Teraz jest wtorek, 17 lipca 2018, 11:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Parametry filmowania lustrzanką 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Parametry filmowania lustrzanką
Witam.

Przyznam szczerze na wstępie, że nie szukałem podobnego tematu, przepraszam , wybaczcie, jestem nowy, potrzebuje w miarę szybko odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Jakie parametry powinienem ustawić na lustrzance aby nie mieć przeplotów przy oglądaniu ich potem na komputerze.. ? czy chodzi o klatki? prosze o jasne wytłumaczenie..
i jeszcze jedno pytanie które chyba nie jest pod ten temat .. mianowicie filmując w full HD , lustrzanka i zrzucając potem materiał na komputer czy powinienem ten "surowy plik" z aparat przekonwertować ? lub cos z nim zrobić ponieważ nie widać na komputerze tej jakosci full Hd ktora widac na aparacie podczas filmowania.. (posiadam monitor full HD) nie wiem w czym jest problem,, oprogramowanie?

poniedziałek, 7 października 2013, 21:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Parametry filmowania lustrzanką
Co do wyboru klatek, to dużego wyboru nie masz... :) i generalnie unikaj tylko 30, cała reszta wedle potrzeby.
Plików generalnie nie powinieneś konwertować, dopóki nie będziesz wypuszczać gotowego filmu. Jeśli nie widzisz tego, co powinieneś widzieć, to albo masz za wysokie wymagania względem możliwości swojego aparatu (np. na małym monitorku aparatu możesz nie widzieć, że jest nieostro), lub masz coś skopane w systemie.

poniedziałek, 7 października 2013, 21:20
Moderator
Moderator

O tym czy filmujesz z przeplotem, czy bez niego, decydujesz sam. Literka p informuje o zapisie progresywnym, a literka i oznacza przeplot.
Przeplot w komputerze nie jest taki straszny. Można go nie widzieć, gdy włączymy w playerze, lub w sterowniku karty graficznej funkcję deinterlace.
Filmuj w miarę możliwości w jak najwyższych ustawieniach. najwyższa rozdzielczość, najwyższa liczba klatek.
Gdy masz do dyspozycji w aparacie 50 (60) FPS nagrywaj p, ale gdy najwyższa ilość klatek na sekundę wynosi 25 (30), to nagrywaj raczej i (z przeplotem). Obraz będzie płynniejszy.
Osobno potraktuj tryb nagrywania 24 p. Tu w dużym uproszczeniu, chodzi o nie do końca płynny, "kinowy" obraz, najczęściej połączony z małą głębią ostrości.
Gdy chcesz potem montować ten film, to parametry nagrywania w aparacie ustaw najwyższe, jakie zaakceptuje Twój program do montażu, (na przykład i zamiast p).
Nie konwertuj filmu bez potrzeby, to strata jakości, chyba że komputer masz za słaby, to wtedy konwertuj na łatwiejszy dla niego format, (na przykład z H264, na mpeg2 HD).

poniedziałek, 7 października 2013, 22:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja tylko dopiszę, że czasami występuje zapis progresywny w przeplocie :) Jest o wiele wygodniejszy od progresywnego jeżeli tyczy się to zapisu z 25 k/s

poniedziałek, 7 października 2013, 22:31
Nowy
Nowy

Może napisze coś o sprzęcie wtedy będziemy wiedzieć więcej.

NIKON D800
NIKON D7100
+ 24-70 2.8 kilka stałek i zoomów.

Komputer niedawno składany, mocny, 6 rdzeni, 16gb ramu itd.

Pracuję aktualnie w Adobe premiere elements 11 lub Edius..

Gdzie w aparacie mogę ustawić p lub i ? w ustawieniach filmu nie ma czegoś takiego..

Obraz na wyświetlaczu lustrzanki jest bardzo dobry natomiast odtwarzając go na komputerze np w quicktime nie ma płynności i jakość full hd którą powinien mieć..

Parametry filmowania w D800 :
1920x1080; 30kl/s
1920x1080; 25kl/s
1920x1080; 24kl/s
1280x720; 60kl/s
1280x720; 50kl/s
1280x720; 30kl/s
1280x720; 25kl/s

co to funkcji deinterlace , to znalazłem coś takiego w ustawieniach karty grafiki.(załacznik)

Załączniki:
grafika.jpg
grafika.jpg [ 143.04 | Przeglądane 135 razy ]
wtorek, 8 października 2013, 11:54
Moderator
Moderator

Ponieważ nie mam tych Nikonów, więc poszukałem LINK sobie parametrów filmowania pierwszego z nich.
Cytuj:
Rozmiar klatki (w pikselach) oraz liczba klatek na sekundę (filmowanie) 1920 x 1080, 30 kl./s (progresywnie), 25 kl./s, 24 kl./s 1280 x 720, 60 kl./s, 50 kl./s, 30 kl./s, 25 kl./s; rzeczywista szybkość dla 60, 50, 30 i 25 kl./s wynosi 59,94, 50, 29,97, 25 i 23,976; opcje obsługują zarówno wysoką jak i normalną jakość obrazu.
Format plików filmowych MOV
Kompresja wideo H.264/MPEG-4 AVC
Format zapisu audio Liniowy PCM

Filmuj więc tak jak pozwala aparat.
Proponuję dla jakości, gdy nie będziesz montował - 1920x1080p H264 MOV. (Ustaw najlepszą jakość obrazu, Fine, czy jak się to w Nikonach nazywa. Ten parametr w praktyce przekłada się na bitrate zapisywanego pliku).
Dla Twoich programów lepiej będzie z kolei, gdy będziesz filmował - 1280 x 720 50i.
Cytuj:
Obraz na wyświetlaczu lustrzanki jest bardzo dobry natomiast odtwarzając go na komputerze np w quicktime nie ma płynności i jakość full hd którą powinien mieć..

Zobacz czy na ekranie telewizora jest tak samo.
W Catalystach pobaw się suwakiem.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

wtorek, 8 października 2013, 13:33
Nowy
Nowy

Hm nie rozumiem, po to mam taki sprzęt żeby korzystać z maksymalnej jakości jaką mi daję, czyli full hd 1920x1080, nie wiem czemu majac monitor ktory powinien pokazywac mi ta jakosc poniewaz jest do tego przystosowany, nie pokazuje jej.. filmiki wygladaja brzydko, nie maja szczegolow, nie sa ostre takie jakie powinny byc.. bawiłem sie tymi suwakami ale to przynosi jeszcze gorszy efekt lub taki sam...

wtorek, 8 października 2013, 16:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja bym proponowal w ogole nie bawic się catalystami bo się robi straszna rzezba, podlaczylbym podgląd z aparatu (jak się da oczywiście) bezpośrednio do monitora, sprawdzil jak to wygląda a potem dopasowal jeden z playerow odtwarzających tak żeby wiernie to odzwierciedlal. nanosząc korekty i poprawki driverem nigdy do końca nie widzimy surowego materialu tylko po jakichś tam filtrach i niektóre rzeczy po prostu umkna.

Z drugiej strony dobry podgląd pokazuje wlasnie wszystkie mankamenty filmu, brak szczegolow, szumy, rozjechanie ostrości...

wtorek, 8 października 2013, 16:57
Moderator
Moderator

Rafalski1991 napisał(a):
Hm nie rozumiem, po to mam taki sprzęt żeby korzystać z maksymalnej jakości jaką mi daję, czyli full hd 1920x1080, nie wiem czemu majac monitor ktory powinien pokazywac mi ta jakosc poniewaz jest do tego przystosowany, nie pokazuje jej.. filmiki wygladaja brzydko, nie maja szczegolow, nie sa ostre takie jakie powinny byc.. bawiłem sie tymi suwakami ale to przynosi jeszcze gorszy efekt lub taki sam...

a może ten sprzęt jest właśnie taki dobry jak te filmiki? :x

wtorek, 8 października 2013, 17:35
Moderator
Moderator

Obejrzenie tego filmu bezpośrednio z aparatu, lub oryginalnego pliku z pendrive na ekranie telewizora, rozwiąże zagadkę, czy monitor kłamie, czy film tak na prawdę wygląda.

wtorek, 8 października 2013, 17:52
Nowy
Nowy

Mam wrażenie że nie rozumiecie o co mi chodzi..
po podłączeniu kabla do aparatu i komputera obraz wyswietlany na monitorze jest taki sam, czyli slaby, a to powinna byc przeciez jakosc FULL HD, żyleta !

Nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

wtorek, 8 października 2013, 23:21
Moderator
Moderator

Mam wrażenie że Ty nie do końca rozumiesz. Po to proponuję podpięcie do telewizora, żeby wykluczyć wpływ złej jakości monitora, złego ustawienia systemu i playera...

wtorek, 8 października 2013, 23:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pokaż MediaInfo z wybranego pliku video

wtorek, 8 października 2013, 23:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kotin napisał(a):
Obejrzenie tego filmu bezpośrednio z aparatu, lub oryginalnego pliku z pendrive na ekranie telewizora, rozwiąże zagadkę, czy monitor kłamie, czy film tak na prawdę wygląda.

Dokładnie tak bo do prawidłowego wyświetlania potrzebna karta wideo a nie grafiki i myślę ,że tu jest problem.

wtorek, 8 października 2013, 23:42
Nowy
Nowy

Niestety nie mam jak sprawdzić na telewizorze poniewaz nie posiada on takiego wejścia..

screen z właściwości pliku zrzuconego prosto z Nikona D800

Załączniki:
aaa.jpg
aaa.jpg [ 62.14 | Przeglądane 139 razy ]
wtorek, 8 października 2013, 23:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona