Teraz jest piątek, 22 czerwca 2018, 16:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 zestaw podróżniczo-badawczy 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post zestaw podróżniczo-badawczy
Witam wszystkich forumowiczów! Jak to bywa na początku, od razu z pytaniem. Problem jest złożony, więc nie bardzo wiem do jakiej kategorii go wrzucić…

Próbuję skompletować sprzęt, którego będę używać podczas 3-miesięcznego wyjazdu na Syberię. Moim zadaniem będzie dokonanie rejestracji muzyki – głównie śpiewów – na nośnikach audio i wideo. Sprawę audio mam załatwioną, problem dotyczy natomiast wideo…

Nagrania będą używane w celach badawczych oraz wykorzystywane na wykładach, konferencjach, etc. i być może publikowane (CD, DVD). Na kamerę mogę przeznaczyć max. 5000. Myślałem o Canon LEGRIA HF S21. Co sądzicie na jej temat?
- nie wiem, czy światło tej kamery wystarczy do filmowania w pomieszczeniach…
- może taśmy zamiast pamięci flash? (choć karty wygodniejsze w terenie…)

Potrzebny mi również laptop. Tu zaczynają się schody, ponieważ wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden wielki kompromis. A to dlatego, że:
- będę się dużo przemieszczał, więc musi być a) mały (13 cali), b) lekki (do 2 kg), c) wytrzymały - będzie się walał w plecaku, w pociągach itd...
- musi sobie poradzić z odtworzeniem i prostą obróbką materiału z kamery – na miejscu będę dokonywał wstępnej selekcji i cięć, a po powrocie sklejał materiał (z podpiętym już monitorem 22’’) ; zaznaczam, że będą to filmy dokumentalne, więc nie planuję żadnych fajerwerków;
- musi być w miarę energooszczędny - wiem, że to się kłóci z "wydajny", ale może się zdarzać parę godzin bez prądu…
- dobrze, żeby miał napęd optyczny (będę mógł zbierać również materiał z nośników dostępnych na miejscu).

Na laptop mogę przeznaczyć max. 7000. Biorę na razie pod uwagę : 1) Dell Latitude E4310 (4GB RAM, Core i5, Intel HD Graphics, HD 7200 obr.) i 2) MacBook Pro 13" (4GB RAM, Core 2 Duo, GeForce 320M, HD 5400 obr.).

Do tego zewn. pamięć... 2.5’’ (mobilność) czy 3.5’’ (jakość)? Myślałem o 2x1TB (WD My Passport Essentials SE, 2.5''). Szacuję, że nagram ok. 200h materiału wideo. Czy 2TB wystarczy na zmagazynowanie tego w jakości HD? A może gorsza jakość na moje potrzeby wystarczy, a zaoszczędzę miejsce ma dysku i nie będzie konieczny tak wydajny komp? Nie wiem.

Problem dodatkowy: nie mogę przemieszczać kasy między kategoriami (tak już wpisałem w grant…), czyli komp: 7000, kamera: 5000, pamięci (dyski, karty): 1800.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

wtorek, 8 lutego 2011, 20:13
Moderator
Moderator

Post Re: zestaw podróżniczo-badawczy
Kamera LEGRIA HF S21 jak najbardziej. Może być też taka HDC-SDT750-LINK, lub któraś z 700 w nazwie z tego linka. Co do pomieszczeń, to cudów nie ma. Filmowanie, to malowanie światłem że się tak za klasykiem powymądrzam. :) Kamery tej klasy cenowej, będą jednak porównywalne pod tym względem.
Laptop - proponuję coś w rodzaju DELL Alienware M11x. Dysk 7200, karta z CUDA, Win 7 64bit... Do tego do bardzo podstawowego montażu na przykład Cyberlink Power Director LINK. Nie potrafię ocenić MacBooka pod tym względem.
W warunkach mobilnych raczej dyski 2,5", byle miały 7200 obr/min.
Poczekajmy też na inne pomysły.

EDIT Laptop Dell Vostro 3300.

wtorek, 8 lutego 2011, 22:07
Nowy
Nowy

Post Re: zestaw podróżniczo-badawczy
Dzięki za rady. Narazie ciągle szukam i myślę. Kamerka musi sobie radzić dobrze ze światłem, bo dużo będę filmował w pomieszczeniach, a słyszałemm, że sony są pod tym wzgl. lepsze. Dumam więc.

Co do laptopa, to padnie chyba na Maca, ale tego 15,4 - i tak jest płaski i stosunkowo lekki, a z montażem to już na pewno da radę...

Pzdr!

czwartek, 24 marca 2011, 02:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]