Teraz jest wtorek, 21 sierpnia 2018, 05:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 bliskie sceny, szerszy kadr 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post bliskie sceny, szerszy kadr
Nie mam doświadczenia i może ktoś coś poradzi.
Kręcę często dzieci w ciasnym mieszkaniu.
Jak wycofam zoom na 0, to i tak nie wszystko to co chcę mogę objąć kadrem,
bo mieszkanie jest ciasne i często nie można się bardziej cofnąć w tył.
Jak objąć w kadrze więcej ?
Próbowałem w kamerze ustawić tryb 16:9 i panorama, ale to nie jest rozwiązanie.

Czy są jakieś ustawienia w kamerach, które umożliwiają "zmniejszenie zoomu" ?

Kamera JVC GR-D30.

Pozdr. waldib

wtorek, 19 sierpnia 2003, 13:15
Bywalec
Bywalec

Chyba potrzebujesz obiektywu szerokokątnego... Jest to element wkręcany w obiektyw, dzięki niemu uzyskasz większy kąt widzienia, niestety stosując go zniekształca się obraz po bokach.
Jak się nie mylę, z angielskiego nazywa się to obiektyw WIDE, przykładowy możesz znaleźć pod adresem
http://www.jvc.pl/produkty.php?objectID=300

Przy zakupie należy pamiętać o tym, aby wybrać obiektyw z odpowiednią średnicą filtra, w twoim przypadku 37 mm.
Oprócz obiektywów szerokokątnych występują jeszcze obeiktywy TELE zwiększające zakres ogniskowej, czyli wiekość ZOOM'a np. 2x.

Maciej G.

wtorek, 19 sierpnia 2003, 14:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Małe sprostowanie nie jest to obiektyw ale nasadka szerokokątna na obiektyw o odpowiedniej średnicy. Kamery DV nie mają wymiennych obiktywów.
Jedynym wyjątkiem jest kamera DV Canon XL1s, która ma wymienne obiektywy i posiada jako opcja obiektyw szerokokątny w miejsce standardowego.

wtorek, 19 sierpnia 2003, 16:21
Bywalec
Bywalec

W 100% się zgadzam, jest to nasadka :-) Sorrki za błędzik, chodziło mi po głowie to słowo ale... zampomniałem :-(
Nie do końca jednak jestem przekonany czy i _nasadka_ :-) szerokokątna byłaby tutaj dobrym rozwiązaniem. Waldib pisze, że w małym mieszkaniu przy minimnym zoomie klub jego braku poprostu osoby nie mieszczą się mimo wszystko w kadrze, a na to być może nie ma jednak rozwiązania.
Przytoczę 3 kamery i ich minimalne - maksymalne ogniskowe obiektywu:
JVC D30 - 2,7 - 43,2 mm
Sony TRV-345 - 2,5 - 50 mm
Sony TRV-19 - 3,3 - 33 mm
Jak widać, JVC i Sony 345 najlepiej mimo wszystko nadawały by się do filmowania w tym mieszkaniu bo mają najmniejszą ogniskową, TRV19 obcięło by np. całkowicie nogi i dałoby to jeszcze gorszy efekt niż wcześniej wymienione.

Maciej G.

środa, 20 sierpnia 2003, 08:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zajrzyj na stronę fotonu, tam mają nasadki szerokątne w ofercie

środa, 20 sierpnia 2003, 10:05
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Maciek nie do końca masz racje z tymi zakresami ogniskowych. Parametry jakie podajesz są prawdziwe ale w odniesieniu do wielkości matrycy. W przypadku gdyby to był taki sam przetwornik można by porównać te parametry, ale w różnych kamerach nie zawsze są przetworniki o tym samym rozmiarze. Podane wielkości należy przeliczyć na obowiązujący standard w fotografii 35mm i wtedy można je porównywać ze sobą. Podam Ci ciekawy przykład, niech dotyczy on kamery sony TRV19, która ma zakres ogniskowej 3.3 do 33mm. Jak użyjemy obiektywu w aparacie fot. o ogniskowej 35 do 40mm to jaki efekt bedziemy mieli? Z zastosowanych wartości w kamerze wiemy, że 3.3mm to filmowanie z bliska a 33mm to najwiekszy zoom. Wobec tego wynika ze aparatem zrobimy jeszcze wieksze zblizenie, bo od 35 do 40mm. Niestety nic z tego. Aparatem zrobimy zdecydowanie szerszy kadr. Nawet jak w kamerze ustawimy najblizsza odleglosc, a w aparacie najwieksza, to i tak aparat zrobi szersze ujecie. Pomijam tu forme wyjsciowa z obu urzadzen (film - zdjecie). Jest tak dlatego, ze w rzeczywistości kamera ta ma ogniskowa od 42 do 420mm, ale o tym dowiadujemy sie nie z rzeczywistego opisu na obiektywie, ale dopiero po przeliczeniu jesli znamy wielkosc matrycy, ale kazdy producent podaje jaka jest wartosc ogniskowej dla odpowiednika filmu 35mm.

Nie wiem jakie ogniskowe po przeliczeniu maja dwie pozostale kamery, ale moze sie okazac, ze sa gorsze do ujec w ciasnych pomieszczeniach.

Tak wiec aby porównać ze sobą kąty obiektywów należy przejść na wartości odpowiadające filmowi 35mm, wtedy mamy pewność, że porównujemy to samo.

pozdrawiam

PS. A dlatego 35mm, bo taki jest standard fotografii tradycyjnej i tak sie juz przyjelo.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 14:05
Bywalec
Bywalec

To się nazywa analiza :-) dzięki za poprawienie mnie.
Powiem szczerze, że zerkałem przy okazji na te parametry w przeliczeniu na standard fotografii 35 mm ale nie wiedziałem, że są one aż tak ważne w tym temacie.
Oczywiście przyznaję się do niewiedzy, tematem wideo zajmuję się zaledwie od 6 m-cy więc moja wiedza jest bardzo bardzo malutka (jak i moja córeczką w zdjęciu obok :D), ale cały czas pilnie się uczę.
Dzięki za komentarz, napewno komuś się to jeszcze przyda.

Maciej G.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 14:47
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeszcze małe sprostowanie. Pisząc "z bliska" miałem na myśli ustawienie najszerszego kąta "widzenia" obiektywu, a nie jak może to się wydawać podsówanie obiektywu do filmowanego obiektu. Inaczej mówiąc "z bliska" - najkrótsze ustawienie zoomu. Przepraszam za zamieszanie.

Tak przy okazji znalazłem kąty jakie "łapie" obiektyw w zależności od ogniskowej (oczywiście dla odpowiednika 35mm):
18mm - 100stopni
24mm - 84st
28mm - 74st
35mm - 62st
50mm - 46st
300mm - 8st
600mm - 4st

mam nadzieje, że zobrazuje to troche temat.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 14:48
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Poniżej przedstawiam dane kilku kamer dotyczące poruszanego tematu.widać że nie zawsze najmniejsza ogniskowa objektywu daje największy kąt widzenia.

Sony TRV22 CCD 1/4" - objektyw 3,3-33mm - dla 35mm (42-420mm)
Sony TRV345 CCD 1/6" - objektyw 2,5-50mm - dla 35mm (45-900mm)
Canon 500 CCd 1/6" - objektyw 2,8-50,4mm - dla 35mm (48-864mm)
Sony TRV33 CCD 1/4,7" - objektyw 3,7-37mm - dla 35mm (50-500mm)
Sony TRV60 CCD 1/3,6" - objektyw 4,5-45mm - dla 35mm (52-520mm)

Dane na podstawie http://www.maximedia.pl

niedziela, 24 sierpnia 2003, 05:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post sprobuj zadzwonic tam
zadzwon tam to ci doradzą http://www.agdrtv.com

sobota, 1 listopada 2003, 12:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Zobacz czy masz w trybach pracy kamery ... tam gdzie ustawiałeś 16x9 tryb D.WIDE co prawda nie wiele on zminiejsza zoom bo tylko o x0.7 ale dobre i to. Tylko pamiętaju że w tym trybie nie działa stabilizacja obrazu.

poniedziałek, 3 listopada 2003, 10:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]