Teraz jest niedziela, 31 maja 2020, 08:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 HDV - Brudna głowica wideo, uzyj kasetki czyszczącej 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: HDV - Brudna głowica wideo, uzyj kasetki czyszczącej
Montażysta Darek A. napisał(a):
Spodziewałem się właśnie Twojej kontry...

to nie kontra... :)
Ogólnie napisałeś to baaaaaaardzo ogólnie... a teraz moje 3 grosze :) :

owszem masz racje co do zapisu, że jest w sumie najważniejszym w całym procesie a najwięcej "dropów" powstaje przy błędnym zapisie (prąd podkładu jako tako nie istnieje - jego rolę w tym przypadku przejmuje sygnał danych cyfrowych, których widmo dochodzi do ponad 21 MHz), konstrukcja głowicy (nie mylić z bębnem - drum) jest taka, że z biegiem użytkowania zmniejsza się wysokość czoła głowicy - po prostu głowica się ściera a co za tym idzie szczelina się zwiększa... jako, że zazwyczaj są to głowice uniwersalne - pełnią funkcje zapisu i odczytu (w rozwiązaniach profesjonalnych stosuje się dodatkowo jedną lub dwie głowice by rozdzielić funkcje) jak przy zapisie jest to mniej istotne to przy odczycie ma znaczący wpływ na odczyt składowych najwyższych częstotliwości sygnału z taśmy... dodatkowo taśma nie styka się bezpośrednio z bębnem głowicy - powstaje delikatna poduszka powietrzna na styku powierzchni taśma/bęben a delikatnie wystające czoło głowicy ma tylko bezpośredni styk z nośnikiem magnetycznym... jeśli wysokość czoła głowicy ponad bęben na tyle się zmniejszy to może się okazać, że w odpowiednich warunkach przy zapisie jak i przy odczycie głowica nie będzie się stykać z nośnikiem i dostaniemy poważne zaniki sygnału (zapis/odczyt) na tyle, że układy korekcji błędów już nie dadzą rady - dostaniemy dropy lub całkowity zanik poprawnych danych... oczywiście do tego - jeżeli tor przesuwu taśmy jest w stanie znacznego zużycia to możemy się uśmiechnąć do serwisu - patyczek i perfumy nie pomogą... dodatkowo z biegiem czasu na gumowym wałku dociskowym powstaje delikatna warstwa drobin materiału magnetycznego z taśmy i brudu, kurzu itp (substancje w perfumie te mniej lotne są zazwyczaj bardzo klejące lub tłuste pomagają łapać ten syf), guma zmienia swoje właściwości w czasie (perfumem lub nieodpowiednim rozpuszczalnikiem możemy to znacznie przyśpieszyć) i równomierność przesuwu dostaje w łep... jeśli taśma "pyli" - nowe taśmy nie użyte pylą kilka razy więcej niż te użyte przynajmniej 3-4 razy. to wsio znajdzie się albo w rowkach bębna albo na wałku dociskowym...
a taśma czyszcząca pomoże oczywiście... jeżeli używamy jej w momencie kiedy głowice są stosunkowo zużyte (chwilowo pomaga) to znacznie szybciej doprowadzamy (ścierniwem) do ich końca - ot i cała historia...

jak czyści serwis to nie wiem, mam nadzieję, że jego profesjonalne podejście do zagadnienia i użycie odpowiednich technik i materiałów czyszczących pozwala na lepsze wyczyszczenie sprzętu niż kaseta czyszcząca-szlifująca... nie jestem przeciwnikiem jej stosowania ale z głową i w przymusowych sytuacjach...

niedziela, 6 maja 2012, 13:19
Stały bywalec
Stały bywalec

z wypowiedziami tych co uważają że kasety czyszczące niszczą głowice jest jak z tym bąkiem
- naukowcy stwierdzili że bąk ma za małe skrzydełka żeby latać, ale bąk o tym nie wie i lata ....
- tak samo jest z głowicami, nie wiedzą że kasety je niszczą i działają bez problemów przez lata

ja tylko powtarzam, że od około 8 lat może więcej używałem kasetek czeszących na pd i vx średnio raz na dwa tygodnie i nie miałem żadnych problemów , piszmy o doświadczeniach nie domysłach

niedziela, 6 maja 2012, 13:20
Bywalec
Bywalec

5 lat na vx, czyszczona zapobiegawczo raz w tygodniu - przed każdą pracą (ok. 5s przebiegu taśmy czyszczącej), żadnych problemów z pracą głowicy.

niedziela, 6 maja 2012, 13:44
Moderator
Moderator

Bardzo to budujące, że są jeszcze na forum ludzie znający techniczne zasady zapisu i odczytu.
Szacuneczek kolego ntpeeter :)
Świadomie nie rozpisywałem się o stożkowej konstrukcji szczeliny głowicy, aby nie zamienić tematu w dywagacje techniczne o budowie kamery :)
Zrobiłeś to za mnie świetnie.
Mam jeszcze wspominaną tutaj kamerę vx2100, która odeszła do lamusa, mimo swojego świetnego stanu technicznego, przy jednoczesnym czyszczeniu głowicy przed każdym filmowaniem jestem pewien, że gdybym ją teraz wyjął i uruchomił nie miałbym problemów ze zużytą głowicą.
Ja też piszę o doświadczeniach, nie domysłach (kol. truman).
Przypomniał mi się często powtarzany przez zwolenników telewizorów LCD tekst, że Plazma wypala się po 15-u latach, być może i tak, ale za tyle lat Plazma będzie obciachem, jeśli rozumiecie co chcę powiedzieć...

niedziela, 6 maja 2012, 17:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
"...zrozumieć zasadę działania młotka to palce mniej bolą..." :) to tak na marginesie... kiedyś otarłem się o serwis (jeszcze w przypadku magnetowidu svhs) na moje pytanie jak czyszczą wałek dociskowy dostałem odpowiedź "...po prostu wymieniamy, kto by się bawił w czyszczenie..." i już kończę w tym temacie...

niedziela, 6 maja 2012, 17:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2