Teraz jest środa, 26 września 2018, 12:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 NEX-VG10E spostrzeżenia, pytania, linki, akcesoria. 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post NEX-VG10E spostrzeżenia, pytania, linki, akcesoria.
Z powodu coraz większego zainteresowania tym modelem, bardzo proszę o podejmowanie tematów związanych z tą kamerą w tym wątku. Znalazłem w sieci film ślubny, kręcony właśnie NEX-VG10 i kitowym obiektywem 18-200 OSS. http://www.youtube.com/watch?v=hOqNXS6q ... re=related . Myślę, że wiele pytań znajdzie odpowiedź po jego obejrzeniu.
Tutaj następny ciekawy link http://www.youtube.com/watch?v=BZ2Bulkd ... re=related

NEX-VG10E, podgląd NEWAY 7677HBT, DVC30, Vegas 10, Ulead Media Studio 7Pro, komputer i7 2600, mixer audio SoundCraft, compressor limiter DBX, mikrofon StudioProjects B1, sterowniki lanc Manfrotto i Libec, statywy Velbon DV7000, Slide kamera S980.

Ostatnio edytowano sobota, 19 lutego 2011, 14:17 przez Art-BI, łącznie edytowano 2 razy

sobota, 19 lutego 2011, 00:07
Moderator
Moderator

Post Re: NEX-VG10E spostrzeżenia, pytania, linki, akcesoria.
"Od 2008 roku, za sprawą pojawienia się aparatów cyfrowych z wymienną optyką wyposażonych w funkcję filmowania, na rynku obecne są urządzenia do rejestracji sekwencji wideo o niezrównanej jakości obrazu, pięknej "filmowej" plastyce oraz niskiej głębi ostrości w dość przystępnej cenie. Brakowało jednak w tej grupie urządzenia o kształcie i ergonomii typowej kamery, wyposażonego w duży przetwornik obrazu i dobry obiektyw..."
Cytat za: LINK, LINK, czyli artykuł / test "u nas". :wink:

sobota, 19 lutego 2011, 09:02
Stały bywalec
Stały bywalec

Dla zainteresowanych wklejam swoje spostrzeżenia , które pisałem na innym forum, w którym już nie uczestniczę. Myślę, że każdy może znaleźć nurtujące go sprawy dotyczące NEX-VG10.

"Narazie zrobiłem jedno małe zlecenie angażując 2szt NEX-y i 2szt DVC30. Zlecenie było w SD więc przliczałem wszystko do SD. Było to zbyt małe zlecenie aby szeroko wypowiadać się, ale to co przerobiłem na tym zleceniu i w domu daje mi dość dużo wiedzy co do ergonomii tej kamery. Gwarantuję, że układ przycisków do sterowania kamerą jest wygodny i niespotykany dotąd. Kółko sterujące trochę za lekko się wciska (akceptacja ustawienia) i podczas kręcenia kółkiem nieraz się naciśnie i trzeba jeszcze raz wywołać dany parametr do ustawienia. Ale i o tym Sony pomyślało i zamiast kółkiem po wywołaniu parametru możemy również go zmieniać przyciskami, które wtedy przybierają inne znaczenie. Wszystkie przyciski są pod ręką i kwestia tylko zapamietania, który od czego i jest bajecznie. Ustawienia balansu bieli są na dużo wyższym poziomie niż w DVX100 czy sony vx2100. Jeżeli chcemy ręcznie ustawić balans bieli nie potrzebujemy do tego białego tła, tylko ustawiany jest on na danej scenie, kadrze. Jest też temp. i filtry kolorowe, magenta i zielony o różnym stopniu nasilenia. Każdy z zaimplementowanych presetów WB , a jest ich tam sporo, można dodatkowo korygować o +3(cieplejszy) i -3(zimniejszy) określone działki z czym spotykam się po raz pierwszy, to jest naprawdę pomocne. Wywołujesz szybko preset WB i możesz go momentalnie skorygować na zimniej lub cieplej. Ekran LCD jest bardzo dobrej jakości , nawet w słoneczny dzień jest wyraźnie widać obraz i detale. Wyśmienicie sprawdza się obiektyw E-16mm f2,8 , który nawet po kropie daje nam bardzo szeroki kąt widzenia kamery. Z odległości 2 metrów obejmuje jakieś 3,5 metra szerokości kadru, co w ciasnych mieszkaniach jest wygodą (np. błogosławieństwo). Manualna 50mm f1,8 wyśmienicie się sprawdza w ciemnych pomieszczeniach, dużo lepiej niż DVX100 przy wzmocnieniu do 6db. Na teście tej kamery na Świat Obrazu napisano, że przy wzmocnieniu powyżej 12db pojawia się w niej ziarno (szum), ale jest to nie do końca prawda, ponieważ nawet do wzmocnienia 21db obraz jest akceptowalny i w miejscach dobrze doświetlonych ziarno jest akceptowalne na małym poziomie, jedynie w niedoświetlonych partiach obrazu jest widoczny szum. Jeżeli wzmocnieniem 21db uzyskamy właściwą ekspozycję całego kadru, to nawet na TV 40" nie widać dużego szumu. Jest kilka braków w tej kamerze takich jak brak potwierdzenia ostrości przy manualnych obiektywach, jak ręcznie ustawiamy ostrość. W aparatach takie coś jest , być może Sony poprawi to w nowym firmware, brak wyświetlania na lcd wielkości wzmocnienia obrazu przy gain ustawionym na "auto", brak asystenta ostrości, co mozna wyeliminować dokupując dodatkowy monitor podglądowy 7". Jest jedno ograniczenie dość poważne. Kamera ta przechwytuje obraz w trybie 25p i tylko taki jest możliwy , a zapisuje go w 50i. Jest to dość dziwne, bo skoro skanuje 25p to jaki sens ma zapisywanie go do 50i, jedny sens to downscaling do SD DVD i zgodność ze specyfikacją BLURAY, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie skanować 50p i zapisywać 50i nawet tak jest korzystniej dla płynności ruchu w kadrze, ale znowu gorzej w ciemnych miejscach. Kamera ta powinna posiadać tryb skanowania 50p, nie rozumiem dlaczego sony z tego zrezygnowało. Szkoda, bo efekty slow wypadają dość marnie przy takim skanowaniu przetwornika. Ale do pieknych ujęć z pięknym bokech jest nieodzowna, dobrze się nią pracuje, tanie obiektywy i przejściówki. Być może Sony zmieni firmware i doda trochę więcej pomocnych narzędzi do oprogramowania tej kameryi doda nowe tryby skanowania przetwornika (jeżeli to możliwe), wtedy będzie naprawdę dobrym wyborem. Ja nie ukrywam, że kupiłem je jako dodatkowe kamery do pracy wielokamerowej, ale jestem pozytywnie nastawiony do tego sprzętu. Oczywiście , że Canon 5D ma lepszy bardziej szczegółowy obraz, tylko do Canona trzeba jeszcze dokupić bardzo dużo dodatków aby móc tym filmować. Canona 5D ogranicza baaaardzo mała głębia pola ostrości, co ustawia go w szeregu do specyficznych i szczególnech ujęć. Sony w tym temacie ma trochę lepiej. A przecierz dobrze jak kamera przyda się wszędzie a nie tylko do bardzo wąskich zastosowań. Nie mam żadnych wątpliwości że obraz z Canona 5D jest dużo lepszy. W moim przypadku cena jednak również odgrywa jakąś tam rolę. Pisałem już wcześniej, że wolę robić film kilkoma słabszymi kamerami niż 1 super kamerą. Takie mam odczucie i podejście do tego tematu. A Sony za te pieniążki zrobi naprawdę dużo ładnych kadrów. No i w dźwięk nie trzeba już nic inwestować. Jest boski. To tyle." Pozdrawiam. Art-BI

NEX-VG10E, podgląd NEWAY 7677HBT, DVC30, Vegas 10, Ulead Media Studio 7Pro, komputer i7 2600, mixer audio SoundCraft, compressor limiter DBX, mikrofon StudioProjects B1, sterowniki lanc Manfrotto i Libec, statywy Velbon DV7000, Slide kamera S980.

sobota, 19 lutego 2011, 23:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Och! Ach! Piszesz o niczym, a wszyscy widzimy, że ta kamera nie ostrzy.

niedziela, 20 lutego 2011, 11:56
Stały bywalec
Stały bywalec

panjacek napisał(a):
Och! Ach! Piszesz o niczym, a wszyscy widzimy, że ta kamera nie ostrzy.

To znaczy....? Może konkretniej. Ja nie zachwalam tej kamery tylko piszę trochę faktów aby wyeliminować mity, jaka to ona jest niedobra (bo pochodzi z linii konsumenckiej to pewnie jest głównym powodem narzekań). Posiada dużo wad, a raczej braków , które prawdopodobnie były zamierzone celem marketingowym firmy Sony. Twoja opinia może być bardzo cenna, tylko napisz konkretnie o jakie ostrzenie chodzi, po to jest ten wątek, aby wymieniać za i przeciw, wydaje mi się, że napisałem parę za, ale równierz parę przeciw więc nie ma żadnego "och, ach". Każdy może wyłapać w tej kamerze jakieś dodatkowe zalety i wady, więc można o nich pisać w tym wątku. To są tylko moje subiektywne odczucia po krótkim uzywaniu tych kamer.

niedziela, 20 lutego 2011, 11:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najważniejsze jest to, aby kamera dała ładny ostry obrazek. Niestety nie udało mi się niczego takiego zobaczyć.
http://www.vimeo.com/19990283
Np. tutaj są warunki najlepsze jakie można sobie wyobrazić. Z pewnością przysłona ustawiona jest powyżej 10 I co? Nie ma ostrości. Obrazek jest mdły a na dodatek generuje błędy w postaci mory (dachówka).
Ja potrafię zrozumieć, że za 7 tysięcy nie można mieć profesjonalnego wypasa, ale też wiem, że kamery innych firm kosztujące o połowę mniej zostawiają tego soniacza w czarnej du....

niedziela, 20 lutego 2011, 13:01
Stały bywalec
Stały bywalec

Oczywiście zgadzam się, iż szczegółowość obrazu nie jest w tej kamerze imponująca, ja jednak preferuję w filmie obraz o nie najwyższej szczegółowości, lubię obrazy miękie, nie zmienia to faktu iż masz rację, aczkolwiek bardzo często, szczególnie przy realizacjach ślubnych stosuje się raczej zmiękczanie obrazu filtrami niż wyostrzanie. wszystko zależy od wizji realizatora takiego przedsięwzięcia. Szczegółowość obrazu może być zaletą , a w niektórych sytuacjach równierz wadą. Myślę że wszyscy porównujemy odruchowo obrazy testowe z różnych kamer do Canona 5D , który rzeczywiście urzeka jakością i szczegółowością obrazu. No niestety każda firma posiada własną wizję jakości obrazu w swoich kamerach. Sony nie wiem czy zauważyłeś w każdym modelu ma obraz raczej mieki. Nawet w EX1 nie jest tak ostry jak w Panasiu 151, mimo przetwornika z mniejszą liczbą pixeli i zabiegach technicznych podnoszących rozdzielczość do pełnego HD. Oglądałem obrazy z różnych kamer Sony AX2000, EX1, i innych i zawsze Panasonic miał lepszą szczegółowość i kontrastowość obrazu. Posiadałem kamerę DVX100 i miałem zawsze parametry obrazu mocno zmiękczone, dlatego, że nie podobał mi się taki mocno wyostrzony, prowdopodobnie wynikało to z wad obrazu jakie generował Panaś przy wyostrzonym obrazie. Oczywiście ideałem byłby obraz ostry, szczegółowy i pozbawiony wad, aliasingów, interferencji itd. Być może obraz w sonym jest mniej szczegółowy z powodu jakiś cyfrowych zabiegów w NEXVG10 usuwających po części aliasing i jednocześnie pozbawiając go szczegółowości. Podsumuwując mi nie przeszkadza miękość obrazu za to sony generuje dość przyzwoite przejścia tonalne w obrazie, aczkolwiek w Canonie 5D szczegółowość jest imponująca, tylko Canon generuje większy aliasing niż NEX, więc coś za coś.

niedziela, 20 lutego 2011, 13:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak to wszystko wiesz, to po co się nas pytasz?
Zresztą, "koń jaki jest, każdy widzi".

niedziela, 20 lutego 2011, 14:40
Bywalec
Bywalec

Nie ostrzy, trochę w tym racji. W nowym sofcie poprawili to, ale nie do końca, jak dla mnie to nadal nie te tempo ostrzenia.

Ale, zamieszczam dla Was kilka filmow
To moja produkcja właśnie kamera vg10e (koncert - dzwiek zbiera pieeeeknie!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=TEhfIfLgoZQ
http://www.youtube.com/watch?v=a9xtueEZpRs
http://www.youtube.com/watch?v=dXfrZP9PkbM
http://www.youtube.com/watch?v=aF5-5feE1ZQ
http://www.youtube.com/watch?v=jmfHDiQJGWc

Tu kolejne - rowniez moje z tej kamery :) (zanim wgralem nowy soft)

http://www.youtube.com/watch?v=k91xYEUpGrs
http://www.youtube.com/watch?v=BmZcn43JeQ8

Mam nadzieje, ze przyda sie.

Ogolnie, to polecam ta kamere, ale ciut droga jest.

Nie wspomne o akcesoriach :)

poniedziałek, 21 lutego 2011, 02:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jest gorzej jak myślałem. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.
Tutaj są klipy z baaaaaaaaardzo amatorskiej kamerki za połowę ceny.

http://www.vimeo.com/14943720

http://www.vimeo.com/10643698

poniedziałek, 21 lutego 2011, 09:33
Bywalec
Bywalec

Na tej stronie
jeszcze parę sampli z Nexa.
Panas jednak ma "ostrzejszy" obrazek.

poniedziałek, 21 lutego 2011, 10:42
Stały bywalec
Stały bywalec

Wszystko jest prawdą, tylko że Sony już tak ma. Dawno pisałem że Sony ma w/g mnie taki płaski obrazek, prawie we wszystkich swoich modelach, przynajmniej tych do 25tyś zł. Proszę bardzo tutaj fragment z Sony EX1r , kamera za 25tyś zł http://www.youtube.com/watch?v=hVVh2ZH8I8o a tutaj drugi dla poparcia http://www.youtube.com/watch?v=u_MOp9W4uCs . Ostrością nie zabija i daleko do Canona 5D, ale mimo wszystko ludzie na tym pracują i robią materiały dla TV. Poprzednio cały czas miałem kamery Panasonic, które słyną z ostrego obrazu. Po przejściu na Sony miałem równierz mieszane uczucia, jeżeli chodzi o ostrość, ale na TV 40 cali wygląda to przyzwoicie, obraz jest mniej szczegółowy, taki wygładzony, a szczegółowość jest mała w szerokich planach w bliskich planach jest całkiem przyzwoicie. Canon XF305 też nie wypada tutaj drastycznie lepiej od NEXVG10, więc każdy kupuje to na co go stać i co jest dla niego istotne. Nie wydaje mi się aby klient dopatrzył się w Sonym tego "braku ostrzenia", jest to bardziej widoczne dla fachowców oceniających obraz laboratoryjnie a nie spontanicznie. Nie zmienia to faktu, że jast tak jak napisał "panjacek".

poniedziałek, 21 lutego 2011, 12:16
Bywalec
Bywalec

Witam. Zapraszam do obejrzenia klipu: http://www.januszfilm.pl/videos/etiuda- ... nex-vg10e/ Niestety co do jakości przejść i prób z slow motion, samemu mi ręce opadają, ale już wiem co i jak, do tej pory pracowałem na HDV, a sama kamera:
Test przeprowadziłem oczywiści pod kątem pracy zawodowej. Wnioski są proste, bo i kamera jest prosta. Nie będę rozpisywał się na temat parametrów. Istotny jest test praktyczny, podczas którego częściowo wspomnę o parametrach. Nad funkcjami fotograficznymi za bardzo się nie zagłębiałem, ogólnie oceniam ten sprzęt jako aparat – poniżej średniej. Sytuacje ratuje tu jedynie dobry obiektyw w standardzie:

- kamera jak na swoje wymiary jest dość ciężka (1,3kg); punkt trzymania nie jest wyważony; sam obiektyw w standardzie: E18-200, f3.5-6.3 OSS to ponad 0,5kg, po dłuższej chwili ręka mnie pobolewała, dodam, że pracuje zazwyczaj na XH-A1,
- automatyka sprawuje się poprawnie, oczywiście w standardowych warunkach oświetleniowych (dzień; dobrze oświetlone pomieszczenie)
- autofokus: jak na kamerę tej klasy, ostrzenie pracuje stabilnie i „nie szaleje”, tak jak potrafią to DSLR-y, nie zaliczę autofokusa w VG10 do rewelacyjnych (sony potrafi zrobić to lepiej). Wsparciem w sytuacjach, gdzie kamera gubiła ostrość jest migawka aparatu, którą jakbyśmy „pompowali” ostrość,
- sama obudowa kamery jest spartańska, wszystko pochowane (może inaczej: nie mieli czego chować), na zewnątrz jest tylko przycisk migawki, przycisk on/off oraz zmiana trybu pracy z foto/video. Aby komponować obraz manualnie, a za razem mieć pod kontrolą wszystkie parametry w wizjerze (który notabene jest bardzo dobry), trzeba co chwila otwierać boczny wyświetlacz LCD, pod którym ukryte jest całe centrum sterowania kamerą – uprzykrza to pracę, wierzcie mi. Pracuje głównie na wizjerze, tak mam.
- obiektyw – uważam, ze jest świetny, jednakże transfokator jest manualny, na co wielu narzeka, mi nie sprawiał żadnego kłopotu: jest cichy i łatwy do sterowania. Jego „jasność” może nie jest imponująca, ale wykonany jest starannie co przedkłada się na jakości obrazu, szczególnie widocznej w głębi ostrości – piękna,
- mikrofon na kamerze – o dziwo mały, ale dźwięk jest fajny, częste manipulowanie przy ustawieniach, praca transfokatorem, nie wpłynęła negatywnie na dźwięk, brak jest jakiś trzasków z tym związanych. Silnika kamery nie słychać – bo go nie ma. Nie wiem jakby się sprawdził w kościołach i salach tanecznych – na zewnątrz, w domu jest w porządku,
- nie można wykonywać zdjęć podczas filmowania,

Podsumowując: bardzo dobry sprzęt dla początkującego, słaby i nie za tę cenę dla zawodowca. Jako druga kamera i na plenery (ach ta głębia…) – świetna propozycja, ale i tak dodam: Sony za bardzo się nie postarał.

środa, 23 lutego 2011, 10:34
Stały bywalec
Stały bywalec

jancop napisał(a):
Aby komponować obraz manualnie, a za razem mieć pod kontrolą wszystkie parametry w wizjerze (który notabene jest bardzo dobry), trzeba co chwila otwierać boczny wyświetlacz LCD, pod którym ukryte jest całe centrum sterowania kamerą – uprzykrza to pracę, wierzcie mi. Pracuje głównie na wizjerze, tak mam.

Najlepiej poczytać instrukcję przed użytkowaniem kamery. Niestety, tak już mamy, że my, czyli Polacy mało czytamy, okazuje się, że nawet instrukcji nie czytamy :D . Kolego, można spokojnie przełączać przy otwartym bocznym ekraniku, podgląd z LCD na wizjer, tak jak potrzebujemy. I to właśnie jest następny tworzący się mit odnośnie tej kamery. Ale myslę, że po to jest to forum , aby sobie pomagać :wink: , ale jednocześnie starać się przedstawiać opinie rzetelnie. Pozdrawiam.

środa, 23 lutego 2011, 12:27
Bywalec
Bywalec

Witam. Fakt, polonistka zawsze mi tłumaczyła, że dużo mam do przekazania, ale sładnie mam "angielską" - nie zrozumiałeś mnie. O dziwo instrukcja jest bardzo króciutka, więc "polak ją przeczytał", chodzi o to... aby nie wpaść w błoto: ślicznie to wygląda: ekranik otwarty, a jak mam oko wlepione w wizjer - profesjonalista na ekran nie patrzy, a jak! Na choler wstawili ten przycisk, jeżeli musze tak i tak otworzyć ekran. Już wiem: ekran jest ochronę dla ręki którą patrząc w wizjer manipuluje przy przyciskach :D Absolutnie nie chce tworzyć jakiegoś negatywnego wizerunku - mitu, tej kamery. Jestem fanatykiem wszelkich nowości technologicznych, bardzo się ucieszyłem, że została mi wypożyczona do zabawy-testów, wcześniej chciałem ją kupić, lecz trochę się rozczarowałem (ja i nikt inny), choć gdybym miał kupować DSLR czy ją, miałbym dylemat. Chyba zostałem zaczarowany przez Canona, trochę mnie ochłodzili ceną następcy A1. Wracając do VG10, rzadko, który sprzedawca (chyba, że ja takich nie znam) idzie na testy kamery przed zakupem. Tu sie udało, na jego niekorzyść, ale daleki jestem od twierdzenia: "eee kolejne g.". Pozdrawiam i cieszę się, że ktoś i moje wypociny czyta.

czwartek, 24 lutego 2011, 10:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona