Teraz jest wtorek, 17 lipca 2018, 06:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Porównanie Canon XF 100 i Sony NX 70 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Porównanie Canon XF 100 i Sony NX 70
Jeśli ktoś miał możliwość filmowania np. ślubu i wesela tymi kamerami (Canon XF 100 i Sony NX 70), to może podzieli się swoimi spostrzeżeniami :wink:
Porównywałem te kamery w sklepie, ale to nie to samo. Chodzi mi przeze wszystkiem o jakość obrazu i kontrolę nad nim podczas filmowania. Bardzo jestem ciekaw uwag od strony praktycznej.

czwartek, 23 lutego 2012, 14:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Porównanie Canon XF 100 i Sony NX 70
Używam XF100 i co do praktyki to tak:
- wyświetlacz w ostrym słońcu nie pozwala prawidłowo ocenić naświetlenia, muszę przysłaniać dopływ światła ręką aby prawidłowo ocenić.. (z histogramu nie korzystam).
- na temat wizjera powiem krótko - mogło by go nie być - taki jest huxxxy!
- pomimo jednego pierścienia dobrze steruje się parametrami jak focus i iris, utrudnienie jest przy korzystaniu ze statywu jak mamy iris na tym małym pokrętełku to troche mało wygodnie się steruje. To małe pokrętełko od irisu jest jak dla mnie mało czułe i niekiedy muszę się trochę okręcić żeby znacznie zmienić wartość przysłony.
- Co do stabilizacji to dla mnie rewelacja (używałem HMC151, VX2100, AC130), w dynamicznych scenach czy przy filmowaniu tańców warto wyłączyć dynamiczny stabilizator bo czasami posiada bezwładność, przy scenach bardziej statycznych jest dla mnie super.
- jeśli chodzi o wagę i wymiary to jest sprzęt który nie męczy tak bardzo, można swobodnie filmować.
- optyka mi niezbyt podchodzi bo często pojawiają się odblaski gdy mamy do czynienia z ostrym żródłem światła z boku (pewnie ze względu na małą osłonę obiektywu).
- audio jak dla mnie bez zastrzeżeń (chodzi o możliwości ustawień i sterowanie audio), mikrofonów wbudowanych nie porównywałem z innymi kamerami
- autofokus raczej się nie myli często, w słabym świetle się zdarza czasami (ja blokuję żeby af nie działał w macro)
- Jakość obrazka jak dla mnie w dobrym świetle jest rewelacyjna, w słabym świetle nie narzekałem ale AC130 jest dużo jaśniejszy i mniej szumi. Można trochę zmniejszyć szum przez odszumianie i zmniejszenie ostrości.
- Do zmiany zoom trzeba się przyzwyczaić bo delikatna zmiana nacisku na przycisk zoom i zmienia się nam prętkość.
A jak pięknie się nią pracuje na Glidecamie :-) (waga)

czwartek, 23 lutego 2012, 14:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

lukasz8402 napisał(a):
Używam XF100 i co do praktyki to tak:
- wyświetlacz w ostrym słońcu nie pozwala prawidłowo ocenić naświetlenia, muszę przysłaniać dopływ światła ręką aby prawidłowo ocenić.. (z histogramu nie korzystam).

Ja zawsze kontroluję zebrę, nawet w silnym słońcu coś tam widać - staram się aby twarze nie były przepalone.
lukasz8402 napisał(a):
- Jakość obrazka jak dla mnie w dobrym świetle jest rewelacyjna, w słabym świetle nie narzekałem ale AC130 jest dużo jaśniejszy i mniej szumi. Można trochę zmniejszyć szum przez odszumianie i zmniejszenie ostrości.

No właśnie, to jest pewien minus. Napewno nigdy nie kupiłbym AC 130 - o problemach można poczytać w jednym z wątków na tym forum, a po drugie już się wyleczyłem z dużych i ciężkich kamer.
Potrzebuję małej i lekkiej kamery o jak najlepszych możliwościach.
W sklepie porównywałem XF 100 z NX70 i canon był bardziej ergonomiczny, obraz też mi się bardziej podobał (nagrałem specjalnie testową płytę blu-ray). Z drugiej strony NX 70 ma swoje bardzo mocne atuty - małe szumy przy słabym oświetleniu, tryb 1920x1080 50p no i nagrywa w AVCHD na pamięć wewnętrzną. Potrzebuję dobrej małej kamery i na dzień dzisiejszy wchodzą w grę tylko te dwa modele.
Filmowałem część ślubu i wesela amatorskim odpowiednikiem NX-70 czyli Sony CX 560 i muszę przyznać, że obrazek był ładniejszy od obrazka z profesjonalnej kamery HDV.

Może ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami np. z kamerą NX-70.

piątek, 24 lutego 2012, 09:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
i nagrywa w AVCHD na pamięć wewnętrzną.

Nie uważam by akurat to był atut w porównaniu z Canonem wręcz odwrotnie.Z tego co mi wiadomo to nie ma możliwości nagrywania na kartę i pamięć wewn.Do Canona zawsze możesz włożyć dwie i nagrywać dual i wcale to nie muszą być drogie Sandiski .Przez cały sezon objechałem (mój kolega też) na Transcendach 32gb udma 400x o połowę tańszych.A tak ogólnie to potwierdzam to co napisał kolega Łukasz dodając to ,że wbudowane presety są do bani i koniecznie trzeba je zmodyfikować.Z Sonką nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.
Pozdrawiam

piątek, 24 lutego 2012, 11:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jama, a co z szumami przy słabym oświetleniu na sali ? Jakie są Twoje subiektywne odczucia w tym temacie ? Może udostępniłbyś jakąś próbkę oryginalnego materiału ? Byłoby super mieć możliwość to samemu ocenić.

piątek, 24 lutego 2012, 12:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jama napisał(a):
Cytuj:
i nagrywa w AVCHD na pamięć wewnętrzną.

Nie uważam by akurat to był atut w porównaniu z Canonem wręcz odwrotnie.Z tego co mi wiadomo to nie ma możliwości nagrywania na kartę i pamięć wewn.Do Canona zawsze możesz włożyć dwie i nagrywać dual i wcale to nie muszą być drogie Sandiski .Przez cały sezon objechałem (mój kolega też) na Transcendach 32gb udma 400x o połowę tańszych.A tak ogólnie to potwierdzam to co napisał kolega Łukasz dodając to ,że wbudowane presety są do bani i koniecznie trzeba je zmodyfikować.Z Sonką nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.
Pozdrawiam

Tak było. Po wgraniu najnowszego oprogramowania do NX70 można zapisywać jednocześnie na wbudowana pamięć flash i na kartę SDHC. :mrgreen:

----------------------------------------
http://www.vimeo.com/user534596
http://www.facebook.com/bsmultimedia
2 x Xeon E5520 / ASUS Z8PE-D18/ 48GB DDR3 ECC-R Kingston / nVidia GTX 590 / BD-R LG / SSD OCZ 240GB RevoDrivex2 PCI-E / Areca Raid 512MB cache - 4 TB HDD SATA III / Win 7 PRO 64bit / BEQUIET DARKPOWER PRO P8-1000W / Adobe CS5.5 Production Premium / Edius 6.05 / Sony PMW-EX1R, NEX-FS100.

piątek, 24 lutego 2012, 12:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No właśnie - nowy firmware - duży plus.
Przydałby się jeszcze nowy firmware do Canon XF100 który uruchomiłby 1080 50p oraz opcjonalne AVCHD :D
Panie Bogusławie,
Czy wgranie tego firmware jest skomplikowane czy proste ? Jak to wygląda praktycznie ?

piątek, 24 lutego 2012, 13:04
Stały bywalec
Stały bywalec

A gdyby dodał dla porównania Canona XA10
XA10 vs XF 100 ten sam przetwornik, cena połowa XF-a twardy dysk i backup na dwie karty.
XA 10 vs NX 70 cena też 50 % a takie same parametry jeśli chodzi o kodek i możliwości zapisu na dysk i karty.

Małe gabaryty owszem nie wyglądają profi :) , ekstremalne warunkiwy trzymuje sonka i canon
Porównanie obrazka między XA a XF nieznacznie miejsza jest ciemniejsza ale czy wytrzyma ciemną salę??

sobota, 25 lutego 2012, 13:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W tej klasie cenowej małych kamer, to przy filmowaniu na ciemnej sali SONY NX-70 jest nie do pobicia, również SONY CX 560 z segmentu amatorskiego świetnie sobie radzi gdyż ma ten sam przetwornik Exmor R CMOS 1/2.88 cala.

sobota, 25 lutego 2012, 13:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Odświeżam temat gdyż zabrakło wypowiedzi użytkowników Sony NX-70. Może napiszą czy są z niej zadowoleni, czy spełniła ich oczekiwania - zalety i wady od strony praktycznej. Zastanawiam się nad wyborem odpowiedniej kamery i ta jak narazie plasuje się na miejscu 1.

piątek, 2 marca 2012, 12:18
Bywalec
Bywalec

Niech ktoś w końcu konkretnie napisze jak to jest z tym nowym oprogramowaniem do NX70.Niby jest , a jednak nie ma jak się do niego dobrać.Jak wygląda procedura wgrywania go [jeżeli jest] do kamery ? Czy można to zrobić samemu , czy trzeba sprzęt wysłać do serwisu ? HELP !!!

środa, 14 marca 2012, 13:13
Bywalec
Bywalec

Firmware jest planowany na 22 marca z tego co piszą :http://pro.sony.com/bbsc/ssr/micro-nxcamsite/resource.downloads.bbsccms-assets-micro-nxcam-downloads-nxcamfirmwareupgrades.shtml.
Ma być zapis równoległy na kartę pamięci i poprawiona manetka zoomu , między innymi , a co do kamery to jest bardzo dobra dla leni przy niej nic nie trzeba ustawiać tylko pilnować kadrowania i wszystko pięknie nagra z rewelacyjną stabilizacją obrazu.
Canon xf100 jest zdecydowanie ciekawszy i również ma przepiękny obraz.
Simultaneous recording ma w standardzie ,oprócz tego można się pobawić ustawieniami obrazu których ma całą masę , można rzec że jest dla osób bardziej kreatywnych.No i kodek w canonie nie wymaga mocnych procesorów, core2duo spokojnie da radę .

czwartek, 15 marca 2012, 18:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bigboss napisał(a):
Canon xf100 jest zdecydowanie ciekawszy i również ma przepiękny obraz.
Simultaneous recording ma w standardzie ,oprócz tego można się pobawić ustawieniami obrazu których ma całą masę , można rzec że jest dla osób bardziej kreatywnych.

Zgadzam się w pełni z zaletami canona, jednak w zdaniu dotyczącym "osób bardziej kreatywnych dodałbym stwierdzenie
"którym nie przeszkadza szum w obrazie na ciemnej sali".
Ja mam alergię na "kaszkę" w nagraniu, a canon XF-100 ją ma bo widziałem oryginalny materiał. Widziałem również oryginalny materiał z ciemnej sali z NX-70 przy podbiciu +18dB i mogę powiedzieć jedno - rewelacja, praktycznie szumy nie zauważalne.
Po co mi zabawa ustawieniami dla kreatywnych i lepsza ergonomia za cenę kaszki w obrazie na ciemnej sali.
brrrrrrrrrrr
Na dodatek canon nie ma trybu nagrywania 1920x1080 50p co jest moim zdaniem dużą wadą, wolę również wewnętrzną pamięć flash na której nagram co najmniej 7 godzin nagrania niż karty. AVCHD mogę spokojnie i bezproblemowo montować i to nie jakimś superkomputerem, lecz kompem jak w stopce z Premiere 5.5

czwartek, 15 marca 2012, 21:08
Bywalec
Bywalec

No i bardzo dobrze , wolisz nx70 rób nx70 , mam obydwie i mimo wszystko wolę canona , a nx70 ma jeszcze jedną ale dość sporą wadę , przy zoomowaniu bardzo przymyka przysłonę i tak naprawdę to zadawalający obrazek uzyskuje się filmując na szerokim kącie. A canonem można sobie pozbliżać do woli.
Z tym szumem w canonie to jest dziwna sprawa , bo do 6db nie występuje dopiero przy 12 się zaczyna , ale to nie jest jakiś duży problem, sony i owszem przy 18 jest czysta ale ten obrazek jest wtedy jakiś dziwnie płaski i plastikowy.
Tak jak wcześniej wspomniałem nx70 jest całkiem fajna dla ludzi którzy nie chcą dotykać ustawień, nawet wb czy gain.
A przede wszystkim te dwie kamery są dla osób które nie chcą dźwigać ciężarów.

piątek, 16 marca 2012, 12:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bigboss napisał(a):
A przede wszystkim te dwie kamery są dla osób które nie chcą dźwigać ciężarów.

No właśnie, ja należę właśnie do tych osób :D

piątek, 16 marca 2012, 13:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]