Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 21:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 wilgotność w pomieszczeniu 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post wilgotność w pomieszczeniu
Witam !

Kamera Canon XH-A1

Ostatnio kręciłem wesele w małej knajpce, wcześniej było kilka ujęć na zewnątrz. Po wejściu do środka zaczęło się zaparowywanie obiektywu, byłem na to przygotowany ale nie aż tak, wycierałem to co się naniosło, ale pomieszczenie było tak mocno zawilgocone i bez wentylacji że musiałem kilkanaście razy wycierać szkiełko. Wilgoć osadzało siędo tego stopnia że na obudowie kamery czuć było wilgoć, troch się przestraszyłem że tak mocno się poci. Szkło praktycznie wycierałem co chwila trwało to może z 1h aż wilgoć w pomieszczeniu jakoś sama się ulotniła i już było spokój. Fotograf miał aparat i nie miał aż takich problemów wytarł może z 3 razy i koniec, a ja latałem ze szmatą po parkiecie.

Jak na przyszłość się ratować w takich sytuacjach, materiał nie wygląda za ciekawie nie wiem jak to zatuszować, dopiero co zgrałem materiał.

niedziela, 6 listopada 2011, 14:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: wilgotność w pomieszczeniu
Po pierwsze nie dopuścić do znacznego wychłodzenia pierwszego szkła - tutaj można filmując na zewnątrz założyć filtr ochronny "0" a w przerwach filmowania zakładać dekielek... wracając na wilgotną sale trzeba zdjąć filtr ochronny... pierwsza soczewka aż tak nie "zmarznie"
Po drugie kamerka musi pracować cały czas... ciepło z elektroniki kamerki zawsze coś pomoże...
Po trzecie - optymalne rozwiązanie to druga kamerka zostaje na sali gdzie możesz ją użyć w zasadzie od razu... a pierwsza musi "dojść" do siebie :)
Po czwarte czasami pomagają ochronne "ubranka" dla kamerek...

No fakt w takim nagraniu dość ciężko usunąć "softfocus"... ale martwiłbym się tutaj czymś innym... jakością zapisu na tasiemce... zazwyczaj większe "dropienie" z tasiemki jest przy takich właśnie dość zawilgoconych salach (szczególnie jak zapisywałeś HDV)... a już i tak miałeś szczęście, że nie wyskoczył Tobie "DEW" w kamerce... w wilgotnym pomieszczeniu elektronika kamery może nawet całkowicie nie dopuścić do jej ponownego uruchomienia...

niedziela, 6 listopada 2011, 19:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No to miałem szczęście, skopane mam od wytarcia do wytarcia rozdanie szampanówek, 100 lat, pierwszy taniec jakoś miej już parowało, ale walczyłem z tym godzinę, nie wiele można z tego poprawić.
Chyba problemem było to że sala była praktycznie połączona z kuchnią i para z gotowania "rosołku" rozeszła się po całej sali, nawet na szklankach była rosa.

Miałem szczęście że kamera w ogóle zadziałała.
Zapamiętam rady myślę że będę ostrożniejszy.
Od 4 lat mam pierwszy raz taki przypadek !!!.

niedziela, 6 listopada 2011, 23:02
Bywalec
Bywalec

2 banalne i cholernie skuteczne sposoby.
W zasadzie 0bydwa sprowadzaja sie do tego samego-przedmuchanie
szkła powietrzem o tej samej temperaturze i identycznej wilgotności.
Praktycznie - zawsze jak weselą zimą-a zdarza sie,że nawet w minus kilkanaście stopni trzeba na zimnie "troche "pobyć - zabieram ze soba suszarkę- taka mikro do torby- i jak wpadam na salę-30 sekund wystarczy
żeby TRWALE pozbyć się mgiełki na obiektywie-suszę nieogrzanym powietrzem- tylko podmuch.
Drugi wyjazdowy-zima zawsze mam w torbie gruszke od lewatywy-z apteki-i zamiast suszarki- napierdzielam ręcznie- trwa dłużej- ale efekt ten sam.

poniedziałek, 7 listopada 2011, 00:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
joel napisał(a):
2 banalne i cholernie skuteczne sposoby...

...przyznam dobry pomysł - szczególnie z tą gruchą :) sprawdze w działaniu jak nadarzy się okazja :)... ogólnie to bardzo dobra metoda...

poniedziałek, 7 listopada 2011, 19:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]