Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 21:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Prośba o pomoc-koledzy jaki wybrać format nagrywania filmów? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Prośba o pomoc-koledzy jaki wybrać format nagrywania filmów?
Kilka dni temu zakupiłem kamerę Panasonic HC-V750 i już na początku nie wiem jaki ustawić format nagrania:
AVCHD Progressive, MP4 lub iFrame
Jestem zupełnie zdezorientowany bo to ustawienie będzie kluczowe dla przyszłych losów moich filmów, gdy tymczasem nie wiem jakie każdy z nich daje możliwości ale i konsekwencje.
Powiem na czym mi zależy:
1/ maksymalna możliwa do osiągnięcia jakość obrazu Full HD
2/ możliwość usunięcia nieudanych scen już na poziomie kamery
2/ archiwizacja "surowego" oryginału w na zewnętrznym dysku
4/ na jednej kopii być może jakaś obróbka: cięcia, montaż, może jakieś napisy , muzyka itp. ale nie wiem czy dam radę, może w jakimś prostszym programie. To melodia przyszłości...
5/. na drugiej kopii konwersja do takiego formatu który można nagrać na płytę DVD i odtwarzać w kinie domowym - około godziny na płycie (nie mam jeszcze Blu Rey'a) w wersji surowej-ad2 lub po obróbce-ad4?
6/ nie wiem co jeszcze przyjdzie mi do głowy?

Na pewno nie będę chciał przesyłać materiału siecią, umieszczać go na YT, czy robić temu podobnych rzeczy. Filmy mają służyć wyłącznie do użytku domowego.
Co w takim razie mam zrobić? jakie przyjąć ustawienia?

Zacytuje instrukcję:
Domyślnie w kamerze jest ustawiony AVCHD, jeśli go przyjąć to do wyboru mam 1080/50i i tu dalej do zaznaczenia:
PH1080, HA1080, HG1080, HE1080
lub 1080/50p i tu jest tylko jedna możliwość: 1080/50p
Drugi wybór formatu zapisu to: MP4/iFrame.
Jeśli go zaznaczę to można dalej wybrać:
MP4 i dalej: 1080 MP4 50M, 1080 MP4 28M lub 720 MP4
lub iFrame z jedną tylko możliwością iFrame MP4

"AVCHD nadaje się do oglądania na telewizorach o rozdzielczości Full HD lub do zapisu na płytach natomiast MP4 to format odpowiedni do odtwarzania i obróbki nagrań na komputerze. Brak zgodności z filmami nagranymi w formacie AVCHD"
Czy z tego wynika że materiał AVCHD nie można oglądać, obrabiać na komputerze i odwrotnie: MP4 nie można oglądać na telewizorach Full HD i zapisywać na płytach? Jak rozumieć brak zgodności?

Przepraszam że tak się rozpisałem ale chciałbym dobrze wystartować a resztę nauczę się stopniowo.
Instrukcja nic więcej nie dodaje a na forach nie mogłem znaleźć nic zrozumiałego dla początkującego.
Pomożecie?

piątek, 11 lipca 2014, 18:01
Moderator
Moderator

Post Re: Prośba o pomoc-koledzy jaki wybrać format nagrywania filmów?
Bardzo sensowne pytanie, na które wprost narzuca się odpowiedź, zapisuj do AVCHD 1080/50p. Teraz dlaczego ja akurat tak wybrałem. Mamy tu prostą stosunkowo sytuację. Obojętnie jak zapisuje kamera, czy AVCHD i/p, czy MP4, czy iFrame, zawsze chodzi o kodek H264, tylko opakowany w inny kontener. Pomijając ostatnią pozycję, z którą nie miałem w praktyce do czynienia, wybór w praktyce mamy między zapisem AVCHD i, oraz p, czyli obraz zapisany z przeplotem i progresywnie.
W naszym wypadku obraz 50p łączy ze sobą płynność obrazu, (bo aż 50 klatek na sekundę) z jego plastyką i pełną ostrością, (bo zapisujemy całe klatki, nie z przeplotem). Lekko pogorszyć obraz o przeplot, czy mniejsze bitrate, (takie masz możliwości zapisu przy 1080 / 50i), zawsze zdążysz, więc zapisuj do AVCHD 1080 / 50p

sobota, 12 lipca 2014, 09:18
Nowy
Nowy

Wielkie dzięki za odpowiedź, sprawa zapisu AVCHD i/p jest już zrozumiała, chciałbym jednak jeszcze dopytać się o porównanie tego formatu z drugim dostępnym w mojej kamerze - MP4
Znalazłem posty wypowiadające się bardzo negatywnie o AVCHD - że jest pełen problemów, trudny w obróbce i ogólnie lepiej go sobie odpuścić...
Może to tylko jakieś osobiste antypatie?
Jeszcze jedno, ustawiając zapis porównawczo na oba tryby zauważyłem że mniej miejsca na karcie robi się przy opcji MP4 i dalej: 1080 MP4 50M niż w kazdej z AVCHD. Czy rozmiar w tym przypadku przekłada się na jakość?

poniedziałek, 14 lipca 2014, 11:55
Moderator
Moderator

Pytałeś o najlepszą możliwą jakość.
MP4 z podobnego bitrate daje zazwyczaj jakość nieco gorszą.
Myślę że przyszedł już czas na twoje własne próby.
Do najtańszego montażu AVCHD / MP4 wystarczy program Cyberlink PowerDirector i komputer z dwoma / trzema dyskami, oraz procesorem Intel i5 i od 6 GB RAMu w górę.

poniedziałek, 14 lipca 2014, 22:17
Nowy
Nowy

Dziękuję Ci za podpowiedź, komputera o takich parametrach niestety nie mam ale to prawda że teraz należy przejść od teorii do praktyki.
Zatem biorę się do pracy, nie omieszkam podzielić się z jej wynikami.
Łączę pozdrowienia.

piątek, 18 lipca 2014, 00:02
Nowy
Nowy

Witam, minęło kilka miesięcy, w tym czasie zapełniłem dwie karty po 64 GB każda. Będę nad tym pracował ale teraz jak już pisałem nie mam odpowiedniego komputera. Obecnie chciałbym przegrać ten materiał do komputera w sposób dający mi w przyszłości szerokie możliwości edycji i montażu i dalej przerzucić na zewnętrzne dyski do archiwizacji, oraz do bieżącego oglądania. Po kupieniu jakieś podstawowej nagrywarki mam zamiar przegrać go na płytę Blu-ray i oglądać na ekranie telewizora.
Wszystko oczywiście, jak wcześniej - bezstratnie - w najlepszej jakości.
Pozdrawiam.

niedziela, 29 marca 2015, 00:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]