Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 13:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Synchronizacja barwy kolorów dwóch różnych kamer 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Synchronizacja barwy kolorów dwóch różnych kamer
Witam !

Tematu na forum z tym problemem nie znalazłem, więc takowy wątek raczyłem rozpocząć po moich ciężkich próbach "zgrania" kamer.
Coś tam wspomniałem w innym poście o wynikach wstępnych prób dopasowania, ale w praniu okazało się to bez znaczenia wszystko się rozjechało.

Mam nadzieję że temat zachęci do dyskusji bo praca z dwoma różnymi kamerami jest ciężką i chyba zrozumiałe że powinno się mieć sprzęt taki sam, ale budżet mamy taki jaki mamy i sprzęt jest różny w zależności od trendu rynku i postępu w elektronice.

Moja pierwsza próba z barssami wykonana w domu przy fajnym świetle została zweryfikowana na sali przy zastałym świetle i nic to nie dało.
Oczywiście balans bieli wykonany na szarym tle z tego samego miejsca dal obu kamer.

Elekt jest taki że w postprodukcji jak dodatkowo próbowałem poprawić
balans bieli to jedna kamera praktycznie nagrała tak że program nic nie miał co poprawiać a druga to sporo miała rozjechany.
Elektem jest to że niektóre kolory mimo wykonania balansu bieli i na sali i w post produkcji to niektóre kolory różnią się znacznie od siebie i balans bieli tego nie poprawi.

Pewnie padnie odpowiedz ku sobie dwie takie same i będziesz miał spokój, ale nie o takie odpowiedzi mi chodzi.

Wieczorkiem podeśle klatki na których jest widoczny problem i jestem ciekaw czy da się to poprawić.

piątek, 24 lutego 2012, 12:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Synchronizacja barwy kolorów dwóch różnych kamer
Nie napisałeś jakie to kamery ...

piątek, 24 lutego 2012, 12:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Uznałem że to nie ma specjalnego znaczenia, temat był z myślą uniwersalnego rozwiązania w moim przypadku kamera HX-A1 i AC160, zamierzam sprawić sobie NIKON D800 więc tu też będzie problem.

Jak wspomniałem, temat powinien dotyczyć rozwiązań w jaki sposób zabrać się do takiej synchronizacji oczywiście dotyczy ujęć z dwóch kamer i użycie tego w materiale wyjściowym dla klienta.

Niestety przy przełączaniu pomiędzy kamerami ta różnica jest widoczna mimo spędzeniu sporo czasu na poprawę balansu bieli itp. co do przykładów to podeśle wieczorem.

piątek, 24 lutego 2012, 13:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Np. tak:
http://www.fbmn-software.com/en/color-match.html

piątek, 24 lutego 2012, 17:47
Bywalec
Bywalec

Plug-in który wskazał Pinto jest do Sony Vegas, a może ktoś z szanownych użytkowników zna podobny plug-in pod Ediusa lub inny sprawdzony sposób.

czwartek, 15 marca 2012, 16:47
Moderator
Moderator

W Ediusie sprawa jest bardzo wygodna, zaznaczamy klip do zbalansowania, otwieramy filtry rozwijając grupę Color Correction i przeciągamy na klip filtr o nazwie "3-Way Color Correction", wchodzimy w jego ustawienia w oknie Information i klikamy myszką na obrazie video w oknie podglądu dosłownie "na tym, co ma być białe".
Definiując punkty zmienne w timeline tego efektu (może być schowane poniżej zbyt małego okna), możemy płynnie zmieniać wartości balansu w czasie. Na dzień dzisiejszy praktycznie nie musimy się martwić, zmianą temperatury światła podczas przechodzenia z pracującą kamerą do innego oświetlenia.
Filterek ten posiada naprawdę dużo innych możliwości, ale by je poznać, naprawdę trzeba się tym zajmować.

piątek, 16 marca 2012, 17:43
Bywalec
Bywalec

Jeśli przejdziesz z włączonym ciepłym halogenem do pomieszczenia z zimnymi jarzeniówkami to ten filtr nie za bardzo pomoże. Ustawiając korekcję drugiego planu, pierwszy plan się rozjedzie. Co do zgrania kolorystyki kilku kamer, najlepszym sposobem jest zestrojenie ich w serwisie. Eurocori z Krakowa podobno takie cos robi.

piątek, 16 marca 2012, 22:25
Moderator
Moderator

bonitto - czytasz bez zrozumienia.
Wyraźnie napisałem, że efekt posiada swój własny timeline w którym można definiować zmienność w czasie, więc przechodzenie z pomieszczenia do innego o innej temperaturze nie jest już problemem, gdyż filterek zmienia swoją wartość dostosowując się do zmiany temperatury światła, czy koloru. Tak jak pisałem trzeba w tym siedzieć, aby umieć na tym pracować, ktoś pracujący na Ediusie "z doskoku" takie właśnie wysuwał będzie wnioski jak widzimy. Filtr nie jest tylko narzędziem do balansowania, gdyż doświadczeni użytkownicy tego filtra bez problemu zmienią temperaturę tylko wybranych ememetów w kadrze.

niedziela, 18 marca 2012, 10:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]