Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 15:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 NTSC i PAL 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post NTSC i PAL
Witam na forum:)

Mam pytanko jak to jest z tymi systemami? Chodzi mi czy jest jakis prosty sposob uzyskania PAL na kamerze NTSC i na odwrot. Jakies przeprogramowanie firmware? A moze istnieje jakis prosty, wygodny sposb korzystania z kamery w systemie NTSC w srodowisku PAL - podlaczenie do TV, magnetowidow etc. Z kompem to wiem ze problemow nie bedzie ale jak to zrobic aby z TV PAL dzialalo poprawnie. Dlaczego kamera NTSC? Jest ona tansza od takiego samego modelu PAL, plus promocje etc - darmowy soft, mail in rebate. Jest to nawet przeszlo $200 a i taka mam mozliwosc kupic, gorzej z PAL (dostep i cena).

Tomek

P. S. Modele Canona ZR60, ZR65MC, ZR70MC oraz Sony DCR-TRV19 i DCR-TRV22

niedziela, 12 października 2003, 21:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jesli kupisz ntsc to bedziesz mial wlasnie z konwersja problem. Mozna to zalatwic sprzetowo (np. niektore magnetowidy to potrafia) albo programowo - zgrac na PC i tam dokonac konwersji. Tak czy siak ntsc w europie to raczej niewygoda. Pamietaj ze czasem chcesz podlaczyc kamere do jakiegos TV albo magnetowidu na wyjezdzie (u rodziny) i wtedy masz rebus..

poniedziałek, 13 października 2003, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wiem jak w Canonach, ale myślę, że jak tak jak Sony w modelach PAL stosuje inne przetworniki niż w NTSC. Nie pomoże żadne przeprogramowanie. Należy tu wziąść pod uwage jeden fakt, oba formaty mają 720 kolumn, ale obraz PAL ma 576 linii, a NTSC 480 przy tych samych proporcjach obrazu co oznacza, że i elementy światłoczułe w CCD muszą mieć inne proporcje (przynajmniej ja sobie to tak tłumaczę ;-)
Ech, z tą zmianą PAL->NTSC NTSC->PAL nie jest tak łatwo (mimo, że większość telewiorów i magnetowidów ma to wbudowane), bo zawsze coś działa trochę gorzej.
Zresztą, co tu się zastanawiać, bierz PAL w końcu ma o blisko 120% tych linii co NTSC ;-) - przynajmniej w teorii...

pozdrowienia
Ulv

poniedziałek, 13 października 2003, 10:10
Nowy
Nowy

http://www.bizrate.com/marketplace/prod ... 86748.html

Jest to link do kamery w systemie PAL i ta ma TYLKO 520 lini, a nie 576 lini. Ten sam model ale pracujacy w NTSC ma dokladnie tyle samo lini czyli - 520. Zatem pozniejszy obraz na TV jest "konwertowany" prze przetworniki kamery na PAL lub na NTSC - tak kombinuje. Ale CCD chyba jest ten sam. A cena pomiedzy modelem PAL a NTSC jest przynajmniej $200 albo i wiecej -w zaleznosci gdzie sie kupuje. A i dowiedzialem sie iz w Polsce mozna kupic modele TV, magnetowidy pracujace w obu systemach PAL i NTSC.

Pozdrawiam, Tomek

czwartek, 16 października 2003, 03:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A jak zgrasz przez FireWire obraz w NTSC będzie miał 480 linii (ciekawe jak wykorzystasz te 520 liniii ;-) A tak na poważnie, jak przetestujesz kamerę przy użyciu testów EIA, czyli przetestujesz rozdzielczość obrazu nagranego to okaże się że większość kamer da około 400 linii rozdzielczości, lepsze 450-500. Tylko te które mają procesory szerokopasmowe dają więcej (dvcamy i niektóre z nowych dv). Dla porównania vhs to ok 320 linii.
Ok nie wiem na pewno czy trv33 ma dla wersjie E inny przetwornik ccd, ale to jest do sprawdzenia, wystraczy wziąść do ręki książkę serwisow ą i zobaczyć numery części.
Na pewno różne przetworniki są w serii 900 ;-)

Pozdrowienia
Ulv

p.s.
A link, który podałeś prowadzi do opisu wersji E, czyli zdecydowanie PAL

czwartek, 16 października 2003, 13:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno. Sam tor wizyjny w kamerze. Tryb pzetwarzania sygnału 525-60 (ntsc) różni się mocno od 625-60 (pal). Różna jest też w procesie kompresji budowa makrobloków (4:1:1 i 4:2:0) i ich układ więc jeżeli nie jest to różnica w sprzęcie to może być w oprogramowaniu DSP, a jeszcze nie słyszałem, żeby komuś udało się przeprogramować kamerę na tak niskim poziomie (nie mówię tu o prostej aktywacji funkcji za pośrednictwem lanca, bo to jest zwykła zmiana konfiguracji).

Pozdrowienia
Ulv

p.s.
szczegóły są w DVCAM Format Overview wydanym przez Sony (jak wiadomo DVCAM na tym poziomie nie różni się od DV i nawet w tym dokumencie w tych częściach autorzy piszą DVCAM/DV)

czwartek, 16 października 2003, 17:18
Nowy
Nowy

dobra rozwiewam watpliwosc mam kamerke sony trv22 i dziala ona na palowskich tv na 100% i nie ma zadnej roznicy w jakosci czy tel jest pal czy ntsc z kompem tez problemu nie ma wiec jak mozesz to biez wersje ntsc sony chyba ma jakis konwerter wbudowany czy cos sprawdzalem juz na kilku tv i dziala oki

wtorek, 28 października 2003, 03:59
Nowy
Nowy

Post hmmm
Mam ten sam problem a co najgorsze to za bardzo nikt w Polsce w serwisach nie chce o tym mowic bo chca zeby sprzet kupowac u nas a jest on o wiele drozszy. Wlasnie sie zastanawiam na zakupem Jvc GR-DV500 w Stanach i boje sie ze bedzie klopot a dokladniej LIPA. Korci mnie cena bo jest na nowej sztuce nizsza o 3000 zł. Boje sie jednak ze nie pokaze babci filmu z jej urodzin bo ona nie ma kompa a wiec cd odpada a ma tv pal :lol: No to jak eksperci? Co mam robić? Nie jestem znawca tematu ale w komputrze sobie poradze jednak co z TV?

wtorek, 16 grudnia 2003, 23:16
Nowy
Nowy

Post znalazlem konwerter NTSC na PAL i odwrotnie
taki maly konwerter w stanach kosztuje okolo 180 USD i pewnie jak sie poszuka uzywany to za polowe ceny mozna kupic. Urzadzenie jest male 23/13 cm wiec w rzie jak ktos jedzie do rodziny i koniecznie musi pokazac na TV swoj film bo nie posiadaja komputera lub DVD to zabiera ta zabawke. Wiecej info jest na stronie:

http://www.bhphotovideo.com/bnh/control ... o_itemInfo

pozdrawiam

P.S. ja juz nie mam watpliwosci ze warto sciagnac NTSC tym bardziej ze jak wiele osob pisze na forum nowe TV nie maja juz problemu z PAL i NTSC bo dla nich to wsjo jedno

środa, 17 grudnia 2003, 11:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]