, 18:39
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Kamera, mikrofon do amatorskich filmów - 4000 zł
Nie wiem, dlaczego uważasz, że lustrzanki są drogie. Zobacz takiego Canona 550D - wejście na mikrofon stereo (niestety nie XLR), wymienne szkła, dużo filtrów, duża matryca... wymieniać zalety można długo :)
Poszukaj wątku związanego z kamerą do kręcenia amatorskiego - tam się trochę szerzej rozpisałem na ten temat.
Tak samo, jak wcześniej polecam Ci Canona 550d - kupisz go za ok. 3 tys razem z kitem, który powinien wystarczyć, dodatkowo mikrofon RODE Stereo VideoMic ew. jeszcze jasne szkło w stylu 50mm f/1.8. Dodatkowo lepiej dokupić kilka akumulatorów (przynajmniej mój 500d jest strasznie prądożerny) Tyle co do sprzętu.
Ten Canon oprócz wymienionych wyżej typowo technicznych ma możliwość instalacji Magic Lattern - firmware do lustrzanek Canona zwiększające jego filmowe możliwości (kaszety, wyłączenie Auto Gain Control...). Dodatkowo możliwość kręcenia z większą ilością klatek - tak jak wymieniony przez Ciebie Panasonic.
Cytuj:
Canon 7D moze? Tańszy zamiennik 5D

7d tańszy od 5d? Pierwsze słyszę :) 5d (nie Mk2, zwykłe) może jest tańsze, ale nie posiada możliwości filmowania.

wtorek, 11 stycznia 2011, 00:17
Nowy
Nowy

Dzięki za odpowiedź,
miałem na myśli 5d mII, i tego 7D - http://www.youtube.com/watch?v=5kPHAyyayUE - świetnie wykonany film, jak patrzę na inne short filmy, wykonane z TM700 - od razu widać różnicę i niestety Panasonic przegrywa.

Już lecę przyjrzeć się 550D, później/jutro napiszę co myślę.

EDIT - co do mojej opinii, że lustrzanki są drogie - szczerze mówiąc, raczej interesowałem się tylko 5D mII, a inne modele omijałem (jak widać, błędnie) i stąd taki wniosek. : )

Dzięki!

wtorek, 11 stycznia 2011, 00:41
Nowy
Nowy

Jestem zadowolony, pooglądałem na vimeo i sprzęt tańszy a jakościowo lepszy obraz od TM700.

Jedyne co mnie martwi to dźwięk, mikrofon, który podałeś z tego co widziałem na samplach, raczej nie będzie zbyt dobry na moje potrzeby (dialogi choćby).

Czy może ktoś mi napisać, jaki jest najlepszy i najtańszy sposób, aby podłączyć np. Rode NTG-2?

Z góry dzięki,
dobrej nocy!

wtorek, 11 stycznia 2011, 03:10
Stały bywalec
Stały bywalec

Potrzebujesz adaptera xlr na jack. Jest także ciemna strona filmowania lustrzanką. Np. potrzebujesz dużej oraz szybkiej karty, słabo działa autofocus w trybie live - powolny oraz głośny, strasznie się grzeje przy dłuższym kręceniu (w trakcie nagrywania może wyskoczyć informacja o przegrzaniu matrycy i trzeba będzie czekać, aż ochłodnie).

wtorek, 11 stycznia 2011, 15:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do filmowania dialogów mikrofon stereo Ci sie nie sprawdzi. I nie chodzi o jego "stereofonię", tylko o charakterystykę kierunkową. Musisz szukać shotgunów, lub short-shotgunów. Takie mikrofony są monofoniczne i silnie kierunkowe. Przyda się zatem tyczka, którą można kupić, lub wykonać samemu. Efekt stereo uzyskasz w ten sposób, że dźwięk otoczenia (w Twoim przypadku gwar) nagrasz osobno, a dialogi nagrane mikrofonem kierunkowym ustawisz w panoramie na montażu, delikatnie podkładając nagrany wcześniej efekt gwaru otoczenia. Wbrew pozorom na montażu niewiele więcej roboty, a komfort pracy zdecydowanie lepszy.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 11 stycznia 2011, 15:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]