Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 17:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Różne obiektywy i głębia ostrości 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Różne obiektywy i głębia ostrości
Witajcie ponownie,

posiadam pewną kamerę z wbudowanym obiektywem i nie miałem do czynienia z możliwościami, jakie niesie urządzenie z możliwością ich wymiany dlatego postanowiłem zapytać Was:

Jak to jest z głębią ostrości przy różnych obiektywach do full frame. Dokładniej chodzi mi o to: oglądam na YT prezentacje kamery... Raz ostrzy obiekt, który jest metr od kamery, a później focus leci na oddaloną plażę... Następnie widzę scenę gdzie ostrzy na dość dużym dystansie tzn. ostre są obiekty, które są od kamery 3 metry jak i te, które są 15 metrów...

Czy mógłby mi ktoś to wyjaśnić? Od czego to zależy? Czy to kwestia odpowiedniego obiektywu? Czy w ogóle są obiketywy które ostrzą od bliskiej odległości do nieskończoności montowane do pełnej klatki?

czwartek, 7 marca 2013, 22:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Różne obiektywy i głębia ostrości
przejdź się na forum foto- tam o obiektywach przeczytasz co trzeba

piątek, 8 marca 2013, 00:06
Bywalec
Bywalec

Znalazłem setki tematów o obiektywach, ale żaden z nich nie poruszał kwestii o którą pytam...

Przede wszystkim chodzi mi o obiektywy stało ogniskowe oraz jak sytuacja wygląda przy zoomach (czy są takie, gdzie na szerokim kadrze bez zoomu mogę uzyskać ostrość na odległość np. 5metrów, a nieskończoność rozmazana)... W mojej aktualnej kamerze oraz aparacie, który posiadam, małą głębie ostrości mogę uzyskać jedynie przez zoom.

Oczywiście wiem, że osoba, która siedzi w temacie i zna chociażby podstawy optyki uzna moje pytania za śmieszne, ale gwarantuje, że ja też mogę zadać pytanie na które te osoby nie odpowiedzą.... Na foto nie udało mi się znaleźć nic odnośnie moich pytań...

piątek, 8 marca 2013, 09:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Pytasz w zasadzie o podstawowe informacje na temat funkcjonowania obiektywu - tzw przedszkole... nie dziw się, że będziesz miał takie odpowiedzi... to o co pytasz to kombinacja konstrukcji optyki obiektywu (ogniskowa+wielkość otworu względnego) i wielkości matrycy... co sumarycznie ma wpływ na głębie ostrości...

Bartek-pl napisał(a):
ale gwarantuje, że ja też mogę zadać pytanie na które te osoby nie odpowiedzą....

w ten sposób odpowiedzi na tym forum nie uzyskasz... troszeczkę pokory... :x

piątek, 8 marca 2013, 10:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam
Po pierwsze zajrzyj tu:
http://www.swiatobrazu.pl/kategoria,pyt ... odpowiedzi
Po drugie poczytaj tu:
http://www.swiatobrazu.pl/kategoria,poradnik
Po trzecie wybierz coś z tąd:
http://www.swiatobrazu.pl/ksiazki
Po czwarte skorzystaj z tego:
http://www.swiatobrazu.pl/zrozumiec-fot ... 29037.html
:wink:

piątek, 8 marca 2013, 12:18
Bywalec
Bywalec

ntpeeter napisał(a):
w ten sposób odpowiedzi na tym forum nie uzyskasz... troszeczkę pokory... :x

Ale o co tu się obrażać? To są fakty. Nie znamy się tak samo na wszystkim, więc jest to coś oczywistego, a nie forma ataku.

Poza tym fora o tematyce głównie "wideofilmowanie" są przepełnione wypowiedziami, że każdy chce być najmądrzejszy. Jest to przykre, ale takie są fakty. W swoim czasie bardzo dużo czytałem na forach odnośnie wyboru właściwej kamery itd... Byłem tylko czytelnikiem i widziałem co się dzieje...

10 lat temu nie było czgoś takiego, więc najwyraźniej jestem osobą starej daty jeśli chodzi o internet. Kiedyś wszyscy sobie pomagali, teraz przerodziło się to "kto wie lepiej jest Panem" oczywiście nie mówie tutaj o tym forum tylko ogólnie... Na tym forum w sumie nie widziałem takich postów, albo było ich nie wiele. Dlatego jestem tutaj zarejestrowany, bo na tle innych for to jest najlepsze :P

Tak czy inaczej, chciałbym fora z przed 10 lat. Nawet na elektrodzie jak się zada jakiekolwiek pytanie to dostaje się lawine postów, że jest się debilem :) Ja na swoim forum odpowiadam na najbardziej idiotyczne pytania. (oczywiści inna tematyka). Często się powtarzają te same tematy i też staram się to jakoś rozwiązać, chociaż jak pojawia się identyczne pytanie dwa razy na dzień jedno pod drugim to jest to irytujące :)

Jestem osobą, która nie jest nastawiona wrogo na innych, więc nie odbierajcie tego negatywnie. Po prostu mówię jak jest...

Wracając do tematu: Są to podstawy których nie znam i nie wiem gdzie mogę poznać. W sieci trudno znaleźć rzetelne informację odnośnie obiektywów, które dałyby mi jednoznaczną odpowiedź (być może źle szukam, może nie znam odpowiednich stron). Gdybym miał dostęp to wziąłbym na warsztat wiele różnych obiektywów i poprzez praktykę wiedziałbym dokładnie jakie obiektywy spełniłyby moje wymagania.

kazikmaly, dzięki za linki - na pewno poczytam informacje pod tymi linkami.

piątek, 8 marca 2013, 12:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wygląda na to, że nawet nie wpisałeś w googlach "głębia ostrości". Po co produkować się na forum o podstawach, które są do znalezienia w sekundę w wyszukiwarce?

piątek, 8 marca 2013, 12:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bartek ma racje, przez takie zachowanie fora traca na popularnosci, podobny przypadek sam opisywalem, najlepsza odpowiedz jest kazikamalego ( o ile podal dobre linki :) ) i takie moim zdaniem powinny byc porady jesli ktos zadaje pytanie, ktore pada co chwile na forum lub ewentualnie odpisac jednym zdaniem o ile problem jest banalny.

Nie zawsze wyszukiwarka forum daje rade ze znalezieniem konkretnego rozwiazania a na przyklad na smartfonie w ogole szukanie czegokolwiek wyszukiwarkami z forum to tragedia. Z googlem jest jak z familiada, wyszuka to co najpopularniejsze a nie merytoryczne i dlatego po to ludzie pytaja tutaj liczac na prosta szybka odpowiedz a nie polajanki.

piątek, 8 marca 2013, 12:52
Bywalec
Bywalec

W sieci znajdziesz wszystkie dane dotyczące obiektywów, łącznie ze składem fatalnej gumy na obiektywach Nikon`a, ale bardzo ciężko jest znaleźć coś podanego w tak fantastyczny sposób jak wiedza przekazywana przez Feininger`a. Choć to nie o filmowaniu, ale obiektyw to obiektyw.
Wszystkie informacje których Ci brakuje, o głębi ostrości, skalach odwzorowania, otworach względnych, niwelowaniu pochyłości, i setkach innych rzeczy które wiedzieć musisz, znajdziesz w tej książce. Wiem jest stara, ale to abecadło, możesz oczywiście pominąć rozdział z ciemnią i chemią, ale reszta to, jak już pisałem - abecadło. Biblia.
http://allegro.pl/nauka-o-fotografii-an ... 77018.html
W sumie to my też korzystamy z liter które mają grubo ponad 2k lat.
Pozdrawiam.
ps. swojego egzemplarza nie oddam.

piątek, 8 marca 2013, 13:22
Bywalec
Bywalec

Bardzo się cieszę, że Degenerado rozumie o co chodzi. Co do popularnośći forum... hmm... Poza tymi, które są mega googlowane i ludzie po prostu muszą tam trafić to fakt jest faktem, że na pozostałych jest znacznie mniej postów niż kiedyś. Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Przemyślę zakup tej książki, jednak chciałbym tylko zadać proste pytanie:

Za obiektywami jakiej firmy warto się rozglądać ze złączem E, full frame?

Strasznie jestem nakręcony na kamerę Sony NEX FS-700. Nie dlatego, że jestem amatorem i szukam kamery, która kosztuje majątek, tylko po prostu uwielbiam małą głębie ostrości, slow motion i dobrą jakość obrazu i jego plastykę. Kamera to moje hobby no i czasami tania reporterka... Na pewno raty za kamerę spłacałaby, a reszta to po prostu hobby... Wracając do rzeczy... Aktualnie posiadam kamerę EX1R i jeśli za jakiś rok udałoby mi się ją sprzedać za sensowne pieniądze, pomyślałbym o dołożeniu do FS-700. VAT sobie odliczę, więc już sporo kasy odejdzie.

Tak czy inaczej martwią mnie ceny obiektywów... Udało mi się znaleźć różne próbki z użyciem obiektywu Zeiss CP.2. Kosmos, tyle że obiektywy tej marki kosztują majątek...

Do tej swojej reporterki potrzebowałbym dużą głębie ostrości, bo tam elementy artystyczne nie są wskazane... Zdaje sobie sprawę, że co do tego typu rzeczy to mam idealną kamerę, ale chciałbym mieć coś więcej... Na pewno lepszy obraz, który nie szumi przy 0dB, a tak jest w przypadku EX1R.

Na pewno zależy mi na full frame i dużym slow motion. Chociaż nawet w tej kamerze jeśli dobrze rozumiem specyfikacje urządzenia nie mogli zrobić jej na 100%, bo co oznacza tutaj PS i FX (wiem, że FX to skrót u niektórych producentów od full frame).

Cytuj:
PS max 28 Mbps, 1920 × 1080/60p, 50p, 16:9
FX max 24 Mbps, 1920 × 1080/60i, 50i, 30p, 25p, 24p, 16:9

piątek, 8 marca 2013, 20:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://www.youtube.com/watch?v=1zgXv_BnqrI
poznaj dobre serce starszych kolegów- części jest chyba pięć :mrgreen:
tylko nie płacz że po rosyjsku- jest i original wersja

piątek, 8 marca 2013, 21:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

EX1 za rok pewnie nie sprzedasz tak drogo jak kupiłeś...
Poza tym niekoniecznie potrzebujesz akurat FS-700 by uzyskać wyłącznie głębię. Tę kamerę kupuje się z innych powodów. Teoretycznie najpłytszą głębię da Ci coś z pełną klatką: 5D mark2/3, 6D, 1Dx, 1DC, D600, D800, VG900... i oczywiście jasne obiektywy z przesłonami 1.8-0.96.
PS i FX nie dotyczą głębi ostrości tylko z jakim bitrate'm film ma być kompresowany.
Naprawdę piszesz o podstawach podstaw i chyba warto byłoby zainteresować się co z czego i czemu, a nie pytać na forumie i czekać na gotowca. Poza tym wydaje mi się, że jeśli naturalnie się pewnych rzeczy nie zrozumie, to nawet najszczersza pomoc nie pomoże.

piątek, 8 marca 2013, 22:03
Bywalec
Bywalec

maviozo, tylko naturalnie pojąć najlepiej jak ma się dostęp do sprzętu i można w praktyce poćwiczyć. No, ale zgadzam się z Tobą.

FS-700 zainteresowała mnie ze względu na duży slow motion i bardzo ładny obraz. Fajnym dodatkiem jest możliwość wyjścia 4K (wolałem nie sprawdzać cen taki rejestratorów) no i oczywiście po upgrade w przyszłości, którego cena nie jest znana, więc to na razie pomijam.

Tak duży slow motion nie tylko przyda mi się do tego, aby wydać kupę i się cieszyć zwolnionym tempem - dzięki temu miałbym też co jakiś czas drobne zleconka dla pewnej osoby (potrzebuje ona czasami pewien materiał, który mógłbym realizować).

Co do 3D Mark III, na pewno jest to dużo tańsza opcja z pięknym obrazkiem... Do tego można robić fajne zdjęcia, jednak nie wiem jak jest do końca z 1080P w tym aparacie... Pewien fotograf czy filmowiec (czytałem jakiś czas temu artykuł) twierdzi, że Mark III po prostu skaluje 720P do 1080P. Byłoby to totalnym nieporozumieniem. Jak jest? Tego nie wiem i nie mam w domu sprzętu, którym można to sprawdzić...

Co do jasności obiektywu. Fakt faktem, że obiektywy sony dedykowane do tej kamery są powyżej F3, już nie wspomnę o tych, które nie mają stałego światła.

sobota, 9 marca 2013, 11:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Za rejestrator i upgrade dołożysz drugie tyle, co za kamerę.

sobota, 9 marca 2013, 12:00
Bywalec
Bywalec

maviozo napisał(a):
Za rejestrator i upgrade dołożysz drugie tyle, co za kamerę.

Tak się domyślam, dlatego nie biorę tego pod uwagę... Ciekawe jaka będzie cena kamery, która już będzie posiadała upgrade...

Jak na razie poczytałem trochę artykułów itd. i jedyne co się dowiedziałem co mnie dotyczy to to, że większą głębie ostrości uzyskamy, gdy zmniejszymy przesłonę - to dla mnie żadna nowość. Ja po prostu nie wiem jakie parametry musi mieć obiektyw, aby na powiedzmy F2.0 ostrzył w nieskończoność, tak jak EX1R... Na F1.8 ostrzy w nieskończoność :D

sobota, 9 marca 2013, 12:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona