Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 09:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Kamera do kręcenia w pomieszczeniach - prośba o pomoc 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera do kręcenia w pomieszczeniach - prośba o pomoc
Witajcie

Jestem początkującym forumowiczem, dlatego na wstępie chciałby Was wszystkich serdecznie pozdrowić - Witajcie :)

Piszę w pewnej kwestii, która poza rozwiązaniem mojego problemu jest bardzo pilna, gdyż do poniedziałku rana muszę podjąć decyzję w związku z kamerką.

Otóż postanowiłem kupić sobie kamerę cyfrową z HD do kwoty max 1500zł. Aż tak bardzo nie znam się na tych produktach, więc zaufałem sprzedawcy w sklepie..., co okazało się błędem... ;/

Kupiłem sobie kamerę JVC Eviro GZ-HD510 jest to fajna, poręczna kamerka z dyskiem 80GB, ale niestety nie spełnia moich oczekiwań... 90% kręconego materiału filmowego będę nagrywał w pomieszczeniach (hale, sale sportowe, etc). Niniejsza kamera całkowicie nie nadaje się do kręcenia w pomieszczeniach, gdyż jakoś obrazu (w rozdz. HD) jest nie do zaakceptowania. Nie chodzi tutaj o jakieś moje nie wiem jakie wymagania, chodzi mi tylko i wyłącznie o czystość i jasność nagrywanego obrazu. Mam aparat Nikon D3100 który ma możliwość nagrywania filmów w rozdz HD i przyznam szczerze że odzwierciedla on o tysiąckroć rzeczywisty obraz a niżeli opisywana wyżej kamera JVC... Nie wiem co jest nie tak, sprawdzałem wszystkie ustawienia, wyłączyłem stabilizator (gdyż mam statyw) i nic nie pomogło - kolorystyka filmu jest bardzo żółta a nawet pomarańczowa, jakby był założony jakiś filtr ;/ Na dworze natomiast wszystko jest ok - kolory, światło, itp. Jednak jak wspomniałem zależy mi na kamerowaniu w pomieszczeniach a nie na zewnątrz. Nie oczekuję niczego innego jak chociażby coś takiego co daje mi Nikon D3100 - czystość i odzwierciedlenie kolorów i jasności. Ktoś zapyta - po co kupuję kamerę skoro z nikonem jest ok? Otóż nikon nagrywa tylko 10minutowe filmy, a poza tym bateria dość szybko pada, dlatego chciałem kamerę aby nie robić przerw w nagrywaniu i móc podłączyć ją pod gniazdko i nie martwić się o zasilanie.

Niemniej jednak, mam możliwość wymiany kamery na inną, dlatego do poniedziałku mam czas - pieniędzy mi nie oddadzą, ale mogę wybrać inną z tych co mają w sklepie, a tam tylko dwie wchodzą w grę: SONY HDR-CX115ER oraz JVC GZ-HM30BE

Proszę doradźcie mi która z tych dwóch będzie lepiej nagrywała filmy w pomieszczeniach od tej co mam teraz....? Niestety innej nie mogę wybrać więc skupiam się na tych 3 kamerach. Oby te dwie pozostałe które mam do wyboru nie były gorsze od tej którą już kupiłem....

Proszę o możliwie szybką i treściwą pomoc, za co z góry serdeczne dzięki!

sobota, 16 kwietnia 2011, 19:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera do kręcenia w pomieszczeniach - prośba o pomoc
maco81 napisał(a):
Nie chodzi tutaj o jakieś moje nie wiem jakie wymagania, chodzi mi tylko i wyłącznie o czystość i jasność nagrywanego obrazu.

Właśnie o to chodzi, że masz BARDZO duże wymagania. Ludzie narzekają na jakość w kamerach za kilkanaście tys. PLN, a Ty chciałbyś mieć super obraz za max. 1500?

sobota, 16 kwietnia 2011, 19:22
Nowy
Nowy

Pinto napisał(a):
Właśnie o to chodzi, że masz BARDZO duże wymagania. Ludzie narzekają na jakość w kamerach za kilkanaście tys. PLN, a Ty chciałbyś mieć super obraz za max. 1500?

Nie nie, źle mnie zrozumiałeś - skoro jest dla mnie rewelacyjnym odzwierciedlenie obrazu, film wykonany aparatem Nikon D3100, to nie mam wymagań. Po prostu robie film kupioną kamerą JVC i w tym samym pomieszczeniu (hala sportowa) robię film aparatem Nikon D3100 i o tysiąc razy wychodzi lepiej film z aparatu to coś jest nie tak....
Może źle napisałem - nie chodzi mi o jakość (bo w HD jest ok), tylko o jasność i kolorystykę w porównaniu z aparatem Nikon D3100. Naprawdę nie chodzi mi o nic więcej tylko chociażby o taką jakość jaką daje mój aparat...

Proszę doradźcie coś w sprawie tych 3 modeli...

sobota, 16 kwietnia 2011, 19:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Aby uzyskać porównywalny obraz do swojej lustrzanki musiałbyś kupić kamerę przynajmniej kilkakrotnie droższą. Sprawdź czy nie da się ustawić balansu bieli w kamerze. A najlepiej poczytaj specyfikacje każdej z kamer, przetestuj wszystkie kamerki w sklepie i wybierz najlepszą.

sobota, 16 kwietnia 2011, 20:05
Nowy
Nowy

grabos napisał(a):
A najlepiej poczytaj specyfikacje każdej z kamer, przetestuj wszystkie kamerki w sklepie i wybierz najlepszą.

Nie mam możliwości testowania kamery w sklepie... ;/ stwierdzili że musieliby ładować najpierw baterie itp..... Balansu bieli nie ma w mojej kamerze..

sobota, 16 kwietnia 2011, 20:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tych 2 opcji, które podałeś wziąłbym Sony CX115 bo:
dobra matryca exmor (1/4 cala czyli większa niż w JVC GZ-HM30BE gdzie jest 1/5.8 cala), obiektyw Zeissa F1.8 ciut szerszy od jvc, trzy opcje balansu bieli w tym (chyba) 2 stale czyli out i indoor plus możliwość zapamiętania ustawienia, Sony zapisuje w full HD 1920x1080i, a JVC w 1280x720i (do fullHD skaluje w górę).

sobota, 16 kwietnia 2011, 22:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Większa matryca, ale bardziej upakowana pikselami, więc praktycznie na to samo wychodzi.

sobota, 16 kwietnia 2011, 23:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może sprecyzujesz co wychodzi praktycznie na to samo?

niedziela, 17 kwietnia 2011, 00:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Maco81, co stoi na przeszkodzie abyś filmował aparatem? Jak już ktoś napisał wymagania masz bardzo duże bo warunki filmowania ciężkie (szybka akcja, słabe światło). Nawet dodanie jednego zera do kwoty przeznaczonej na zakup kamery może problemu nierozwiązać.

niedziela, 17 kwietnia 2011, 12:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przemek_PC napisał(a):
Maco81, co stoi na przeszkodzie abyś filmował aparatem? Jak już ktoś napisał wymagania masz bardzo duże bo warunki filmowania ciężkie (szybka akcja, słabe światło). Nawet dodanie jednego zera do kwoty przeznaczonej na zakup kamery może problemu nierozwiązać.

Trzeba dobrze się zastanowić nad wyborem aparatu do takich scen. Jak wiemy w większości przypadków trzeba ostrzyć ręcznie co przy dynamice gry może sprawiać trochę problemów. W FHD aparaty nagrywają w 25p więc niektórym obraz może się nie podobać z uwagi na tzw. strobo. Innym problemem jest głębia ostrości ale to już zupełnie inna bajaka. Moim zdaniem idealnym aparatem jest Panasonic GH2 z obiektywem 14-140. Matrycę ma ciut mniejszą niż Canony ale akurat w tym przypadku może okazać się zaletą :wink: Mniejsze problemy z głębią. Obiektyw 14-140 nie jest może jakiś super jasny ale na dobry początek starczy. Co najważniejsze. Szybko i cicho ostrzy na automacie (choć trzeba też go kontrolować). Później można dokupić jakieś jaśniejsze stałki 20mm f1,7 lub 14mm f2,5. Osobiście używam GH1 z hackiem i też nie narzekam. Ostatnie nagranie akurat z hali z kitowym obiektywem - tak do zobaczenia jak wychodzi 1080p KLIKNIJ TUTAJ

niedziela, 17 kwietnia 2011, 16:54
Nowy
Nowy

Faktycznie filmik bardzo ciekawy jakościowo - o coś takiego mi właśnie chodzi - Mój D3100 robi właśnie takie filmiki. Niemniej jednak, jak wspomniałem na samym początku tematu, kręcenie aparatem odpada z kilku powodów:
1. Mój D3100 co 10minut kończy seans ;/ a nie mogę sobie na to pozwolić.
2. Prąd - czasami kręcę po 5-6h mistrzostw i zależy mi na tym aby przetwornik obrazu był podłączony pod 220v podczas nagrywania - w aparatach jest to niemożliwe.
3. Po za kręceniem filmów (między czasie) muszę robić również zdjęcia, więc aparat musi być gotowy w każdej sekundzie
4. W D3100 nie mam tak dobrego zooma żeby przybliżyć najważniejsze efekty z walk (sumo).

Poza tym wszystkim, tak jak Wam już wspomniałem, nie mam zbyt dużych możliwości, gdyż już kupiłem kamerę JVC Eviro GZ-HD510 i mogę ją wymienić tylko na dwa inne urządzenia: SONY HDR-CX115ER oraz JVC GZ-HM30BE

Stąd prośba do Was o pomoc w wyborze jednej z tych trzech kamer, gdyż nic innego w tej chwili nie wchodzi w grę. Coraz bardziej skłaniam się do SONY, gdyż ma regulację bieli (może to pomoże w pomieszczeniach), ale proszę jeszcze o rady.

Pozdrawiam

niedziela, 17 kwietnia 2011, 21:07
Nowy
Nowy

Nie chce Cię martwić... ale niestety nic lepszego do wyboru nie masz... zostań przy 510.
Sony to tak jak i ta twoja hd510 zeszłoroczny model. HM30 jest tegoroczna, ale nic lepszego nie nakręcisz tą kamerą niż sonym czy posiadanym jvc.
Pamiętaj jeszcze że hm30 nagrywa max 1280x720.

poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 14:49
Nowy
Nowy

Witajcie ponownie

Wymieniłem kamerkę na Sonego, dopłaciłem 100zł i powiem Wam szczerze, że jest różnica i to znaczna. Nakręcony obraz zdecydowanie lepiej odzwierciedla kolory niż w JVC (mam porównanie z dwóch nagranych filmów w tym samym pomieszczeniu. Na pewno dla wielu profesjonalistów nie będzie różnicy czy jest to jvc za 1400 czy sony za 1500, ale dla mnie jest i to naprawdę ogromna, gdyż zależało mi tylko na odzwierciedleniu rzeczywistych kolorów w pomieszczeniu - reszta może zostać taka jaka była w jvc.

Dzięki za pomoc i rady.

Pozdrawiam

poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 15:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]