Teraz jest piątek, 19 października 2018, 06:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dobór sprzętu dla filmowca bez doświadczenia 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Dobór sprzętu dla filmowca bez doświadczenia
Witam, to mój pierwszy post na tym forum więc kłaniam się w pas i z niskimi ukłonami prosiłbym was o pomoc.
Jestem filmowcem-amatorem. Póki co moje doświadczenie z filmami rozgrywa się na przestrzeni machinimy i środków przekazu, a także zarysu fabuły, środków stylistycznych i tym podobnych barwnych dodatków, nie ujmując nic post produkcji. Jednak w sprzęcie to ja jestem kompletny laik. Zero absolutne i dno kompletne. Za każdym razem kiedy wchodzimy do sklepu z kamerami, obiektywami i lustrzankami, dochodzę do smutnego wniosku że nie wiem czego ja chcę. Moje oczekiwania dotyczące kamery/lustrzanki/czegokolwiek są proste - ma się tym da filmować filmy krótko i średniometrażowe z lekkim filmlookiem, teledyski, fabularne, może dokument też dojdzie i sport. Do wesel nic nie mam, za dużo ludzi w tym siedzi, aczkolwiek gdy głód przyciśnie to pewnie i to będę musiał robić - tak to bywa.
Nie wiem co jeszcze miałbym napisać, nie podaje ceny minimalnej bo najpierw możnaby dać coś ze sfer wyższych co by odpowiadało (pomijając kamery REDopodobne, bo to jest faktycznie kosmos i nie ta liga), a potem stopniowo niżej nie tracąc zbytnio na jakości.
W sumie dodam jeszcze że moimi idolami w sprawie filmowania są Andrew Kramer (którego nazywam Andrzejem Kranówą :p ) i Freedie Wong, którego przedstawiać chyba nie trzeba.
Pozdrawiam wszystkich bywalców tego forum i cały w nerwach czekam na pierwsze efekty i posty w tej sprawie.
Cheers :)

wtorek, 3 września 2013, 23:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Dobór sprzętu dla filmowca bez doświadczenia
Sprzętu jest "kupa". Wszystko zależy od preferencji i zasobności portfela.
Canon
- 5D mkII/III, 6D, 550D wzwyż, 70D, C100,
Sony nex FS 100/700, VG 10 i odmiany.
Panasonic GH3, G6, GX7
BlackMagic Camera - rożne odmiany

środa, 4 września 2013, 11:16
Nowy
Nowy

No właśnie zauważyłem że sprzętu jest kupa, tylko nie wiem co wybrać :/ ...

środa, 4 września 2013, 11:50
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Obecnie każdy ma ten dylemat.

środa, 4 września 2013, 12:05
Nowy
Nowy

No to chłopie mi pomogłeś, coś jak "Wiem że nic nie wiem", i dalej się zastanawiam. Jeny, i teraz człowieku wybieraj...

środa, 4 września 2013, 12:28
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeżeli chodzi o lustra to 5D czy 7D lub 70D + obiektywy. Fajnym uzupełnieniem jest do tego Canon XF100. Ostatnio na takim sprzęcie kręcę z kumplem. Ktoś powie że plastyka obrazu XF 100 jest inna. Dobry filmowiec wie jak zabawić się, by nie było różnicy.

Docelowo chce kupić dla siebie C100, ale przerazą mnie cena z obiektywami. Lub np. 70D lub 5D z obiektywami. Już nie wystarcza mi mój XF 100. Świetna mała kamera, no ale chce mieć coś bardziej pod lustro.

Kolego bez flycama czy gllidecama się nie obejdzie :P.

środa, 4 września 2013, 16:31
Nowy
Nowy

Hmm to już coś więcej wiem. Co byście powiedzieli/byś powiedział na coś mniej więcej takiego:

Body Canon7d:
http://www.ceneo.pl/13665846

Obiektyw kitowy do zdjęć dla brata

Obiektyw do zwykłego filmowania:
http://www.redcoon.pl/B126357-Canon-EF- ... oogniskowe

Obiektyw do klipów sportowych i szybkich:
http://www.redcoon.pl/B427235-Samyang-8 ... k%C4%85tne

Dodatkowo stabilizatory, mikrofon rode i parę innych dodatków. Wybór jest w sumie lekko przypadkowy, obiektyw po prostu widziałem podobny o Andrew Kramera więc mnie interesuje.
Ćoś zmienić, coś dodać, co pasuje? :)

środa, 4 września 2013, 16:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tym 50/1.2 to żeś poleciał po bandzie. Może warto jednak poświęcić nieco czasu na zdobywanie wiedzy teoretycznej, pooglądaniu filmów i czytaniu co i jak zrobiono, czego użyto....

środa, 4 września 2013, 18:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do klipów sportowych rybie oko? Zamień te 8mm na 14mm.

środa, 4 września 2013, 18:15
Nowy
Nowy

maviozo napisał(a):
Z tym 50/1.2 to żeś poleciał po bandzie.

Potem zrozumiałem że to portretówka, ale już nie chciałem edytować.
A ten?
http://www.redcoon.pl/B109605-Canon-EF- ... niwersalne
Albo ten?
http://www.redcoon.pl/B412125-Samyang-2 ... oogniskowe

kristoforo napisał(a):
Do klipów sportowych rybie oko? Zamień te 8mm na 14mm.

Dzięki, przyda się.

EDIT: A polecacie coś do lektury, jakąś książkę?

środa, 4 września 2013, 19:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dla mnie Canon z 25p w FHD w sporcie i szybkich scenach to jazda po bandzie :D

środa, 4 września 2013, 22:51
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
A polecacie coś do lektury, jakąś książkę?

Może na początek to: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=126 ... ka-cyfrowa

Co do sprzętu - zasugeruję jednak najnowsze body Canona: 70D. Jego największym atutem jest bardzo dobrze pracujący AutoFocus - oczywiście tylko z odpowiednim obiektywem.
Jeżeli jesteś początkującym filmowcem to opanowanie wszystkich funkcji podczas kręcenia sportu i reportażu będzie prawdziwym wyzwaniem.
Lustrzanki świetnie sprawdzają się podczas kręcenia scen "przewidywalnych" i "reżyserowanych". Jednak gdy musisz gonić za wydarzeniami to manualna obsługa AF, światła oraz dbanie o nieporuszone ujęcia jest naprawdę trudne bez doświadczenia.

Sam od roku zajmuję się filmowaniem zwłaszcza reportażowym i nadal planuję dokupienie kamery, która będzie dawała obrazek zbliżony do DSLRa ale zarazem będę mógł jej powierzyć obsługę AF, światła i stabilizacji.

poniedziałek, 23 września 2013, 20:38
Nowy
Nowy

bormac napisał(a):
Jeżeli jesteś początkującym filmowcem to opanowanie wszystkich funkcji podczas kręcenia sportu i reportażu będzie prawdziwym wyzwaniem.

Masz rację, mam chyba 5 letnie doświadczenie w składaniu ujęć, tworzeniu scenariusza, fabuły, pracy z programami montażu jak Vegas czy AE - Ale mam problem ze sprawami technicznymi.

bormac napisał(a):
Lustrzanki świetnie sprawdzają się podczas kręcenia scen "przewidywalnych" i "reżyserowanych". Jednak gdy musisz gonić za wydarzeniami to manualna obsługa AF, światła oraz dbanie o nieporuszone ujęcia jest naprawdę trudne bez doświadczenia.

I tak planuję kręcić lustrzanką, głównie filmy fabularne na zasadzie live action.

bormac napisał(a):
Sam od roku zajmuję się filmowaniem zwłaszcza reportażowym i nadal planuję dokupienie kamery, która będzie dawała obrazek zbliżony do DSLRa ale zarazem będę mógł jej powierzyć obsługę AF, światła i stabilizacji.

Reportaże i wesela to będzie dla mnie zarobek jeśli głód przyciśnie i nie będę miał co do gara włożyć jak będę żył na swoim. Ale rozumiem o co ci chodzi.

PS. A, i co do książki to właśnie tą planuję kupić, czyli widzę że niedaleko moje myśli błądzą :).

poniedziałek, 23 września 2013, 21:06
Nowy
Nowy

Zbyt drogiego sprzętu nie ma co brać. Jeśli później się dorobisz to wówczas można już pomyśleć o sprzęcie z najwyższej półki.

środa, 2 października 2013, 06:58
Nowy
Nowy

benek11 napisał(a):
Zbyt drogiego sprzętu nie ma co brać. Jeśli później się dorobisz to wówczas można już pomyśleć o sprzęcie z najwyższej półki.

No, trudno odmówić racji.
Obrazek

Edit: Chociaż myśląc tak bardziej praktycznie, jak nabiorę doświadczenia i pieniędzy nie będę musiał kupować sprzętu tylko wynajmować razem z ekipą techniczną. Bo kupowanie reda dla paru filmów się raczej nie opłaca, a jak będzie doświadczenie to wszystko będzie szło sprawniej :)

środa, 2 października 2013, 10:53
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona