Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 08:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 SONY PMW-200 balans bieli w kelwinach 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post SONY PMW-200 balans bieli w kelwinach
Witam
Mam pytanie do praktyków użytkowników kamery Sony PMW-200. Poniewaz pomimo tego ze dopiero ja otrzymalem i moja przygoda z nia sie zaczyna to szczerze powiedziawszy juz mi troszke zbrzydla.
Oprocz lustrzanek pracowalem jeszcze na swoim poczciwym Canon XHA1 i operowanie ta wlasnie kamera nie przyspazalo mi zadnych problemow poniewaz wszystko to co najwazniejsze aby w pelni kontrolowac obrazek ( oczywiscie w trybie manualmnym) jest na wierzchu z natychmiastowym dostępem do danej fukcji. Niestety nie moge powiedziec tego o nowym nabytku.
Do rzeczy!
Czy ktorys z Kolegow uzytkujacy te kamere lub jej siostrzyczke EX1R ma pojecie jak ustawic opcje balansu bieli w kelwinach dostepna bezposrednio z przycisku??
Dla mnie jest chore zeby tak wazna funkcja byla skitrana w menu PictureProfile gdzie zeby dokonac jej zmiany trzeba dokonac odpowiedniej kombinacji przyciskow.

Prosze podpowiedzcie mi(mozecie mnie nawet zrownac z blotem) jak da sie ustawic te funkcje by byla dostepna z tzw. "palca"

Bede wdzieczny za kazda pomoc
Pozdrawiam

poniedziałek, 10 lutego 2014, 21:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: SONY PMW-200 balans bieli w kelwinach
Kompletnie nie znam tej kamery, ale krece czasem nx5 i tam wszystko ladnie mozna pokonfigurowac, balans w kelwinach bez problemu mozna przypisac do przelacznika WB , wiec nie sadze zeby w tej kamerze bylo inaczej. Generalnie denerwuja mnie tego typu pytania bo wszystko jest opisane w instrukcji, ale jak widac koledze nie chce sie czytac. Minuta szukana i prosze http://www.cruet.com/wp-content/uploads ... 00_200.pdf
(w razie problemow z angielskim zawsze mozna sobie przetlumaczyc)

poniedziałek, 10 lutego 2014, 22:12
Bywalec
Bywalec

Dziekuje za odpowiedz..
Zadam pytanie jeszcze raz. Czy ktos z kolegow ktory uzytkuje kamere SONY PMW-200/EX1R potrafi zmienic balans bieli w kelwinaach za pomoca przyporzadkowanego przycisku??? Nie mowie o blokadzie WB ktora to da sie przyporzadkowac.
Wg instrukcji takiej opcji nie ma nie uruchamiajac picture profile!!!!!!!
Naprawde szukam pomocy a nie linkow do instrukcji bo tak owa posiadam.

poniedziałek, 10 lutego 2014, 22:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak uruchamiasz kelwiny, to regulacja pokretlem sel/set nie dziala?

poniedziałek, 10 lutego 2014, 22:45
Bywalec
Bywalec

Nie działa. Musze włączyć PicProf i tam w white balans mozna tym scrollem zmieniac ale trzeba sie na przyciskac. W moim poczciwym canonie mam to pod paluchem. Naciskam i pokretlem zmieniam wartosc w K.
Tez nie dowierzam do konca ze w sprzecie tej klasy nie mozna ustawic takiego bezposredniego dostepu a moje pomysly sie skonczyly. Instrukcja takze.

poniedziałek, 10 lutego 2014, 23:01
Nowy
Nowy

Niestety, tak to w PMW200 jest. Ja rok temu walczyłem z tym i, tak jak Ty, niedowierzałem, że nie mogę od ręki ustawic kelwinów. Wcześniej również pracowałem na canonie A1, który bije większośc nowoczesnych kamer wygodą i szybkością obsługi, ustawień. W tym względzie nastąpiło cofnięcie się i to dośc mocne. Już przyzwyczaiłem się do tych braków. Ale wracając do tematu. Kelwinów nie ustawi się, albo i ja nie doszedłem do tego, mimo, że i instrukcję, i samą kamerę wielokrotnie przewertowałem. Są cztery ustawienia white balansu (na ekranie), do których w miarę szybko jeszcze można dojśc: 1- autoWB (ATW), 2- manualWB (Memory A), 3 - manualWB (Memory B), 4 - preset mode. Używając pozycji 1, 2, i 3 kamera sama ustawia się i pokazuje na ekranie wartośc w kelwinach, na którą to wartośc nie mamy wpływu. Taka wartośc ma byc i koniec. Szybko dośc możemy wybrac również ustawienie nr 4 (preset mode) ale to ustawienie jest już wcześniej wybrane przeze mnie dośc głęboko w menu PictureProfile. Gdy zajdzie potrzeba szybkiej zmiany, to się nie uda. Trzeba dośc głęboko wejśc i zmienic, a to zajmie trochę czasu.
Kamera ta ma jeszcze parę innych wad, mniej czy więcej ważnych (chocby filmowanie w oświetleniu niebieskiego leda). Ale generalnie może byc. Ładny obrazek, nie za ciężka, filtry ND, przyzwoita stabilizacja, bardzo dobry ekran LCD, brak kłopotów z ostrością ( fm 1.10)a wiem, że zdażają się z tym kłopoty, na manualu poprawny balans bieli, ale już auto WB w pomieszczeniu ze sztucznym oswietleniem leci dośc znacznie w ciepło, ale na zewnątrz autoWB już poprawny. No i dośc jasna - do 9 dB mozna dojechac z Gainem swobodnie , a nawet w potrzebie do 12 dB, a to wystarczy na słabo oświetloną salę.

wtorek, 11 lutego 2014, 03:17
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Faktycznie kiszka. Proponuję 2 rozwiązania:
1. Dla osób wykorzystujących profile PP w różnych ustawieniach - po to w końcu one są (a nie tylko WB).
Ja sobie zapisałem w PP ustawienia WB w 2 profilach, powiedzmy 3600 i 6500 i wówczas szybko przełączam sobie. Do tego pozostają manual WB co daje kolejne 2 ustawienia i już mamy 4. Zawsze ląduje gdzieś blisko ideału a potem niestety dopasowanie to tak jak u wszystkich, mozolne wejście w PP i ustawienia.
2. Jeżeli ktoś nie ma różnych profili PP, wszystkie są takie same, to może przypisać różne wartości WB dla każdego profilu i w ten sposób powstanie mu 6 różnych ustawień WB + ustawienia manual WB czyli 8. W PP można przypisać przykładowo 3200,3600,3900,4200,5400,6500 + 2 ustawienia w manual WB.

wtorek, 11 lutego 2014, 10:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam
Panowie jestem posiadaczem NX5 tu wygląda to tak
Jest przełącznik jak w pmw200 ma 3 ustawienia pamięci balansu bieli B-A-PRESET. Można go zaprogramować tak B-A balans wg wzorca lub plener pomieszczenie. PRESET można ustawić na temperaturę którą później ustawiam pokrętłem SEL/PUSCH w przedziale 2300-15000K.
Trzeba tylko w menu przestawić WB PRESET na MANU WB TEMP.
Później gdy mamy przestawiony przełącznik na kamerze na PRESET i gdy chcemy zmienić temp barwy wciskam szybko symbol balansu bieli i pokrętłem SEL/PUSCH obracam do momentu uzyskania żądanej temp.
Tak jest w NX5 i wydaje mi się że tak samo powinno to działać w PMW200.
:wink:

wtorek, 11 lutego 2014, 10:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kazikmaly - no dokladnie, prosto i wygodnie, tez mi sie wydawalo, ze w 200 powinno byc podobnie, ale z tego co koledzy pisza, chyba jednak nie jest tak prosto.

wtorek, 11 lutego 2014, 12:28
Bywalec
Bywalec

Dokładnie! w NX5 tak to się właśnie odbywa. Niestetyu w PMW200 najwyraźniej ktoś o czymś zapomniał. Być może aktualizacja softu kiedys coś takiego wniesie ale chyba trzeba będzie na to trochę poczekać.
Temat nadal otwarty być może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł.
Pozdrawiam

środa, 12 lutego 2014, 00:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie przesadzaj ze zajmuje to wieki. W z5 czy nx5 masz możliwość kręcenia bezpośredniu z przycisku. W EX1, r czy 200 musisz kliknąć PP i wybrać regulacje. Jezeli masz potrzebe ciągłego kręcenia balansem raz właczysz i juz.
W czym problem? Wykonujesz 2 czynności więcej

środa, 12 lutego 2014, 19:12
Bywalec
Bywalec

Nie ma takiej mozliwosci. Smiem twierdzic ze nie miales nigdy PMW-200 w rekach poniewaz gdy wlaczamy WB w PP i regulujemy go w st kelwina to znika nam zupelnie wyswietlanie pozostalych funkcji nagrywania na display-u co dyskwalifikuje te funkcje z ciaglego manipulowania.
Dla wtajemniczonych praktyków - czy zmiana softu na nowszy zmienia cos w tym temacie??

niedziela, 23 lutego 2014, 23:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mnie to nie przeszkadza. Po drugie nie krece co sek balansem. Gdzie się niby tak warunki zmieniają? Nie jesteś w stanie opanować kamery kup sobie nx3

poniedziałek, 24 lutego 2014, 08:37
Bywalec
Bywalec

Widocznie za mało pracujesz. Kolego kamitomi Nie szukam riposty tylko oczekuje konkretnej odpowiedzi. Skoro nie potrafisz doradzic to sie w ogole nie odzywaj.
Pozdrawiam

poniedziałek, 24 lutego 2014, 14:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bo na twoje pytanie nie ma innej odpowiedzi. Trzeba było przed zakupem przeczytać instrukcję a nie teraz płakać. O aktualizacji zapomnij że to poprawią, nie zrobili tego od ex1. Balans bieli przy innych wadach do pikuś

poniedziałek, 24 lutego 2014, 14:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]