Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 14:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 CX900 - dobry wybór dla amatora? Jeśli nie - to co innego? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post CX900 - dobry wybór dla amatora? Jeśli nie - to co innego?
Witam,

czytając posty ludzi na forum utwierdziłem się jeszcze bardziej w przekonaniu, że guzik znam się na kamerach. Chciał jednak czy też nie - noszę się z zamiarem uczynienia "kolejnego kroku" w stronę amatorskiego kręcenia.

Do tej pory starałem się wycisnąć możliwie najwięcej ze starej, poczciwej Sony HDR CX160E. Przyznam, że (uwzględniając oczywiście dany przedział cenowy) jest to całkiem zacna kamerka. Wypadałoby się jednak rozwijać.

Przy kolejnym kroku jestem już praktycznie zdecydowany na pozostanie przy Sony - a konkretnie modelu CX900. Znalazłem ją w cenie 5.249 zł (liczone już z kosztem przesyłki - jeśli ktoś miałby jednak namiar na sklep z atrakcyjniejszą ceną, to bardzo prosiłbym o informację).

Chcąc jednak czy też nie - wypadałoby się jednak zapytać doświadczonych kolegów z forum: czy w tej cenie istnieją jakieś kamery, które byłyby bardziej warte polecenia? Widziałem tu na forum małe porównanie do HDR-PJ780 i właściciel CX900 wyglądał na zadowolonego z wyboru (poza tym PJ780 za cholerę nigdzie nowej nie mogę znaleźć).

Polecacie coś innego? A może CX900 to jednak przyzwoity wybór? Może ktoś jest posiadaczem tego modelu i mógłby podzielić się wrażeniami (ewentualnie przestrzec przed kupnem)?.

PS: Przy okazji jeszcze jedno pytanie od laika: przy niektórych kamerkach (ten sam model) znalazłem dodatkowe, różne oznaczenia. O ile mniej więcej orientuję się z czym wiąże się np. symbol "E" przy nazwie sprzętu, o tyle "B" rozłożyło mnie na łopatki :) Przykład: http://allegro.pl/kamera-sony-hdr-cx900-b-12xzoom-zeiss-hd-wi-fi-nfc-i5570388084.html

- - - - - - - - -
Uprzedzając pytania typu "co zamierzasz kręcić?" odpowiadam (odpowiedź pewnie wielu zniechęci i urazi): wszystko. Brak mi szczegółowo sprecyzowanego celu. Zamknie się w tym na pewno amatorski film z wakacji, jakieś tutoriale, drobne klipy promocyjne, może chałupniczo zmajstrowany teledysk znajomej kapelki, amatorskie ujęcia z chrzcin sąsiadów, rocznica stryjka kuzyna od strony cioci szwagra etc.

niedziela, 9 sierpnia 2015, 14:17
Moderator
Moderator

Post Re: CX900 - dobry wybór dla amatora? Jeśli nie - to co innego?
Też mi się podoba ta kamera. W swojej cenie to mocny zawodnik.
Zastanawiam się nad nią również do podobnych - prywatnych zastosowań.
Parę linków dla porządku.
http://www.sony.pl/electronics/handycam-kamery/hdr-cx900e/specifications
http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?p=194957
http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?p=197401
Jako że zastosowanie ma być ewidentnie prywatne zastanawiam się jednocześnie nad - Lumix DMC-LX100. Wiem wybór od Sasa do Lasa, ale niedostatki ergonomii i obrazu nadrabia kompaktowy, niekłopotliwy rozmiar i znacznie mniejsza cena. Prawdziwa kamera jednak kusi. XAVC S (wymagana jest karta SDXC), nie jest już przeszkodą dla nawet "amatorskiego" Cyberlink Power Director, a w ostateczności zdjęcia z tej |Sony są na tyle poprawne, że jako pamiątka z wakacji ujdą.

niedziela, 9 sierpnia 2015, 17:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a ta jest trochę tańsza i ma 4k -chyba że ci niepotrzebne.
http://www.euro.com.pl/kamery/sony-fdr-ax33-4k.bhtml
https://www.youtube.com/watch?v=q-Av_HcZ6rs
https://www.youtube.com/watch?v=Ocky6jYtd3U

niedziela, 9 sierpnia 2015, 18:43
Nowy
Nowy

Tunes - nie, 4K mi absolutnie potrzebne nie jest (poza tym nie wiem czy faktycznie w tej cenie ów "4K" to byłby faktycznie "4K", a nie jedynie coś przypominającego "4K" - przy czym znawcą nie jestem, liczę na porady od wyjadaczy :) ) Czy poza tym widzisz jakieś dodatkowe atuty, dzięki którym ta kamerka przewyższałaby CX900?

Kotin - wspomniany Lumix wygląda na ciekawy sprzęt, lecz prawdę mówiąc preferowałbym typową kamerkę, a nie aparacik :) Do fotek mam inny sprzęt ;)

niedziela, 9 sierpnia 2015, 23:25
Moderator
Moderator

Wyższa rozdzielczość zawsze jest lepsza, z definicji. Tylko mamy tu sytuację w której 3840 x 2160 nagrywamy kamerą która ma mniejszą matrycę. Pół cala wydaje mi się jest za mało do 4K. Lepszą szczegółowość obrazu uzyskamy tylko w specyficznych warunkach - w słońcu, ze statywu, w stabilnym ujęciu, o ile w ogóle, a gdzie zabawa głębią obrazu, a gdzie trudniejsze nieco warunki oświetleniowe?

poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 07:52
Nowy
Nowy

...czyli ogólnie rzecz biorąc - również szedłbyś w CX900? Powiem szczerze, że te ponad 5 tys. na amatorskie kręcenie to dla mnie dość sporo. Nie chciałbym wyłożyć takiej kasy, a później żałować, pluć sobie w brodę, że mogłem w tej cenie znaleźć coś zdecydowanie lepszego :)

poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 08:31
Moderator
Moderator

Tak z tych dwóch ja jestem za CX900. Jednak decydujesz Ty. Kup kartę wymaganą do XAVC S. Idź do sklepu obejrzyj je pod względem ergonomii, funkcji i poproś o możliwość nagrania po dwie / trzy minuty materiału każdą na maksymalnej jakości. Porównaj w domu.

poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 10:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak z czapki trochę. Piszesz że jesteś amatorem(to nic złego, przeciwnie), zapewne kręcisz z ręki. Teraz puść jakieś własne nagranie i sprawdź jak się trzęsie. Rozmazanych kawałków pewnie też nie brakuje. Taki urok kręcenia z ręki i niedoskonałość AF.
Myślę że zwykłym GoPro na gimbalu będziesz kręcił ładniejsze video. To oczywiście nie musi być GoPro.
Ostatnio dostałem nagrania z RX10 i jestem pod wrażeniem obrazka.
Z gimbalem, bo tylko z nim używanie aparatu ma sens, z wyjścia na zakupy można mieć ładny materiał.
Fachowiec z zwykłą kamerą się namęczy, ale nagra dobry materiał, ale...
Technologia poszła do przodu, zachęcam do skorzystania, bo okiem montażysty warto. Szczególnie jak ma to być przyjemność i na końcu docenią to widzowie.

Pozdrawiam.

EDIT
Tu ujęcia nocne z drugiej rewizji tego aparatu. Ja jestem pod wielkim wrażeniem.
Oczywiście jest nieco drożej + gimbal, no ale efekt...

poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 14:38
Nowy
Nowy

robertnik napisał(a):
Tak z czapki trochę. Piszesz że jesteś amatorem(to nic złego, przeciwnie), zapewne kręcisz z ręki. Teraz puść jakieś własne nagranie i sprawdź jak się trzęsie. Rozmazanych kawałków pewnie też nie brakuje.

Tam jakieś minimalne minimum ogarniam, a przynajmniej tak mi się skromnie - okiem amatora - wydaje ;) Oczywiście MNÓÓÓÓÓSTWO drogi i nauki przede mną, ale jakiś tam podstawowy statyw i względnie stabilną rękę mam :)

Kilka przykładowych filmików machniętych HDR CX160E - właśnie z ręki:
1) https://www.youtube.com/watch?v=xteuYE4MtHo - tu żałuję cholernie, że nie zrobiłem korekty kolorów.
2) https://www.youtube.com/watch?v=VqDiqip_0t8 - tu mały filmik promocyjny współorganizowanego przeze mnie turnieju (ujęcia dość statyczne, więc tutaj nie ma co mówić o tym "rękokręceniu" :) )

Materiałów jest jeszcze trochę (te są dość stare, od owego czasu rozwinąłem swój warsztat), po każdym kręceniu/montażu łykam jakieś nowe smaczki, ciągle czytam i się uczę. Dlatego też zastanawiam się nad CX900 - nie znam się zbytnio, ale przy teraźniejszym stanie mojej wiedzy lepszej alternatywy w tej cenie obecnie nie widzę.

PS: W międzyczasie kończę montować właśnie steadycama własnej produkcji - będę podsyłał zdjęcia/materiały/testy (o ile faktycznie się sprawdzi).

PPS: Ktoś ogarnia o co chodzi z tym wspomnianym "B"?

wtorek, 11 sierpnia 2015, 10:13
Nowy
Nowy

kotin napisał(a):
Tak z tych dwóch ja jestem za CX900. Jednak decydujesz Ty. Kup kartę wymaganą do XAVC S. Idź do sklepu obejrzyj je pod względem ergonomii, funkcji i poproś o możliwość nagrania po dwie / trzy minuty materiału każdą na maksymalnej jakości. Porównaj w domu.

też byłby za cx900 i dokładnie tak jak mówi kotin popros o próbę, dzis juz to normalne, że klienci o to proszą a Ty będziesz miał pewność w wyborze ;)

wtorek, 11 sierpnia 2015, 19:37
Nowy
Nowy

Bardzo bym chciał popróbować w takowy sposób, jednak w okolicy brak solidnego sklepu z tego typu akcesoriami. Wszystkie sklepy RTV (itp.) rozdziawiają oczy, MediaExperty, MediaMarkty czy Neonety nie mają tego w ofercie...

...pozostaje zakup przez neta niestety. I żałuję, bo bezpośrednio ze sprzedawcą (w sumie z właścicielem) zawsze idzie się potargować ;)

PS: Przy jednej z ofert dotyczącej CX900 znalazłem również oznaczenie "EB". Co może oznaczać? Kto na forum może wiedzieć tego typu rzeczy?

wtorek, 11 sierpnia 2015, 20:51
Nowy
Nowy

Poważnie nikt nie ogarnia/nie zna kogoś, kto ogarnia te dodatkowe oznaczenia?

poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 14:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Stwierdziłeś różnice w parametrach?

EB= EUROPEAN BLACK

poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 18:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tu masz moje porównanie z kamerą 3x droższą https://www.youtube.com/watch?v=aeJH88HXZIk

czwartek, 3 września 2015, 13:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak widać 7-letnie semipro jest nadal lepsze obrazowo, jedynym minusem jest rozdzielczość.
3x droższa to była kiedyś, teraz można kupić taniej niż CX900. :)

czwartek, 3 września 2015, 14:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona